PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί ασφαλειών...



Ste7ios
23-03-12, 23:09
Γεια σας,

Έχω ένα TomTom Urban Rider (GPS) και του πείρα τη βάση φόρτισης για την μηχανή. Για να μην έχω κανένα παρατράγουδο (δεν είναι σπάνιο φαινόμενο από ότι βλέπω) σκέφτομαι να της βάλω μία εξωτερική ασφάλεια.

Από ότι διαβάζω σε forums υπάρχει μία κολλημένη στο PCB της βάσης, μάλλον των 2A, που για να την αλλάξεις είναι μεγάλη ιστορία.

Στην βάση δίνει τα εξής στοιχεία: είσοδο 12-24V 1.3A και έξοδο 5V 2A.

Τι ασφάλεια πρέπει να χρησιμοποιήσω; Των 2A ή κάτι λιγότερο; Πως το υπολογίζουμε;


Και κάτι τελευταίο: Για να περάσει το καλώδιο θα πρέπει να τρυπήσω το fairing. Πως μπορώ να το κάνω υδατοστεγές;

Ευχαριστώ!

agis68
24-03-12, 00:57
1.Ασφάλεια.....θα βάλεις από 1,3-1,5Α....
2...μη βάλεις την ασφάλεια στο κουτί του τομ τομ αλλα επάνω στο καλώδιο (θετικό).
31086ή τετοιυ τύπου (κλασσική αμπούλα) ή αυτες που ειναι σχήμα Π

31087που θα πάει? αντάπτορα αναπτήρα (εγω εχω βάλει στη μηχανή) αν έχεις βάλει τοτε δεν θελει ασφάλεια γιατί την δείνει ο αναπτήρας...10Α

εννοείς στεγανό το φαιρινγκ της μοτοσυκλέτας? με μια τρύπα ακριβείας ΄λιγο μεγαλύτερη απο τη διατομη του καλωδίου που θε περαστει φυσικα μια λαστιχένα τσιμούχα για να μην αφήνει κενα....

Ste7ios
24-03-12, 01:12
1. Η 1.3 ίσως δεν αντέξει κατά το ξεκίνημα της συσκευής. Άρα δοκιμάζω κάτι ενδιάμεσα...

2. Για αυτό λέω εξωτερική. Την κλασική ασφάλεια αυτοκινήτου σε αδιάβροχη θήκη

31088

ή αυτές που μπορούν να μπουν πάνω στο fairing και να αντικατασταθούν εύκολα:

31090

agis68
24-03-12, 09:53
προτιμώ την κόκκινη (την πρώτη) την κόκκινη.....η δευτερη θελει πολύ καλή στεγανοποίηση καθως εχει ακροδέκτες εκτεθημένους στον αέρα...(εξωτερικούς) ακόμη και θερμοσυστελλόμενο να ντύσεις τους ακροδέκτες θα έιναι εκτεθιμένοι

Ste7ios
24-03-12, 22:32
Το θερμοσυστελώμενο σίγουρα δεν μπορεί να κάνει δουλειά σε αυτή την περίπτωση. Με σιλικονίτσα όμως πιστεύω θα γίνει μια χαρά δουλειά!

agis68
25-03-12, 00:16
μπα! εκτος αν προσέξεις πολύ να μην δημιορηθούν φυσαλίδες και με μεγενθυντικό φσκό νσ ελέγξεις για κενα σημεία να μην αφήνεις τρυπίτσες....γενικώς ομοιόμορφο άπλωμα αλλα και πάλι δεν είσαι σίγουρος.....

Phatt
25-03-12, 11:37
Υπαρχει θερμοσυστελλομενο με κολλα μεσα που αν δουλευτει σωστα προσφερει μια αδιαβροχη στεγανοποιηση.Αυτο το λεω σαν γενικη πληροφορια, χωρις να σημαινει οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να χρησιμοποιησεις στην περιπτωση σου.

Ste7ios
25-03-12, 15:30
Από αυτά έχω! Μόνο που το θερμοσυστελώμενο δεν μπορεί να σε καλύψει σε αυτή την περίπτωση. Είναι τέλειο για να μονώσεις ένα καλώδιο σε κάποιο σημείο του αλλά όχι σε μια τέτοια περίπτωση. Δεν υπάρχει χώρος για να δουλέψει...

FILMAN
26-03-12, 16:28
Μη ξεχνάτε ότι και στους δύο τύπους υπάρχουν κινητά μέρη εξωτερικά!