PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ



atevagge1983
04-03-12, 15:20
κΑΛΗΣΠΕΡΑ. Στο γκαραζ ειμαστε 3 αυτοκινητα. πολλες φορες καποιος μπορει να το ξεχασει ανοικτο το γκαραζ(ανθρωπινο ειναι . Υπαρχει τρόπος να κλεινει αυτοματα η πορτα μετα απο καποιο χρονο πχ μετα απο 5 λεπτα? Ο μηχανισμος φαινεται παρακατω
3010330104

panos318
04-03-12, 15:33
όλη οι μηχανισμοί έχουν αυτόματο κλισημο αρκεί να διαβασης το manual και θα το βρεις

atevagge1983
04-03-12, 15:43
επειδη το σπιτι το αγορασα απο εργολαβο και αντε να βρω ακρη τωρα απο τις φωτο μηπως ξερεις μαρκα και αν μπορω απο το ιντερνετ να βρω το MANUAL?

klik
04-03-12, 16:58
Οι φωτογραφίες είναι θολές. Μπορείς να βρεις κάποια άλλη ένδειξη; Μάρκα ή άλλο κωδικό (π.χ. στο κουτί). Η πόρτα είναι ρολό ή σπαστή; Μάρκα;

atevagge1983
04-03-12, 17:28
Η ΠΟΡΤΑ ειναι ρολο
Το μονο που μπορω να σου πω σιγοθρα ειναι οτι εχει 2 κουμπια. Ενα PRG και ενα P/P/ .Πιστευω φαινεται στις φωτο.
Ισως να σε βοηθησα.

takhs764
04-03-12, 18:12
καπου πρεπει να εχει υποδοχη για να περνει καποιο μπουτον παιζε εκει (βαλε ενα χρονοδιακοπτη με με ρελεδακι)

atevagge1983
04-03-12, 18:16
δεν ξερω αν εννοεις εκεινη την πρασινη υποδοχη διπλα απο την ασφαλεια. τι χρονοδιακοπτη με ρελε μου λες? Εχεισ καποιο link για να το δω?

thm
05-03-12, 11:02
1) Δεν υποστηρίζουν απαραίτητα όλοι οι πίνακες ελέγχου ρολλών αυτόματο κλείσιμο. Πάντως ο συγκεκριμένος, εφόσον φαίνεται να υποστηρίζει φωτοκύτταρα ασφαλείας (απ' ότι φαίνεται από την γέφυρα που μάλλον υπάρχει για να τα βγάλει εκτός), πολύ πιθανόν να υποστηρίζει και αυτόματο κλείσιμο.
2) Αυτόματο κλείσιμο χωρίς εγκατάσταση φωτοκυττάρων ασφαλείας είναι σαν να πηγαίνει κανείς γυρεύοντας για ατύχημα (στις φωτογραφίες φαίνεται ότι δεν έχουν συνδεθεί φωτοκύτταρα ασφαλείας)
3) Η γείωση του μοτέρ στον αέρα (το κίτρινο καλώδιο) και μάλιστα με τα καλωδιάκια εκτεθειμένα με τρόπο που θα μπορούσαν να ακουμπήσουν κάπου που δεν πρέπει, είναι κάτι που πρέπει να διορθωθεί.

atevagge1983
06-03-12, 23:19
Το κουτι που εχει απο εξω για να το ανοιγω με allen κλειδι σε περιπτωση διακοπης γραφει: elsamec. μηπως ειναι αυτη η μαρκα και μπορει καποιος να βοηθησει?

thm
07-03-12, 11:05
Η ELSAMEC ( http://www.elsamec.it ) είναι μία εταιρεία που κατασκευάζει μοτέρ για ρολλά αλλά και παρελκόμενά τους όπως η εξωτερική αποσύμπλεξη που αναφέρεις. Η δική σου πλακέτα δεν φαίνεται να είναι από αυτές που χρησιμοποιεί η ELSAMEC ( http://www.elsamec.it/italiano/immapag/depl_elettronica.pdf ).

