PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα οδήγησης LED με transistors



m_kaps
07-03-12, 16:30
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να οδηγήσω 4 ψηφία από LED. Δίνω 12V σε αυτά. Ελέγχω κάθε segment ας πούμε των ψηφίων με 7 εξόδους ενός PIC. Από άλλες 4 εξόδους ελέγχω το ποιό ψηφίο θα ανάβει και όταν αυτή η ενναλαγή είναι πολύ γρήγορη φαίνεται σα να ανάβουν όλα τα ψηφία μαζί. Δοκίμασα στην αρχή με NPN transistors αλλά πρόσεξα ότι το transistor-διακόπτης δίνει συνεχώς 12V. Έτσι μετά από διάβασμα είδα ότι θα πρέπει να βάλω PNP (εφόσον θέλω high side switch), τα οποία οδηγούνται μέσω NPN και τα οποία με τη σειρά τους ελέγχονται από τις εξόδους του PIC. Το πρόβλημα είναι ότι τα segments που δε θέλω να ανάβουν, ανάβουν ελαφρώς, παίρνοντας υπόψιν κάποιο άλλο ψηφίο. Αυτό σημαίνει ότι τα transistors-διακόπτες κλείνουν συνεχώς, έστω και λίγο. Επίσης σε γρήγορη εναλλαγή, η τάση που παίρνω μετά τα PNP είναι περίπου 9V, ενώ σε αργή είναι κανονικά 12V. Οπότε έχω 2 προβλήματα. Ας υποθέσουμε ότι Τ1 είναι το NPN και Τ2 το PNP. Έχω βάλει μετά την έξοδο του PIC μια αντίσταση 1ΚΩ, οπότε RB1=1KΩ. Μία αντίσταση 4,7 από το C1 πρός τη βάση του Τ2. Ακόμα μία ίδια από τα 12V στη βάση του Τ2. 12V στο Ε του Τ2 και το C2 στο LOAD, εδώ 42 LED, ανά έξι σε 7 segments. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FILMAN
07-03-12, 16:39
Δεν κατάλαβα τίποτα. κάνε ένα σχήμα. Εκ πρώτης όψεως είναι λάθος να δίνεις 12V στις κοινές ανόδους των LED και 0/5V στις καθόδους! Έτσι τα LED θα ανάβουν πάντα, τη μια βέβαια με 12V και την άλλη με 12 - 5 = 7V!

m_kaps
07-03-12, 18:36
Συγνώμη που δε μπορώ να δώσω σχήμα πρός το παρόν. Τελικά βρήκα καμμένα PNP's. Τα αντικατέστησα και δουλεύει. Όμως επειδή προφανώς είναι πολύ γρήγορες οι εναλλαγές, δεν έχουν ικανοποιητική φωτεινότητα. Με αργές εναλλαγές είναι αυτό που θέλω. Λές να δοκιμάσω με διαφορετικό συνδυασμό LEDs; Τώρα δίνω 12V απ'ευθείας σε 6 LEDs τη σειρά, χωρίς αντίσταση. 2V σε κάθε LED, αλλά με τις γρήγορες εναλλαγές παίρνω 1,6V στο καθένα. Παίζει να είναι λάθος η μέτρηση επειδή αναβοσβήνουν; Ακούω γνώμες.

FILMAN
08-03-12, 12:29
Αυτό το χωρίς αντίσταση κάνει τζιζ. Μόλις βάλεις ένα σχηματάκι θα πούμε περισσότερα.

petros047
16-03-12, 03:09
Λογικα θα μπορουσες να οδηγησεις μονο με ενα τρανζιστορ το led
Απο το pic σου με μια αντισταση στη βαση και το + στον colector και απο emiter στο led.
δοκιμασε bc547 δουλευει καλα.
Γιατι 12v στα led?
Ναι το οτι πεφτει η φωτεινοτητα ειναι απο το ποσο γρηγορα τα οδηγεις μια συχνοτητα των 60-70 hz ειναι πολι καλη.

andrewsweet4
16-03-12, 06:15
Γιατι δεν οδηγεις κατευθειαν τα LED με κανενα N channel mosfet? Η εξοδος του πικ στη βαση του μοσφετ και απο κει μια αντισταση pull-down και καθαρισες... Και μπορεις να οδηγησεις και μεγαλυτερα φορτια τραβωντας σχεδον μηδαμηνο ρευμα απο τις εξοδους του πικ για να μην τον ζοριζεις κιολας... ;)

FILMAN
16-03-12, 12:12
Λογικα θα μπορουσες να οδηγησεις μονο με ενα τρανζιστορ το led
Απο το pic σου με μια αντισταση στη βαση και το + στον colector και απο emiter στο led.
δοκιμασε bc547 δουλευει καλα.
Γιατι 12v στα led?
Ναι το οτι πεφτει η φωτεινοτητα ειναι απο το ποσο γρηγορα τα οδηγεις μια συχνοτητα των 60-70 hz ειναι πολι καλη.
Η χειρότερη συνδεσμολογία. Μάθετε επιτέλους ότι σε αυτή τη συνδεσμολογία δεν χρειάζεται αντίσταση σε σειρά με τη βάση και καλύτερα αρχίστε να χρησιμοποιείτε συνδεσμολογία κοινού εκπομπού.

