PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενισχυτή αυτοκινήτου...



dimcost42
11-03-12, 03:43
Γειά σας παιδιά, καταρχάς είμαι νέος εδώ στο forum αυτό και αν γράφω σε λάθος ενότητα κλπ
να μου πείτε..

Έχω εναν ενισχυτή αυτοκινήτου και ξαφνικά ενώ έπαιζε μουσική κανονικά, κάνει ένα τσαφ
και σβήνει και καίει τις ασφάλειες (2x20a). Πάω αγοράζω άλλες ασφάλειες και πάλι τα ίδια
με το που άναψε ο ενισχυτής τσαφ καπνό και τέλος..

Άνοιξα με ένα φίλο τον ενισχυτή (γνωρίζει λίγα ηλεκτρόνικα) και είδαμε ότι είναι καμένα
δύο τρανζιστορ (έχει 4 ίδια τρανζίστορ) τα όποια πάνω γράφουν "1 H38 FQP 50N06" και τα
αντικατέστησα με δύο άλλα που γράφουν "IRF3710 I R P1016J 6K 8H" και "IRF 3710 I R 948P 1X QU".

Μετά από την αντικατάσταση αυτή συνδέσαμε σε ένα τροφοδοτικό Η/Υ τον ενισχυτή
και του δώσαμε ρεύμα κανονικά και δεν άναβε ο ενισχυτής... τί μπορεί να έχει καεί;

(η σύνδεση στο τροφοδοτικό έγινα σωστά γιατί με τον ίδιο τρόπο εχει συνδεθεί ξανα ενισχυτής αυτοκινήτου)

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Κώστας

andrewsweet4
11-03-12, 04:45
ανεβασε καμια φωτογραφια αν μπορεις να δουμε... λογικα θα εχουν "αρπαξει"κι αλλα πραγματα εκτος απο τα μοσφετ εκει γυρω...

dimcost42
11-03-12, 15:05
ανέβασα και άλλες δεν ξέρω πως τις εμφανίζει αν θέλεις μπορώ να στις ανεβάσω με torrent..

30519305203052130522

andrewsweet4
12-03-12, 01:01
ωραια. το μοσγετ που εκαψες ειναι κομματι του παλμοτροφοδοτικου του ενισχυτη. αν μπορεις γραψε και τουσ κωδικους των μοσφετ διπλα σε αυτο που καηκε και στην πανω και στην κατω μερια της φωτογραφιας (ολα αυτα τα εξαρτηματα που βρισκονται κατω απο τα 2 μικρα μεταλλικα πιαστρακια στην αριστερη μερια της φωτο), καθως και τον κωδικο απο το τσιπακι που βρισκεται στη μεση αριστερα. Επισης κοιταξε προσεκτικα για καμια καμμενη/καρβουνιασμενη αντισταση και κανεναν φουσκωμενο ηλεκτρολυτικο πυκνωτη. πολυμετρο ξερεις να χειριζεσαι?

andrewsweet4
12-03-12, 01:03
επισης πως συμπερανατε οτι ειχαν καει τα 2 τρανζιστορ που αλλαξατε? τα μετρησατε καπως ή απλα ειχαν καρβουνιασει? γιατι μπορει να ειναι καμμενα και τα ακριβως διπλα τους και απλα να μην φαινεται οπτικα...

Nemmesis
12-03-12, 01:49
κοιταξε και την ανορθωση που εχει... μπορει ακομα και καποιο καναλι απο τον ενισχυτη να καηκε και να τραβηξε τα αλλα πισω του... μηπως αναβει κανα led protect?

sakis
12-03-12, 10:31
ποτε και σε καμμια περιπτωση δεν μπορεις να αλλαξεις ακι ακομα χειροτερα με αντισοιχα τρανσιτορ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΥΟ......για διαφορους λογους που δεν θα καταλαβεις πρεπει να αλλαξεις και τα 4 ...Φυσικα αν αλλαξεις και τα 4 με τον τροπο που αλλαξες τα δυο πρωτα οι επλιδες σου να λειτουρησει σωστα ειναι μια στις χιλιες ....

