PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητής ΔΕΗ 375 στροφών



button
20-03-12, 14:49
Καλήμερα σας .


Ψάχνω έναν μετρητή ΔΕΗ 375 στροφών επειδή ο πατέρας μου δεν κατάφερε να βρει κάτι και εγώ έψαξα στο google και μου έβγαζε ένα σωρό άσχετα θέματα και επειδή ο μετρητής είναι παλιός και δεν κυκλοφορεί ποια όπως ειπε ο καθηγητής μου.

Ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω και βεβαία αν μπορεί να ρυθμιστεί

lepouras
22-03-12, 03:29
τη τον θέλεις αν επιτρέπετε.

button
22-03-12, 11:31
Είναι 2 σπίτια 1 μετρητής και επειδή για να μην πληρώνουμε και για άλλον που μας δίνει πρέπει να βάλουμε έναν ίδιο μετρητή λόγο γραφειοκρατίας και κόστους δεν γινεται να κάνουμε δίκη μας σύνδεση

-nikos-
22-03-12, 11:51
υπαρχει αυτο=31025αν
δεν βρεις τελικα στιλε πμ
να σου στειλω ενα

JOUN
22-03-12, 12:15
Tο προβλημα δεν καταλαβαινω.Παιρνεις εναν μετρητη,τον βαζεις και τελειωσε.Τι σημασια εχει ποσες στροφες κανει για να γραψει ενα KW αυτο ειναι δικο του θεμα..

button
22-03-12, 15:09
31027


Εδώ λέει 375 στροφές 1 KWh εχω άλλα 2 που λέει 600 στροφές 1KWh.

Ο 2ος μετρητής που θα μπει δεν θα είναι για ΔΕΗ ο λογαριασμός θα έρχεται για 1ο μετρητή και ο 2ος μετρητής θα μετράει ξεχωριστά για άλλο σπίτι έτσι ώστε να μην πληρώνουμε παραπάνω όπως γινεται εδώ και χρόνια ..


Για την ώρα νομίζω οτι βρήκα μένει να δούμε αν έχει διαθέσιμο 15€ .


Και ρώτησα σε άλλο μαγαζί και εκεί μου είπαν οτι είναι στναταρ οι μετρητές κάτι που δεν άκουσα πουθενά άλλου.

JOUN
22-03-12, 15:11
Ε ναι το KW ειναι KW ανεξαρτητα ποσες στροφες κανει για να το γραψει.Υποψιν υπαρχει κατι αντιστοιχο που μπαινει μεσα σε πινακα.

Papas00zas
22-03-12, 15:22
Εγώ νομίζω ότι τον ενδιαφέρει η σταθερά χρόνου του μετρητή. Δεν έχω ανοίξει ποτέ , ά΄λα νομίζω ότι η διαφορά είναι στο σύστημα κίνησης των ψηφίων.
Για την ιστορία, έχω δει μετρητή με 37,5 στροφές/kWh.

button
22-03-12, 15:28
Κοιτά προσωπικά δεν ξέρω και πολλή καλά πως δουλεύουν και στην σχολή του χρόνου θα κάνουμε αυτά .


Για πες και πόσο να κάνει βεβαία

mariosm
22-03-12, 16:03
Για πες και πόσο να κάνει βεβαία

Πανω-κατω η τιμη ειναι αυτη : http://www.eheater.eu/index.php?lang=gr&com=products&id=530

Αυτος ειναι ραγας βεβαια αλλα αν εισα Θεσσαλονικη περνα απο το Βρασιδα στη Δωδεκανησου 5, θα βρεις σιγουρα.

lepouras
22-03-12, 20:46
Εφόσον τον θέλεις για ενδιάμεσο μετρητή (έτσι τον λένε συνήθως) δεν σε ενδιαφέρουν οι στροφές. Για τις στροφές συνήθως όσο μεγαλύτερης ισχύος είναι ο μετρητής τόσο λιγότερες στροφές είναι ανά Kwh. Οι ράγας είναι καλοί και εξυπηρετικοί λόγο του μεγέθους τους αλλά έχουν από λίγο έως και αρκετά πιο ακριβά.
Εσύ επιλέγεις.

button
22-03-12, 22:46
Για μένα και 600 να έχει δεν με πειράζει άλλα ο πατέρας μου κόλλησε στα 375 και δεν καταλαβαίνει οτι και να του πω

lcharal
23-03-12, 10:21
"Της παλιάς σχολής", μη παρεξηγησεις Γιάννη, ξέρω τι εννοείς, έτσι είναι και ο δικός μου πατέρας... Βρες ένα τρόπο να του αποδείξεις ότι ο κάθε μετρητής μετράει ενέργεια με την ίδια αξιοπιστία, ανεξάρτητα των στροφών που κάνει η "ρόδα". Είμαι σίγουρος, ότι αν πας σε μετρητή γείτονα, δεν θα είναι 375 στροφών όπως ο δικός σας.
όσο για αυτό που ρωτάς το πως δουλεύουν, για να σου εξηγήσω από εδώ δε μπορώ... θα σου πω μόνο ότι η ρόδα γυρνάει με μαγνητικά πεδία που δημιουργούνται από τον αγωγο που διαρρέεται από ρεύμα.

ΚΑΜΑΡ
24-03-12, 01:24
ΦΙΛΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΝΑ ΕΠΟΙΚΟΝΩΝΗΣΟΥΜΕ.

button
24-03-12, 11:33
Ευχαριστώ Γιώργο άλλα βρήκα