Μήπως μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία το τηλεχειριστήριο (εξωτερική όψη και πλακετίτσα) ή μήπως το τηλεχειριστήριο γράφει κάτι που να βοηθάει στην πίσω όψη?
Επίσης, κάτω από τις κλέμες, μήπως υπάρχει κάποιο κείμενο ή σύμβολα που να εξηγούν τις διάφορες επαφές (στην αριστερή πλευρά των φωτογραφιών σου - από αυτή την γωνία και με τις κλέμες κουμπωμένες δεν φαίνεται τίποτε. Τέλος, σπάνια πάντως, το μοντέλο ο κατασκευαστής ή κάτι άλλο χρήσιμο μπορεί να είναι τυπωμένο σην πίσω πλευρά της πλακέτας.

chapapak
13-12-23, 09:41
Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για την πολυκατοικία μου.

Έχουμε το μηχανισμό CHAMBERLAIN - LIFTMASTER 3750E-1A. Αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποιο αυτοματισμό για αυτόματο κλείσιμο αν κάποιος ξεχάσει να κλείσει τη γκαραζόπορτα.

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα γνωρίζω:


Ο πίνακας, έρχεται μαζί με το μηχανισμό που κινεί το ρολό, ή τοποθετείται ξεχωριστά;
Πως μπορώ να καταλάβω αν ο πίνακας, έστω και παλιός υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία; Δηλαδή αυτόματο κλείσιμο και είσοδο για ανιχνευτές για λόγους ασφαλείας;
Εάν δεν υποστηρίζει, μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό χωρίς να αλλάξουν τα τηλεχειριστήρια;


Ευχαριστώ

elektronio
13-12-23, 12:31
Μπορείς να κατεβάσεις το μανουαλ εδώ https://manuals.easygates.co.uk/PDF/liftmaster/3750e_1a.pdf

Από μια ματιά που του έριξα δεν φαίνεται να υποστηρίζει την λειτουργία αυτόματου κλεισίματος.
Στο μάνουαλ αναφέρεται προαιρετικό αξεσουάρ για ασφάλεια κλεισίματος που θεωρώ ότι πρέπει να το περάσετε οπωσδήποτε.

Αν κατάλαβα σωστά οι λειτουργίες γίνονται από κουμπί τηλεχειριστηρίου ή κουμπί από στον τοίχο πολλαπλών λειτουργιών, δηλαδή η λειτουργία εξαρτάται από την προηγούμενη κατάσταση. Αυτό δυσκολεύει την κατασκευή και τοποθέτηση πρόσθετου κυκλώματος για προσθήκη της λειτουργίας αυτόματου κλεισίματος.

chipakos-original
13-12-23, 14:41
Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για την πολυκατοικία μου.

Έχουμε το μηχανισμό CHAMBERLAIN - LIFTMASTER 3750E-1A. Αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποιο αυτοματισμό για αυτόματο κλείσιμο αν κάποιος ξεχάσει να κλείσει τη γκαραζόπορτα.

Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα γνωρίζω:


Ο πίνακας, έρχεται μαζί με το μηχανισμό που κινεί το ρολό, ή τοποθετείται ξεχωριστά;
Πως μπορώ να καταλάβω αν ο πίνακας, έστω και παλιός υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία; Δηλαδή αυτόματο κλείσιμο και είσοδο για ανιχνευτές για λόγους ασφαλείας;
Εάν δεν υποστηρίζει, μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό χωρίς να αλλάξουν τα τηλεχειριστήρια;


Ευχαριστώ
Πρώτα δες τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην υπάρχουσα εγκατάσταση ως ασφάλεια για να μην φάει ξαφνικά κανείς την πόρτα στο κεφάλι του και μετά διαθέτοντας ένα παλιό τηλεχειριστήριο με ένα χρονικό την κάνεις να κατεβαίνει αυτόματα. Και ανιχνευτές αν δεν υποστηρίζει ο δέκτης με τροποποίηση μπαίνουν κανονικά. Αρκεί ο εγκαταστάτης να το χει.