PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία 12V εν "βρασμώ ηλεκτρολύτη"!!



udroxoos
29-02-12, 16:14
Χαιρετώ την παρέα!
Φόρτιζα χτες την μπαταρία αυτοκινήτου με έναν no name φορτιστή, και μετά από περίπου 5 ώρες θέλησα να τσεκάρω την κατάσταση φόρτισης.
Ανοίγοντας την πόρτα του γκαράζ άκουσα πεντακάθαρα (από απόσταση 2-3 μέτρων) την μπαταρία να κοχλάζει!!
Έντρομος μην ακούσω και το ΜΠΑΜ αποσύνδεσα αμέσως τον φορτιστή! Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τους έξπερτς αν είναι φυσιολογικό να βράζει η μπαταρία κατά την φόρτιση. Να πω ότι η μπαταρία είναι κλειστού τύπου.

Papas00zas
29-02-12, 16:24
Ναι, εν μέρει. ΠΕΤΑ ΤΟΝ! Μάπα είναι μάλλον. Και οι κλειστου τύπου δε θέλουν συντήρηση, ούτε και ηλεκτρολύτη. Κα΄τι δε πάει καλά.

udroxoos
29-02-12, 16:30
Χρειάζεται φόρτιση γιατί το αυτοκίνητο δεν το κινώ πολύ, περίπου μια φορά στις 10-15 μέρες.
Ο συγκεκριμένος φορτιστής πραγματικά δεν μου εμπνέει μεγάλη εμπιστοσύνη.

Αν πάρω αυτόν http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050080 ο οποίος όπως αναφέρουν έχει μικρο-επεξεργαστή θα μπορώ να τον αφήνω μόνιμα συνδεμένο χωρίς πρόβλημα καταστροφής της μπαταρίας;

Αποστόλης1
29-02-12, 21:01
Το βράσιμο είναι φυσιολογικό για μπαταρίες με υγρά αρκεί να μην αυξηθεί η θερμοκρασία πάνω από ένα όριο (45-50 με επιφύλαξη), η τάση 14 βολτ και
η ένταση αναλόγως χωρητικότητας.
Αν ο φορτιστής δεν έχει λειτουργία συντήρησης χρειάζεται επιτήρηση.

xsterg
29-02-12, 21:21
κανε το πιο απλο. μετρα την ταση του φορτιστη τοσο εν κενω οσο και με φορτιο. σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να υπερβαινει τα 13.8. εγω θα σου προτεινα εναν φορτιστη ιδιοκατασκευη. εχω εναν εδω και 15 χρονια και ειναι ιδιοκατασκευη με σχεδιο απο το ελεκτορ. ειναι με μικροεπεργαστη. τον συνιστω ανεπιφυλακτα. οσο για την εκφορτιση της μπαταριας δεν την βρισκω λογικη. ακριβως το ιδιο κανω και εγω. ειδικα τον χειμωνα μπορει να περασουν και 20 ημερες και να μην παρω αυτοκινητο. ποτε ομως δεν ειχα προβλημα. κοιταξε και για διαρροες στα ηλεκτρικα του αυτοκινητου σου. ειδικα σε λαμπακια πορτμαγκαζ, ραδιοφωνα κλπ.

vasilllis
01-03-12, 13:22
Χρειάζεται φόρτιση γιατί το αυτοκίνητο δεν το κινώ πολύ, περίπου μια φορά στις 10-15 μέρες.
Ο συγκεκριμένος φορτιστής πραγματικά δεν μου εμπνέει μεγάλη εμπιστοσύνη.

Αν πάρω αυτόν http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050080 ο οποίος όπως αναφέρουν έχει μικρο-επεξεργαστή θα μπορώ να τον αφήνω μόνιμα συνδεμένο χωρίς πρόβλημα καταστροφής της μπαταρίας;

οχι δεν κανει αυτος.ψαξε της black & decker http://www.blackanddecker.gr/automotive/productdetails/catno/BDV090/

εχει γυρω στα 40€.αλλιως καποια switching που δουλευω εγω σε γεννητριες γυρω στα 40-50 +φπα αλλα θελουν κουτι.