τα αντιστοιχα που εβαλές δεν ειμαι σιγουρος οτι κανουν ...αλλα τσπ εμενα μου αρκει οτι αλλαξες μονο τα δυο ..... το ολοκληρομενο προφανως ειναι το 494 και πρπει να δεις οτι και τα υπολοιπα γυρω του ειναι σωστα .....

dimcost42
12-03-12, 18:20
Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον.
Επίσης τα άλλα δυο τρανζίστορ ήταν καρβουνιασμένα.
Σας ανεβάζω μεγενθυμένα όλα τα τρανζίστορ που έχει.
Θα έλεγχα τις ασφάλειες κλπ αλλά η γνώση των ηλεκτρονικών μου είναι ελλειπής.3060130602

materatsi
13-03-12, 09:46
Οπως σημειωσε ο Σακης (αλλαγη και στα τεσσερα irf..)και ελεγχο στις αντιστασεις (για να καταλαβεις) πιο μπροστα απο τα τρανσιστορς...Σιγουρα μετα το βραχυκυκλωμα εχουν αλλαξει τιμη.

dimcost42
13-03-12, 17:14
Παιδιά δεν τα γνωρίζω όλα αυτά δεν ξέρω ηλεκτρονικά...τα τρανζίστορ τα άλλαξα γιατί ήταν το μοναδικά καμμένα και μου είπαν στο μαγαζί να πάρω αυτά γιατί είναι καλύρα..
μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

ezizu
13-03-12, 18:00
Φίλε Κώστα ( dimcost42 ), χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι πολύ δύσκολο, εώς απίθανο, να καταφέρει κάποιος που δεν γνωρίζει ηλεκτρονικά, να κάνει τέτοιου είδους επισκευή.Και ο λόγος είναι απλός.Θα πρέπει να γίνουν από εσένα, αρκετές μετρήσεις,σε κάποια εξαρτήματα του ενισχυτή βασικά και στην πορεία, κάποιες μετρήσεις τάσεων κ.λ.π. και χρειάζεσαι και κατάλληλα όργανα (πολύμετρο,τροφοδοτικό,παλμογράφο κ.λ.π.).
Αυτό, όπως καταλαβαίνεις,δεν μπορεί να γίνει από κάποιον,που δεν γνωρίζει ηλεκτρονικά,ούτε είναι εφικτό,νομίζω,να γίνει από απόσταση,διαμέσου του forum,(όσο και καλή διάθεση να έχουν τα μέλη του να σε βοηθήσουν).Θα σου προτείνω,για να μην δημιουργηθεί μεγαλύτερη ζημιά, από ότι ήδη έχει ο ενισχυτής,να απευθυνθείς σε κάποιον τεχνικό,που θα αναλάβει την επισκευή του.Η άποψή μου.
Φιλικά .:001_smile:

materatsi
13-03-12, 23:42
Ξεκολλαει καποιος λοιπον irfp50n06 (που να γνωριζει να μετραει) και ελεγχει αν υπαρχουν τα 12v.Αν υπαρχει η ταση,τσεκαρει τις αντιστασεις που προανεφερα για καλο και κακο (και γιατι απλα πρεπει).Υστερα τοποθετει τα irfp και ξεκολλαει τα τρανσιστορ εξοδου PNP-NPN (Β),(D).Τα μετραει αν εχουν σωστη τιμη και χωρις να τα τοποθετησει,μετραει τασεις στα pins που ξεκολλησε.Απο 20volts και ανω (αναλογα το κυκλωμα)Στον αερα λοιπον ελεγχουμε θερμοκρασια στα πιο πριν driver (π.χ c3198-a1027) πιο μικρου μεγεθους που βρισκονται μπροστα απο τα εξοδου.Καθως μετρησουμε ιδια ταση σε ολα,ειναι σχεδον ετοιμος.

ezizu
14-03-12, 03:56
Φίλε Γιώργο (materatsi),δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση, ότι θέλεις να βοηθήσεις.Σαφώς και πρέπει να βοηθάμε κάποιον,που ζητάει βοήθεια με τα ηλεκτρονικά, αλλά μέχρι το σημείο νομίζω, που του επιτρέπουν οι γνώσεις του.Και αυτό πρώτα για την ασφάλεια του ιδίου,(όπως σε περίπτωση π.χ. επικίνδυνων τάσεων κ.λ.π.), αλλά και της ίδιας της συσκευής,εννοείται στην περίπτωση που θέλει να την επισκευάσει και όχι απλά να εξασκηθεί στα ηλεκτρονικά, πάνω σε αυτήν.Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ισχύει νομίζω το δεύτερο,δηλαδή να μην δημιουργηθεί περεταίρω ζημιά.Δεν έχει νόημα ή λογική,νομίζω, να βοηθήσουμε κάποιον, να κάνει ζημιά,εφόσον έχουμε καταλάβει τις <<αδυναμίες>> του.Το πιό απλό που μπορεί να γίνει ,είναι, από το κόλλα - ξεκόλλα,κάποιος μη έμπειρος και χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία,να κάνει ζημιά στο τυπομένο κύκλωμα της πλακέτας και όχι μόνο αυτό βέβαια.Οπότε ,φαντάζεσαι τι θα επακολουθήσει αν πάει μετά τον ενισχυτή, σε κάποιον τεχνικό για επισκευή.Μπορεί η ζημιά, να έχει φτάσει και στο σημείο, να είναι μη επισκευάσιμη, ή οικονομικά ασύμφορη , ή στην καλύτερη, να κοστίσει περισσότερο,από ότι,αν τον πήγαινε εξ αρχής στον τεχνικό.Χωρίς να υπολογίζουμε, τα λεφτά που θα έχει πληρώσει σε εξαρτήματα, στην προσπάθειά του να τον επισκευάσει. Αναφέρει άλλωστε ξεκάθαρα ο Κώστας ( dimcost42 ), στο ποστ#10, ότι δεν ξέρει ηλεκτρονικά και σίγουρα νομίζω, αν είχε κάποιο φίλο που να ξέρει,θα είχε ζητήσει την βοήθειά του πριν απευθυνθεί στο forum.Γνωρίζεις και εσύ βέβαια,πολύ καλά,ότι για να προβεί κανείς,σε τέτοιου είδους επισκευή,πρέπει να έχει κάτι παραπάνω από βασικές γνώσεις και εμπειρία ηλεκτρονικών,όπως και κατάλληλα όργανα και εργαλεία.


