PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυμνο καλωδιο σε εξωτερικο χωρο



fragment
03-03-12, 23:47
Υπαρχει περιπτωση να περασω 30 μετρα εξωτερικο καλωδιο utp6 για χρηση τηλεφωνικης γραμμης χωρις σωληνα; σε περιοχη με εντονη υγρασια το χειμωνα και βροχες + τον ηλιο το καλοκαιρι. αν ναι καθε ποσα χρονια χρειαζεται αλλαγη το καλωδιο. υπαρχει περιπτωση να εχω παρεμβολες στο ιντερνετ; ευχαριστω

plouf
04-03-12, 00:02
to utp6 (προφανως κατηγορία 6 ) ειναι υπερβολη για τηλεφωνία.

μπορείς αλλα... ? καταρχήν ποιος είναι ο λόγος ? κόστος ? ενα σπιράλ 13,5Φ εχει χαμηλό κόστος 10-20 ευρώ.
προσωπική γνώμη μην τσιγκουνεύεσαι τα λίγα τώρα για να μήν "ψάχνεσαι" μετά
επίσης υπάρχει και και UTP ενισχυμένου μανδύα., ανθυγρο, φυσικά ακριβότερο.

βεβαια και έτσι να το περάσεις δεν έγινε και τίποτα τραγικό.. το αλλάζεις όταν διαπιστώσεις πρόβλημα (πεφτει η ταχύτητα στο ιντερνετ πχ αλλα αυτό μπορεις ναι ειναι και απο 1002 άλλου λόγους) μετά από αρκετααα χρόνια..

fragment
04-03-12, 00:15
ναι μορε αυτο λεω σιγα αφου ετσι κ αλλιως δεν θα ειναι υπογειο τ αλλαζω αμα κατσει στραβα. αυτο το utp ενισχυμενου μανδυα μ αρεσε αλλα που να το βρω που μολις πριν λιγα λεπτα παραγγειλα ενα απλο utp6 λετε να το ακυρωσω;

δεν ειναι το θεμα το χρηματικο αλλο ειναι το θεμα. το οτι πρεπει να ειναι λεπτο για αισθητικους λογους και το κυριοτερο ποιος θα κατσει να το περασει 30 μετρα, ειναι κοπιαστικο σε σωληνα μικρης διαμετρου.

JOUN
04-03-12, 00:20
Υπαρχει ανθυγρο UTP(μου διαφευγει αυτη την στιγμη το ονομα του) Ειναι μαυρο σαν τα ΝΥΥ καλωδια και δεν παθαινει τιποτα ακομη και στο νερο να το πεταξεις.

fragment
04-03-12, 00:24
αυτό με ενδιαφέρει

Inferno
04-03-12, 00:31
Αυτό το μαύρο είχα αγοράσει κ γω από Καύκα. Λογικά θα το έχουν κ άλλοι.
Είναι πολύ καλό κ δεν καταλαβαίνει τίποτα από καιρό.

fragment
04-03-12, 00:33
ψαχνω αλλα δε βρισκω κατι, μπορουμε να ξερουμε πως λεγεται; απο που να το παραγγειλω; μονο μεσω web Μπορώ, οεο

*EDIT

Εύρηκα! Λέγεται καλώδιο PET, είναι αυτο και ένα άλλο ακόμα καλύτερο που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ με συρματόσχοινο μέσα που είναι για εναέρια κ' όχι για υπόγεια χρηση όπως το PET. 0.90 ευρώ το μέτρο :omg, αλλά δε το βρίσκω σε λίγα μέτρα(45) τα περισσότερα αρχίζουν από 100 μέτρα και πάνω ... γμτ

plouf
04-03-12, 01:05
γιατι τραγικοποιείτε τις καταστάσεις ?

"μπορεις μονο απο web" ? γιατί επειδή δεν είσαι σε πόλη ? θα πας αργα η γρήγορα και θα έχει... η κάποιος γνωστός σου και σου φέρνει...

επίσης .. "ειναι κοπιαστικο σε σωληνα μικρης διαμετρου." ΜΗΝ ΒΑΡΙΕΣΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ .. (ενα κοινωνικό μύνημα του plouf ;-))

υ.σ. to PET ΔΕΝ ειναι utp αλλα το "τηλεφωνικό" καλώδιο για εξωτερικό χώρο.. (κανει δηλαδή απλα διευκρινίζω)

fragment
04-03-12, 01:10
1) το βιαζομαι
2) μπορω ολη μερα να μαστορευω, δε βαριεμαι, απλα το να περασεις καλωδιο 45 μετρα σε σωληνα εκτος οτι θες δευτερο ατομο το οποιο δεν εχω, ειναι πολυ δυσκολο χωρις εργαλεια
3) δε με ενδιαφερει το utp εφοσον υπαρχουν τηλεφωνικα αδιαβροχα και καλα θωρακισμενα

το θεμα ειναι που θα το βρω ανα μετρο κ οχι κουλουρα των 100, ψαχνω ψαχνω αλλα τζιφος.

