PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιηση τασης απο δυναμο .



Tsalapis
01-04-12, 09:13
Προσφατα προσπαθησα να βελτιωσω καπως την αποδοση που εχουν τα φωτα της μηχανης μου. Μιλαμε για παλια μηχανη 6 V δυναμο AC. Ψαχνω λοιπον αν υπαρχει τροπος να το μετατρεψω σε συνεχες σταθερης τασης γιατι οπως μετρησα με μια γκαζια μπορει να φτασει μεχρι και 38,5 βολτ.
Επειδη τα φωτα πορειας της μηχανης ειναι 15βαττ με λαμπα , μονο αν σταθεροποιηθει το ρευμα θα μπορεσω να χρησιμοποιησησω αντιστοιχα λαμπα LED με καλυτερη αποδοση.

moutoulos
01-04-12, 11:09
Αντώνη είσαι σίγουρος για αυτό που λες?. Περίεργο μου φαίνεται να βγάζει με "γκαζιά" 38VAC,
6βολτος δυναμός. Είναι πάρα πολλά ...

Στις δικές μου μηχανές (2), 12βολτες ..., άντε με "γκαζιά" όπως λες, να βγάλουν 15V.
Αν είναι να έχει 6V λάμπα, ή και 12V, θεωρητικά όταν "γκαζώσεις" θα φέγγει (μέχρι να καεί)
σαν "Ανατολή Ηλίου".

Εγώ θα σου προτείνω κάτι, δεν ξέρω αν ισχύει, θα στο επιβεβαιώσουν τα υπόλοιπα παιδιά.
Λεω λοιπόν εφόσον η μηχανή σου, δεν έχει "ηλεκτρονικά" πάνω της (ηλεκτρονική ανάφλεξη κτλ)
θεωρώ οτι θα μπορούσες, εσύ ή μάστορας να προσαρμόσει δυναμό απο σχετικά σύγχρονη μηχανή
(12βολτο). Αυτό θα σου εξασφαλίσει στο ιδιο ή σε άλλο φανάρι, να βάλεις πλέον μια "σύγχρονη"
κλασική λάμπα 55W.

LED ???. Δεν θα στο συνιστούσα, ... ακόμα τουλάχιστον, και σε παλιά μηχανή. Πέρα απο αυτό
για να το κάνεις, θα χρειαστεί έτσι και αλλιώς άλλο δυναμό. Θα θες δηλαδή πολλά περισσότερα
απο αυτά που σου προτείνω ψήκτρα για LED, σωστό φακό εστίασης κτλ ...

thomasdriver
01-04-12, 12:16
αντωνη εχεις δικιο σε αυτο που λες με την ταση.εγω εχω ενα garelli του 1978 αυτα με τις 3 ταχυτητες στο χερι.οταν μετρας την ταση χωρις φορτιο φτανει καπου εκει στα 30 βολτ. μολις ομως παρει φορτιο πεφτει στα 6 με 7 βολτ με το γκαζι τσιτα.εγω εβαλα μια διοδο, (ημιανορθωση) και του εβαλα μια μπαταρια 6v 4Ah . το προβλημα ομως παραμενει γιατι οσο η μπαταρια ειναι φορτισμενη εχει καλως,οταν ομως ξεφοτιστει το δυναμο δεν εχει την δυναμη να την φορτισει γρηγορα. εαν τωρα την ημερα κυκλοφορησεις καποιες ωρες χωρις φωτα ενοειται,φορτιζει.....και το βραδυ ξανα το ιδιο.αυτο που λεει ο γρηγορης ειναι πιο σωστο.εαν μπορεις να βαλεις αλλο δυναμο η να φτιαξεις αλλο τυλιγμα στο υπαρχον.......το ειχε φτιαξει καποιος γνωστος αλλα εχω χασει τα ιχνη του να τον ρωτουσα.

PanagiotisHlektrlogos
01-04-12, 13:45
Προσφατα προσπαθησα να βελτιωσω καπως την αποδοση που εχουν τα φωτα της μηχανης μου. Μιλαμε για παλια μηχανη 6 V δυναμο AC. Ψαχνω λοιπον αν υπαρχει τροπος να το μετατρεψω σε συνεχες σταθερης τασης γιατι οπως μετρησα με μια γκαζια μπορει να φτασει μεχρι και 38,5 βολτ.
Επειδη τα φωτα πορειας της μηχανης ειναι 15βαττ με λαμπα , μονο αν σταθεροποιηθει το ρευμα θα μπορεσω να χρησιμοποιησησω αντιστοιχα λαμπα LED με καλυτερη αποδοση.

