PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορες Ασφαλειας με Ραγοδιακοπτες



ioannistsi
05-03-12, 00:32
Καλησπερα....εχω μια απορια σχετικα με τις ασφαλειες κ τους ραγοδιακοπτες των ηλεκτρολογικων πινακων!Ποια η διαφορα τους δλδ εκτος απο το οτι οι ραγοδιακοπτες εχουν αλλο ευρος ρευματος (25-100 Α) ενω οι ασφαλειες απο 0,5Α?Αν δλδ ειχα εναν διπολικο διακοπτη 25Α κ μια διπολικη ασφαλεια 25 Α για πχ τι το διαφορετικο εχουν?

antonis988
05-03-12, 01:05
με τους ραγοδιακοπτες δεν ασφαληζεις την γραμη σου.σε ενα βραχυκύλωμα δεν θα πεσει η ασφαλεια!!!π.χ. στη κουζινα ή θερμοσηφονο βαζεις και ραγοδιακοπτη και ασφαλεια.

ioannistsi
05-03-12, 09:21
με τους ραγοδιακοπτες δεν ασφαληζεις την γραμη σου.σε ενα βραχυκύλωμα δεν θα πεσει η ασφαλεια!!!π.χ. στη κουζινα ή θερμοσηφονο βαζεις και ραγοδιακοπτη και ασφαλεια.

Αυτη ειναι η απορια μου απο την αρχη που λες....γτ στο θερμοσιφωνο κ την κουζινα βαζουμε κ τα 2 κ δεν βαζουμε μια διπολικη ασφαλεια 25Α???

gas_liosia
05-03-12, 10:42
Καλημέρα. Η δουλειά του μικροαυτόματου (της ασφάλειας που λες), είναι να κόβει το κύκλωμα σε περίπτωση που περάσει παραπάνω ρεύμα από αυτό που αναγράφεται πάνω του. Η δουλειά του δεν είναι να ανοιγοκλείνει συνέχεια ως διακόπτης γιατί φθείρεται. Στην ουσία αντικαθιστά κατά κάποιον τρόπο τις βραδείας τήξεως ασφάλειες, με το πλεονέκτημα οτι δεν αντικαθιστάς ασφάλεια κάθε φορά που κόβει κύκλωμα, απλά την επαναφέρεις. Γι' αυτό το θερμοσίφωνο που το ανοιγοκλείνουμε συνέχεια για παράδειγμα, δεν το ανοιγοκλείνουμε από τον μικροαυτόματο. Ο μικροαυτόματος θα πρέπει να κλείνει διαρκώς κύκλωμα και τον έλεγχο τον κάνουμε από τον διπλό διακόπτη.

ioannistsi
05-03-12, 12:25
Α πες μου ετσι.... σε ευχαριστω μου ελυσες την απορια μου!!!

FILMAN
05-03-12, 13:27
Και στην κουζίνα που δεν την ανοιγοκλείνουμε συνέχεια γιατί πρέπει να βάλουμε διακόπτη;

nikkos
05-03-12, 23:42
αν θυμάμαι καλά, σε μεγάλα φορτία από κάποια kw και πάνω, θέλει υποχρεωτικά και διακόπτη φάσης-ουδέτερου.

FILMAN
06-03-12, 11:27
Για ποιο λόγο;

JOUN
06-03-12, 14:08
Eλα ντε..Τα εχουμε ξαναπει..

mixalis1988
06-03-12, 21:19
αν θυμάμαι καλά, σε μεγάλα φορτία από κάποια kw και πάνω, θέλει υποχρεωτικά και διακόπτη φάσης-ουδέτερου.


Εχεις δει εσυ ποτε στην γραμμη πλυντηριου να εχει διπολικο διακοπτη???

gas_liosia
06-03-12, 21:42
Ρε παιδιά, η νομοθεσία λέει όλες οι μόνιμες συσκευές πρέπει να έχουν διπολικό διακόπτη. Τώρα αν συμφωνείτε ή όχι με τη νομοθεσία είναι άλλο θέμα. Όσοι έχετε αντίρρηση με αυτό δηλαδή τί θα βάζατε; Διπολικό μικροαυτόματο; Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης; Ή μήπως είναι σωστότερο;

erasmio6
06-03-12, 22:11
Καλησπερα. Ο κανονισμος εσωτερικων ηλεκτρικων εγγαταστασεων αναφερει οτι οι συσκευες ανω των 1500w ασφαλιζονται υποχρεωτικα και με διπολικο διακοπτη που εκτος αποτην φαση κοβουν και τον ουδετερο

