PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονική ραφιερα



mixoos
04-03-12, 14:23
Γεια σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ σας αλλά με το που είδα το επίπεδο των γνώσεων σας δεν μπορούσα παρά να γραφτώ.. το πρόβλημα μου είναι το εξής.. ο φίλος μου σπουδάζει στο ΤΕΙ καβάλας και έχει πάρει πτυχιακή να φτιάξει μια ηλεκτρονική ραφιερα αυτόματης καταμετρήσεως προϊόντων. Πιο αναλυτικά στην ραφιερα θα βάλουμε 15 αισθητήρες πίεσης Newton οι οποίοι θα επικοινωνούν με τον μικροεπεξεργαστή και στην συνέχεια τα δεδομένα θέλουμε να περνανε real time στο pc όπου με την χρήση της c++ θα φτιάξουμε μια εφαρμογή με κελιά (1 κελί = ένας αισθητήρας) όπου θα αναγράφετε αριθμητικά σε κάθε κελί ποσά κουτιά έχει η σιγκεκριμενη θεση στο ραφι (τα κουτιά θα στοιβάζοντε σε κάθε θέση κατακόρυφα βάρους μέχρι 50γρ το κάθε ένα μάλλον θα βάλουμε κουτιά βαφών για μαλλιά). Ελπίζω να σας έδωσα όλες της πληροφορίες ελπίζω να μας δώσετε λίγο από τα φώτα σας στο τι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε . ευχαριστώ πολύ. :biggrin:

stom
04-03-12, 14:56
Ο φιλος σου Internet δεν εχει? Περα απο αυτό, αφου εχετε βρει αισθητηρες και επεξεργαστη, εδω μεχρι και γλωσσα προγραμματισμου εχετε διαλεξει, ποια ειναι η ερωτηση?

mixoos
04-03-12, 15:29
Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έχει ιντερνέτ απλά τον βοηθώ. Το θέμα είναι τι επεξεργαστή να χρησιμοποιήσουμε τι αισθητήρες και πως συνδέονται μεταξύ τους αλλά και με το pc για να λαμβάνω τα δεδομένα..

stom
04-03-12, 15:35
Σε αυτα τα πραγματα, συνηθως ο καθενας χρησιμοποιει οτι ειναι περισσοτερο εξοικιωμενος. Αισθητηρες ειπες οτι βρηκατε.
Αρα ξεκινατε απο κει. Με ποιο τροπο συνδεονται οι αισθητηρες?
Εξαλλου η πτυχιακη αυτό το νοημα εχει. Να σας κανει να ψαχτειτε. Δεν εχει νοημα να το σχεδιασει καποιος αλλος για σας.
Καταληξτε σε πιθανους τροπους υλοποιησης, και ευχαριστως να τους σχολιασουμε εποικοδομητικα.

p_stama
04-03-12, 15:38
Σε αυτα τα πραγματα, συνηθως ο καθενας χρησιμοποιει οτι ειναι περισσοτερο εξοικιωμενος. Αισθητηρες ειπες οτι βρηκατε.
Αρα ξεκινατε απο κει. Με ποιο τροπο συνδεονται οι αισθητηρες?
Εξαλλου η πτυχιακη αυτό το νοημα εχει. Να σας κανει να ψαχτειτε. Δεν εχει νοημα να το σχεδιασει καποιος αλλος για σας.
Καταληξτε σε πιθανους τροπους υλοποιησης, και ευχαριστως να τους σχολιασουμε εποικοδομητικα.

Με προλαβες αυτο ηθελα να πω !!!

antiprosopos
04-03-12, 16:26
Γεια σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ σας αλλά με το που είδα το επίπεδο των γνώσεων σας δεν μπορούσα παρά να γραφτώ.. το πρόβλημα μου είναι το εξής.. ο φίλος μου σπουδάζει στο ΤΕΙ καβάλας και έχει πάρει πτυχιακή να φτιάξει μια ηλεκτρονική ραφιερα αυτόματης καταμετρήσεως προϊόντων. Πιο αναλυτικά στην ραφιερα θα βάλουμε 15 αισθητήρες πίεσης Newton οι οποίοι θα επικοινωνούν με τον μικροεπεξεργαστή και στην συνέχεια τα δεδομένα θέλουμε να περνανε real time στο pc όπου με την χρήση της c++ θα φτιάξουμε μια εφαρμογή με κελιά (1 κελί = ένας αισθητήρας) όπου θα αναγράφετε αριθμητικά σε κάθε κελί ποσά κουτιά έχει η σιγκεκριμενη θεση στο ραφι (τα κουτιά θα στοιβάζοντε σε κάθε θέση κατακόρυφα βάρους μέχρι 50γρ το κάθε ένα μάλλον θα βάλουμε κουτιά βαφών για μαλλιά). Ελπίζω να σας έδωσα όλες της πληροφορίες ελπίζω να μας δώσετε λίγο από τα φώτα σας στο τι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε . ευχαριστώ πολύ. :biggrin:

Μιχάλη

Όταν έκανα πτυχιακή ήθελα κι εγώ επικοινωνία μικροελεγκτη με υπολογιστή.
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ψάξετε, έφαγα περισσότερο χρόνο στο να βρω πως θα το κάνω και τι θα χρησιμοποιήσω από ότι για να την φτιάξω. Ο μικροελεγκτης που πήρα είναι αυτός ( http://agricom.gr/eshop/product_info.php?products_id=861 ) είναι βέβαια λίγο τσιμπημένος αλλά με βοήθησε πολύ γιατί και η γλώσσα του είναι σε basic. Για τους αισθητήρες δεν κατάλαβα πως ακριβώς θα είναι τα κουτιά αλλά θα μπορούσες να βάλεις τερματικούς διακόπτες έτσι ώστε όταν έχει κουτί επάνω να δείχνει κατειλημμένη θέση αν δεν είναι πατημένο θα φαίνετε κενή. Εκτός αν θέλεις να στοιβάζεις κουτιά το ένα πάνω στο άλλο τότε θα γίνει αλλιώς.