herctrap
01-03-12, 13:39
βγαζε τον πολο της μπαταριας

Γιώργος Ανώνυμος
01-03-12, 13:50
Προτείνω ως value for money επιλογή αυτόν του LIDL. Μόνο ντισού που διαπίστωσα είναι όχι 'έξυπνη' συμπεριφορά μετά από ακραία αποφόρτιση μπαταρίας η οποία χρειάστηκε χειροκίνητους χερισμούς μέχρι να ανακάμψει σε κάποιο πρώτο βαθμό. Θεωρώ πως είναι αξιόπιστος, δεν ζεσταίνεται και φορτίζει ήπια (ενδεδειγμένος τρόπος), διαθέτει πρόγραμμα για φόρτιση μπαταρίας σε χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος, πρόγραμμα για νέα/αφόρτιστη μπαταρία (όχι τόσο έξυπνο όπως προανέφερα) και πρόγραμμα για διατήρηση μπαταρίας (δεν έχω κατανοήσει την λειτουργία του, σίγουρα αντιλαμβάνεται πως η μπαταρία είναι πλεόν φορτισμένη και μεταβαίνει σε κάποιας μορφής stand/by mode)!

ΗΝ1984
01-03-12, 14:25
Πολύ καλό και δοκιμασμένο σε μονιμη εφαρμογή για όλο το χειμώνα σε μπαταρία σκάφους είναι το επόμενο με τιμή γύρω στα 80€
http://img254.imageshack.us/img254/2279/mxs4003en.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/254/mxs4003en.jpg/)

http://www.roussakis.eu/0010000161/ctek-%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%C F%83-mxs-4003.html

Γιώργος Ανώνυμος
01-03-12, 14:43
Μήπως είναι πολλά τα 80 € για έναν φορτιστή που δεν διαθέτει Ampere-όμετρο ή άλλο όργανο απεικόνισης της κατάστασης φόρτισης?

vasilllis
01-03-12, 14:59
ΗΝ 1984


80 € ειναι πολλα .και αυτος ειναι για μια 3-4 ετια .μετα ειναι για τα σκουπιδια.

Γιώργος Ανώνυμος
01-03-12, 15:12
ΗΝ 1984


80 € ειναι πολλα .και αυτος ειναι για μια 3-4 ετια .μετα ειναι για τα σκουπιδια.

Αναφέρεσαι στον CTEK MULTI MXS 4003 ?

Με τι έχει να κάνει η διάρκεια ζωής του. Θεωρητικά με τον περιοριστή ρεύματος που διαθέτουν όλοι οι φορτιστές δουλεύουν σχετικά ήπια, οπότε η διάρκεια ζωής τους είναι θεωρητικά απεριόριστη!

Πάντως έκανα λάθος σε προηγούμενο post μου διότι ο συγκεκριμένος διαθέτει δείκτη φόρτισης με σειρά από led αν μπορώ να διακρίνω σωστά την φωτό.

O Einhell του e-shop διαθέτει αναλογικό Αμπερόμετρο και δείχνει βαρέως τύπου (oldfashioned) ενώ του lidl δεν διαθέτει κανένα, απλά με την ολοκλήρωση της φόρτισης πρασινίζει ένα led-άκι και αλλάζει η κατάσταση λειτουργίας. Επίσης υπάρχουν led για την ένδειξη προγράμματος φόρτισης τελείως αφόρτιστης μπαταρίας (μέχρι 7,5V) και ηπίως αφόρτιστης (από 7,5V μέχρι 12V).

ΗΝ1984
01-03-12, 15:15
ΗΝ 1984


80 € ειναι πολλα .και αυτος ειναι για μια 3-4 ετια .μετα ειναι για τα σκουπιδια.

Η απάντηση υποβάλλεται μετά από προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο φορτιστή; Θα με ενδιέφερε η άποψη να προέρχεται από δoκιμή και όχι από την εικόνα που παρουσιάζει το κουτί του.

JOUN
01-03-12, 17:37
Συμφωνω απολυτα για τον φορτιστη του LIDL, για 20 Ε που εχει κανει "παπαδες"

vasilllis
01-03-12, 19:02
Η απάντηση υποβάλλεται μετά από προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμένο φορτιστή; Θα με ενδιέφερε η άποψη να προέρχεται από δoκιμή και όχι από την εικόνα που παρουσιάζει το κουτί του.


Δουλεύω σε εταιρία που ασχολείται με συντηρήσεις σε η/μ και σου λέω ότι εχω συναντήσει 20 τέτοιους και εχω αλλάξει τους 17.τώρα τελευταία κολλάνε και βράζουν την μπαταρία.κανείς ρεσετ (δεν θυμάμαι πως γράφει το μανουαλ και είναι οκ για κανα μήνα.