JOUN
06-03-12, 22:34
Ρε Γιαννη εχω δυο θεματα:Πρωτον το ακουω συνεχεια " η νομοθεσια λεει" αλλα ποτε δεν μου εδειξε καποιος σε ποιο αρθρο του HD384, που ισχυει πλεον, το γραφει..Δειξτο μου και τα ξαναλεμε.
Δευτερον αντε και το λεει εσυ μπορεις να μου αποδειξεις γιατι πρεπει να ειναι ετσι;Δηλαδη τι προβλημα θα υπαρξει αν ειναι μονοπολικος;
Με το ιδιο σκεπτικο η ΔΕΗ λεει οτι σε παροχη μονοφασικη πρεπει να εχεις καλωδιο 3*10 ασχετο αν εχεις 2 μετρα καλωδιο η 500..Σου φαινεται λογικο αυτο;

JOUN
06-03-12, 22:36
Καλησπερα. Ο κανονισμος εσωτερικων ηλεκτρικων εγγαταστασεων αναφερει οτι οι συσκευες ανω των 1500w ασφαλιζονται υποχρεωτικα και με διπολικο διακοπτη που εκτος αποτην φαση κοβουν και τον ουδετερο
Ελα ομως που δεν ισχυει απο το 2006..

gas_liosia
06-03-12, 23:50
... το ακουω συνεχεια " η νομοθεσια λεει" αλλα ποτε δεν μου εδειξε καποιος σε ποιο αρθρο του HD384, που ισχυει πλεον, το γραφει...

Παράγραφο 462.1 κατα βάση.

Όσο για τη ΔΕΗ... το μόνο σίγουρο είναι οτι δε θα βγάλεις άκρη αν ασχοληθείς. Κατ' αρχήν, η κάθε περιοχή ΔΕΗ έχει δικούς της... νόμους... που πολλές φορές έρχονται σε αντίθεση με τους πραγματικούς αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο...

gas_liosia
06-03-12, 23:55
Και για όσους δεν έχουν τον ΕΛΟΤ...

462.1 Εκτός από την απομόνωση που επιβάλλεται να είναι δυνατή για ολόκληρη την εγκατάσταση ή για
ολόκληρο το τμήμα της που βρίσκεται σε ιδιαίτερο κτίριο, για κάθε κύκλωμα που απαιτείται να μπορεί να
απομονώνεται χωριστά από τα υπόλοιπα, πρέπει να προβλέπεται διάταξη απομόνωσης. Η διάταξη αυτή
πρέπει να απομονώνει όλους τους ενεργούς αγωγούς με τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στο άρθρο
461.2.

JOUN
07-03-12, 00:11
Εκτος που δεν αναφερει τιποτα σχετικα με ισχυ το αρθρο που παρεθεσες, ο HD 384 που ισχυει πλεον τι λεει;

gas_liosia
07-03-12, 00:24
Εκτος που δεν αναφερει τιποτα σχετικα με ισχυ το αρθρο που παρεθεσες, ο HD 384 που ισχυει πλεον τι λεει;

Ποιος μίλησε για ισχύ; Το άρθρο αναφέρεται στις μόνιμες-ανεξάρτητες συσκευές όπως έχω αναφέρει από την αρχή.

vampiris
07-03-12, 00:27
Και για όσους δεν έχουν τον ΕΛΟΤ...

462.1 Εκτός από την απομόνωση που επιβάλλεται να είναι δυνατή για ολόκληρη την εγκατάσταση ή για
ολόκληρο το τμήμα της που βρίσκεται σε ιδιαίτερο κτίριο, για κάθε κύκλωμα που απαιτείται να μπορεί να
απομονώνεται χωριστά από τα υπόλοιπα, πρέπει να προβλέπεται διάταξη απομόνωσης. Η διάταξη αυτή
πρέπει να απομονώνει όλους τους ενεργούς αγωγούς με τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στο άρθρο
461.2.

