PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσομοίωση Σήματος Ηλεκτρικής Κιθάρας



Sunjaman
24-03-12, 17:13
Καλησπέρα, εργάζομαι πάνω σε κάποια built-in passive φίλτρα σε ηλεκτρικές κιθάρες, βρίσκομαι στο στάδιο της μελέτης. Εργάζομαι στο multisim και θα ήθελα την γνώμη σας για το πως θα προσομοιώσω το ακουστικό σήμα της κιθάρας. Αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου είναι είτε ένα ημιτονοειδές function generator και να κάνω δοκιμές παίζοντας με την τιμή της συχνότητας για να δω πω αποκρίνεται το φίλτρο κάθε φορά, είτε μια απλή πηγή ac και να δουλέψω με την ίδια λογική. Σημείωνω ότι γνωρίζω το output voltage των μαγνητών.

Ευχαριστώ

materatsi
25-03-12, 13:20
Προφανως ψαχνεσαι σε ψηφιακους τονισμους,που δυστυχως (για μερικους) η μπαντα συχνοτητων ειναι περιορισμενη και μελετημενη για το νεο ειδος ακουσματων.Στους συγχρονους επεξεργαστες οταν σηκωνεις μια συχνοτητα (οπου ειναι φουλ κομπρεσαρισμενη) ανεβαινει και η ενταση..στην συχνοτητα με αποτελεσμα να αλλαζει δραματικα το ακουσμα.Ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα ας πουμε AD548,αλλο ηχο εβγαζε πριν απο 20 χρονια και αλλο τωρα...Ειναι η ποιοτητα της αγωγιμοτητας διαφορετικη.Η γνωμη μου ειναι,πως το αυτι και το χερι μου,εκανε την καλυτερη επεξεργασια σε κομματια της boss και mashall.Πολυ απλα η ρυθμιση σε αυτα τα μηχανηματα εχουν αποτελεσμα εξισου ιδιο με το ακουσμα απο ενα cd η και βινυλιο.Την ταση εξοδου των μαγνητων πως την γνωριζεις;Μηπως την αντισταση Εννοεις ;

Gant
25-03-12, 13:41
Το καθαρό ημιτονοειδές δεν προσομοιώνει αρκετά καλά την χροιά της ηλεκτρικής κιθάρας.
Αν έχεις καποιο ηχογραφημένο δείγμα από ηλεκτρική κιθάρα, μπορείς να κάνεις ανάλυση φουριερ για να δεις τη βαρύτητα της κάθε αρμονικής.



Ή μήπως εννοείς την ηλεκτρική προσομοίωση των μαγνητών (διάταξη αντιστάσεων, πηνίων και πυκνωτών) ;

Sunjaman
26-03-12, 11:42
Gant όχι δεν εννοώ την διάταξη. συμφωνώ ότι το ημιτονοειδές απλό σήμα δεν προσομοιώνει σωστά το ηχητικό σήμα της ηλ. κιθάρας, και αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα μου: Δεν γνωρίζω τον τρόπο για να μπορέσω να προσομοιώσω και τις αρμονικές συχνότητες.