PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση Θυροτηλεόρασης σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας



egal
20-03-12, 00:38
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας με ένα μικρό προβληματάκι που αντιμετωπίζω.
Στα πλαίσια μιας ανακαίνισης που θέλω να κάνω, θα ήθελα να αλλάξω την θυροτηλεόραση που έχω στο διαμέρισμά μου, η οποία είναι παλιά, ασπρόμαυρη και πρέπει να είναι από τις πρώτες που είχαν βγει στην αγορά.Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να καταλάβει από την φωτό.
30958
Θα ήθελα λοιπόν να την αλλάξω με κάποια πιο νέου τύπου και όχι απαραίτητα με οθόνη, ιδανικά θα ήθελα θυροτηλεόραση αλλά αν δεν γίνεται θα αρκεστώ σε ένα απλό ακουστικό!
Ξέρω ότι είναι δύσκολο και ότι κανονικά θα πρέπει να αλλαχτεί η μπουτονιέρα και όλων των διαμερισμάτων οι θυροτηλεοράσεις.
Δυστυχώς είναι 21 διαμερίσματα και δεν συμφωνούν όλοι να γίνει κάτι τέτοιο παρ'όλο που σε πολλούς δεν λειτουργούν καν!!!!
Πείτε μου σας παρακαλώ την γνώμη σας και αν υπάρχει κάποια πατέντα που θα μπορούσαμε να κάνουμε!!
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

vasilllis
20-03-12, 11:09
για σιγουρη λυση ιδια μαρκα και ερωτηση στην εταιρια αν υποστηριζεται.αλλιως να παρεις μια οθονη με ιδια καλωδια να δοκιμασεις που δεν το βλεπω.

plouf
20-03-12, 11:12
πολύ δύσκολο (απίθανο) .. υπάρχει μεγάλη περίπτωση όμως να παίζει το unversal θυροτηλέφωνο μόνο 1+1 καλωδίων...

briko
20-03-12, 12:35
από τη φώτο δεν φαίνεται καθαρά.πιθανών είναι selti η bitron . ένα είναι σίγουρο όμως οτι δουλεύουν με ομοαξονικό καλώδιο.
αν θέλετε μπορείτε να βάλετε ένα θυροτηλέφωνο χειρολαβής η επιτοιχο και να δουλεύει κανονικά .
υπάρχει η δυνατότητα να βάλετε άλλη θυροτηλεόραση στο διαμέρισμα σας και να δουλεύει κανονικά και φυσικά αν θέλετε να έχετε και ολική αντικατάσταση στην υπάρχουσα καλωδίωση και ορισμένοι να βάλουν θυροτηλέφωνο και κάποιοι άλλοι να βάλουν θυροτηλεόραση.
αν θέλετε περετερω διευκρινήσεις p.m. για να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

agis68
21-03-12, 17:54
ενας φίλος ήθελε να βάλει θυροτηλεοραση γιατι ειχε και γραφειο αρχιτεκτονικό και σπίτι (οροφοδιαμέρισμα) όμως οι υπόλοιποι δεν ήθελαν να χρεωθουν, οπότε αφου πήρε υπογραφες οτι τον αφηνουν αυτον να κανει οτι θελει τοτε εβαλε μια με εξωτερική καλωδίωση περασμένη μέσα σε πλαστικό σωλήνα που περπατα απο τη εισοδο και παει μεχρι τον τρίτο παραλληλα με την υδροροή...το λέω μπας και σου δώσω καμια ιδέα..

xsterg
21-03-12, 21:59
αν καιγεσαι τοσο πολυ να αλλαξεις την θυροτηλεοραση και οι αλλοι δεν θελουν, τοτε μπορεις να αλλαξεις την θυροτηλεοραση σε ολη την πολυκατοικια και να χρεωθεις εσυ ολο το ποσο. αυτος ειναι ενας τροπος που δεν νομιζω να φερει αντισταση απο κανενα.

her
21-03-12, 23:12
Πρέπει να είναι bitron. Μπορεί να αντικατασταθεί με απλό θυροτηλέφωνο αλλά και με θυροτηλεόραση ασπρόμαυρο. Γίνεται. Δεν πρέπει να έχει καλώδιο ομοαξονικό μέσα. Δουλεύει με σύστημα 4+n. έχω αλλάξει τέτοια.

geo1973
21-03-12, 23:58
κατα πασα πιθανοτητα ειναι bitron...αλλαζει με νεοτερο μοντελο και παραμενει ολη η εγκατασταση ιδια...