1) Ανέβασε και την παράγραφο 461.2 για να δούμε τις εξαιρέσεις σε όλα τα συστήματα και κυρίως στο σύστημα ΤΝ-S που έχουμε στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας!
2) Γενικό Διακόπτη τοποθετείς διπολικό δηλαδή;!
3) Σε κάθε κύκλωμα, σύμφωνα με την παραπάνω παράθεση, τοποθετείς διπολικό διακόπτη; Είτε για κύκλωμα φωτισμού πρόκειται, είτε για την κουζίνα, είτε για κύκλωμα φωτισμού...
4) Αφού ο Κ.Ε.Η.Ε επέβαλε τους διπολικούς διακόπτες από κάποια ισχύ και πάνω σημαίνει ότι επέβαλε και διπολικό διακόπτη ως γενικό διακόπτη; 8kW δεν είναι οι περισσότερες παροχές;!

gas_liosia
07-03-12, 00:39
1) Ανέβασε και την παράγραφο 461.2 για να δούμε τις εξαιρέσεις σε όλα τα συστήματα και κυρίως στο σύστημα ΤΝ-C-S που έχουμε στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας!

Η παράγραφος 461.2 λέει οτι σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να διακόψεις την γείωση...

2) Γενικό Διακόπτη τοποθετείς διπολικό δηλαδή;!

Όχι βέβαια. Το αναφέρει εξάλλου σε αντίστοιχη παράγραφο. Είπαμε διπολικό διακόπτη για μόνιμες συσκευές και ανεξάρτητες από άλλα κυκλώματα, εκτός και αν δουλεύουν παράλληλα.

3) Σε κάθε κύκλωμα, σύμφωνα με την παραπάνω παράθεση, τοποθετείς διπολικό διακόπτη; Είτε για κύκλωμα φωτισμού πρόκειται, είτε για την κουζίνα, είτε για κύκλωμα φωτισμού...

Το απάντησα στο παραπάνω ερώτημα. Ο φωτισμός δεν είναι μια συσκευή, μια γραμμή φωτισμού μπορεί να σηκώνει τα μισά φώτα ενός σπιτιού.

4) Αφού ο Κ.Ε.Η.Ε επέβαλε τους διπολικούς διακόπτες από κάποια ισχύ και πάνω σημαίνει ότι επέβαλε και διπολικό διακόπτη ως γενικό διακόπτη; 8kW δεν είναι οι περισσότερες παροχές;!

Ξαναλέω... ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΕ ΤΙΣ ΙΣΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΠΟΛΙΚΟΥΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ. Το λες και μόνος σου "... ο ΚΕΗΕ επέβαλε..." Δεν ισχύει πλέον ο ΚΕΗΕ. Από το 2006 έχει αντικατασταθεί από τον ΕΛΟΤ.

vampiris
07-03-12, 01:02
461.2 Στο σύστη΅α σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ-C ο αγωγός ΡΕΝ δεν επιτρέπεται να απο΅ονώνεται ή να
διακόπτεται. Στο σύστη΅α ΤΝ-S ο ουδέτερος ΅πορεί να ΅ην απο΅ονώνεται ή να ΅η διακόπτεται, καθώς
επίσης και στο σύστη΅α ΤΝ-C-S, για το τ΅ή΅α ΤΝ-S
Ση΅είωση: Σε όλα τα συστή΅ατα σύνδεσης των γειώσεων οι αγωγοί προστασίας δεν επιτρέπεται
να απο΅ονώνονται ούτε να διακόπτονται (βλ. επίσης την παράγραφο 543.3.3)


1) Για ρίξε μια ματιά στο υπογραμμισμένο μέρος της παραγράφου και πες μου την άποψή σου. Αυτό που λες για τις γειώσεις αποτελεί σημείωση!
2-3) Μου δίνεις την παράγραφο την οποία αναφέρεις στο 2; Επίσης μπορείς να μου πεις ποιες θεωρούνται μόνιμες συσκευές και γενικότερα που χρησιμοποιείς διπολικούς διακόπτες (χωρίς παραγράφους κανονισμών). Ο Γενικός Διακόπτης δεν χρησιμοποιείται για την απομόνωση όλης της εγκατάστασης; Άρα δεν θα έπρεπε να είναι διπολικός;
4) Το 4 ήταν μια γενική παρατήρηση-ερώτηση από τα παλιά! Επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν στον προηγούμενο κανονισμό! Κακώς το απηύθυνα σε εσένα...