Γιώργο, μιλάω φιλικά και δεν αμφισβητώ τις καλές σου προθέσεις.Απλά νομίζω,ότι χρειάζεται λίγη προσοχή, στο τι λέμε και πως το λέμε, ειδικά όταν απευθυνόμαστε σε κάποιους αρχάριους φίλους του forum,με πολύ λίγες εώς καθόλου γνώσεις και εμπειρίες ηλεκτρονικών.Νομίζω έχει μεγάλη σημασία, να ξεκινήσουν σωστά και σταδιακά, την ενασχόλησή τους με τα ηλεκτρονικά (αν αυτό πραγματικά θέλουν),έτσι ώστε να μπορέσουν να τα κατανοήσουν.:001_smile:

bchris
14-03-12, 12:59
Επετρεψε μου να διαφωνισω.

Απο την στιγμη ο οποιοσδηποτε προσπαθει να διορθωσει μια συσκευη, αποδεχεται το ενδεχομενο κατι να παει απο λιγο, μεχρι πολυ στραβα. Το ποσο στραβα θα παει, καθως και η συχνοτητα με την οποια "στραβες" θα συμβαινουν, εξαρταται φυσικα απο την εμπειρια του. Αλλιως το δινει εξω και "καθαριζει".

Με το σκεπτικο αυτο λοιπον, πρεπει να βοηθαμε οσο γινεται, μιας και μονο ετσι αποκτα καποιος εμπειρια.
Αναποφευκτα, στο μονοπατι των ηλεκτρονικων, θα συναντησεις καπου-καπου και καπνο.

ezizu
14-03-12, 15:39
Φίλε Χρήστο (bcris ),αν κάποιος θέλει να εξασκήθει στα ηλεκτρονικά ,πάνω σε μια συσκευή,με οποιοδήποτε κόστος και ρίσκο, θα συμφωνήσω μαζί σου.Επισκευή μιας συσκευής,όμως, που έχει πάθει κάποια βλάβη ,σημαίνει επιδιόρθωση της βλάβης και επαναφορά της συσκευής σε κατάσταση φυσιολογικής λειτουργίας (με όσο το δυνατόν,κατά περίπτωση ,καλύτερο και σωστότερο τρόπο).Από τα γραφόμμενα του Κώστα ( dimcost42) , εγώ τουλάχιστον, έχω καταλάβει ότι θέλει να επισκευάσει τον ενισχυτή.Μπορεί να κάνω και λάθος.
Τώρα,εμπειρία στα ηλεκτρονικά,αποκτά νομίζω κάποιος,που εξασκεί στην πράξη, την θεωρία των ηλεκτρονικών.Και αυτό πρέπει να γίνεται σταδιακά(θα συναντήσει και καπνούς, όπως σωστά γράφεις).Εννοείται βέβαια,οτί αυτό ισχύει,στην περίπτωση που κάποιος θέλει σοβαρά,να ασχοληθεί γενικά με τα ηλεκτρονικά και με την επισκευή ηλεκτρονικών συσκευών.Όχι στην περίπτωση που απλά κάποιος,ανοίγει μια συσκευή,με σκοπό να την επισκευάσει φθηνά και γρήγορα ,με λύσεις fast food και δεν τον ενδιαφέρει να μάθει, τι κάνει μια αντίσταση ή μια δίοδος ή ένα τρανζίστορ,ή ένα Fet κ.λ.π.,αλλά τον ενδιαφέρει μόνο να κάνει την δουλεία του την συγκεκριμένη στιγμή.Αυτό μπορεί να το κάνει ο καθένας ,(αν πιάνουν τα χέρια του και κόβει το μυαλό του),εφόσον του το υποδεικνύει κάποιος που ξέρει το αντικείμενο.Αυτό όμως δεν έχει σχέση με απόκτηση εμπειρίας και γνώσης ηλεκτρονικών.Έχει διαφορετική βάση.

