PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιαγραμμα για ΣΠΟΤ Βοηθηστε



zaf13
20-03-12, 14:40
Καλησπερα,θελω να συνδεσω 8 σποτ,ειναι σωστη αυτη η συνδεση?Ευχαριστω
ΕΙΚΟΝΑ
30962

agis68
20-03-12, 15:22
εγω προσωπικά δεν καταλαβαίνω τιποτα απο την εικόνα σου γιατι

1...ειναι δυσαναγνωστη λόγο του χαμου που γινεται
2. Δεν μπορω να καταλάβω που παει που.

Ανέβασε κατι καλύτερο

και ακομη μια ερωτηση...τα σποτακια δουλευουν με 220 ή με μετασχηματιστή που δίνει DC

JOUN
20-03-12, 15:25
Ενταξει δεν ειναι και τοσο δυσκολο να καταλαβεις τι γινεται.Τα σποτακια ειναι 230V και τα συνδεεις να αναβουν ενα παρα ενα με 4 διακοπτες,ετσι;
Σωστα ειναι..

zaf13
20-03-12, 15:25
Σωστος ο JOUN.Οποτε ειναι σωστα ετσι?

Λιάτης
20-03-12, 15:26
Θα δουλέψει αλλά όμως επειδή τα έχεις συνδέσει τον ουδέτερο σε σειρά όταν θα καεί κάποιο απο τα σποτάκια θα σβήσουν όλα...Και άντε να βρείς ποιο κάηκε...

JOUN
20-03-12, 15:28
έχεις συνδέσει τον ουδέτερο σε σειρά όταν θα καεί κάποιο απο τα σποτάκια θα σβήσουν όλα...Και άντε να βρείς ποιο κάηκε...
Αυτο που το ειδες;Παραλληλα ειναι.Αν ηταν σε σειρα δεν θα αναβε τιποτα.(Θα περναν ολα πολυ μικρη ταση)

FILMAN
20-03-12, 15:29
Θα δουλέψει αλλά όμως επειδή τα έχεις συνδέσει τον ουδέτερο σε σειρά όταν θα καεί κάποιο απο τα σποτάκια θα σβήσουν όλα...Και άντε να βρείς ποιο κάηκε...
Παράλληλα είναι φίλε

Υ.Γ. Πιο γρήγορος ο Ιούνιος (άλλωστε πλησιάζει και η εποχή του! )

zaf13
20-03-12, 15:29
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας,οποτε ειναι ολα σωστα :)

Λιάτης
20-03-12, 21:31
Ρε παιδιά, εξηγήστε μου πως είναι παράλληλα γιατί έχω μπερδευτεί...Αφού δεν υπάρχει μια κεντρική γραμμή να το πώ έτσι και να παίρνει το κάθε σποτάκι απο εκεί...Το καλώδιο πάει απο σποτάκι σε σποτάκι...Για το παράλληλα μας ενδιαφέρει μόνο η φάση? Ο ουδέτερος δεν παίζει ρόλο?

Λιάτης
20-03-12, 21:48
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απο το σχέδιο είναι ότι συνδέει τον ουδέτερο απο το δίκτυο στο πρώτο σποτ και μετά απο σποτ σε σποτ...Άμα κοπεί το καλώδιο απο το πρώτο σποτ που πάει στο δεύτερο δεν θα ανοίξει το κύκλωμα?

ezizu
20-03-12, 22:25
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο,ίσως το καταλάβεις καλύτερα:
30982

her
20-03-12, 22:29
Η λάμπα έχει δυο καλώδια. Στο ένα καλώδιο συνδέεται η φάση και στο άλλο καλώδιο ο ουδέτερος. στον ουδέτερο υπάρχου 3 καλώδια ενωμένα. Το ένα είναι ο ουδέτερος που έρχεται από τον πίνακα, το άλλο καλώδιο είναι αυτό που φεύγει για την επομένη λάμπα και το τελευταίο είναι το καλώδιο της λάμπας. Όλα αυτά είναι ενωμένα μαζί. Οπότε και να καεί η λάμπα πάλι ενωμένα θα είναι αυτά.

lepouras
20-03-12, 22:37
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο,ίσως το καταλάβεις καλύτερα:
30982

καλό το σχέδιο αλλά άλλαξε τους αλερετουρ με κομιτατερ και είσαι ωραίος.

ezizu
20-03-12, 22:42
Σωστός ο Ηρακλής.


Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απο το σχέδιο είναι ότι συνδέει τον ουδέτερο απο το δίκτυο στο πρώτο σποτ και μετά απο σποτ σε σποτ...Άμα κοπεί το καλώδιο απο το πρώτο σποτ που πάει στο δεύτερο δεν θα ανοίξει το κύκλωμα?


Σωστά.Σε αυτή την περίπτωση, θα ανοίξει το κύκλωμα,αλλά από το δεύτερο σποτ εώς και το όγδοο σποτ.Δηλαδή, θα υπάρχει ουδέτερος μόνο στο πρώτο σποτ,το οποίο θα λειτουργεί σωστά, ενώ τα υπόλοιπα σποτ, δεν θα έχουν ουδέτερο, άρα δεν θα λειτουργούν.

ezizu
20-03-12, 22:46
Γιάννη (lepouras ),θεώρησα ότι έτσι,ίσως γίνει ευκολότερα κατανοητό.

Λιάτης
20-03-12, 22:56
Σωστά.Σε αυτή την περίπτωση, θα ανοίξει το κύκλωμα,αλλά από το δεύτερο σποτ εώς και το όγδοο σποτ.Δηλαδή, θα υπάρχει ουδέτερος μόνο στο πρώτο σποτ,το οποίο θα λειτουργεί σωστά, ενώ τα υπόλοιπα σποτ, δεν θα έχουν ουδέτερο, άρα δεν θα λειτουργούν.

Φίλε ezizu αυτό εννοώ και εγώ...




Η λάμπα έχει δυο καλώδια. Στο ένα καλώδιο συνδέεται η φάση και στο άλλο καλώδιο ο ουδέτερος. στον ουδέτερο υπάρχου 3 καλώδια ενωμένα. Το ένα είναι ο ουδέτερος που έρχεται από τον πίνακα, το άλλο καλώδιο είναι αυτό που φεύγει για την επομένη λάμπα και το τελευταίο είναι το καλώδιο της λάμπας. Όλα αυτά είναι ενωμένα μαζί. Οπότε και να καεί η λάμπα πάλι ενωμένα θα είναι αυτά.


Και φίλε Ηρακλή σε ευχαριστώ για την επεξήγηση, ήταν πολύ κατατοπιστική...Δεν το ήξερα αυτό με τα 3 καλώδια στον ουδέτερο...Εγώ θεώρησα πως είναι ένα μονοκόμματο καλώδιο...

Λιάτης
20-03-12, 23:05
Επίσης, για να μην ανοίγω νέο θέμα έχω ένα σποτάκι κήπου το οποίο δεν ανάβει...Με λίγες μετρήσεις κλπ διαπίστωσα οτι φταίεi ένα εξάρτημα που λέγεται JA-12350Y το οποίο μετατρέπει τα 220V AC σε 12V DC...Θα μπορούσατε να μου πείτε τί ακριβώς είναι αυτό και πού μπορώ να το βρώ και πόσο κάνει περίπου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια...

JOUN
20-03-12, 23:09
Για τα 12V DC εισαι σιγουρος;Μηπως ειναι AC;Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση των 12V DC αν το σποτακι ειναι led με πηγη ρευματος απλως ειναι ποιο ασυνηθιστη..

Λιάτης
20-03-12, 23:12
Όχι, είναι σίγουρα dc, το γράφει πάνω σε ένα χαρτάκι με τα χαρακτηριστικά του εξαρτήματος και το είδα και στο νετ...Το σποτάκι αποτελείται απο 3 LED...Τί εννοείς είναι με πηγή ρεύματος?

ezizu
20-03-12, 23:16
καλό το σχέδιο αλλά άλλαξε τους αλερετουρ με κομιτατερ και είσαι ωραίος.

30992


Φίλε ezizu αυτό εννοώ και εγώ...


Σου λέω ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Σου έκανα όμως και το σχέδιο, για να καταλάβεις την παράλληλη συνδεσμολογία και όχι συνδεσμολογία σειράς όπως είπες.:wiink:

JOUN
20-03-12, 23:18
Το σποτακι το πηρες "πακετο" με το εξαρτημα;
Ασε το βρηκα:http://www.alibaba.com/product-gs/522609627/LED_Power_Supply_CE_ROHS_3.html
Οπως λεει εδω βγαζει σταθερο ρευμα περιπου 350 mA ανεξαρτητα αν συνδεσεις 1 η μεχρι 4 σποτακια.Στο ενα σποτ βγαζει 3.5V και στα 4 βγαζει 12V.Ακριβο δεν ειναι αλλα δεν ξερω Ελλαδα που μπορει να το εχουν και ποσο.

