PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπινθηρισμός με το δ.δ.ε πεσμένο



thomasg24
08-03-12, 18:17
Καλησπέρα παίδες πηγα να φτιάξω ένα υδρομασαζ,άλλαξα έναν πυκνωτή στο μοτέρ και ένα διακόπτη εκκίνησης αέρος, όλα καλά εκεί λοιπόν που πήγα να βιδώσω στην κλέμα τον πυκνωτή και τα λοιπά καλώδια ,απο το καλώδιο της παροχής ο ουδέτερος ακουμπάει κατα λάθος στο μεταλλικό μέρος του μοτέρ και πέφτει το ρελέ, ωραία λέω συνεχίζω τη εργασία...ξαναακουμπάει και σπινθήριζε!!!με το ρελέ πεσμένο!!δεν ειναι δυνατόν λέω...ακουμπάω και την φάση στο μεταλλικό μέρος και σπινθήριζε και αυτή!!Tο συστημα λειτουργεί μια χαρά αλλα γιατί σπηνθιρίζαν τα καλώδια με το ρελέ πεσμένο??απο που να είχε διαρροή??http://techteam.gr/forum/public/style_emoticons/default/worry.gif

xsterg
08-03-12, 20:11
υπαρχει προβλημα με τον πινακα σου. μαλλον δεν εχεις αμεση γειωση και μπορει να κανεις την γειωση μεσω του ουδετερου. θα σου προτεινα να αλλαξεις την συνδεσμολογια αυτη. σε καθε περιπτωση τσεκαρε με την βοηθεια ενος καλου πολυμετρου.

thomasg24
08-03-12, 23:07
εννοείς αυτός που έκανε τον πίνακα να έχει μαζί ουδετέρους και γειώσεις με κάποιον τρόπο?

laskos systems
08-03-12, 23:43
γεια σας φιλοι.μαλλον κατι αλλο πρεπει να συμβαινει στον πινακα σου.δεν πρεεπι να ειναι αυτο που λεει ο φιλος xsterg γιατι εαν ειχες ουδετερογειωση θα επεφτε συνεχεια το ρελε .εγω πιστευω οτι μαλλον δεν εχει καθολου γειωση και εχει απο καπου επιστρεφομενα.θελει να τα παρεις με ενα οργανο απο την αρχη και να ψαξεις αρκετα


φιλικα laskos systems

thomasg24
09-03-12, 11:13
Γειά σου Βασίλη κάτι τέτοια σενάρια φαντάζομαι και εγώ!σκεφτομαι για το ψάξιμο αλλα είναι διαμέρισμα νοικιασμένο και θέλει φασαρία και είναι και περίεργος κοσμος συνέχεια ρωτάνε διαφορα χωρίς να ξέρουν!με πιάνει απελπισία!αλλα πρέπει να γίνει όμως...θα κοιτάξω αρχικά την συνέχεια της γείωσης...

laskos systems
09-03-12, 23:21
σιγουρα ειναι απο την γειωση .το θεμα ειναι που ειναι?εγω σε μια μονοκατοικια με ετυχε να χτυπανε οι βρυσες .και τελικα ηταν απο την κολωνα της δεη.αντε ψαξε.φιλε που τελειωσες τα τει.γιατι και εγω συναδελφος ειμαι αλλα ειμαι μαχημος .οχι στο γραφειο χαχαχαα

PanagiotisHlektrlogos
09-03-12, 23:38
Συνάδελφε μέτρησε τάση μεταξύ φάσης-ουδετερου, φάσης-γείωσης και ουδετέρου γείωσης. Αν έχει επιστροφή η γείωση θα το καταλάβεις!

thomasg24
10-03-12, 16:10
Ευχαριστώ παίδες όταν θα ξαναπάω θα το κοιτάξω!Βασίλη στην κοζάνη τελείωσα και δεν έχω γραφείο...απλά το θέμα το άνοιξα επειδή μου κάνει εντύπωση άμεση λύση απο εδώ δεν ψάχνω αλλά μια ευκαιρία για έκθεση απόψεων μεταξύ κυρίως συναδέλφων, αλλά και να μείνει στο forum που μπορεί να βοηθήσει κάποιον μελλοντικά...

laskos systems
11-03-12, 16:10
εγω λαρισα τει.οσο αφορα το προβλημα καλα εκανες και το εβαλες σωστοςςςς
και αυτο που λεει ο thomasg24 παιζει