Υ.Γ ή Μια Άσχετη Παρατήρηση: Πάντως η άποψή μου για τον Κανονισμό Ασφαλέστερων Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων = Κ.Α.Η.Ε (γνωστό και ως ΕΛΟΤ) είναι γνωστή από μηνύματά μου σε άλλα φόρουμ! Μην με παρεξηγήσεις που το ψάχνω το ζήτημα και κυρίως, μετά από το "ψάξιμο" που θα ρίξουμε, μην μου πεις ότι "Εγώ vampiris θα το έκανα έτσι και δεν με νοιάζει τι λες εσύ..." όπως είπε και ένας άλλος καλός συνάδελφος, ενώ εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αναφέρω τα άρθρα του Κ.Α.Η.Ε!!!!

gas_liosia
07-03-12, 01:48
... Για ρίξε μια ματιά στο υπογραμμισμένο μέρος της παραγράφου και πες μου την άποψή σου. Αυτό που λες για τις γειώσεις αποτελεί σημείωση!...

Όντως έχεις δίκιο για το 461.2. Είχα μπεί από τον άλλο Η/Υ και δεν είχα διαθέσιμο το PDF γι' αυτό δεν στο έκανα copy-paste και ανέφερα τις γειώσεις.
Κοίτα, όντως είναι λίγο στο 50-50 όπως το σκέφτεσαι, που αναφέρει για τα συγκεκριμένα δίκτυα οτι δεν είναι απαραίτητο να απομονώνεται ο ουδέτερος. Αλλά εδώ κολλάει και αυτό που προαναφέραμε για τη ΔΕΗ. Αν έχεις τα κότσια κατάθεσε μονογραμμικό πίνακα στη ΔΕΗ χωρίς διπολικούς διακόπτες στα προαναφερθέντα φορτία. Το μόνο σίγουρο είναι οτι 'ΑΝ το ελέγξουν θα στο στείλουν πίσω.
Για την παράγραφο που ζητάς θα κοιτάξω αύριο πάλι γιατί πρέπει να κάτσω να το ξαναψάξω και δεν είναι και μικρός ο ΕΛΟΤ.
Οι συσκευές που αναφέρουμε είναι αυτές που δουλεύουν ανεξάρτητα από άλλα κυκλώματα και είναι μόνιμες. Όταν έχεις μια γραμμή αποκλειστικά για μια συσκευή τέλος πάντων (στον ΕΛΟΤ αναφέρει βέβαια οτι μπορεί να είναι παραπάνω από μια συσκευή αλλά η λειτουργία τους να είναι κοινή-παράλληλη, πχ φούρνος-εστίες). Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.
Όσο για το Υ.Γ., προς θεού, το λεω και εγώ συνέχεια, κουβέντα κάνουμε, μην παρεξηγούμαστε.

kaptenlouna
07-03-12, 09:43
Για ποιο λόγο;

Φίλιππε,
θελω να πιστέυω πως ένας λογός ειναι και ο εξής:εάν εργαζόμαστε πάνω σε κάποιες απο τις μόνιμες συσκευές(δηλαδή αυτες που δεν βγαινουν απο την πρίζα) ,όπως π.χ σε θερμοσύφωνο που βρίσκεται στο πατάρι, και ακουμπίσουμε κατα λάθος γειωση και ουδέτερο ,θα ρίξουμε το ρελέ (οπότε κατέβα πάλι κατω να σηκώσεις κ.ο.κ).

gas_liosia
07-03-12, 10:38
...θελω να πιστέυω πως ένας λογός ειναι και ο εξής:εάν εργαζόμαστε πάνω σε κάποιες απο τις μόνιμες συσκευές(δηλαδή αυτες που δεν βγαινουν απο την πρίζα) ,όπως π.χ σε θερμοσύφωνο που βρίσκεται στο πατάρι, και ακουμπίσουμε κατα λάθος γειωση και ουδέτερο ,θα ρίξουμε το ρελέ (οπότε κατέβα πάλι κατω να σηκώσεις κ.ο.κ)...

Αυτό είναι βέβαιο, αλλά απ' οτι κατάλαβα το ερώτημά τους είναι γιατί να μην τοποθετηθεί διπλός μικροαυτόματος χωρίς διακόπτη αντί μονού με διπολικό διακόπτη.

