PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτερ δεν ξεκιναει



gsxr_k7
27-03-12, 01:16
καλησπερα σας και συγχαρητηρια για το φορουμ σας...ειναι το πρωτο μου ποστ
και θα ηθελα την βοηθεια σας με το παρακατω θεμα..δεν θυμαμε αυτη την στιγμη να σας πω τεχνικα χαρακτιριστηκα απο το μοτερ
αυτο μπορω να σας το πω αυριο και ουτε εχω και πολλες γνωσεις με το ρευμα...
εχω ενα μοτερ με πυκνωτη και οταν παω να το εκινησω δεν ξεκιναει αλλα μουγκριζει αλλα οταν εγω του γυρισω την φτερωτη που εχει στο πισω μερος λιγο με το κατσαβιδι αυτο ξεκιναει και δουλευει κανονικα...τι μπορει να φταει?

tomka
27-03-12, 01:23
Το ποιο πιθανο ειναι να φταιει ο πυκνωτης. Αλλαξε τον αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι κραταει ταση και αφου αποσυνδεθει. Γι αυτο καλυτερα να τον αλλαξει καποιος που το κατεχει το θεμα....

sv4lqcnik
27-03-12, 03:08
ΑΠΟΣΤΟΛΗ καλως μας ηρθες
οπως ειπε και ο tomka εγω το σιγουρευω ειναι 99,5% ο πυκνωτης κινησης ηρθε η ωρα του να παρει συνταξη .
γραψε τα στοιχεια του σε ενα χαρτι και πηγαινε και παρε εναν ιδιο και συνδεσε τον ακριβως στις συνδεσεις που ειναι ο παλιος τωρα για να μην σου γυρναει αναποδα και με μεγαλη προσοχη γιατι το ρευμα δεν εχει φιλους

gsxr_k7
27-03-12, 11:26
καλημερα καλως σσας βρηκα ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

FILMAN
28-03-12, 11:26
Βέβαια μπορεί να είναι οποιαδήποτε διακοπή στο βοηθητικό κύκλωμα (διακοπή στην περιέλιξη, σε κάποιο καλώδιο ή στον φυγοκεντρικό διακόπτη αν υπάρχει). Πάντως το εξάρτημα που χαλάει συνηθέστερα είναι ο πυκνωτής.

gsxr_k7
28-03-12, 12:21
καλημερα το προβλημα λυθηκε οπως ειπαν οι φιλοι πιο πανω με ενα καινουργιο πυκνωτη...ευχαριστω για την βοηθεια..