PDA

Επιστροφή στο Forum : Έξοδος optocoupler



nobig
25-03-12, 14:13
Ρε παιδιλα μια βοήθεια. Έχω την έξοδο ενός optocoupler με την pull αντίσταση και παίρνω το σήμα μου. Παρατήρησα ότι όταν βάζω για pull up μια αντίσταση 100Ω μου χαλάει την στάθμη του παλμού. Τι θέλω να πώ, ενω με μια 1Κ παίρνω απο 0-12 τετραγωνική έξοδο με την 100Ω παίρνω απο 10-12. Το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι θέλω να συνδέσω ένα ρελέ, βάλω ένα NPN και δουλεύει κανονικά το ρελέ, θέλω όμως να πάρω και μια αντίστροφη έξοδο, να ανοίγει το ένα ρελέ και να κλείνει το άλλο. Δοκίμασα ένα PNP και δουλεύει. Αλλά όταν τα βάζω μαζί δεν λειτουργούν. Συνδέω τις βάσεις μαζί απο την pull up, τα τρανζίστορ έχουν 1Κ βάση. Κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά;

GeorgeVita
25-03-12, 14:55
... Έχω την έξοδο ενός optocoupler ... όταν βάζω για pull up μια αντίσταση 100Ω μου χαλάει την στάθμη του παλμού ... ενώ με μια 1Κ παίρνω απο 0-12 τετραγωνική έξοδο με την 100Ω παίρνω απο 10-12...
Συνήθως τα τρανζίστορ στο optocoupler είναι για μέγιστο ρεύμα Ic=50mA το οποίο είναι ανάλογο του CTR (λόγος ρεύματος Ic/If) και η πτώση τάσης στο τρανζίστορ (Vce) αυξάνει για μεγαλύτερο ρεύμα Ic.

Αν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιείς 4N25 με CTR 50% στο τρανζίστορ του optocoupler θα μπορείς να έχεις Ic=20mA για ρεύμα LED If=40mA αλλά η πτώση τάσης Vce θα είναι περίπου 10V. Διάβασε το dastasheet και τις καμπύλες (http://www.vishay.com/docs/83725/4n25.pdf).

G

Damiano
25-03-12, 15:08
Από το νόμο του κου Ωμ: με 1000 Ωμ και 12 Βολτ τάση, το ρεύμα είναι 0.012 Αμπέρ. Για να έχεις την ίδια πτώση τάσης με 100 Ωμ, το ρεύμα θα πρέπει να γίνει 0.12 Αμπέρ (είναι πολλά για οπτικό απομονωτή. Αφού με τα 100 Ωμ έχεις τάση 2 Βολτ, το ρεύμα είναι 0.02 Αμπέρ (και αυτά, μάλλον, πολλά είναι).

Για τα υπόλοιπα βάλε κανένα σχηματάκι ...

nobig
25-03-12, 23:08
Γιώργο δεν είχα καν προσέξει το CTR για να είμαι ειλικρινής είχα ανοίξει ένα άλλο datasheet που δεν το έγραφε τόσο ξεκάθαρα και είχα την εντύπωση ότι με μικρό ρεύμα LED έχουμε μεαγλύτερο ρεύμα συλλέκτη. Δαμιανέ νομίζω ότι το τρανζίστορ ρυθμίζει το ρεύμα που θα περάσει απο τον συλλέκτη με βάση τι φωτεινότητα θα πάρει η βάση του. Τουλάχιστον το LTSPICE δεν επιβαιβαιώνει αυτό που λες, πχ μια αντίσταση 1Ω στον συλλέκτη με 12V θα πρέπει να περάσουν 12Α αλλά δεν βγαίνει στην εξομείωση. Όσο για το σχηματικό έχω κάνει αυτό

Κάτι παίζει με τα ρεύματα της βάσης γιατί αν αφήσω εκπομπούς και συλλέκτες και απλά κάνω σκάντζα την έξοδο του οπτοζεύκτη σε κάθε βάση ξεχωριστά παίζει, αν βάλω και τις 2 δεν παίζει, χωρίς αντιστάσεις βάσης καιει και το PNP. Ίσω το ρεύμα βάσης όταν άγει το PNP που βγαίνει απο το transistor βραχυκυκλώνει το NPN? Θα δοκιμάσω και με mosfet

Έκει που είναι οι 100άρες αντιστάσεις είναι το πηνίο των ρελέ. Δίοδοι στα πηνία έχουν μπεί

klik
26-03-12, 15:29
Γιατί δεν ελέγχεις τι τάσεις έχεις στον συλλέκτη του οπτοζεύκτη, όταν σου δουλεύει και όταν δεν σου δουλεύει (δηλαδή με κάθε τρανζίστορ μόνο του και με τα δυο μαζί);
Τι πρόβλημα σου παρουσιάζεται;
Έχεις δοκιμάσει σύνδεση κοινού εκπομπού στο npn αντί για την κοινού συλλέκτη που έχεις;
Ίσως τα ρεύματα βάσης στα τρανζίστορ να μην είναι ικανοποιητικά για την πλήρη ενεργοποίηση των τρανζίστορ (μια λύση είναι να πας σε fet).

