PDA

Επιστροφή στο Forum : ελεγχος LDR



billtech
04-03-12, 14:30
παιδια καλο μεσημερι.

θα ηθελα την γνωμη σας και τις ιδεες σας για μια εφαρμογη που θελω να κανω.

θελω να βαλω μια LDR και να την διαβαζω με εναν τελεστικο και να αναβω μια λαμπα στο σπιτι αμα πεσει σκοταδι.
αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης. αν εχω βαλει εγω ενα οριο Α στον τελεστικο και αμα πεσει η αντισταση κατω απο αυτο το οριο να αναψει η λαμπα πως μπορω να αποφυγω τυχον σκαμπανευασματα που μπορει να υπαρχουν στο φως εξω?
δηλαδη αμα βαλω τον τελεστικο να εχει σαν μετρο τα 2.5V και βλεπω οτι επεσε η LDR στα 2,49 θα αναψει η λαμπα.αν για καποιο λογω παει παλει στα 2,50 θα σβησει μετα απο ελαχιστο θα αναψει παλι και θα παιζει ετσι η λαπμα.

????????????????????

stom
04-03-12, 14:40
Ειναι κλασσικο προβλημα αυτο που περιγραφεις. Αυτο που χρειαζεται ειναι να δημιουργησεις λιγη υστερηση
Δες αυτό
http://www.ecircuitcenter.com/circuits/op_comp/op_comp.htm

spiroscfu
04-03-12, 19:01
Η υστέρηση όντως θα βοηθήσει να μην υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, αλλά θα βοηθήσει σε απότομες μεταβολές της φωτεινότητας.

Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα διοδάκη και ένα μικρό πυκνωτή στην έξοδο της ldr κάπως έτσι.
30129

Υγ.
Φυσικά πυκνωτή κατά πολύ μικρότερης τιμής ή κάποια αντίσταση παράλληλα με αυτόν.

stom
04-03-12, 19:35
Το πυκνωτακι θα κανει αποζευξη, αλλα μιας και το φαινομενο της ανατολης/δυσης ειναι αργο, θα υπαρχει παντα καποια περιοχη που ο συγκριτης θα ταλαντωσει, μιας και η ταση προς συγκριση με την ταση αναφορας θα ειναι ομοια, και ο πυκνωτης σταθερα φορτισμενος, αρα σαν να μην υπαρχει.
Γιαυτο επιμενω οτι θελει υστερηση.

spiroscfu
04-03-12, 19:38
Φυσικά και θέλει υστέρηση δεν είπα πως δεν χρειάζεται αλλά τη θα γίνει σε απότομες μεταβολές (όχι ανατολή/δύση)?

stom
04-03-12, 19:42
Αν εννοεις να μην πιανει στιγμιαιες αναλαμπες φωτος/σκοτους το κυκλωμα, τοτε φυσικα το πυκνωτακι χρειαζεται ωστε να κανει μια σχετικη ολοκληρωση και να εισαγει καθυστερηση.
Παρολα αυτα, αν διαβασεις τι εγραψες παραπανω μαλλον βγαινει το συμπερασμα οτι δεν χρειαζεται η υστερηση.
Στη πραξη χρειαζονται ΚΑΙ τα δυο, απλα η ερωτηση ηταν πανω στο συγκριτη.
Κοινως, συμφωνουμε.

spiroscfu
04-03-12, 19:46
Η υστέρηση όντως θα βοηθήσει να μην υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, αλλά θα βοηθήσει σε απότομες μεταβολές της φωτεινότητας.

Μπορεί και να έχεις δίκιο, το ίδιο λέμε και οι δυο!

billtech
04-03-12, 19:57
δηλαδη με απλα λογια χρειαζομαι εναν πυκνωτακι και μια διοδο στην εξοδο του LDR και μια αντισταση αναδρασης πανω στην εξοδο του τελεστικου και στο ποδαρακι που θα ειναι το Vref? στο + δηλαδη του τελεστικου?

spiroscfu
04-03-12, 20:03
Μπορείς να δοκιμάσεις με ένα μεγάλο rc σαν lpf στην έξοδο της και υστέρηση στον τελεστικό, με το διοδάκι σε σειρά μπορείς να δοκιμάσεις αν ανησυχείς μόνο για την μια από τις δυο απότομες μεταβολές (φως-σκοτάδι).

eebabs2000
04-03-12, 20:36
Είχα δοκιμάσει ένα πυκνωτάκι, σε μια παρόμοια εφαρμογή που είχα κάνει, παράλληλα στην LDR με πολύ καλά αποτελέσματα. Ένα πυκνωτάκι 10uF νομίζω είναι ότι πρέπει. Επίσης κοίτα και αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35729 Το έχω κατασκευάσει και πάει περίφημα!