PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης και άγνοια!



terror
28-02-12, 22:17
Καινούργιος στο φορουμ, χαιρετίσματα σε όλους με υγεία πάντα!
Εχω μία λάμπα στο ταβάνι και 2 διακόπτες που την αναβουνε, 1 ροοστατικό και 1 κανονικό.
Ο ροοστατικός χάλασε και θέλω να τον αλλάξω με αυτόν:
29862
Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι στον ροοστατικό υπήρχαν 2 κόκκινα και 1 καφε καλώδια.
Δεν καταλαβαίνω τι πάει που...??????
Ευχαριστώ προκαταβολικά, Γιάννης

gtzoras
28-02-12, 22:39
καλησπερα Γιαννη
προφανως οι διακοπτες σου ειναι αλλε ρετουρ θα πρεπει και το ντιμερ που αγορασες να ειναι
και αυτο, στιν φωτο δεν φενεται να ειναι.Το καφε καλωδιο (L) ειναι η φαση και τα 2 αλλα ειναι οι επιστοφες αρα στο
(L) το καφε και τα αλλα δυο στις κατω επαφες.ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ

terror
28-02-12, 22:45
καλησπερα Γιαννη
προφανως οι διακοπτες σου ειναι αλλε ρετουρ θα πρεπει και το ντιμερ που αγορασες να ειναι
και αυτο, στιν φωτο δεν φενεται να ειναι.Το καφε καλωδιο (L) ειναι η φαση και τα 2 αλλα ειναι οι επιστοφες αρα στο
(L) το καφε και τα αλλα δυο στις κατω επαφες.ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ

Οκ ευχαριστώ!!
Περιμένω και άλλες απόψεις απλά για επιβεβαίωση
Ευχαριστώ και πάλι gtzoras!

lepouras
28-02-12, 23:02
ο διακόπτης που κρατάς είναι απλός. πρέπει να αγοράσεις έναν διακόπτη αλε ρετουρ. θα έχει δηλαδή το (L) και 2 βελάκια από κάτω . στο L το καφέ στα 2 βελάκια τα κόκκινα(ένα στο κάθε βέλος)
και μην ξεχάσω. όπως είπε και ο φίλος απο πάνω ΠΡΟΣΟΧΗ
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!
και έγινα σατανιστής? είναι το 666 μήνυμά μου?:w00t::biggrin:

patent61
28-02-12, 23:26
και έγινα σατανιστής? είναι το 666 μήνυμά μου?:w00t::biggrin:

Μπράβο ρε Γιάννη

terror
28-02-12, 23:35
ο διακόπτης που κρατάς είναι απλός. πρέπει να αγοράσεις έναν διακόπτη αλε ρετουρ. θα έχει δηλαδή το (L) και 2 βελάκια από κάτω . στο L το καφέ στα 2 βελάκια τα κόκκινα(ένα στο κάθε βέλος)
και μην ξεχάσω. όπως είπε και ο φίλος απο πάνω ΠΡΟΣΟΧΗ
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!
και έγινα σατανιστής? είναι το 666 μήνυμά μου?:w00t::biggrin:
Οκ Γιάννη!
Ευχαριστώ πολύ!

Papas00zas
29-02-12, 00:59
και έγινα σατανιστής? είναι το 666 μήνυμά μου?:w00t::biggrin:
Βουντού ξέρεις; :lool: