PDA

Επιστροφή στο Forum : Led control - Ολα σε ενα!



mariosm
31-03-12, 15:03
Σας παρουσιαζω μια νεα εκδοση μιας πιο παλιας κατασκευης που ειχα παρουσιασει εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47411).
Η καινουρια εκδοση κανει οτι εκανε και η παλια αλλα ειναι πλεον ασυρματη. Η ιδια πλακετα μπορει να λειτουργησει και ως πομπος και ως δεκτης.
Ο πομπος μπορει να δεχτει σημα απο οποιαδηποτε κονσολα φωτισμου με πρωτοκολλο DMX-512.
Ο δεκτης εχει τεσσερα καναλια και μπορει να οδηγησει αμεσα ταινιες Led RGB και μια λευκη ταυτοχρονα. Οι ταινιες Led μπορει να ειναι 6V, 12V, 24V αλλα μονο κοινης ανοδου.
Το αρχικο configuration του X-Bee module γινεται αυτοματα επιλεγοντας μεσω ενος βραχυκυκλωτηρα απο το JP2 αρχικη εκκινηση σε program mode. Ετσι δεν χρειαζεται καποιος να ξερει απο X-Bee για να κανει αρχικες ρυθμισεις. Η ρυθμιση αυτη γινεται μονο μια φορα οταν η πλακετα συνδεεται για πρωτη φορα σε τροφοδοτικο.
Φυσικα υπαρχουν ολες οι δυνατοτητες για stand alone λειτουργια με 16 προκαθορισμενα χρωματα και 16 επιπεδα dimmer.
Ο δεκτης υπερυθρων ειναι για μελλοντικη χρηση που θα υλοποιηθει συντομα ετσι ωστε η πλακετα να ανταποκρινεται σε χειρισμο απο καποιο απο τα φθηνα μικρα κινεζικα τηλεκοντρολ που κυκλοφορουν στην αγορα και εχουν τη μορφη καρτας.

Οι φωτογραφιες ειναι απο την πλακετα δειγμα-demo, γι' αυτο οι κολλησεις φαινονται κακης ποιοτητας.

chip
01-04-12, 12:32
μπραβο... επαγγελματική δουλειά!
(αν ήσουν στην Κίνα χαλαρά θα τα πουλούσες σε όλο τον κόσμο μέσω ebay και alibaba και θα φερνες χρήμα στην χώρα σου χωρις να σου λένε για CE κλπ..)

agis68
01-04-12, 15:50
σίγουρα πράγματα...ερώτηση....το Xbee μπορει δηλαδή να μπει οπουδήποτε θελουμε ασύρματη σύνδεση? εγω νόμιζα οτι ειναι shield του Arduino!

stom
01-04-12, 16:04
Σιγα το δυσκολο...

http://www.ebay.co.uk/itm/CE-LABELS-5-16-SQ-CE-1-/330707068415?pt=UK_CamerasPhoto_Printers_Printers_ JN&hash=item4cffad65ff
:P:P

mariosm
01-04-12, 18:03
το Xbee μπορει δηλαδή να μπει οπουδήποτε θελουμε ασύρματη σύνδεση? εγω νόμιζα οτι ειναι shield του Arduino!

Φυσικα και δεν εχει καμια σχεση το X-bee με το Arduino, και μαλλον το X-bee προϋπηρχε του Arduino.
Μπορει να χρησιμοποιηθει απο την πιο απλη εφαρμογη σειριακης αποστολης και ληψης δεδομενων εως το "στησιμο " του πιο πολυπλοκου δυκτιου οταν δουλευει σε API mode.


και alibaba

Και στην Ελλαδα υπαρχει προοπτικη πωλησεων αλλα θα πρεπει υποχρεωτικα να συνεργαστω με τους 40 κλεφτες μονο. :lool:

TSAKALI
01-04-12, 18:47
Μαριε. τι κοστολογιο εχει το πλακετακι ? δηλαδη ποσο το υπολογιζεις οτι μπορει
να πουληθει?

mariosm
01-04-12, 19:13
Σαββα το πλακετακι στη μορφη που το βλεπεις ειναι αποκλειστικα για δικη μου προσωπικη χρηση και δεν πωλειται οποτε δεν υπολογισα και το κοστολογιο ακομα.
Η εμπορικη version θα εχει διαφορετικο τοπογραφικο και μεγεθος πλακετας για να τοποθετηθει μεσα σε κουτι επαγγελματικων προδιαγραφων οπως επισης να τοποθετηθει και μια ψυκτρα πανω στα FET.
Οποτε το τελικο κοστος θα εξαρτηθει κατα κυριο λογο απο το κοστος του κουτιου που το ποιο πιθανο ειναι να χρησιμοποιησω καποιο απο την ΤΕΚΟ

thebadtall
24-01-15, 14:02
Εαν ενδειαφερεσαι για μεταλλικο κουτι , συνεργαζομαι με ενα εργοστασιο που παρεχει κοπη cnc plasma και laser. Μπορεις αν θελεις να μου δωσεις σχεδιο ή διαστασεις και ρωτησω τιμη.
Το xbee εμενα μου φαινεται ακριβο, κυριως χρησιμοποιω NRF24L01 για ασυρματη ζευξη serial

picdev
24-01-15, 15:25
το κακό ειναι ότι υπάρχει και μάλιστα με android εφαρμογή
http://www.ebay.com/itm/WiFi-Wireless-IOS-Android-Phone-MiLight-Controller-for-5050-RGBW-led-strip-light-/121387242355?pt=UK_HomeGarden_Lighting_Lamps_Light ing_SM&var=&hash=item1c433e5373

http://www.ebay.com/itm/12A-RF-Wireless-Remote-Controller-for-RGB-LED-Strip-5050-3528-Strip-Light-LD246-/371243074430?pt=US_String_Lights_Fairy_Lights&hash=item566fcfc37e


Αν πάρεις κουτί απο ελλάδα ξέχνατο, θα κάνει όσο η συσκευή , βρήκα προμηθευτές στη κίνα και αγοράζεις κουτιά με 2-3$ το κουτί, και μάλιστα εγώ κοιτάω και σε διάφανο γιατί θέλω να βάλω οθόνη.

Το κακό είναι ότι το xbee είναι ακριβό και ίσως να μην χρειάζεται ,αλλά είναι πολύ αξιόπιστο και έχει και πολλές δυνατότες.

το NRF24L01 τι αποστάσεις πιάνει ? γιατί έχω διαβάζει ότι ειναι για μόλις 20-30 μέτρα

Τελευταία υπάρχει και η μόδα internet of thnings με πολλά wifi module, απο ebay πήρα ένα με 10ε που έχει λειτουργία client και ap, και μάλιστα παραμετροποίηται με web interface, γιατί το κακό με τα φτηνά είναι ότι πρέπει να βάλεις οθόνη και πληκτρολόγιο που στο τέλος δεν θα συμφέρει

thebadtall
24-01-15, 17:46
Η απλη εκδοση του NRF24L01 με οπτικη επαφη πιανει πολυ καλα στα 50 μετρα.
Η δοκιμη που εκανα με NRF24L01 (module high power version 5eur) 2800 μετρα οπτικη επαφη 512kbps
Σε βιομηχανικη εγκατασταση 200 μετρα - 1mbps

Τα κουτια που προμηθευομαι εγω κατα παραγγελια ειναι πολυ φθηνα. πχ για απλο κουτι αλουμινιου 20χ10χ8 κοστισε περιπου 10ευρω

picdev
24-01-15, 17:54
α λές τις εκδόσεις με ενισχυτή , μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ?
τα παρακάτω λές? είναι αξιόπιστα? εγώ δουλεύω τα nrf905, που είναι 10dbm αλλα δεν έχουν επιβεβαίωση λήψης όπως αυτά

http://www.ebay.com/itm/NRF24L01-PA-LNA-SMA-Antenna-Wireless-Transceiver-communication-module-2-4G-DX-/251616363473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a958103d1

thebadtall
24-01-15, 18:39
Ναι αυτα εννοω , με μεγαλυτερη κεραια ομνι. :) πολυ βαλιου φορ μανεη..... Η επομενη δοκιμη θα ειναι με RF Amp. και κατευθυνομενη κεραια. Ισως ποσταρω και φωτογραφιες μεσα στο φεβρουαριο

lepouras
25-01-15, 02:50
Ακη αυτό που το κάνει ενδιαφέρων είναι αυτό.

Η καινουρια εκδοση κανει οτι εκανε και η παλια αλλα ειναι πλεον ασυρματη. Η ιδια πλακετα μπορει να λειτουργησει και ως πομπος και ως δεκτης.
Ο πομπος μπορει να δεχτει σημα απο οποιαδηποτε κονσολα φωτισμου με πρωτοκολλο DMX-512.


και καμιά φορά είναι πολύ χρήσιμο σε μαγαζιά που πρέπει να βρείς τρόπο να πας καλώδιο σε κάποιο σημείο που αποφάσισαν να βάλουν άλλο ένα φωτισμό από κονσόλα κλπ.