PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή φωτοβολταικού



Στράτος
12-03-12, 20:27
Έχω αγοράσει φωτοβολταικά στοιχεία και στην προσπάθειά μου να κολλήσω την καλωδιοταινία,δυστηχώς η αφηλότιμη δεν με κολλά πάνω στα στοιχεία. Σημειωτέον ότι από κολλητήρι γνωρίζω μεν , αλλά με τέτοια κατασκευή πρώτη φορά καταπιάνομαι. Ενεργώ σύμφωνα με το Video που υπάρχει,δηλαδή
1. Μ' ένα κατσαβιδάκι ξύνω το στοιχείο στο διάδρομο που θα κολληθεί η καλωδιοταινία
2. Με μια μπατοννέτα ή μια σύριγκα (δοκίμασα και τα δυο) περνώ με flux τον διάδρομο
3. Τοποθετώ την καλωδιοταινία πάνω στο δάδρομο και με το κολλητήρι πατώ την καλωδιοταινία, ώστε να ζεσταθεί και να κολλήσει, μάταια όμως. μήπως πρέπει να βάλω κόλληση, γιατί σε κάποια δοκιμή που έκανα κόλλησε, ή μήπως αποφεύγεται η κόλληση. Αν κάποιος γνωρίζει και θέλει η βοήθειά του ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ

taxideytis
14-03-12, 19:36
1. flux
2. δεν ξύνεις τίποτα...κολλάς πάνω στο ασημένιο του cell
3. πάρε μεγάλο κολλητήρι...60 watt +

Κυριακίδης
14-03-12, 20:18
Επειδή τα έχω περάσει αυτά ....
1) Όταν θα βγάζεις την ειδική επίστρωση βγάζε την όσο πιο απαλά μπορείς .. με αυτό το κατσαβιδάκι που λες ... και (για καλύτερα ) κάνε το έχοντας φως από λάμπα κοντά και κοίταζε υπό κατάλληλη γωνία για να βλέπεις καλύτερα που καθάρισες και που όχι .... από την αντανάκλαση που θα βλέπεις και καθάρισε πλήρως.

2) Την στιγμή που ετοιμάζεσαι να κολλήσεις την καλωδιοταινία πάνω στην κυψέλη στην άκρη της καλωδιοταινίας βάλε πρώτα λίγο καλάι από την μια μεριά μόνο. και μόνο στην άκρη.

3) Βάλε το Flux στην κυψέλη (εδώ βλέπε κόντρα στο φως της λάμπας ) για αντανάκλαση αν κάλυψες καλά.

4) Κάνε μια "αρχή" κόλλησης με την "αρχή με το καλάι " που έχεις προετοιμάσει στην αρχή της καλωδιοταινίας πάνω στην κυψέλη. (σημείωση) την καλωδιοταινία θα πρέπει να την έχεις "πατήσει " νωρίτερα σε επίπεδη επιφάνεια καλά με ένα π.χ. ξύλο ... και θα την έχεις προετοιμάσει να είναι όσο το δυνατόν "ευθεία" χωρίς τσαλακώματα. και ζιγκ-ζαγκ.

5) Τέλος ξεκινάς την κόλληση από την "αρχή" για να σταθεροποιηθεί η μια άκρη του . Και μετά ευθυγραμμίζεις και την υπόλοιπη καλωδιοταινία ή με τον αντίχειρα σου ή πες κάποιον να σε βοηθήσει. έτσι ώστε η άλλη άκρη της καλωδιοταινίας να είναι ευθυγραμμισμένη με το "τέλος της κυψέλης".

6) Σωστά το είπες ότι χρειάζεται και επιπλέον κόλληση να "ρίχνεις δική σου" αλλά αυτή θα βρίσκεται ή θα "προπορεύεται " της μύτης του κολλητηριού σου . έτσι ώστε να "βλέπεις" ότι στο "πέρασμα" έχει λιώσει πρώτα το καλάι σου και μετά περνάει η μύτη του κολλητηριού σου.

30680

antonis
14-03-12, 20:48
Τι κολλητήρι χρησιμοποιείς, flux pen , και κύτταρα. Επίσης μύτη κολλητιριού .
Ανέβασε μερικές Φώτο

tolispl
14-03-12, 23:34
flux...... σωθηκα:001_rolleyes: 2 kv εφτιαξα, να βρισκα και ρυτινη να τα κλεισω, χαχα
αλλα που θα παει θα βρω.

tolispl
15-03-12, 10:46
ευχαριστα νεα, το προβλημα λυθηκε με στεγανοποιηση των πανελ.
20 ευρω 1.5 κιλο αριστης ποιοτητας ρυτινης .

http://www.fibermaxcomposites.com/shop/index.php

και φυσικα ελλαδαααααααααααα.....

Στράτος
23-03-12, 22:48
Παληκάρια σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας. Τελικά το πρόβλημά μου ήταν ότι χρησιμοποιούσα μικρό κολλητήρι. Με κολλητήρι 80 W και λίγο flux η κόλληση των cell, ήταν άψογη. Όσο για την στεγανοποίηση που αναφαίρει καί ο tolispl, εγώ σκέφτομαι να την κάνω με τον πολυεσταίρα που επισκευάζουμε τις πλαστικές βάρκες. Καμμιά αντίρρηση κανείς?
Ευχαριστώ

antonis
25-03-12, 19:36
Δεν κάνει, δεν είναι διάφανη, κιτρινίζει στον ήλιο.
Αν δεν κάνω λάθος και αυτή που αναφέρει ο Τόλις δεν κάνει, πρέπει να δούμε τα χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή. Βρείτε πολυμερές για custing διάφανο. Ο χρόνος βέβαια είναι και αυτός που θα κρίνει.....