JOUN
07-03-12, 13:12
Οχι το ερωτημα ειναι γιατι διπολικο και οχι μονοπολικο..Οσο για να αποφυγουμε να πεσει το διαρροης(οπως θα γινει αν χρησιμοποιησουμε μονοπολικο μικροαυτοματο),φυσικα και ισχυει αλλα εκτος οτι εχει ειπωθει σε παλιοτερο θεμα(απο τον Φιλιππο παλι) ,δεν δημιουργει κανενα προβλημα στην ασφαλεια του χρηστη ετσι δεν ειναι;Απλως μια εξτρα ενοχληση που δεν ειναι ικανη να μας πεισει οτι αυτος ειναι ο λογος που διαφοροι ωρύονται "Βαλτε διπολικο, αλλιως ειναι πολυ επικινδυνο, απαγορευεται δια ροπαλου ο μονοπολικος " κλπ κλπ..

FILMAN
07-03-12, 15:59
Πάλι καλά που στο τέλος η συζήτηση από δικηγορκή έγινε τεχνική.

Είναι αλήθεια ότι το να αποφύγει κανείς μια κατά λάθος πτώση του ρελέ είναι καλό. Το να κηρυχθεί παράνομος επειδή δεν το έκανε τί είναι; Ένα φωτιστικό οροφής είναι μόνιμη συσκευή ή όχι; Η γραμμή του πρέπει να έχει διπολικό διακόπτη ή όχι; Τελικά ποια είναι η διαφορά του σε σχέση με μια κουζίνα; Και τα δυο με κλέμενς δεν συνδέονται στην παροχή τους; Τι αλλάζει με τα kW; Το σπίτι ολόκληρο είναι μια συσκευή πολλών kW ή όχι;

gas_liosia
07-03-12, 20:31
Ρε συ Filman, ναι όντως η συζήτηση ίσως να ξέφυγε με τα... δικηγορικά. Αλλά εφόσον ζητήθηκε αιτιολόγηση με νομικό άρθρο και απ' οτι βλέπω τελικά όμως πολλούς ενδιέφερε γιατί δέχθηκα και pm, δεν μπορούσε να γίνει και αλλιώς.
Περί... τεχνικών τώρα. Φυσικά και ότι δουλεύει με ρεύμα είναι ηλεκτρική συσκευή, αλλά υπάρχουν διαφορές ως προς τη χρήση. Η λάμπα είναι συσκευή όπως επίσης είναι και μόνιμη (τουλάχιστον για τον βασικό φωτισμό της οικίας), αλλά δεν απαιτεί ανεξάρτητη γραμμή η κάθε λάμπα, όπως και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει "επισκευή" της λάμπας πάνω στην εγκατάσταση. Η λάμπα αν καεί την πετάς. Η κουζίνα όμως δεν είναι μιας χρήσης, θα δεχθεί επισκευή. Όπως και ο θερμοσίφωνας, όπως και κάποιο κλιματιστικό ίσως, όπως και κάποιος ηλεκτροκινητήρας και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο όρος ανεξάρτητη/μόνιμη συσκευή.
Τέλος, για να επιστρέψουμε και στο θέμα (γιατί σε εμάς την είπατε με τα δικηγορικά αλλά και όλα αυτά με τα είδη συσκευών κλπ και αυτά εκτός θέματος είναι).
Το ξέρω ότι αν όχι όλοι, τότε σχεδόν όλοι προσέχετε μόνο τη φάση σε περίπτωση επισκευής ή σύνδεσης. Οι περισσότεροι πιάνουμε τον ουδέτερο σαν να μην τρέχει τίποτα, και πολλές φορές με μεγάλη εμπιστοσύνη στα χρώματα αγωγών (ποιος να πιάνει δοκιμαστικό/πολύμετρο τώρα σιγά...).
Πού ξέρεις εσύ που θες να αφαιρέσεις τον διπολικό διακόπτη ποιος μην πω έκανε την εγκατάσταση και είσαι σίγουρος τελικά οτι διακόπτει την φάση και όχι τον ουδέτερο πχ, και πέρα απ' αυτό, ποιος είπε στην τελική οτι δεν μπορείς να την φας από ουδέτερο;

mixalis1988
07-03-12, 21:39
Παντως αν υπαρχουν τα χρηματα και χρησιμοποιηθουν για ολα τα κυκλωματα διπολικες ασφαλειες (πλεον βγαινουν και σε ενα στοιχειο) σε περιπτωση προβληματος με τον διαρροης μπορεις να εντοπισεις πολυ πιο ευκολα το προβλημα..
Τωρα θα μου πειτε ψιλα γραμματα εδω υπαρχουν ακομη ""ηλεκτρολογοι"" που βαζουν ολο το σπιτι σε τρεις γραμμες.....