Στο pnp δεν μπορείς να καταργήσεις την αντίσταση βάσης στην σύνδεση (κοινού εκπομπού) που έχεις, διότι όταν άγει ο οπτοζεύκτης, η επαφή E-B είναι ορθά πολωμένη με τα 12V βραχυκυκλώνοντας τα (μέσω της επαφής CE του οπτοζεύκτη). Αρα θέλεις οπωσδήποτε περιορισμό ρεύματος βάσης αλλιώς τζίζ.

Αν ο οπτοζεύκτης σου δεν έχει αρκετά μικρό Vce κατά την ενεργοποίηση ενώ οδηγείς ικανοποιητικά το led, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα τρανζίστορ με ρελέ δύο επαφων (από τη μια επαφη να χρησιμοποιήσεις το NC και από την άλλη το NO) ή
ένα τρανζίστορ με 1 ρελέ και 1 δεύτερο τρανζίστορ να παίρνει ενεργοποίηση μετά το πρώτο τρανζίστορ (κάτι σαν το παρακάτω σχήμα που βρήκα πρόχειρα στο διαδίκτυο (http://www.siongboon.com/projects/2006-06-19_switch/opto-coupler circuit.gif)).


...νομίζω ότι το τρανζίστορ ρυθμίζει το ρεύμα που θα περάσει απο τον συλλέκτη με βάση τι φωτεινότητα θα πάρει η βάση του. Τουλάχιστον το LTSPICE δεν επιβαιβαιώνει αυτό που λες, πχ μια αντίσταση 1Ω στον συλλέκτη με 12V θα πρέπει να περάσουν 12Α αλλά δεν βγαίνει στην εξομείωση....
προφανώς δεν σου είπε ότι αν βάλεις 0 αντίσταση θα πρέπει να έχεις και άπειρο ρεύμα.
Σου είπε ότι η 100Ωμ αντίσταση είναι ήδη μικρή για τον οπτοζεύκτη, γι'αυτό και δεν έχεις τις μετρήσεις που θέλεις, αλλά έχεις μεγάλο Vce.

katmadas
26-03-12, 15:52
Δοκιμασες ετσι

31151

FILMAN
26-03-12, 16:16
Φάνη αυτό που δείχνεις θα δουλέψει μόνο αν μεγαλώσουν πολύ οι αντιστάσεις σε σειρά με τις βάσεις των τρανζίστορ. Στην ανάγκη χρησιμοποιήστε τρανζίστορ με υψηλό β, π.χ. BC550 / 560.

Damiano
26-03-12, 16:21
Γιώργο δεν είχα καν προσέξει το CTR για να είμαι ειλικρινής είχα ανοίξει ένα άλλο datasheet που δεν το έγραφε τόσο ξεκάθαρα και είχα την εντύπωση ότι με μικρό ρεύμα LED έχουμε μεαγλύτερο ρεύμα συλλέκτη. Δαμιανέ νομίζω ότι το τρανζίστορ ρυθμίζει το ρεύμα που θα περάσει απο τον συλλέκτη με βάση τι φωτεινότητα θα πάρει η βάση του. Τουλάχιστον το LTSPICE δεν επιβαιβαιώνει αυτό που λες, πχ μια αντίσταση 1Ω στον συλλέκτη με 12V θα πρέπει να περάσουν 12Α αλλά δεν βγαίνει στην εξομείωση. Όσο για το σχηματικό έχω κάνει αυτό

Κάτι παίζει με τα ρεύματα της βάσης γιατί αν αφήσω εκπομπούς και συλλέκτες και απλά κάνω σκάντζα την έξοδο του οπτοζεύκτη σε κάθε βάση ξεχωριστά παίζει, αν βάλω και τις 2 δεν παίζει, χωρίς αντιστάσεις βάσης καιει και το PNP. Ίσω το ρεύμα βάσης όταν άγει το PNP που βγαίνει απο το transistor βραχυκυκλώνει το NPN? Θα δοκιμάσω και με mosfet

Έκει που είναι οι 100άρες αντιστάσεις είναι το πηνίο των ρελέ. Δίοδοι στα πηνία έχουν μπεί

[αν και με πρόλαβε ο klik ®]

Το ρεύμα συλλέκτη του τρανζίστορ εξαρτάται και από την ένταση φωτισμού της βάσης, όταν αυτό λειτουργεί στη γραμμική περιοχή. Όταν είναι (αυτό θέλεις) στον κόρο, το ρεύμα εξαρτάται κυρίως από το φορτίο.
Δεν έχω κάποια πληροφορία για κατάργηση ή τροποποίηση του νόμου του Ωμ!