FILMAN
16-03-12, 12:13
Γιατι δεν οδηγεις κατευθειαν τα LED με κανενα N channel mosfet? Η εξοδος του πικ στη βαση του μοσφετ και απο κει μια αντισταση pull-down και καθαρισες... Και μπορεις να οδηγησεις και μεγαλυτερα φορτια τραβωντας σχεδον μηδαμηνο ρευμα απο τις εξοδους του πικ για να μην τον ζοριζεις κιολας... ;)Η pull down αντίσταση πού χρειάζεται;

klik
16-03-12, 12:47
...
Ναι το οτι πεφτει η φωτεινοτητα ειναι απο το ποσο γρηγορα τα οδηγεις μια συχνοτητα των 60-70 hz ειναι πολι καλη.
Δηλαδή όταν έτα LED με παλμό 100% duty cycle, αποδίδει 100% φωτεινότητα, αν το οδηγήσουμε με 20% duty cyle αντί για 20Hz στα 60Ηζ, θα ξαναφτάσει 100% φωτεινότητα;

Στα θέματα συνδεσμολογίας απάντησε ο FILMAN.

FILMAN
16-03-12, 12:58
Δηλαδή όταν έτα LED με παλμό 100% duty cycle, αποδίδει 100% φωτεινότητα, αν το οδηγήσουμε με 20% duty cyle αντί για 20Hz στα 60Ηζ, θα ξαναφτάσει 100% φωτεινότητα;

Όχι. Μάλιστα η φωτεινότητα δεν εξαρτάται από τη συχνότητα οδήγησης, αλλά από το πλήθος των displays. Έτσι, 1 display θα ανάβει κανονικά, ενώ με 5 displays το καθένα θα ανάβει κανονικά μόνο για το 1/5 του συνολικού χρόνου (duty cycle = 20%). Θα φαίνεται δηλ. να ανάβει πιο αμυδρά. Σε αυτή την περίπτωση ανεβάζουμε το ρεύμα (μπορούμε και να ξεπεράσουμε αυτό που αντέχει μόνιμα το LED καθώς στην ουσία αυτό δουλεύει με το 1/5 του ρεύματος). Υψηλή συχνότητα πολύπλεξης δεν είναι καλό να βάλουμε για να μην έχουμε υψηλές συχνότητες στο κύκλωμα. Μια συχνότητα από περίπου 60Hz ως μερικές εκατοντάδες Hz είναι Ο.Κ.

Αλλά το πρόβλημα του φίλου μας εδώ απ' ότι κατάλαβα είναι άλλο: Segments που θα έπρεπε να είναι σβηστά, φαίνονται αμυδρά αναμμένα.

petros047
16-03-12, 16:38
Η καλυτερη λυση ειναιαυτη με τα fet που αναφερε πιο πανω φιλος.
Ειπα για τρανζοστορ επειδη ηδη τα εχει μπροστα του.
Σε δικια μου κατασκευη με avr και 3 seven segment στα 60hz ηταν πολι καλη η φωτεινωτητα.
Αν χρεισημοποιουσε ορθη πολωση πως θα εδεινε + στα led ;

FILMAN
16-03-12, 16:50
Η καλυτερη λυση ειναιαυτη με τα fet που αναφερε πιο πανω φιλος.
Ειπα για τρανζοστορ επειδη ηδη τα εχει μπροστα του.

Γίνεται και με τρανζίστορ και με MOSFET. Το θέμα είναι να τα λειτουργήσεις σωστά.


Σε δικια μου κατασκευη με avr και 3 seven segment στα 60hz ηταν πολι καλη η φωτεινωτητα.

Στα 70, 100, 500, 1000 και 5000Hz θα είχες την ίδια ακριβώς φωτεινότητα.


Αν χρεισημοποιουσε ορθη πολωση πως θα εδεινε + στα led ;
Ορθή πόλωση ποιανού πράγματος;

nuclear__
19-03-12, 23:32
Για τον αμυδρό φωτισμό, αν και έχω μπερδευτεί για ποιο κύκλωμα μιλάμε, προφανός αργεί να σβήσει το tr. αν έχεις πνπ του έχεις βάλει κάποια (μεγαλη) αντίσταση από βάση σε εκπομπό;
Με πικ αν και δεν θα έπρεπε ,πρακτικά όσο αυξάνει η συχνότητα πέφτει η φωτεινότητα. Προφανός λόγο μη τέλειων συνθηκών (rise time ίσως, δεν το κοίταξα σε παλμογράφο).

FILMAN
20-03-12, 16:07
Για τον αμυδρό φωτισμό, αν και έχω μπερδευτεί για ποιο κύκλωμα μιλάμε, προφανός αργεί να σβήσει το tr.Αυτό είναι η μια πιθανότητα. Η άλλη είναι να μην σβήνει ποτέ επειδή παίζει με τάσεις 0 - 5 - 12V και μπορεί να έχει κάνει λάθος στο κύκλωμα.