PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοσία ηλεκτρομαγνητη



αντρικος
10-03-12, 01:04
καλησπέρα σας. εχω εναν ηλεκτρομαγνήτη μίζας αυτοκινήτου(μπουτόν). θα τον χρησημοποιήσω σε μια ιδιοκατασκευή,αλλα η απορία μου ειναι στην τροφοδοσία του.το μόνο που ξέρω γιαυτόν ειναι η ταση του 12volt.η λειτουργεια του θα είναι στιγμιαία.δοκίμασα τροφοδοτικό απο υπολογιστή 300w-13Α που του έβαλα μια ασφάλεια 10Α και την έκαψε.σύνδεσα παράλληλα άλλο ένα τροφοδοτικο 350w,αλλα μάλλον έχει καποια προστασία φορτίου και σταματάει για λίγο η λειτουργια του. η κατασκευή μου με μπαταρία αυτοκινήτου λειτουργέι κανονικά.αλλα θελω τροφοδοσία απο το δικτυο.Εάν γνωριζει καποιος πόσα περίπου Αμπερ τραβάει ο μαγνήτης μου,και τι τροφοδοτικό θα ήταν καταλληλο,(οικονομική λυση) θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστω

BESTCHRISS
10-03-12, 01:49
καλησπέρα σας. εχω εναν ηλεκτρομαγνήτη μίζας αυτοκινήτου(μπουτόν). θα τον χρησημοποιήσω σε μια ιδιοκατασκευή,αλλα η απορία μου ειναι στην τροφοδοσία του.το μόνο που ξέρω γιαυτόν ειναι η ταση του 12volt.η λειτουργεια του θα είναι στιγμιαία.δοκίμασα τροφοδοτικό απο υπολογιστή 300w-13Α που του έβαλα μια ασφάλεια 10Α και την έκαψε.σύνδεσα παράλληλα άλλο ένα τροφοδοτικο 350w,αλλα μάλλον έχει καποια προστασία φορτίου και σταματάει για λίγο η λειτουργια του. η κατασκευή μου με μπαταρία αυτοκινήτου λειτουργέι κανονικά.αλλα θελω τροφοδοσία απο το δικτυο.Εάν γνωριζει καποιος πόσα περίπου Αμπερ τραβάει ο μαγνήτης μου,και τι τροφοδοτικό θα ήταν καταλληλο,(οικονομική λυση) θα με βοηθούσε πολυ.. Ευχαριστω


απο οτι ξερω στο περιπου η μιζα τραβαει 40Α στο περιπου απο οτι ξερω(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) εξαρταται βεβαια απο το αμαξι
μπορεις να δεις στο αυτοκινητο στις ασφαλειες ποσα αμπερ ασφαλεια εχει

ΦΙΛΙΚΑ

ΗΝ1984
10-03-12, 02:44
Η μίζα είναι ο μόνος κινητήρας στο αυτοκίνητο που δεν είναι ασφαλισμένος, λόγω της τεραστίας κατανάλωσης.

Το λεγόμενο βαρελάκι της μίζας τραβάει περί τα 30Α

PCMan
10-03-12, 07:37
Η μίζα μπορεί να τραβήξει μέχρι περίπου 150Α χωρίς φορτίο και με φορτίο μέχρι 250Α. Αυτά σε μίζα απο ένα απλό αμάξι.
Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος οι (απλές) μπαταρίες αυτοκινήτων να έχουν ρεύμα εκκίνησης 400Α.

Τα τροφοδοτικά που βάζεις είναι γατάκια! Τι θέλεις να φτιάξεις?

αντρικος
10-03-12, 09:59
ενοω μόνο τον ηλεκτρομαγνήτη που σπρώχνει το γρανάζι της μίζας στο βολάν τη στιγμή της εκκίνησης του αυτοκινήτου. όχι ολόκληρη τη μίζα.θα μπορόυσα να χρησημοποιήσω 3-4 τροφοδοτικά απο υπολογιστη άν αυτο θα απέδιδε..η μια μπαταρία αυτοκινήτπου μόνιμα συνδεδεμένη σε φορτιστή...

BESTCHRISS
10-03-12, 15:15
η μια μπαταρία αυτοκινήτπου μόνιμα συνδεδεμένη σε φορτιστή...
φυσικα αυτη η λυση
φιλικα............................................ ..

αντρικος
10-03-12, 21:59
σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων. σκέφτηκα αν κάποιος πυκνωτής σε συνδυασμο με τα 2 τροφοδοτικά θα έδινε τα στιγμιαία απαραίτητα Αμπερ?

Ηλιας Α
10-03-12, 22:42
Καλησπέρα.
Ανδρέα, πιστεύω πως γύρο στα 20 Α τραβά ο Η/Μ, για να μάθεις ακριβώς πόσα Α τραβάει θα μπορούσες να του κάνεις μια αμπερομέτρηση με προσωρινή τροφοδότηση από μια μπαταρία αυτοκινήτου ή σε έλλειψη αμπερομέτρου ρώτησε ηλ αυτοκινήτων.
Τώρα για να συνδέσεις παράλληλα τροφοδοτικά ναι μεν γίνεται, αλλά τα τροφοδοτικά πρέπει να έχουν ίδιες χαρακτηριστικές, προτιμότερο θα ήταν ένα τροφοδοτικό καταλλήλου ισχύος και φυσικά και τάσης.