PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτερ ηλεκτρικου δραπανου



ΓΙΑΟΥΤΣ
27-02-12, 22:34
Ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια σε ενα μοτερ για δραπανο (230AC) ? Εχω 4 καλωδια 2 καλωδια παν στο τυλγμα του στατη και τα αλλα 2 παν στα καρβουνακια...
μηπως θα πρεπει στη φαση να βαλω 1 απο τον στατη και 1 απο τα καρβουνακια και αντιστοιχα στον ουδετερο? ή θελει καποια αλλη συνδεσμολογια??? και πως μπορω να αλλαξω την φορα περιστροφης ???

mixalis1988
28-02-12, 00:33
Τα δραπανα εχουν κινητηρες universal.Χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος τα δυο τυλιγματα (διεγερσης και τυμπανου) συνδεονται μεταξυ τους παραλληλα.Για αλλαγη φορα περιστροφης αρκει να αλλαξεις την φορα του ρευματος ειτε στο τυλιγμα τυμπανου ειτε στο τυλιγμα διεγερσης.Προτιμησε να αλλαξεις το τυλιγμα τυμπανου (τα καρβουνακια δηλαδη).

FILMAN
28-02-12, 11:33
Τα δραπανα εχουν κινητηρες universal.Χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος τα δυο τυλιγματα (διεγερσης και τυμπανου) συνδεονται μεταξυ τους παραλληλα.Για αλλαγη φορα περιστροφης αρκει να αλλαξεις την φορα του ρευματος ειτε στο τυλιγμα τυμπανου ειτε στο τυλιγμα διεγερσης.Προτιμησε να αλλαξεις το τυλιγμα τυμπανου (τα καρβουνακια δηλαδη).
Σωστά εκτός από μια σοβαρή διόρθωση: Τα δυο τυλίγματα ενώνονται εν σειρά.

ΓΙΑΟΥΤΣ
28-02-12, 22:25
ΟΚ δηλαδη, βαζω για παραδειγμα φαση στο ενα ποδαρακι του τυλιγματος(στατη), το αλλο ποδαρακι του στατη παει σε ενα απο τα ''καρβουνακια'' και το ποδαρακι που μας περισευει ειναι ενα απο τα ''καρβουνακια'' που παει στον ουδετερο...

FILMAN
29-02-12, 17:20
Έτσι ακριβώς...