PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονιμη εμπλοκη μοτερ



VirusX2
26-03-12, 00:29
Καλησπερα παιδες, εχω καποιες αντλιες που περνουν κινηση απο p.t.o τρακτερ! θελω να τις κανω με μοτερ αλλα να κρατησω και το pto! η υλοποιηση θα ειναι με γραναζι και αλυσιδα να δενει το γραναζι της αντλιας με του μοτερ και αυτου που μπενει ο σταυρος απο το pto.. το ερωτημα μου ειναι αν πειραζει στο μοτερ να γυρναει ο δρομεας οταν δουλευει το συστημα με το pto.. δηλαδη να γυρναει ο δρομεας χωρις να δουλευει το μοτερ..

andrewsweet4
26-03-12, 00:58
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να γυρναει και το μοτερ μονιμα, εκτος βεβαια αν το μοτερ ειναι με ψυκτρες, οι οποιες θα τρωγονται χωρις λογο... Επισης οταν η αντλια λειτουργει με το τρακτερ, θα πρεπει να αποσυνδεεις με καποιο διακοπτη ισως τις παροχες του μοτερ, γιατι θα αρχισει να συμπεριφερεται σαν γεννητρια, και οτι ειναι απο πισω του σαν φορτιο, και οσο μεγαλυτερο το φορτιο, τοσο πιο πολυ φρεναρει το μοτερ.

Notios38
26-03-12, 00:58
Παναγιωτη δωσε στοιχεια που αφορουν ισχυ απο το pto, στροφες αντλιας στροφες μοτερ...ποιο αναλυτικα,....λογικο ειναι στο καρε του pto να κανεις την προσαρμογη με το μοτερ με τους αντιστοιχους σταυρους που εχεις απο το τρακτερ..αν το θελεις συνεχεια κομπλαρισμενο πρεπει να εχεις καποιο συστημα συμπλεξης ....ωστε να μην εχεις μηχανικες απωλειες απο τον ροτορα..του μοτερ

VirusX2
27-03-12, 01:14
Παναγιωτη δωσε στοιχεια που αφορουν ισχυ απο το pto, στροφες αντλιας στροφες μοτερ...ποιο αναλυτικα,....λογικο ειναι στο καρε του pto να κανεις την προσαρμογη με το μοτερ με τους αντιστοιχους σταυρους που εχεις απο το τρακτερ..αν το θελεις συνεχεια κομπλαρισμενο πρεπει να εχεις καποιο συστημα συμπλεξης ....ωστε να μην εχεις μηχανικες απωλειες απο τον ροτορα..του μοτερ

οταν λες συστημα συμπλεξης εχεις κατι στο μυαλο σου σιγκεκριμενο?? Σκευτηκα για καποιο στυλ φυγοκεντρικο συμπλεκτη αλλα δεν βρηκα κατι ετοιμο σαν υλοποιηση να το παρω να το βαλω..

Notios38
27-03-12, 09:58
Παναγιωτη εξαρταται ποσο χρονο θα ειναι το μοτερ και ποσο το pto αν τα θελεις και τα δυο υπαρχουν τετοιου ειδους συμπλεκτες με θηλυκο-αρσενικο καρε που γινεται η συμπλεξη στην αρχη χωρις κινηση...υπαρχουν και φυγοκεντρικα..υδραυλικα...αλλα το κοστος?συνηθως οι αντλιες αυτες ειναι γυρω στις 500-800 στρ/λεπ μιλαω για κινηση με pto τα μοτερ απο οτι ξερω 1400 η 2800 εκτος ειδικων κατασκευών...οποτε πριν δουμε την συμπλεξη ..πως θα κανεις την προσαρμογη μεταξυ τους?

VirusX2
27-03-12, 20:45
Παναγιωτη εξαρταται ποσο χρονο θα ειναι το μοτερ και ποσο το pto αν τα θελεις και τα δυο υπαρχουν τετοιου ειδους συμπλεκτες με θηλυκο-αρσενικο καρε που γινεται η συμπλεξη στην αρχη χωρις κινηση...υπαρχουν και φυγοκεντρικα..υδραυλικα...αλλα το κοστος?συνηθως οι αντλιες αυτες ειναι γυρω στις 500-800 στρ/λεπ μιλαω για κινηση με pto τα μοτερ απο οτι ξερω 1400 η 2800 εκτος ειδικων κατασκευών...οποτε πριν δουμε την συμπλεξη ..πως θα κανεις την προσαρμογη μεταξυ τους?

Με γραναζια διαφορετικης ακτινας (ω1r1=ω2r2) συνεπως λυνοντας προς r2 βρισκεις τι ακτινα γραναζιου θελεις για τις επιθυμιτες στροφες.. κοινως μειωτηρας... Το προβλημα μου ειναι το συστημα συμπλεξης.. υπαρχει κατι ετοιμο αραγε για να μην ειναι το μοτερ σε μονιμη εμπλοκη με το γραναζι του..

