PDA

Επιστροφή στο Forum : συχνοτητα crystal



αντωνης147
16-03-12, 12:51
καλημερα σε ολους.ανοιγω αυτο το θεμα μηπως και βρω μια ακρη γιατι θα χασω τα μαλλια μου...το προβλημα μου εχει ως εξης: οταν εχουμε μια πλακετα στα χερια μας απο μια μητρικη υπολογιστη ας πουμε , τι σημαινει crystal? που ειναι αυτο , σε ποιο σημειο? τι σημαινει συχνοτητα crystal? σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας μου πει.

aeonios
16-03-12, 13:35
Καλημέρα Αντώνη προς θεού όχι τα μαλλιά! Δες αυτή την εικόνα που έχει μερικά κρυσταλάκια: 30759
Εσύ θα δεις κάποιο μάλλον σαν το πιο δεξί σε κάτοψη στην πλακέτα. Φαντάσου λοιπόν πως αυτό το πραγματάκι δίνει τη συχνότητα ρολογιού σε κάποια στοιχεία της μητρικής σου πλακέτας που είναι απαραίτητη. Πάνω του θα δεις ένα αριθμό. Αυτή είναι η συχνότητα στην οποία ταλαντώνει.

somone
16-03-12, 13:43
καλημερα σε ολους.ανοιγω αυτο το θεμα μηπως και βρω μια ακρη γιατι θα χασω τα μαλλια μου...το προβλημα μου εχει ως εξης: οταν εχουμε μια πλακετα στα χερια μας απο μια μητρικη υπολογιστη ας πουμε , τι σημαινει crystal? που ειναι αυτο , σε ποιο σημειο? τι σημαινει συχνοτητα crystal? σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας μου πει.

Crystal σημαίνει κρύσταλλος. Τώρα σε μια πλακέτα όπως λες ενοούμε τον κρυσταλλικό ταλαντωτή που είναι υπεύθυνος για να δημιουργηθεί ένα σήμα με σταθερή συχνότητα το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για να χρονίσει το υπόλοιπο σύστημα. Οπότε συχνότητα crystal είναι η συχνότητα του κρυστάλλου. Κάθε κρύσταλλος έχει μια χαρακτηρηστική συχνότητα αρκετά σταθερή και γι αυτό άλωστε και τους χρησιμοποιούμε. Εδώ μπορείς να διαβάσεις παραπάνω και να δεις και μερικές εικόνες http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_oscillator . Στην ουσία εκμεταλευόμαστε τις "ηλεκτρικές" ιδιότητες του κρυστάλλου του χαλαζία (νομίζω χρησιμοποιούμε και άλλους) ο οποίος όταν συνδεθεί με το κατάλληλο κύκλωμα ταλάντωσης το οδηγεί σε ταλάντωση σε μια πολύ συγκεκριμένη συχνότητα.

αντωνης147
16-03-12, 14:25
για μια φορα ακομα αυτο το φορουμ απεδειξε σε μενα ποσο δυνατο ειναι και ποσο γνώστες είναι οι άνθρωποι που υπάρχουν εδώ μέσα ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά . οτι βοήθεια χρειάζομαι απο δω και πέρα δε ξαναμπαίνω σε ξένα σιτε ποτέ .... αφού κανένας δε μπαίνει στη διαδιακσία να πει έστω και τη βλακεία του.. χίλια ευχαριστω και πάλι