PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτροβανα



ΓΙΑΟΥΤΣ
03-03-12, 02:52
σε ηλεκτροβανα : μαυρο δινω φαση συνεχεια , μπλε ουδετερος , καφε δινω εντολη (φαση) απο θερμοστατη χωρου μεχρι εδω ολα καλα ... στο κοκκινο γιατι μου λεει να το βαλω στο ουδετερο ? ή λαθος καταλαβα ? κανονικα δεν ειναι εντολη? (δηλαδη οταν ανοιξει η ηλεκτροβανα εχει φαση στο κοκκινο)
μηπως το εχει να λειτουργει σαν διακοπτης στον ουδετρο καποιου ρελε ή καποιου μετρητη???

tzitzikas
03-03-12, 11:05
βαλε μια φωτο με το σχεδιο που εχει πάνω η ηλεκτροβάνα να δούμε. και γω νομικζω το κοκκινο ειναι εντολη 230βολτ. μπορεις να κανεις μια δοκιμη. να αφησεις ασυνδετο το κοκκινο και να ενεργοποιησεις ε τον θερμοστατη την Η/Β να δεις με το πολυμετρο αν βγαζει φαση στο κοκκινο ως προς τον ουδετερο

ΓΙΑΟΥΤΣ
03-03-12, 12:07
30066 ετσι ειχε το σχεδιο... ειναι cimberio : http://web.cimberio.it/index.php/subcategoria/list?categoria_id=7

antonis988
03-03-12, 13:13
καλημερα!Η ηλεκτροβανα στο κυκλομα αυτονιμιας εχει τη ταση να ειναι μονιμα κληστη αυτο τηα το διαπιστςσεις βαζωντασ ταση 220ν στο μαυρο και στο μπλε το καφε ειναι η εντολη απο το θερμοστατη χωρου που εχεις και το κοκκινο ειναι η εντολη που δινει στο πινακα αυτονομιας για να σου μετραει τις ωρες που εκαψες.

ΓΙΑΟΥΤΣ
03-03-12, 13:36
καλημερα!Η ηλεκτροβανα στο κυκλομα αυτονιμιας εχει τη ταση να ειναι μονιμα κληστη αυτο τηα το διαπιστςσεις βαζωντασ ταση 220ν στο μαυρο και στο μπλε το καφε ειναι η εντολη απο το θερμοστατη χωρου που εχεις και το κοκκινο ειναι η εντολη που δινει στο πινακα αυτονομιας για να σου μετραει τις ωρες που εκαψες.

ναι φιλε μου αυτα ολα οκ ... αλλα αλλο ρωτησα ... ΓΙΑΤΙ μου δειχνει στο σχεδιο το κοκκινο καλωδιο οτι παει στον ουδετερο (του πινακα αυτονομιας ? )
αφου ειναι εντολη ?????

xristos rds
03-03-12, 16:20
το κουτακι που εκανες ειναι το φορτιο . δηλαδη ο ωρομετρητης ,που σου λεει οτι θελει και ουδετερο.

ΓΙΑΟΥΤΣ
04-03-12, 00:37
δηλαδη μολις ''οπλισει'' η ηλεκτροβανα στο κοκκινο εχω φαση ... ???

JOUN
04-03-12, 01:23
Ναι.....