PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για τοποθέτηση διακοπτών legrand



electrifier
27-03-12, 22:58
Χαίρετε.

Θέλησα να αλλάξω κάτι διπλούς διακόπτες legrand με μονούς (απλούς) στο σπίτι μου.
Αντί για τις κλασσικές βίδες που έχουν κάποιες κλέμες, η εικόνα πίσω από το διακόπτη είναι ως εξής:
http://img23.imageshack.us/img23/7825/legrandscrewless.jpg

ερώτηση: α) πώς αφαιρείται το καλώδιο από το προηγούμενο διακόπτη (ξε-τοποθέτηση) και β) πώς σφίχνει στον καινούργιο (τοποθέτηση);

Δε θέλω να κόψω το καλώδιο και να το μικρύνω, αλλά δε καταλαβαίνω κιόλας πώς να βγάλω τον παλιό διακόπτη, τα καλώδια δεν τραβιούνται, κάτι κόλπο θέλει.

Υ.Γ. Μπορεί να φαίνεται χαζή ερώτηση, αλλά δεν είναι πολύ διαισθητικό το συγκεκριμένο αν δε το έχεις ξαναδεί. :001_tongue:

nikolaras
27-03-12, 23:04
Πατάς καλά τα κλιπς από πάνω και ελευθερώνονται το καλώδια.
Για να τα ξαναβάλεις σπρώχνεις τα καλώδια, χωρίς να πατάς τα κλιπς

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-03-12, 23:05
Εκεί που είναι τα καλώδια απο την έξω πλευρά είναι κάτι πλαστικά ελασματάκια θα τα πιέσεις και θα βγεί το παλιό καλώδιο με τον ίδιο τρόπο το βάζεις και στο νέο διακόπτη ίσως να μην θέλουν πίεση (τα ελασματάκια) έλαγξέ τα αν έχουν πιάσει τραβώντας τα προς τα έξω.

electrifier
27-03-12, 23:11
Ουάου, μου φάνηκαν πολύ σφιχτά τα κλιπς στο πάτημα και δε δοκίμασα γιατί μου πέρασε στο μυαλό πως αν πιεστούν τότε σφίχνουν περισσότερο (δηλαδή το είχα σκεφτεί εντελώς αντίστροφα, πως τα βάζεις πιέζεις και σφίχνουν και μετά δε βγαίνουν και απόρρησα!).

Άλλες δύο ερωτήσεις:
- τα καλώδια λογικά δεν είναι μέσα διπλωμένα στην άκρη και δε χρειάζεται να τα διπλώσω εγώ κιόλας στη νέα τοποθέτηση, θα πιάσουν καλά όπως είναι, έτσι;
- επίσης, το μήκος της άκρης που πρέπει να απογυμνωθεί να υποθέσω πως είναι 12mm (γιατί έχει πάνω μια εγκοπή μέτρησης που γράφει αυτό, να υποθέσω πως αφορά αυτό);

(μετά από αυτά έχω μια τελευταία σχετική ερώτηση αλλά θα μου πάρει λίγη ώρα να το σχεδιάσω)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
27-03-12, 23:24
Όχι τα καλώδια θα είναι ίσια και όχι διπλωμένα όσο γιά το μήκος της απογύμνωσης και λίγο λιγότερο απο 12 χιλ. να είναι δεν πειράζει φτάνει να πιάσουν.

electrifier
27-03-12, 23:40
Πρώτα απ'όλα θέλω να ευχαριστήσω ΘΕΡΜΑ για τις διευκρινήσεις αυτές. Ο λόγος είναι πως, ναι μεν δεν είναι κάτι «φοβερό», αλλά είναι όμως κάτι που ως γνώση (άσχετα του πόσο απλή είναι) αποτελεί ενδεχομένως μέρος της δουλειάς και της εμπειρίας κάποιου ηλεκτρολόγου και αυτό είναι σεβαστό.

Φυσικά εγώ δεν θα κάνω κάτι φοβερό, μόνο δύο διακόπτες θα αντικαταστήσω, αλλιώς θα φώναζα ηλεκτρολόγο (όχι πως είμαι κουλός, μια χαρά γνώσεις έχω από ρεύμα/ηλεκτρονικά κτλ, αλλά αντιλαμβάνομαι πως και στα πιο «απλά» το λάθος περιμένει στη γωνία και στο ηλεκτρικό δίκτυο δε συγχωρείται, μπορεί να πάθεις χειρότερα). Αυτή ηυ παράγραφος απλά για να ξέρει κι ο αναγνώστης τη σημασία της ασφάλειας στο θέμα αυτό.


Λοιπόν, η τελευταία μου ερώτηση.
Στον ένα διπλό διακόπτη έρχεται από πίσω η φάση (το μαύρο καλώδιο αριστερά) και με τη κίτρινη γέφυρα συνεχίζει από δίπλα (το καφέ καλώδιο δεξιά στην εικόνα - στη πραγματικότητα κι εκείνο μαύρο το είναι το ζωγράφισα καφέ για να μιλήσουμε) και δίνει ρεύμα σε δεύτερο διπλό διακόπτη και μια πρίζα.
http://img7.imageshack.us/img7/2336/legrand1.jpg

Η απορία μου είναι η εξής:
Αν αντί το παραπάνω, συνδεθεί απευθείας χωρίς γέφυρα στην ίδια «μεριά» όπως στην εικόνα παρακάτω, ΟΚ δεν είναι;
http://img707.imageshack.us/img707/5766/legrand2.jpg

Ο λόγος που θξέλω να το κάνω έτσι είναι επειδή στον μονό διακόπτη δίπλα δεν υπάρχει χαλκός για να κάνω την ίδια γεφύρωση και μόνο έτσι μπορεί να γίνει εύκολα.
Κατά τη γνώμη μου, είναι καλύτερα χωρίς τη γέφυρα, αν δε μου διαφεύγει κάτι, πιστεύω πως ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος το έβαλε δίπλα με γεφύρωση για να ξεχωρίζει ευκολότερα το ποιά είναι η φάση και ποιό είναι το καλώδιο που συνεχίζει τη φάση.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-03-12, 00:29
Ναί μπορείς να το κάνεις όπως λές δεύτερη εικόνα άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που οι διακόπτες έχουν δύο τρύπες όσο για τη γέφυρα που βλέπω στη πρώτη εικόνα υποθέτω ότι την είχε βάλει για ενισχυση του φορτίου γιατί οι διπλοί διακόπτες έχουν εσωτερική γεφύρωση προσοχή στο φορτίο που θα τραβάς απο τη πρίζα.

FILMAN
28-03-12, 11:18
Κάθε 2 γειτονικές υποδοχές είναι ενωμένες μεταξύ τους.

electrifier
28-03-12, 15:20
Λοιπόν, μόλις πριν λίγο τις άλλαξα, ΟΚ.

Πάντως εκεί που ήταν η γέφυρα δεν υπήρχε εσωτερική ένωση (νομίζω υπήρχε δίπλα, είχε 3 «μεριές» ο διπλός). Οπότε δε καταλαβαίνω γιατί έβαλε γέφυρα, αφού βάζοντάς τα απευθείας στν ίδια μεριά γίνεται καλύτερα η ένωση με λιγότερες συνδέσεις (και μάλιστα σε αυτόν το διπλό που άλλαξα και συνέχιζε από εκέι σε άλλα 2 φώτα με διπλό + μία πρίζα η γέφυρα δεν είχε πιάσει και ήταν πολύ χαλαρή! καλά που δε σύνδεσα ποτέ σοβαρή συσκευή σε εκείνη τη πρίζα).

Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ.