PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικό Μοτέρ



mot
27-02-12, 17:05
Γειά χαρά σε όλους!

Έιχα βρεί ένα μοτέρ από υδραυλικό σύστημα εμβόλου και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε αντλία αν γίνεται...

Μια ερώτηση για την συνδεσμολογία..
Το μοτέρ έχει 3 μονά καλώδια (μπλέ - κίτρινο - μαύρο) και 1 διπλό (δυο μαύρα). Τα τελευταία είναι απ'ότι καταλαβαίνω για τον πυκνωτή εκκίνησης (12.5uF λέει πάνω στο ταμπελάκι).

Προσπάθησα και μέτρησα την αντίσταση ανάμεσα στα καλώδια και έχουμε τις εξής τιμές:

Μαύρο - Κίτρινο 12 Ohm
Μαύρο - Μπλέ 45 Ohm
Μπλέ - Κίτρινο 40 Ohm

Βραχυκύκλωμα των καλωδίων με το σασί του μοτέρ δεν έχουμε..

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πηνίο καμμένο? Πώς μπορώ να το καταλάβω ?

Το μοτέρ είναι μονοφασικό με δυο τυλίγματα για δεξιόστροφη / αριστερόστροφη λειτουργία (επειδή ήταν σε υδραυλικό σύστημα, να πηγαινοφέρνει το υγρό..) ή τριφασικό ? Πώς συνδέεται σε τάση ?

Προσπάθησα να βρώ τεχνικά χαρακτ. αλλά τίποτα.. :saad:

2979729796

FILMAN
28-02-12, 12:25
Είναι ποτέ δυνατόν να έχει πυκνωτή και εντούτοις να είναι τριφασικό; Οι μετρήσεις που πήρες δεν μου αρέσουν. Πάρε ξανά μετρήσεις (ίσως με άλλο πολύμετρο) με όλα τα καλώδια (και τα δυο μαύρα), δηλ. τις παρακάτω:

1ο μαύρο - 2ο μαύρο
1ο μαύρο - μονό μαύρο
1ο μαύρο - κίτρινο
1ο μαύρο - μπλε
2ο μαύρο - μονό μαύρο
2ο μαύρο - κίτρινο
2ο μαύρο - μπλε
μονό μαύρο - κίτρινο
μονό μαύρο - μπλε
κίτρινο - μπλε

και θα το βρούμε.

mot
28-02-12, 12:54
Δεν είμαι γνώστης του θέματος :001_rolleyes: ..

Έχω ένα ριμάδι πολύμετρο (http://www.jestineyong.com/what-brand-of-analogue-meter-that-you-are-using/) αλλά θα κοιτάξω να βρώ ένα της προκοπής να ξαναμετρήσω..

Σ'ευχαριστώ πολύ!!

FILMAN
28-02-12, 13:10
Πάρε ένα ψηφιακό της πλάκας να κάνεις τη δουλειά σου. 5€ έχει.

mot
29-02-12, 20:21
Γειά χαρά!

Σε συνέχεια του μηνύματος και με το καινούργιο μου πολύμετρο έχουμε και λέμε!!


1ο μαύρο - 2ο μαύρο
1ο μαύρο - μονό μαύρο
1ο μαύρο - κίτρινο
1ο μαύρο - μπλε
2ο μαύρο - μονό μαύρο
2ο μαύρο - κίτρινο
2ο μαύρο - μπλε

Για όλα τα παραπάνω δεν έχουμε καμία τιμή - άπειρη αντίσταση (κάτι καμμένο μου μυρίζει εδώ....)

μονό μαύρο - κίτρινο 8 Ohm
μονό μαύρο - μπλε 40 Ohm
κίτρινο - μπλε 33 Ohm

:001_smile:

FILMAN
01-03-12, 11:59
Ωχ, ναι, ε; Δεν μου αρέσει... Μάλλον είναι καμμένο... Εκτός αν είναι μόνο για λειτουργία προς μια κατεύθυνση. Είσαι σίγουρος ότι πάνω στο μηχάνημα γύρναγε δεξιά - αριστερά;

mot
01-03-12, 13:21
Γειά χαρά!

