PDA

Επιστροφή στο Forum : CCFL Angel eyes BMW



kellis
31-03-12, 18:27
Όπως λέει και ο τίτλος έχω εγκαταστήσει στο αυτοκίνητο μου angel eyes τεχνολογίας CCFL. Το πρόβλημα που υπάρχει λοιπόν είναι ότι όταν αφήνω ανοιχτό το πάρκινγκ (φως στην πλευρά που διαλέγουμε όταν παρκάρουμε για όσους δεν γνωρίζουν) το άλλο αναβοσβήνει σχεδόν κάθε 2 δευτερόλεπτα στιγμιαία. Το λαμπάκι που ήταν αντί του angel eyes ήταν 5watt ενώ το ballast του angel eyes γράφει 3watt. Μου είπαν ότι αυτό γίνεται γιατί το αυτοκίνητο στέλνει τάση και στο άλλο σαν έλεγχο εάν υπάρχει καμμένη λάμπα, αλλά δεν ανάβει γιατί δεν είναι αρκετή. Απ' ότι καταλαβαίνω είναι λόγω αντίστασης. Με βάση τους τύπους P=V*I και R=V/I έβγαλα ότι χρειάζεται 29,26Ω. Είναι σωστός ο συλλογισμός μου? Και προφανώς την βάζουμε πριν το ballast.
Επίσης το ballast στην έξοδό του πόση τάση βγάζει? Είναι DC αυτή?
Ευχαριστώ

A-tech
31-03-12, 18:49
Επίσης το ballast στην έξοδό του πόση τάση βγάζει? Είναι DC αυτή?
Ευχαριστώ

Κάποιο που έχω δει ανέφερε "Output: 900V 25KHz" για λάμπα: 300MM Max, 5mA-8mA.
και ένα άλλο είχε έξοδο 1,2ΚV για ισχύ εξόδου 8W.

kellis
08-04-12, 22:27
Δεν μπόρεσα να μετρήσω την τάση τελικά στην έξοδο. Το λαμπάκι στο αυτοκίνητο απ' όπου πήρα την τάση για το ballast ήταν 5w. To ballast λέει στην έξοδο δίνει 3w. Τώρα το βγάζει σαν σφάλμα καμμένης λάμπας. Πως το ξεπερνάμε αυτό? Με αντίσταση εν σειρά ανάβει λιγότερο το ένα από τα δυο rings. Καμιά ιδέα??????

kellis
02-05-12, 16:45
Καμιά ιδέα? Κάποιος να βοηθήσει?