Τα 38,5 είναι συνεχές?
Μπορείς να δοκιμάσεις να σταθεροποιήσεις την τάση με το LM2596 - adj (μέγιστη τάση εισόδου 40V!!)
Εναλλακτική λύση είναι να διατηρήσεις σταθερό το ρεύμα με το LM317 ας πούμε. (τα LED θέλουν σταθερό ρεύμα!)

agis68
01-04-12, 14:29
καλός τυλιχτης δυναμό υπάρχει ενας γεράκος στου Γκύζη...δεν γνωρίζω αν ακομη εχει το μαγαζι....εγω εχω αρκετες μηχανες παλιες (συλλέκτης) και μια honda Boldor του 77 ειχε πρόβλημα από οταν την αγόρασα και αυτός το ξανατύλιξε και εκτοτε δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα....ειναι?(ήταν?) στη Πλατεία Γκυζη στη συνεχεια απο το δρόμο των δικαστηριων ευελπίδων και στο φαναρι δεξια.

Tsalapis
03-04-12, 21:54
Η μηχανη που προσφατα αναπαλαιωσα ειναι μια φλορετα. Δοκιμασα να σταθεροποιησω με 7812 αλλα το εκαψα :) δοκιμασα με διπλασιασμο αλλα ουτε ετσι εκανα δουλεια και σκεφτομουν να δοκιμασω με διοδο ζενερ ωστε να μην υπερβαινει την ταση και επειτα σταθεροποιηση με 2ν3055.

Οσον αφορα το LM2596 δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο , αρα θα κανω και με αυτο δοκιμη .

Οσον αφορα να αλλαξω πινια και να την κανω ηλεκτρονικη.. παει στα 150ευροπουλα απλτο ΕΒΑΥ αρα... οι δοκιμες οσες και να ειναι για ωρας πιο φτηνα μου ερχονται.

Με την Μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει , θα το εχω υποψιν μου!

Ευχαριστω για τη βοηθεια ως εδω θα πειραματιστω και θα σας ξαναπω

vasilllis
04-04-12, 08:36
Η μηχανη που προσφατα αναπαλαιωσα ειναι μια φλορετα. Δοκιμασα να σταθεροποιησω με 7812 αλλα το εκαψα :) δοκιμασα με διπλασιασμο αλλα ουτε ετσι εκανα δουλεια και σκεφτομουν να δοκιμασω με διοδο ζενερ ωστε να μην υπερβαινει την ταση και επειτα σταθεροποιηση με 2ν3055.

Οσον αφορα το LM2596 δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο , αρα θα κανω και με αυτο δοκιμη .



Οσον αφορα να αλλαξω πινια και να την κανω ηλεκτρονικη.. παει στα 150ευροπουλα απλτο ΕΒΑΥ αρα... οι δοκιμες οσες και να ειναι για ωρας πιο φτηνα μου ερχονται.

Με την Μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει , θα το εχω υποψιν μου!

Ευχαριστω για τη βοηθεια ως εδω θα πειραματιστω και θα σας ξαναπω

πουλανε ακομα σταθεροποιητες αλλα δεν ξερω αν εχει 6βολτους.

savnik
04-04-12, 10:06
Στις δικές μου μηχανές (2), 12βολτες ..., άντε με "γκαζιά" όπως λες, να βγάλουν 15V.
Γιατί έχουν σταθεροποιητή στα 15 βόλτ για να μην σου βράζει την μπαταρία και να μην σου καίει τα φώτα.

moutoulos
07-04-12, 22:55
Νίκο:

Μήπως μπερδεύεσαι με τον "αυτόματο", που σταματά να φορτίζει την μπαταρία,
("κόβει" την φόρτιση) μόλις αυτή υπερφορτιστεί (πχ πάνω απο 14,5VDC).

Εκτός αν μπερδεύεσαι απο τον ανορθωτή που απλά κάνει το AC του δυναμού
σε DC για την φόρτιση της μπαταρίας.

Γιατί "σταθεροποιητής" σε μηχανή ( ή σε αμάξι αν θες), προσωπικά δεν γνωρίζω.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο πραγματικά θα εκπλαγώ ..., που τόσα χρόνια είχα "νύχτα".

Tsalapis
22-06-12, 09:21
Γρηγορη μπορει να χεις περισσοτερο δικιο απο εμενα μιας και δεν ασχολουμε πολυ καιρο με τα ηλεκτρικα των μηχανακιων.

Μετα απο καιρο εκατσα και ασχοληθηκα με την δημιουργεια ηλεκτρονικου κυκλωματος για την φορτηση μπαταριας.
Η πρωτη δοκιμη εγινε με ενα ανορθωτη απο 6βολτ παπι (ουσιαστικα ειναι μια διοδος), το θεμα ειναι οτι ενω βγαζει 8 βολτ με φορτιο πριν απτην διοδο, στην μετρηση μετα απο αυτη παιρνς 0,7βολτ ολο θερμοτητα να γινει!:confused1:

Ετσι αποφασισα να δοκιμασω μια ΙΝ4004 που ανορθωνει μεχρι 1 Α , δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη...
Αυτο ποθ δεν γνωριζω ειναι τι διοδο ζενερ να χρησιμοποιησω για προστασια της μπαταριας απο την υπερφορτωση, μιλωντας παντα για 6βολτη.