briko
22-03-12, 15:59
Πρέπει να είναι bitron. Μπορεί να αντικατασταθεί με απλό θυροτηλέφωνο αλλά και με θυροτηλεόραση ασπρόμαυρο. Γίνεται. Δεν πρέπει να έχει καλώδιο ομοαξονικό μέσα. Δουλεύει με σύστημα 4+n. έχω αλλάξει τέτοια.
το μοντέλο παραπέμπει σε εποχή περίπου 80 . εκείνη την εποχή 5 συρμάτων θυροτηλεόραση είχε μόνο η URMET.

k_sotiris
22-03-12, 20:04
Σίγουρα κάνετε πλάκα,ούτε Bitron ούτε Selti είναι. Από αυτές έχω αλλάξει πολλές. Αγαπητή Εύη δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα την έχεις όσο λειτουργεί και όταν κρεμάσει το τροφοδοτικό στην μπουτονιέρα μέσα τότε τέρμα και όλες οι θυροτηλεοράσεις. Εάν θέλεις και άλλες πληροφορίες στείλε πμ.

plouf
22-03-12, 23:38
Σίγουρα κάνετε πλάκα,ούτε Bitron ούτε Selti είναι. Από αυτές έχω αλλάξει πολλές. Αγαπητή Εύη δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα την έχεις όσο λειτουργεί και όταν κρεμάσει το τροφοδοτικό στην μπουτονιέρα μέσα τότε τέρμα και όλες οι θυροτηλεοράσεις. Εάν θέλεις και άλλες πληροφορίες στείλε πμ.

για θυροτηλεόραση δεν ξέρω αλλα εισαι σίγουρος οτι ΔΕΝ μπαίνει σκέτο θυροτηλέφωνο ? γιατί νομίζω πανε...


υ.γ. μάλλον η "ευη" δεν ενδιαφέρεται.... εαν ποστ εκανε ολο και όλο και δεν απαντάει κιολας...

briko
23-03-12, 09:09
Σίγουρα κάνετε πλάκα,ούτε Bitron ούτε Selti είναι. Από αυτές έχω αλλάξει πολλές. Αγαπητή Εύη δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα την έχεις όσο λειτουργεί και όταν κρεμάσει το τροφοδοτικό στην μπουτονιέρα μέσα τότε τέρμα και όλες οι θυροτηλεοράσεις. Εάν θέλεις και άλλες πληροφορίες στείλε πμ.


για θυροτηλεόραση δεν ξέρω αλλα εισαι σίγουρος οτι ΔΕΝ μπαίνει σκέτο θυροτηλέφωνο ? γιατί νομίζω πανε...


υ.γ. μάλλον η "ευη" δεν ενδιαφέρεται.... εαν ποστ εκανε ολο και όλο και δεν απαντάει κιολας...
στις περισσότερες πολυκατοικίες με θυροτηλεόραση το συστημα είναι μικτό δηλαδή άλλα διαμερίσματα έχουν οθόνη άλλα θυροτηλέφωνο.
Ο Σωτήρης το αρνείται αυτό.
όταν σε μια πολυκατοικία χαλάσει μια οθόνη η ο 'ενισχυτής-τροφοδοτικο' τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.
επισκευές δεν γίνονται με τίποτε .
Ο Σωτήρης το αρνείται αυτό.
τόσα συνεργεία που κάνουν αυτή την δουλειά μάλλον δεν κάνουν τίποτε.
μάλλον οτιδήποτε βλάβη που παρουσιάζετε σε οτιδήποτε ο Σωτήρης βρίσκει άκρη με όλους τους ιδιοκτήτες και κατευθείαν αλλάζει όλο το σύστημα.

k_sotiris
23-03-12, 12:19
Αγαπητέ briko μήπως δεν πρόσεξες καλά τι έχω γράψει, για ρίξε μια καλύτερη ματιά και μετά πες μου τι αρνούμαι. Ακόμα πρέπει να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ένα σύστημα θυροτηλεόραση (άσε που το ξέρεις) και ασφαλώς το σύστημα είναι μικτό.
Εάν αναφέρω ότι η θυροτηλεόραση δεν είναι Bitron ή Selti αυτό σημαίνει ότι αρνούμαι τα πάντα;
Δυστυχώς πολλές φορές δεν καταλαβαινόμαστε και εδώ μέσα γιαυτό υπάρχουν και πάρα πολλές ανακρίβειες σε πολλά θέματα.
Sory

plouf
23-03-12, 12:23
πάντς ουτε εγω κατάλαβα τι λές γιαυτο και ξαναρώτησα.

άρα καταλήγω στο οτι ουσιαστικά λες οτι δεν γινεται αντικατάσταση με νέα θυροτηλεόραση γιατι δεν υπάρχει καμία συμβατή,
αλλα γίνεται να βάλεις απλό θυροτηλέφωνο.

k_sotiris
23-03-12, 21:49
Ακριβός φίλε Χρήστο, δεν υπάρχει συμβατή θυροτηλεόραση και το θυροτηλέφωνο το σκέτο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δουλέψει.