nikkos
07-03-12, 23:17
για να δουλεύεις πάντα με ασφάλεια, η καλύτερη λύση είναι να κόβεις και φάση και ουδέτερο...ποτέ δεν ξέρεις από που σου έρχεται.
οι νέοι διακόπτες που έχουν σε ένα στοιχείο, διακόπτη φάσης ουδέτερου μαζί με θερμική ασφάλεια στη φάση, είναι απ τις καλύτερες λύσεις, οικονομικά και τεχνικά.
βέβαια φαντάζομαι μετά γίνεται χαμός με τους ουδετέρους μέσα στον πίνακα, οπότε τους χρησιμοποιείς όπου μπορείς, χωρίς να το παρακάνεις.. :) και αν το παρακάνεις δικό σου θέμα είναι πάλι.

xrhstosmp
07-03-12, 23:33
τα "L+N" οι ασφαλειες δλδ που εχουν και διακοπτη για τον ουδετερο ΔΕΝ ειναι διαταξεις απομονωσης. η βασικη διαφορα ενος διακοπτη απο μια ασφαλεια (εκτος απο τα θερμομαγνητικα στοιχεια που περιεχει η ασφαλεια και ελεγχουν την κατασταση των επαφων της)ειναι οτιο διακοπτης ελεγχει την επαφη του κατευθειαν απο το πληκτρο και οχι διαμεσου καποιας καστανιας. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει υπονοια οτι η επαφη ειναι κλειστη ενω το πληκτρο ειναι κατεβασμενο.σε μεγαλυτερους διακοπτες υπαρχει απαιτηση να υπαρχει και οπτικος ελεγχος της καταστασης των επαφων.

Ηλιας Α
08-03-12, 02:02
)ειναι οτιο διακοπτης ελεγχει την επαφη του κατευθειαν απο το πληκτρο και οχι διαμεσου καποιας καστανιας. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει υπονοια οτι η επαφη ειναι κλειστη ενω το πληκτρο ειναι κατεβασμενο.σε μεγαλυτερους διακοπτες υπαρχει απαιτηση να υπαρχει και οπτικος ελεγχος της καταστασης των επαφων.

Υπόνοια πάντα πρέπει να υπάρχει άσχετα αν << διακοπτης ελεγχει την επαφη του κατευθειαν απο το πληκτρο >>
<< σε μεγαλυτερους διακοπτες υπαρχει απαιτηση να υπαρχει και οπτικος ελεγχος της καταστασης των επαφων.>>
Σε μηχανισμούς που << υπαρχει απαιτηση να υπαρχει και οπτικος ελεγχος της καταστασης των επαφων >> δεν τους λέμε διακόπτες * αλλά αποζεύκτες
( διακόπτες )* Απλά έτσι τους λένε τα μαστόρια που υπο -απασχολούνται με τα φώτα, τις πρίζες, θερμοσίφωνες, κουζίνες, και άντε καμιά φορά………… με κανένα καυστήρα σε σπίτια.

kazas
10-03-12, 18:31
Το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει και μένα. Είχαμε κάνει και μια σχετική κουβέντα εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61475). Τώρα άλλος ένας λόγος που πρέπει να χρησιμοποιούνται διπολικοί μικροαυτόματοι είναι αυτός που αναφέρει ο Pirate εδώ (http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1697).

SunScorpion21
22-03-12, 22:28
Το ΗD384 του ΕΛΟΤ σύντομα θα αλλάξει.
Όπως ξέρουμε συνήθως ακολουθούμε διεθνής κανονισμούς και στην Ευρώπη από το προηγούμενο καλοκαίρι ισχύει το IEC 60364-6 (http://www.jugarcorp.com/iec-60364-6-low-voltage-electrical-installations-verifications-t-8259.html) .
Επίσης, αντιστάσεις μόνωσης πιστοποιούνται μόνο με τάσεις 10/15kV!!!

Άντε καλή μας τύχη!