Θεωρόντας ότι θέλεις να καταλήξεις σε ένα κύκλωμα που να το καταλαβαίνεις και να ελέγχεις εσύ τη λειτουργία του, σετικά με το σχήμα που δίνεις:
- όταν χρησιμοποιούμε ένα τρανζίστορ σαν διακόπτη, θέλουμε να έχει την ελάχιστη δυνατή πτώση τάσης στα άκρα του (να φτάνει στον κόρο). ¶ρα η χρήση της συνδεσμολογίας κοινού συλλέκτη (ακόλουθου εκπομπού) είναι λάθος (σοβαρό).
- ακολούθα τη διαδρομή του ρεύματος από τη θετική τροφοδοσία και μέσω των επαφών βάσης - εκπομπού των δύο τρανζίστορ, για να δεις το δεύτερο λάθος.
- οι δύο πηγές στην είσοδο τι κάνουν;
- με την τιμή που έχει η R1 πόσο είναι το ρεύμα εισόδου; Πόσο ρεύμα μπορεί να δώσει η πηγή που έχεις πραγματικά;

Μήπως είναι καλλίτερα να σκολουθήσεις αυτά που προτείνει ο klik ® πιο πάνω;

Φιλικά,
Δαμιανός

Damiano
26-03-12, 16:28
Φίλιππε,
αν αυτά που δείχνει ο "nobig" ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, θέλει 120mA για τα ρελέ.

FILMAN
26-03-12, 16:29
Τότε ας βάλει BC516 / 517.

nobig
28-03-12, 11:14
Γιατί δεν ελέγχεις τι τάσεις έχεις στον συλλέκτη του οπτοζεύκτη, όταν σου δουλεύει και όταν δεν σου δουλεύει (δηλαδή με κάθε τρανζίστορ μόνο του και με τα δυο μαζί);
Τι πρόβλημα σου παρουσιάζεται;
Έχεις δοκιμάσει σύνδεση κοινού εκπομπού στο npn αντί για την κοινού συλλέκτη που έχεις;

Ίσως τα ρεύματα βάσης στα τρανζίστορ να μην είναι ικανοποιητικά για την πλήρη ενεργοποίηση των τρανζίστορ (μια λύση είναι να πας σε fet).

Στο pnp δεν μπορείς να καταργήσεις την αντίσταση βάσης στην σύνδεση (κοινού εκπομπού) που έχεις, διότι όταν άγει ο οπτοζεύκτης, η επαφή E-B είναι ορθά πολωμένη με τα 12V βραχυκυκλώνοντας τα (μέσω της επαφής CE του οπτοζεύκτη). Αρα θέλεις οπωσδήποτε περιορισμό ρεύματος βάσης αλλιώς τζίζ.

Αν ο οπτοζεύκτης σου δεν έχει αρκετά μικρό Vce κατά την ενεργοποίηση ενώ οδηγείς ικανοποιητικά το led, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα τρανζίστορ με ρελέ δύο επαφων (από τη μια επαφη να χρησιμοποιήσεις το NC και από την άλλη το NO) ή
ένα τρανζίστορ με 1 ρελέ και 1 δεύτερο τρανζίστορ να παίρνει ενεργοποίηση μετά το πρώτο τρανζίστορ (κάτι σαν το παρακάτω σχήμα που βρήκα πρόχειρα στο διαδίκτυο (http://www.siongboon.com/projects/2006-06-19_switch/opto-coupler circuit.gif)).



προφανώς δεν σου είπε ότι αν βάλεις 0 αντίσταση θα πρέπει να έχεις και άπειρο ρεύμα.
Σου είπε ότι η 100Ωμ αντίσταση είναι ήδη μικρή για τον οπτοζεύκτη, γι'αυτό και δεν έχεις τις μετρήσεις που θέλεις, αλλά έχεις μεγάλο Vce.