Λιάτης
20-03-12, 23:21
Σου λέω ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες.Σου έκανα όμως και το σχέδιο, για να καταλάβεις την παράλληλη συνδεσμολογία και όχι συνδεσμολογία σειράς όπως είπες.:wiink:

Δεν διαφωνώ σε αυτό...:wiink:Το σχέδιο δεν είχα πρόβλημα να το καταλάβω και ξέρω πως είναι μι9α παράλληλη συνδεσμολογία...Αυτό που εννοούσα εγώ σε σειρά αφορούσε μόνο τον ουδέτερο και οτι θα προέκυπτε το πρόβλημα στο οποίο συμφωνούσαμε...Ήταν λάθος έτσι όπως το διατύπωσα...

Λιάτης
20-03-12, 23:24
Το σποτακι το πηρες "πακετο" με το εξαρτημα;
​Ναί...Τα καλώδια που συνδέονται στο δίκτυο πάνε στο εξάρτημα και μετά απο το εξάρτημα στα LED...

JOUN
20-03-12, 23:28
Διαβασε το υπολοιπο μηνυμα μου, το αλλαξα..

Λιάτης
20-03-12, 23:30
Ναί το είδα αλλά σε πρόλαβα πρίν το αλλάξεις...:001_tt2:

Λιάτης
20-03-12, 23:41
Το σποτακι το πηρες "πακετο" με το εξαρτημα;
Ασε το βρηκα:http://www.alibaba.com/product-gs/522609627/LED_Power_Supply_CE_ROHS_3.html
Οπως λεει εδω βγαζει σταθερο ρευμα περιπου 350 mA ανεξαρτητα αν συνδεσεις 1 η μεχρι 4 σποτακια.Στο ενα σποτ βγαζει 3.5V και στα 4 βγαζει 12V.Ακριβο δεν ειναι αλλα δεν ξερω Ελλαδα που μπορει να το εχουν και ποσο.

​Και Γιώργο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

FILMAN
21-03-12, 12:24
Αυτό που εννοούσα εγώ σε σειρά αφορούσε μόνο τον ουδέτερο και οτι θα προέκυπτε το πρόβλημα στο οποίο συμφωνούσαμε...
Όχι, γιατί είπες ότι το πρόβλημα του κυκλώματος ήταν ότι αν καεί μια λάμπα θα σβήσουν όλες. Δεν υπάρχει καμιά λάμπα στο κύκλωμα που αν καεί θα διακόψει τον ουδέτερο των υπόλοιπων λαμπών. Αυτό που λες γίνεται στην εν σειρά σύνδεση. Αλλά εδώ έχουμε παράλληλη.

καλό το σχέδιο αλλά άλλαξε τους αλερετουρ με κομιτατερ και είσαι ωραίος.Στην πραγματικότητα commutateur = μεταγωγικός διακόπτης, δηλ. ο κοινώς (κακώς) λεγόμενος αλέ ρετούρ. Τώρα πως κατάντησε να ονομάζεται έτσι ο διπλός διακόπτης είναι απορίας άξιον!

JOUN
21-03-12, 14:56
Για μια φορα ακομη εχεις δικιο Φιλιππε..Ενταξει τους διπλους παντα διπλους τους ελεγα αλλα ποτε δεν σκεφτηκα οτι κομιτατερ και αλε ρετουρ σημαινει (στους διακοπτες) το ιδιο πραγμα..

ezizu
21-03-12, 16:13
Προφανώς,πήραν την ονομασία αυτή, επειδή χρησιμοποιούνται,στην δημιουργία κυκλωμάτων αλέ ρετούρ. Κακώς, όπως πολύ σωστά λέει και ο Φίλιππος,επείδή η χρήση τους δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για κυκλώματα αλέ ρετούρ.
Η σωστή έννοια του <<αλέ ρετούρ>>,νομίζω, είναι η ονομασία του κυκλώματος .Δηλαδή ενός συγκεκριμένου τρόπου συνδεσμολογίας των εξαρτημάτων του κυκλώματος ,για να λειτουργεί με την λογική του αλέ ρετούρ* και όχι ονομασία εξαρτήματος(του διακόπτη στην συγκεκριμένη περίπτωση),επειδή το συγκεκριμένο εξάρτημα χρησιμοποιήται σε τέτοιου έιδους κυκλώματα.

