PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τα καλωδια-σχεδιο



fm344
11-03-12, 18:02
στο ξενοδοχειο το καθε δωματιο εχει 3 διαφορετικα φωτιστικα,τα οποια συνδεονται σε 3πλο διακοπτη.
ολα τα καλωδια εχουν το ιδιο χρωμα!(κοκκινο σε μερικους ,μαυρο σε αλλουσ διακοπτες)
το θεμα ειναι ΠΩΣ μπορω να βρω πιο καλωδιο ειναι απο το καθε φωτιστικο για να συνδεθει στο διακοπτη.
επισης σε καποια δωματια πρεπει να μπουν καινουργια καλωδια-με χρωματα-και αν ειναι δυνατων να εχω ενα σχεδιο συνδεσμολογιας?
ευχαριστω

leosedf
11-03-12, 20:08
Ντένη μάλλον θα πρέπει να σταματήσεις να βάζεις τα θέματα σου στις ερωτήσεις αρχαρίων.
Μεταφέρθηκαν όλα τα μηνύματα σου σε σωστές κατηγορίες.
Στα επόμενα κάντο εσύ απο την αρχή.

FILMAN
13-03-12, 16:36
Ενώνεις το κάθε καλώδιο των φωτιστικών με αυτό του ρεύματος (το οποίο το βρίσκεις με δοκιμαστικό κατσαβίδι).
Δεν ξέρω τι χρώματα επιτρέπονται στην Κύπρο. Για τέτοιες δουλειές εδώ στην Ελλάδα μπορείς να βάλεις μαύρο - κόκκινο - καφέ και τώρα πια και γκρι.

lcharal
20-03-12, 20:08
Καλησπέρα! Αγαπητέ Ντένη, απάντησέ μου σε κάποια ερωτήματα, για να σου δώσω λύση στο πρόβλημα.

1) ο "3πλός διακόπτης" που αναφέρεις, έχει ένα πλήκτρο και ελέγχει τα φωτιστικά όλα μαζί? Δηλαδή, όταν πατήσεις το πλήκτρο ανάβουν όλα τα φώτα?
2) πρόκειται να αντικαταστήσεις καλλώδια? θέλεις κάποιο σχέδιο, μπορώ να σου το φτιάξω, όμως πες μου ακριβώς τι ζητάς, για να σου το φτιάξω σωστά.

δώσε μου όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς και εγώ είμαι εδώ.