PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΡΟΦΩΝ



Hulk
01-03-12, 22:14
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Εχω ενα θεματακι με μια μηχανη στη δουλεια μου και ειπα μηπως ξερει
καποιος να μου δωσει καμια ιδεα!
Ειναι μια μηχανη που παταει δυο υλικα μεταξυ τους και τα κολλαει με θερμοτητα που εχει ενας
κυλινδρος. Μεχρι εδω ολα καλα, το προβλημα ειναι ομως οτι οταν πατας στοπ και
σταματαει η μηχανη, μου καιει τα υλικα αν μεινει λιγη ωρα σταματημενη.
Αυτο που σκεφτηκα ειναι να βαλω μια μπουκαλα με αερα και οταν καταλαβαινει οτι ειναι
σταματημενη να σηκωνει τον κυλινδρο που θερμενεται και να μην μου κανει ζημια.
Ειπα να βαλω μια επιπλεον επαφη στο στοπ, οποτε οταν θα το πατουσε καποιος θα οπλιζε την
μπουκαλα, το προβλημα ομως ειναι οτι εχει και ενα ποτενσιομετρο για να ρυθμιζεις την ταχυτητα
της μηχανης, αν δεν πατησεις στοπ και απλα σταματησεις την μηχανη απο το ποτενσιομετρο
παλι θα εχω προβλημα. Ειπα μηπως υπαρχει κανενα κυκλωματακι που να βαλω ενα επαγωγικο σε
καποιο αξονα και οσο θα βλεπει αυτο ολα καλα, αν δει ομως οτι δεν γυρναει να μου οπλιζει ενα
ρελε.

Συγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα ηθελα να γινω οσο πιο κατανοητος γινετε!
Καθε ιδεα δεκτη! ητε ετοιμο ητε σχεδιο να φτιαξω κατι.

ευχαριστω προκαταβολικα!

takis3653
02-03-12, 10:32
σιγουρα το σχεδιο θα βοηθουσε
ο κυλινδρος που λες ανεβαζει θερμοκρασια γρηγορα την ωρα που τον τροφοδοτης??
αν ναι τοτε κοβοντας και την ταση του κυλινδρου πατοντας το στοπ μηπως δεν σου καει τα υλικα ?

αλπινιστης
02-03-12, 10:54
μπορεις επισης να παρεις ενα σημα απο το ρελε περιστροφης του μοτερ ή το OK του inverter και να οπλισεις το ρελε ανοδου του κυλινδρου.

aris285
02-03-12, 11:46
Καλημερα Σαββα μπωρεις να μου πεις τι μηχανη ειναι αυτη? Εγω φανταζομαι καποια συσκευαστικη ετσι οπως τα περιγραφεις.

dimpet
02-03-12, 14:37
Το πρόβλημα παρουσιάστηκα ξαφνικά ή είναι χρόνιο ? Θέλω να πω πριν δουλευε σωστά και τώρα όχι και εσύ πρέπει να επέμβεις στον αυτοματισμό του ?

Hulk
03-03-12, 00:04
Ευχαριστω για της απαντησεις σας, η μηχανη βγαζει καποιες πετσετες μιας χρησεως, εχει ενα πολυ λεπτο χαρτι
και ενα πλαστικο φιλμ σαν το στρετσ φιλμ. Οταν περναει απο τον κυλινδρο που θερμενετε απο αντιστασεις
κολλαει απο την θερμοκρασια και το πατημα. Φανταστητε πως ειναι περιπου σαν της ταβερνες που στρωνουν
τραπεζομαντηλα μιας χρησεως αλλα ειναι κατα πολυ μικροτερες.
Ο κυλινδρος που θερμενετε εχει περιπου 100-110 βαθμους και για να κρυωσει θελει τουλαχιστον μια ωρα,
οποτε δεν μπορω να παρω απο τον ρελε των αντιστασεων, μαλλον πρεπει να ψαξω για το manual του ινβερτερ
και να δω μηπως μπορω να παρω καποια εξοδο απο εκει.
Ειναι πολυ παλια μηχανη και δεν εχει καθολου PLC, εχει μονο ενα σταρτ μπουτον, ενα στοπ, ενα κοντρολερ
θερμοκρασιας, και ενα ποτενσιομετρο για την ταχυτητα.
Το μονο ηλεκτρονικο που εχει ειναι το ινβερτερ, ολα τ'αλλα ειναι με ρελε.
Αυριο θα δω το μοντελο του ινβερτερ μηπως και βρουμε ακρη.

Σας ευχαριστω πολυ!

aris285
03-03-12, 11:21
Αν σηκωσεις το κυλινδρο πως εισαι σηγουρος οτι δεν θα κολησει πανω το φιλμ και θα σηκωθει μαζι με τον κυλινδρο.
για εμενα καλητερα θα ηταν να μειωσεις την πιεση που ασκηται πανω στο φιλμ απο τον κυλινδρο και να κατευασεις την θεμοκρασια στο ελαχηστο που θα κολαει.

Hulk
03-03-12, 21:48
Καλησπερα Αρη, εχω κανει αυτο που λες να κατεβασω την πιεση στο ελαχιστο που να κολλαει.
Το φιλμ ειναι απο την κατω μερια και δεν το παρασερνει μαζι του, δηλαδη ο πανω κυλινδρος
ειναι μονο που θερμενετε και ο κατω ειναι απλα παταει, στην πανω πλευρα ειναι το χαρτι και
στην κατω ειναι το φιλμ. Για να το καψει πρεπει να μην ειναι καλα κεντραρισμενα τα υλικα
μεταξυ τους και αν βγει το φιλμ πιο εξω τοτε καιγετε και κολλαει πανω στον κυλινδρο.