PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος 2 διακοπτών από τρίτο



patent61
28-02-12, 11:08
Στο συνημμένο σχέδιο υπάρχουν 3 διακόπτες, (δύο θέσεων τριών επαφών) που ο Α ελέγχει τους Β και Γ. Όταν δηλαδή ο διακόπτης Α στραφεί προς τα αριστερά ενεργοποιείται ο διακόπτης Β ενώ όταν στραφεί προς τα δεξιά ενεργοποιείται ο διακόπτης Γ. Οι δύο διακόπτες Β και Γ αντίστοιχα ανάλογα με το ποιος είναι ενεργοποιημένος (από τον Α) ελέγχουν το άναμμα δύο λαμπών (1 και 2) και πάλι ανάλογα από πια πλευρά είναι στραμμένος ο διακόπτης που την συγκεκριμένη στιγμή ελέγχει τις λάμπες. Το σχέδιο το υλοποίησα και λειτουργεί κανονικά αλλά δημιουργεί ένα πρόβλημα. Όποιος διακόπτης και αν είναι ενεργοποιημένος ο Β ή ο Γ και όποια λάμπα και αν ανάβει η 1 ή η 2 διαρρέει και την άλλη λάμπα ένα μικρό ρεύμα της τάξης των 9V με 15V. Αν πούμε για παράδειγμα ότι είναι ενεργοποιημένος ο διακόπτης Β (μέσω του Α) και ανάβει η λάμπα 1, τότε και η λάμπα 2 διαρρέετε από τάση 9 με 15V. Πιθανά είναι κάποια επαγωγική τάση, δεν το γνωρίζω, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Γιατί συμβαίνει αυτό;
2. Πως εξαλείφεται αυτό το φαινόμενο;
Είναι πολύ απλή η συνδεσμολογία και δεν νομίζω να έχω κάνει κάποιο λάθος. Ας μου το εξηγήσει και ας βοηθήσει όποιος μπορεί. Ευχαριστώ.

FILMAN
28-02-12, 11:23
Οι λάμπες που έχεις βάλει δεν είναι πυρακτώσεως, έτσι δεν είναι;

patent61
28-02-12, 11:38
Φίλιππε καλημέρα. Οι λάμπες είναι πυρακτώσεως, είναι τα ενδεικτικά λαμπάκια στα 220V(πράσινο κόκκινο κλπ) για σασί. Πυρακτώσεως δεν είναι αυτά;

FILMAN
28-02-12, 13:12
Πλάκα μου κάνεις; Νέον είναι. Για να το διορθώσεις βάλε μια αντίσταση 100kΩ 1W παράλληλα σε κάθε λαμπάκι.

patent61
28-02-12, 14:28
Πλάκα μου κάνεις; Νέον είναι. Για να το διορθώσεις βάλε μια αντίσταση 100kΩ 1W παράλληλα σε κάθε λαμπάκι.

Φίλιππε χίλια ευχαριστώ, είχες απόλυτο δίκιο, με λάμπες πυρακτώσεως δεν εμφανίζεται το "φαινόμενο". Γιατί συμβαίνει αυτό σε άλλου είδους λάμπες; Οι λάμπες ήταν για δοκιμή, κανονικά θα συνδέσω ένα μοτεράκι (αριστερόστοφο-δεξιόστροφο), και φαντάζομαι ότι θα λειτουργεί σαν λάμπες πυρακτώσεως. Έτσι δεν είναι; θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς οπότε μην κουράζεσαι να απαντήσεις αν δεν μπορείς. Σε ευχαριστώ και πάλι πολύ, δεν το ήξερα και παιδευόμουν αδίκως. Να 'σαι καλά.

GeorgeVita
28-02-12, 14:41
... Γιατί συμβαίνει αυτό σε άλλου είδους λάμπες; Οι λάμπες ήταν για δοκιμή, κανονικά θα συνδέσω ένα μοτεράκι (αριστερόστοφο-δεξιόστροφο), και φαντάζομαι ότι θα λειτουργεί σαν λάμπες πυρακτώσεως. Έτσι δεν είναι;
Συμβαίνει στα λαμπάκια NEON τα οποία ανάβουν με ρεύμα από 300μΑ (βλέπε datasheet (http://www.farnell.com/datasheets/57560.pdf)). Λαμπάκια ΝΕΟΝ έχουν και τα δοκιμαστικά κατσαβίδια που ανάβουν "χωρίς να κλείνει κύκλωμα" (στην ουσία κλείνει το κύκλωμα μέσω της δικής μας υψηλής αντίστασης). Με τα μοτέρ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
G

patent61
28-02-12, 15:12
Συμβαίνει στα λαμπάκια NEON τα οποία ανάβουν με ρεύμα από 300μΑ (βλέπε datasheet (http://www.farnell.com/datasheets/57560.pdf)). Λαμπάκια ΝΕΟΝ έχουν και τα δοκιμαστικά κατσαβίδια που ανάβουν "χωρίς να κλείνει κύκλωμα" (στην ουσία κλείνει το κύκλωμα μέσω της δικής μας υψηλής αντίστασης). Με τα μοτέρ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
G
Γιώργο χίλια ευχαριστώ και σε σένα. Σήμερα εσύ και ο Φίλλιπος μου προσφέρατε γνώση. Ευχαριστώ και πάλι από καρδιάς. Να είσαι πάντα καλά.

FILMAN
28-02-12, 15:14
Τελικά κατάλαβες τι συνέβη;

patent61
28-02-12, 15:16
Τελικά κατάλαβες τι συνέβη;
Ναι Φίλιππα κατάλαβα, ευχαριστώ πάρα πολύ.

FILMAN
28-02-12, 15:19
Παρακαλώ, καλό σου απόγευμα!