Αυτους τους εχω δει καμια εξαετια και ειχαν 20€ και τωρα φτασαν 80?
Αν ειδες ποιο πριν καποιον που συνεστησα δεν τον πουλαω δεν ειναι δικος μου δεν τους εχω δοκιμασει απλα σαν μαρκα πιστευω θα ειναι καλυτερος.αυτους που εχω εγω και τους βαζω σε γεννητριες ειναι τοπ.εχουν φτασει 10ετια λειτουργιας. Αυτα

Γιώργος Ανώνυμος
07-03-12, 16:49
Αν ειδες ποιο πριν καποιον που συνεστησα δεν τον πουλαω δεν ειναι δικος μου δεν τους εχω δοκιμασει απλα σαν μαρκα πιστευω θα ειναι καλυτερος.αυτους που εχω εγω και τους βαζω σε γεννητριες ειναι τοπ.εχουν φτασει 10ετια λειτουργιας. Αυτα

Αρκεί αυτό για να τον προτείνεις σε κάποιον?

vasilllis
07-03-12, 18:41
Αρκεί αυτό για να τον προτείνεις σε κάποιον?

δηλαδη οταν βλεπεις μια γνωστη μαρκα με 40-45€ και μια αγνωστη (κινεζουρα/οχι οτι η μαρκας δεν ειναι αλλα τουλαχιστον εχει μια φιρμα πανω) με 80 εσυ τι θα διαλεγες?
ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΜΗΠΩΣ?

GSR600
07-03-12, 23:43
Εγω παντως χρησιμοποιω τον CTEK MULTI XS3600 εδω και 4 χρονια περιπου δεν εχει βγει απο την πριζα και λειτουργει μια χαρα.
Επισης τον ειχα παρει περιπου στα 40 ευρω αλλα απο οτι βλεπω τωρα εχει ανεβει η τιμη τους ακομη και στο EBAY στα 60+ euros.
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται τον 4003 μια χαρα κανει και ο 3600.
http://www.ebay.com/itm/MXS3600-EU-12V-220Volt-/150763404802?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item231a32fe02&vxp=mtr

Γιώργος Ανώνυμος
08-03-12, 14:01
δηλαδη οταν βλεπεις μια γνωστη μαρκα με 40-45 και μια αγνωστη (κινεζουρα/οχι οτι η μαρκας δεν ειναι αλλα τουλαχιστον εχει μια φιρμα πανω) με 80 εσυ τι θα διαλεγες?
ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΜΗΠΩΣ?

Όλα παίζουν! Και η γνωστή μπορεί να έχει σχιστά τα ματάκια. Υπάρχουν Κινεζιές αστέρια και τούμπαλιν. Προσωπικά όταν συστείνω κάτι σε κάποιον πρέπει κατ'ελάχιστον να έχω προσωπική εμπειρία από την χρήση του. Βέβαια και το όποιο σκεπτικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία, αλλά δεν παύει να είναι εικασία...

Λιάτης
08-03-12, 15:29
Εγώ στη θέση σου ή θα έβγαζα τον πόλο της μπαταρίας όπως είπε ο φίλος Ηρακλής, ή κάθε 2-3 μέρες θα το έβαζα να δουλέψει στο ρελαντί για 1-2 λεπτά...Πράγμα πολύ καλύτερο και για το αυτοκίνητό σου απ'το να το έχεις να κάθεται συνέχεια 15-20 μέρες χωρίς να λειτουργεί καθόλου...

udroxoos
09-03-12, 00:10
Εγώ στη θέση σου ή θα έβγαζα τον πόλο της μπαταρίας όπως είπε ο φίλος Ηρακλής, ή κάθε 2-3 μέρες θα το έβαζα να δουλέψει στο ρελαντί για 1-2 λεπτά...Πράγμα πολύ καλύτερο και για το αυτοκίνητό σου απ'το να το έχεις να κάθεται συνέχεια 15-20 μέρες χωρίς να λειτουργεί καθόλου...

Το να αποσυνδέω την μπαταρία δεν είναι καθόλου πρακτικό γιατί εκτός του βίδωνε/ξεβίδωνε τα καλώδια κάθε φορά, χάνει τις ρυθμίσεις (ραδιοcd, ρολόι, κτλ).
Περισσότερο ρεύμα καταναλώνει κατά την ανάφλεξη απ' ότι αποθηκεύει δουλεύοντας λίγη ώρα στο ρελαντί.

Έπειτα από σχετική αναζήτηση στο google, πιστεύω ότι ο φορτιστής που πρότεινε ο HN1984 είναι πραγματικά ποιοτικός αλλά δυστυχώς η τιμή του είναι απαγορευτική σε τέτοιους καιρούς... Θα κάνω υπομονή μήπως και τον βρω από κάπου σε τιμή ευκαιρίας τον συγκεκριμένο.