Notios38
27-03-12, 22:18
τροχαλιες ενοεις...στα γραναζια μετρας δοντια....μια απλη εφαρμογη αν εχεις τις τροχαλιες και βαλεις μια ενδοιαμεση μικρη με δυνατοτητα να τεντωνει τους ιμαντες..

VirusX2
27-03-12, 23:29
τροχαλιες ενοεις...στα γραναζια μετρας δοντια....μια απλη εφαρμογη αν εχεις τις τροχαλιες και βαλεις μια ενδοιαμεση μικρη με δυνατοτητα να τεντωνει τους ιμαντες..

γραναζια ενοω αλλα αλλο ειναι το θεμα μου..! το ειδος συμπλεξης!

Notios38
28-03-12, 09:27
Kαλημέρα..εδω αλλαζει ...σιγουρα εχεις κιβωτιο με την λιπανση...οποτε η λυση με καρε που ολισθαινει μεσα σε ενα γραναζι με συμπλεξη ομως χωρις κινηση...στην αρχη..( οχι εν κινησει ) Ενα πραγμα δεν γνωριζω..αν ο αξονας της αντλιας μπορει να δεχεται καθετο φορτιο...απο οτι ξερω μονο αξονικο εχουν υπολογισει.... δες και αυτη την παραμετρο. Χρειαζεσαι αδιαλειπτη μεταδοση κινησης στην αντλια...σε κινηση?
υπαρχουν και συμπλεκτες ξηροι αλλα και με λαδια (υδραυλικοι)..το κοστος ομως ειναι υψηλο...αν ειναι μια απλη αγροτικη εφαρμογη..

vasilllis
28-03-12, 09:41
καλημερα.

αντι να παρεις συμπλεκτες και ιστοριες και μηχανουργεια και και και παρε μια δευτερη αντλια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
θα σου ερθει και ποιο φτηνα.

bchris
28-03-12, 13:37
Καλημερα.

Ελπιζω να μην πω βλακεια, αλλα αν πω, συγχωρεστε με, εχω καλο σκοπο.

Ακου λοιπον την ιδεα μου:
Αν στον αξονα του μοτερ, βαλεις ενα συστημα σαν αυτο που εχουν τα ποδηλατα.
Δηλαδη, οταν το μοτερ γυρναει πιο γρηγορα απο το γραναζι που θα εχει επανω, να "συμπλεκει" και να μεταδιδει κινηση.
Οταν το γραναζι γυρναει πιο γρηγορα απο το μοτερ, να γυρναει ελευθερα, αφηνοντας ουσιαστικα το μοτερ στον αερα.

Κατι τετοιο εννοουνε τα παιδια παραπανω λεγοντας συμπλεκτη?

Πως σου φαινεται αυτο?


PS:
Σε περιπτωση μ@@@ας, μην βαρεσετε ολοι μαζι.:lool:

VirusX2
28-03-12, 18:40
υπαρχουν και συμπλεκτες ξηροι αλλα και με λαδια (υδραυλικοι)..το κοστος ομως ειναι υψηλο...αν ειναι μια απλη αγροτικη εφαρμογη..

εχεις να προτινεις κατι συγκεκριμενο???

VirusX2
28-03-12, 18:42
Καλημερα.

Ελπιζω να μην πω βλακεια, αλλα αν πω, συγχωρεστε με, εχω καλο σκοπο.

Ακου λοιπον την ιδεα μου:
Αν στον αξονα του μοτερ, βαλεις ενα συστημα σαν αυτο που εχουν τα ποδηλατα.
Δηλαδη, οταν το μοτερ γυρναει πιο γρηγορα απο το γραναζι που θα εχει επανω, να "συμπλεκει" και να μεταδιδει κινηση.
Οταν το γραναζι γυρναει πιο γρηγορα απο το μοτερ, να γυρναει ελευθερα, αφηνοντας ουσιαστικα το μοτερ στον αερα.

Κατι τετοιο εννοουνε τα παιδια παραπανω λεγοντας συμπλεκτη?

Πως σου φαινεται αυτο?


PS:
Σε περιπτωση μ@@@ας, μην βαρεσετε ολοι μαζι.:lool:

Υπαρχει κατι τετοιο στη βιομηχανια για τετοια χρηση??

Notios38
29-03-12, 00:52
http://www.metadosi-ischios.gr για δες εδω ..μηπως σου κανει απο αυτα τιποτε..σε πολλες τρακτερ-αντλιες εχουν κιβωτιο πολαπλασιασμου στροφων...και αν θελεις πες μας την συμπλεξη την θελεις εν κινησει η σε σταση

bchris
29-03-12, 11:39
Υπαρχει κατι τετοιο στη βιομηχανια για τετοια χρηση??

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω πολλα απο βιομηχανικα εξαρτηματα.
Απλα δες το σαν μια ακομα ιδεα.