Για αυτούς τους λόγους λέω ότι ,ναι μεν πρέπει να βοηθάμε αναλόγως την περίπτωση,αλλά και μέχρι το σημείο (και με τέτοιο τρόπο) που να μπορούμε να γίνουμε κατανοήτοι από τον ενδιαφερόμενο.
Δεν ξέρω πως μπορεί να αντιληφθεί κάποιος,που δεν ξέρει ηλεκτρονικά, τα εξής:


Αν υπαρχει η ταση,τσεκαρει τις αντιστασεις που προανεφερα για καλο και κακο (και γιατι απλα πρεπει).

Με το <<γιατί απλά πρέπει>> δεν βοηθάμε κάποιον να αποκτήσει εμπειρία ή γνώση ηλεκτρονικών.

Υστερα τοποθετει τα irfp και ξεκολλαει τα τρανσιστορ εξοδου PNP-NPN (Β),(D).Τα μετραει αν εχουν σωστη τιμη και χωρις να τα τοποθετησει,μετραει τασεις στα pins που ξεκολλησε.Απο 20volts και ανω (αναλογα το κυκλωμα)

Τι είναι τρανζίστορ PNP - NPN;Πως τα μετράμε και πως θα κρίνουμε ,αν είναι σωστές ή όχι,οι αντίστοιχες ,μετρήσεις.


Σε ποιά pins;Βάση ,εκπομπό ,συλλέκτη.Από 20Volt και πάνω,σε ποιό πόδι του τρανζίστορ;


Στον αερα λοιπον ελεγχουμε θερμοκρασια στα πιο πριν driver (π.χ c3198-a1027) πιο μικρου μεγεθους που βρισκονται μπροστα απο τα εξοδου.Καθως μετρησουμε ιδια ταση σε ολα,ειναι σχεδον ετοιμος.

Ελέγχουμε θερμοκρασία.Ποια θα πρέπει να είναι η σωστή και γιατί;Αν έχουμε υψηλή ή χαμηλή, τι συμβαίνει στην κάθε περίπτωση αντίστοιχα;
Ιδια τάση σε όλα τα driver;Φυσιολογικά θα έχει τουλάχιστον διαφορά στην πολικότητα .

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν,όλα αυτά,με τον τρόπο τον οποίο διατυπώνονται ,δεν βοηθάνε κάποιον, που σημειωτέον δηλώνει ότι δεν ξέρει ηλεκτρονικά,ούτε να καταλάβει,ούτε να κάνει επισκευή, αλλά ούτε και να αποκτήσει γνώση και εμπειρία ηλεκτρονικών. Ξαναλέω ,ότι ο Γιώργος (materatsi ) έχει όλη την καλή διάθεση να βοηθήσει,καμία αμφισβήτηση περί αυτού.Η άποψη μου. Φιλικά:001_smile:

bchris
14-03-12, 21:34
Εχεις απολυτο δικιο.

Αλλα αφ' ενος οπως ειπα ο καθενας που βαζει το χερι του σε μια συσκευη θα πρεπει να εχει αποδεκτει το γεγονος οτι μπορει να την χαλασει χειροτερα, αφ' ετερου, δεν ειναι ολοι γεννημενοι για δασκαλοι.
Μπορει να εχουν τεραστιες γνωσεις, αλλα η μεταδοτικοτητα, η χημεια, τα "χνωτα" που ελεγαν οι πιο παλιοι, να μην ταιριαζουν.

Αυτο αλλωστε πιστευω ειναι ενα απο τα καλα των forums.
Θα ακουσεις 20 γνωμες και αν βοηθεισει κι τυχη, θα κανεις την δουλεια σου.

Εν κατακλειδι συμφωνω με τα λεγομενα σου.

materatsi
15-03-12, 08:19
Ο ezizu εχει δικιο σε ολα αυτα που αναφερει.Σημειωνω ομως οτι ξεκινησα να γραφω τα εξης...Ξεκολλαει καποιος λοιπον irfp50n06 (που να γνωριζει να μετραει).

dimcost42
29-03-12, 01:31
Καταρχάς ευχαριστώ όλους σας που προσπαθείτε να με βοηθήσετε.

Δεν έχω κάνει τίποτα με τον ενισχυτή τον έχω στην άκρη μέχρι να δοθεί η οικονιμική δυνατότητα να τον πάω κάπου για επισκευή..
Αν ξέρετε κάποιον ή κάποιον ενδιαφέρεται για βοήθεια κλπ το e-mail μου είναι dimcost42@gmail.com.

Ευχαριστώ πολύ,

Κώστας