PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα (word-excel)



autom1985
09-03-12, 18:03
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ,αρχικά θα σας πω το πρόβλημα μου τί θέλω να κάνω και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει
Εάν έχω 10 αρχεία word διαφορετικά και θέλω κάθε φορά που καταχωρώ στοιχεία πελατών να μην τα γράφω ένα ένα σε κάθε αρχείο αλλά κάπως να γίνεται αυτόματα σε όλα αυτό, εάν το κάνω μόνο για το ένα αρχείο
Από τι διάβασα ίσως να γίνεται με υπερ-σύνδεση σε (word-excel ) αλλά δεν ξέρω πώς
Γιαυτό θα ήθελα και την βοήθεια σας
Ευχαριστώ και αν σας μπέρδεψα εδώ είμαι για διευκρινήσεις

dan
09-03-12, 18:22
Στο Excel μπορείς αλλά στο word νομίζω πως όχι.

agis68
09-03-12, 21:32
στο Word δεν μπορει να γίνει κατι τετοιο γιατι πολύ απλά το κείμενο δεν είναι "μετρήσιμη" μορφή επεξεργασίας....Θα πρότεινα την Access οπου εκει τα πάντα (ακόμα και κειμενο υποπρουποθέσεις) μπορουν να επεξεργαστουν και να γινουν οι καταλληλοι συσχετισμοι....Πες μας περισσοτερα για να καταλάβουμε και εμεις τι ακριβώς θέλεις να κανεις και εδω ειμαστε

autom1985
09-03-12, 22:57
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
Απλά βοηθάω έναν φίλο στο γραφείο του και έχουμε το εξής:
Θέλουμε επειδή παίρνουμε αιτήσεις διαφόρων ατόμων όπου ο καθένας έχει τα δικά του προσωπικά στοιχεία κ.τ.λ, να τους καταχωρουμε σε διάφορες φόρμες αλλά για να μην γράφουμε κάθε φορά το όνομα τους την ηλικία επάγγελμα και όλα τα στοιχεία ....να καταχωρούνται μόνα τους κάνοντας κάποια "σύνδεση " όλων αυτών των αρχείων
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός
Αν το κάνω σε access θα πρέπει να δημιουργήσω από την αρχή βάση δεδομένων
Ευχαριστώ

dan
10-03-12, 00:11
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
Απλά βοηθάω έναν φίλο στο γραφείο του και έχουμε το εξής:
Θέλουμε επειδή παίρνουμε αιτήσεις διαφόρων ατόμων όπου ο καθένας έχει τα δικά του προσωπικά στοιχεία κ.τ.λ, να τους καταχωρουμε σε διάφορες φόρμες αλλά για να μην γράφουμε κάθε φορά το όνομα τους την ηλικία επάγγελμα και όλα τα στοιχεία ....να καταχωρούνται μόνα τους κάνοντας κάποια "σύνδεση " όλων αυτών των αρχείων
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός
Αν το κάνω σε access θα πρέπει να δημιουργήσω από την αρχή βάση δεδομένων
Ευχαριστώ

Δημιούργησε μια βάση δεδομένων με την access. Αυτό χρειάζεσαι

autom1985
10-03-12, 00:14
Ευχαριστώ φίλε
Θα προσπαθήσω να δημιουργήσω βάση δεδομένων και θα διαβάσω και αν έχω πρόβλημα θα στείλω

duomax03
10-03-12, 00:55
Καλησπέρα παιδιά
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ,αρχικά θα σας πω το πρόβλημα μου τί θέλω να κάνω και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει
Εάν έχω 10 αρχεία word διαφορετικά και θέλω κάθε φορά που καταχωρώ στοιχεία πελατών να μην τα γράφω ένα ένα σε κάθε αρχείο αλλά κάπως να γίνεται αυτόματα σε όλα αυτό, εάν το κάνω μόνο για το ένα αρχείο
Από τι διάβασα ίσως να γίνεται με υπερ-σύνδεση σε (word-excel ) αλλά δεν ξέρω πώς
Γιαυτό θα ήθελα και την βοήθεια σας
Ευχαριστώ και αν σας μπέρδεψα εδώ είμαι για διευκρινήσεις

Μέσω του WORD μπορεί άνετα να γίνει. Η εργασία αυτή ονομάζεται «Συγχώνευση Αλληλογραφίας».Είναι μια διαδικασία που χρησιμοποιείται για να δημιουργήσεις φόρμες επιστολών, ετικέτες αλληλογραφίας, φακέλους, καταλόγους και μαζικές διανομές ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και φαξ. Στη διαδικασία συγχώνευσης αλληλογραφίας εμπλέκονται τρία έγγραφα: το κύριο έγγραφο, το αρχείο προέλευσης δεδομένων και το συγχωνευμένο έγγραφο.

Πες μου ποια έκδοση του Office έχεις να σου στείλω αναλυτικά τις οδηγίες που θέλεις…

dan
10-03-12, 01:04
Μέσω του WORD μπορεί άνετα να γίνει. Η εργασία αυτή ονομάζεται «Συγχώνευση Αλληλογραφίας».Είναι μια διαδικασία που χρησιμοποιείται για να δημιουργήσεις φόρμες επιστολών, ετικέτες αλληλογραφίας, φακέλους, καταλόγους και μαζικές διανομές ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και φαξ. Στη διαδικασία συγχώνευσης αλληλογραφίας εμπλέκονται τρία έγγραφα: το κύριο έγγραφο, το αρχείο προέλευσης δεδομένων και το συγχωνευμένο έγγραφο.

Πες μου ποια έκδοση του Office έχεις να σου στείλω αναλυτικά τις οδηγίες που θέλεις…

Σύμφωνα με το μήνυμα #4 ο φίλος μας δεν χρειάζεται συγχώνευση αλληλογραφίας (που είναι για να δημιουργείς μαζικές αλληλογραφίες)
αλλά μια βάση δεδομένων που θα καταχωρεί στοιχεία σε φόρμες και ότι άλλο θέλει.
Αν κάνω λάθος, συγνώμη. Εγώ αυτό κατάλαβα.

duomax03
10-03-12, 01:33
όχι φίλε μου η συγχώνευση είναι βάση δεδομένων και έχει φόρμες για πελάτες.

autom1985
10-03-12, 01:49
Ευχαριστώ φίλε duomax .Εχω τα office 2007
Αν υπάρχει κάποιος οδηγός ευχαρίστως

dan
10-03-12, 02:42
όχι φίλε μου η συγχώνευση είναι βάση δεδομένων και έχει φόρμες για πελάτες.

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Δεν την δούλεψα καθόλου την συγχώνευση. Καλό βράδυ

duomax03
10-03-12, 15:16
http://office.microsoft.com/el-gr/word-help/CH006104940.aspx

http://office.microsoft.com/el-gr/word-help/CH010062628.aspx