JOUN
04-03-12, 01:11
επίσης .. "ειναι κοπιαστικο σε σωληνα μικρης διαμετρου." ΜΗΝ ΒΑΡΙΕΣΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ .. (ενα κοινωνικό μύνημα του plouf ;-))

υ.σ. to PET ΔΕΝ ειναι utp αλλα το "τηλεφωνικό" καλώδιο για εξωτερικό χώρο.. (κανει δηλαδή απλα διευκρινίζω)
:thumbup1::thumbup1:

fragment
04-03-12, 01:14
http://elektrotechnika.gr/pet2x2x060-p-949.html, λοιπον βρήκα αυτό στην τιμη των 0,32 ... στα 100 που ειναι το ελαχιστο βγαινει καπου στα 32 ευρω. τι λετε κανει για την δουλεια μου ... γιατι ειναι τοσο φθηνο; υπαρχουν αλλα με 3 ευρω το μετρο. αν ειναι δυνατον

JOUN
04-03-12, 01:14
απλα το να περασεις καλωδιο 45 μετρα σε σωληνα εκτος οτι θες δευτερο ατομο το οποιο δεν εχω, ειναι πολυ δυσκολο χωρις εργαλεια

Κοψε την σωληνα στην μεση,καρφωσε την μια ακρη σ'ενα δεντρο,τεντωσε την σωληνα,περνα με μια ατσαλινα το καλωδιο,επανελαβε για το αλλο μισο και τελος ενωσε τα δυο μισα με λαστιχοταινια για στεγανοτητα..

fragment
04-03-12, 01:17
την τελευταια φορα που επιχειρησα να περασω 5 μολις μετρα καλωδιο τηλεορασης μεσα σε σωληνα αγανακτησα ... αμα κολλησω γυμνο αθυγρο ειναι λαθος;

JOUN
04-03-12, 01:20
την τελευταια φορα που επιχειρησα να περασω 5 μολις μετρα καλωδιο τηλεορασης μεσα σε σωληνα αγανακτησα ... αμα κολλησω γυμνο αθυγρο ειναι λαθος;
Αν η σωληνα ειναι τεντωμενη περναει πολυ ευκολα,ιδιως το τηλεορασης.
Γιατι να κολησεις το ανθυγρο,εγω σου ειπα να κοψεις την σωληνα,οχι το καλωδιο..

fragment
04-03-12, 01:21
να στερεωσω λαθος διατυπωση. το καλωδιο θα περασει 45 μετρα πλαγια σε πλακοστρωτο διαδρομο εξωτερικου χωρου και θα μπει μες το σπιτι

JOUN
04-03-12, 01:24
Μια χαρα θα ειναι..

fragment
04-03-12, 01:26
http://elektrotechnika.gr/pet2x2x060-p-949.html, τι λες να το παραγγείλω η θα τραβάω τα μαλλιά μου. δε θέλω σωλήνα, σε μερικά κεντρικά σημεία στην είσοδο θα φαίνεται άσχημο

stam1982
04-03-12, 10:13
Καλημέρα ένας εύκολος τρόπος να περάσεις καλώδιο μέσα σε σωλήνα δένεις μια σιδερένια βέργα 10 15 εκ. στην άκρη του καλωδίου,ανεβαίνεις σε μια ταράτσα ρίχνεις τη σωλήνα στο κενό και αφήνεις τη βαρύτητα να κάνει τη δουλεία της.

Neuraxia
04-03-12, 11:38
γιατι ειναι τοσο φθηνο; υπαρχουν αλλα με 3 ευρω το μετρο. αν ειναι δυνατον
Κ'όμως είναι δυνατόν αφού είναι διαφορετικό καλώδιο 0,32€ έχει το 2 Χ 2 Χ 0,60 ενώ 2,29€ το 20 Χ 2 Χ 0,60.
Δές ποιό χρειάζεσε πρίν παραγείλεις .Πήγαινε κ σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό να σου κόψουν όσο θές.

fragment
04-03-12, 11:41
τι ειναι το 20x2x0.60??? διαστασεις σε τι;

Neuraxia
04-03-12, 11:52
20 X ζεύγη X διατομής 0,60mm.

plouf
04-03-12, 11:56
20 ζευγη (2) των 0,6μμ διαμέτρου

kazas
04-03-12, 12:16
Η δική μου εμπειρία με αρκετά χιλιόμετρα καλώδια UTP να κρέμονται χύμα στους δρόμους (για περισσότερο από 7-8 χρόνια) είναι ότι απλά ΑΝΤΕΧΟΥΝ. Όπου δημιουργήθηκε πρόβλημα είναι γιατί τρίβονταν σε κάποιο σταθερό σημείο και τελικά έκοβαν. Εάν τα στερεώσεις καλά δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα.

fragment
04-03-12, 14:17
χμμ θα δω τι θα κανω. προφανος με ροκακια η τα αλλα τα συρματα με καρφι. σε καποια σημεια πρεπει να τα κολλησω με κατι σαν κολλα θα το ψαξω