Δεν είμαι σίγουρος για την περιστροφή...
Στην κεφαλή του έχει μια "τύπου" αντλία για τα υδραυλικά υγρά και φαντάζομαι με κάποιον τρόπο θα πρέπει να τα απελευθερώνει..

Μπορεί όμως να γινόταν και χειροκίνητα αυτό..

Αν είναι μιας κατευθυνσης, ποία μπορεί να είναι η συνδεσμολογία του? Να δοκιμάζω να το συνδέσω σε τάση ?? Με ποιά καλώδια ?

Ευχαριστώ!!

FILMAN
01-03-12, 15:01
Άρα λοιπόν μπορεί κάλλιστα να είναι μιας κατεύθυνσης. Σε αυτή την περίπτωση συνδέεις ένα πυκνωτή 12.5μF 450V~ ανάμεσα στα μαύρο και μπλε, και τροφοδοτείς με 220V~ στα μαύρο και κίτρινο (κατά προτίμηση φάση στο μαύρο, και ουδέτερος στο κίτρινο).

mot
01-03-12, 15:47
Ευχαριστώ!

Ρίξε μια ματιά όμως στην πρώτη φωτογραφία γιατί μπερδεύτηκα!!

Τα μαύρα που είναι ενωμένα μεταξύ τους τα αφήνω εκτός δηλαδή ?? Έχω την εντύπωση πως κανονικά εκεί θα μπαίνει ο πυκνωτής ?

FILMAN
01-03-12, 15:54
Κάνε αυτό που σου είπα στο #8. Λέγοντας "μαύρο", εννοώ αυτό που είναι μόνο του. Στο διπλό πλακέ μαύρο δεν θα συνδέσεις τίποτα.

mot
01-03-12, 16:48
Ok!!

Θα κάνω μια δοκιμή έτσι και τα ξαναλέμε!!

Thanks!!

FILMAN
01-03-12, 16:54
Α, ξέχασα να σου πω, κατά τις δοκιμές και για παν ενδεχόμενο, βάλε μια λάμπα πυρακτώσεως καμιά 200αριά W σε σειρά με την παροχή του ρεύματος...

mot
01-03-12, 17:28
Huston We got ingition!!!!!

Δεν πρόλαβα να διαβάσω το μήνυμα "οδηγίες προς ναυτιλομένους" αλλά...

Σύνδεσα ακριβώς όπως μου είπες τα καλώδια και όλα ΟΚ!! Γυρίζει μια χαρά!

Έκανα και μια μέτρηση ανάμεσα στα δυο μαύρα καλώδια (που είναι ενωμένα μεταξύ τους να δώ μήπως βγάζει κάποια τάση κατά την λειτουργία του μοτέρ.. τίποτα όμως. Ποιος να είναι ο λόγος ύπαρξης τους ??)

Οπότε έχουμε να κάνουμε με τριφασικό μοτέρ έτσι ? Αλλά 500 watt τριφασικό ?

Σ'ευχαριστώ για τις οδηγίες που με οδήγησαν σε ένα περιστροφικό αποτέλεσμα!!!

:wiink:

FILMAN
01-03-12, 17:48
Άντε πάλι με το τριφασικό. Βρε μονοφασικό είναι (στην πραγματικότητα διφασικό). Τώρα τι κάνει το πλακέ καλώδιο... Δεν ξέρω. Θα μπορούσε να είναι το καλώδιο ενός ενσωματωμένου θερμίστορ που να αισθάνεται τη θερμοκρασία των τυλιγμάτων. Σε αυτή την περίπτωση θα μέτραγες με το πολύμετρο κάποια kΩ στο πλακέ καλώδιο (διαφορετικό νούμερο ανάλογα με τη θερμοκρασία). Ή μπορεί να είναι η έξοδος μιας ενσωματωμένης ταχογεννήτριας. Αλλά κι έτσι θα έβλεπες μια (μικρή) εναλλασσόμενη τάση κατά την περιστροφή. Μπορείς βέβαια και να το ανοίξεις για να δείς πού συνδέονται μέσα.

mot
01-03-12, 18:11
OK!! Λοιπόν θα το ξαναανοίξω το μοτέρ και θα βάλω μια φωτογαφία από μέσα!!

Ευχαριστώ και πάλι!!