Εννοείς στο PNP να γίνει κοινού εκπομπού; Γενικά τα κοινού εκπομπού,βάσης συλλέκτη δεν έχει εφαρμογή στο τρανζιστορ όταν λειτουργεί στην γραμμική περιοχή;


Στο LED δίνω 25ma, τώρα έχω συνδέσει ένα BD139 μόνο. O συλλέκτης του έχει ενωθεί με το - του ρελέ και ο εκπομπός στην γείωση. Το VCE του οπτοζεύκτη όταν ενεργοποιεί το τρανσιστορ είνα 0,5V και όταν το απενεργοποιεί 6,8 Volt με μια pull up 1K.


Επίσης όταν έχουμε μια γραμμή τροφοδοσίας ας πούμε 12V ποιος είναι ο σωστός τρόπος να συνδεθεί ενα LED για να βλέπουμε την ύπαρξη ή όχι τάσης; Σκέτο με μια αντίσταση ή μέσω ενός transistor;

πχ έτσι σκέτο θα επηρεάσει την λειτουργία του παρακάτω κυκλώματος;

31220

Γενικά θέλω διάβασμα πάνω στην λειτουργία των transistor. Κάποια καλή πηγή που να εξηγεί σωστά την λειτουργία τους έχετε να μου προτείνετε;

klik
28-03-12, 18:04
Εννοείς στο PNP να γίνει κοινού εκπομπού; Γενικά τα κοινού εκπομπού,βάσης συλλέκτη δεν έχει εφαρμογή στο τρανζιστορ όταν λειτουργεί στην γραμμική περιοχή;


...Έχεις δοκιμάσει σύνδεση κοινού εκπομπού στο npn αντί για την κοινού συλλέκτη που έχεις;
...
Για το NPN (και όχι το PNP) που είπα, το έχει εξηγήσει ο Δαμιανός:

...όταν χρησιμοποιούμε ένα τρανζίστορ σαν διακόπτη, θέλουμε να έχει την ελάχιστη δυνατή πτώση τάσης στα άκρα του (να φτάνει στον κόρο). ¶ρα η χρήση της συνδεσμολογίας κοινού συλλέκτη (ακόλουθου εκπομπού) είναι λάθος (σοβαρό)....

--------------


...Στο LED δίνω 25ma, τώρα έχω συνδέσει ένα BD139 μόνο. O συλλέκτης του έχει ενωθεί με το - του ρελέ και ο εκπομπός στην γείωση. Το VCE του οπτοζεύκτη όταν ενεργοποιεί το τρανσιστορ είνα 0,5V και όταν το απενεργοποιεί 6,8 Volt με μια pull up 1K.
Υποθέτω εννοείς το τρανζίστορ του οπτοζεύκτη όταν "λειτουργεί" (είναι ενεργοποιημένο) έχεις Vce = 0,5V, το οποίο είναι φυσιολογικό. Οπότε (με ενεργο οπτοζεύκτη) και BD139 σε σύνδεση κοινού εκπομπού, το ρελέ είναι off.
Έλεγξες αν το bd139 έχει αρκετό β (ενίσχυση ρεύματος), ώστε το ρεύμα βάσης που του δίνεις να το φτάσει στον κόρο; Μπορείς να το ελέγξεις πρακτικά, μετρώντας το Vce (του BD139) όταν είναι ενεργό και οπλίζει το ρελέ, θα πρέπει να είναι πολύ μικρό, κοντά στα 0,65V. Φυσικά μπορεί να υπολογιστεί από τις χαρακτηριστικές του τρανζιστορ.



Επίσης όταν έχουμε μια γραμμή τροφοδοσίας ας πούμε 12V ποιος είναι ο σωστός τρόπος να συνδεθεί ενα LED για να βλέπουμε την ύπαρξη ή όχι τάσης; Σκέτο με μια αντίσταση ή μέσω ενός transistor;
βάλεις δεν βάλεις τρανζίστορ, από την ίδια πηγή δεν θα τραβήξει ρεύμα το led;
Τι λιγότερη επιρροή να έχει με τρανζίστορ;

ΥΓ. θα δω κανένα βιβλίο αργότερα

nobig
28-03-12, 18:13
Ναι τα 0,5 είναι στον συλλέκτη του οπτοζεύκτη. Το BD139 έχει τάση συλλέκτη όταν είναι ΟΝ 0,05Volt, έχω πέσει σε καλό BD μάλλον

klik
28-03-12, 20:38
Στο ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (http://www.ee.teihal.gr/labs/electronics/web/) έχει διάφορα βιβλία (http://www.ee.teihal.gr/labs/electronics/web/downloads/Genika_hlektronika_kef04.pdf) αλλά και ασκήσεις.