*Με απλά λόγια,(για αυτούς που ίσως δεν γνωρίζουν ),με ένα απλό κύκλωμα αλέ ρετούρ ,ουσιαστικά ελέγχουμε και τις δύο καταστάσεις λειτουργίας (ON/OFF ) ενός φορτίου (π.χ. λάμπα ),από δύο διαφορετικά σημεία ελέγχου, με την χρήση μεταγωγικών διακοπτών.

JOUN
21-03-12, 20:59
*Με απλά λόγια,(για αυτούς που ίσως δεν γνωρίζουν ),με ένα απλό κύκλωμα αλέ ρετούρ ,ουσιαστικά ελέγχουμε και τις δύο καταστάσεις λειτουργίας (ON/OFF ) ενός φορτίου (π.χ. λάμπα ),από δύο διαφορετικά σημεία ελέγχου, με την χρήση μεταγωγικών(ή διπλών) διακοπτών.
Ναι αλλα αλλο μεταγωγικος και αλλο διπλος διακοπτης.Ο ενας ειναι ενας διακοπτης που δινει ρευμα εναλλαξ σε δυο θεσεις ενω ο αλλος ειναι δυο ανεξαρτητοι διακοπτες.

ezizu
21-03-12, 22:13
Έχεις δίκιο Γιώργο.Λάθος διατύπωση.Διπλός εννοώ με δύο θέσεις ΟΝ (δηλαδή ΟΝ-ΟΝ).Θα το διορθώσω.Thanks.

Nemmesis
21-03-12, 22:24
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απο το σχέδιο είναι ότι συνδέει τον ουδέτερο απο το δίκτυο στο πρώτο σποτ και μετά απο σποτ σε σποτ...Άμα κοπεί το καλώδιο απο το πρώτο σποτ που πάει στο δεύτερο δεν θα ανοίξει το κύκλωμα?

το καλωδιο απο τι να καπει???? πριν ελεγες οτι αν καει μια λαμπα δεν θα αναβουν και οι αλλες... μην μπερδευσε μονος σου... σκεψου οταν καει το καποιο σποτακι που σταματαει το κυκλωμα στο καλωδιο στον ουδετερο ή μεσα στο σποτακι????

Λιάτης
21-03-12, 22:59
το καλωδιο απο τι να καπει???? πριν ελεγες οτι αν καει μια λαμπα δεν θα αναβουν και οι αλλες... μην μπερδευσε μονος σου... σκεψου οταν καει το καποιο σποτακι που σταματαει το κυκλωμα στο καλωδιο στον ουδετερο ή μεσα στο σποτακι????

Στο σποτάκι σταματάει...Στον ουδέτερο συνεχίζει το κύκλωμα γιατί τα καλώδια ενώνοντε πρίν το σποτάκι ε? Ψιλομπερδεύτικα...

Nemmesis
22-03-12, 00:27
Στο σποτάκι σταματάει...Στον ουδέτερο συνεχίζει το κύκλωμα γιατί τα καλώδια ενώνοντε πρίν το σποτάκι ε? Ψιλομπερδεύτικα...
ακριβως... στο σχεδιο δηλαδη που μας εκανε ο zaf13 η λαμπα καιγεται ΜΕΣΑ στον κυκλο "λαμπα" αρα ο ουδετερος δεν κοβεται εαν καει μια λαμπα... απλα δεν αναβει εκεινη η λαμπα.

lcharal
23-03-12, 10:58
Πολύ κουβέντα για εύκολες έννοιες, αλλά που πάντα μπερδεύουν κόσμο. ανεβάζω μια εικόνα για να διευκολυνθείτε. Εκείνο που θέλει να κατασκευάσει ο φίλος μας είναι κύκλωμα εν παραλλήλω, και όπως πολύ σωστά είπαν κάποια παιδιά από εδώ, αν καεί κάποια λάμπα δεν θα προκαλέσει πρόβλημα σε όλο το κύκλωμα. Αν όμως το συνέδεε όπως φαίνεται στη φωτογραφία μου, το πάνω κύκλωμα, τότε θα είχε πρόβλημα. Όποια λάμπα και να καίγονταν, όλο το κύκλωμα θα έβγαινε εκτός.31056

JOUN
23-03-12, 12:17
Συν το οτι για λαμπες 230 θα αναβαν ελαχιστα.Θα επρεπε να μπουν 4 λαμπες των 60V που δεν υπαρχουν..