PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΙΚΟ ΜΠΟΥΤΟΝ ΡΟΛΩΝ



pinboy
01-04-12, 23:39
Καλησπερα εχω τεσσερα ρολλα με ξεχωριστα μπουτον σε διαφορετικα σημεια και θελω να κανω ενα γενικο μπουτον για να τα κλεινω ολα μαζι !!
Σαν σκεψη εκανα την εξης εχω τραβηξει ξεχωριστει γραμμη στα ρολλα , οποτε χρειαζομαι 2 ρελε Χ 4 ανοικτες και μια κλειστει , εχω τραβηξει και τα παραλληλα απο τα τυλιγματα η γραμμη που παει στα μπουτον περναει εν σειρα απο τις 2 κλειστες επαφες, τα καφε και τα κοκκινα πανε στα αντισΤοιχα ρελε και τα πηνια οπλιζουν απο το γενικο μπουτον . Οποτε αλλαζουν οι επαφες καταστασει και δεν εχω στα στα περιμετρικα μπουτον ρευμα για να μην γινει ατυχημα !
Δεν ξερω αν κανω λαθος , και κατι αλλο μου πιανει σχεδον ολων το πινακα ειναι μονοφασικος 2 γραμμων υπαρχει καποια αλλη λυση ???:001_huh:

vasilllis
02-04-12, 09:43
Καλησπερα εχω τεσσερα ρολλα με ξεχωριστα μπουτον σε διαφορετικα σημεια και θελω να κανω ενα γενικο μπουτον για να τα κλεινω ολα μαζι !!
Σαν σκεψη εκανα την εξης εχω τραβηξει ξεχωριστει γραμμη στα ρολλα , οποτε χρειαζομαι 2 ρελε Χ 4 ανοικτες και μια κλειστει , εχω τραβηξει και τα παραλληλα απο τα τυλιγματα η γραμμη που παει στα μπουτον περναει εν σειρα απο τις 2 κλειστες επαφες, τα καφε και τα κοκκινα πανε στα αντισΤοιχα ρελε και τα πηνια οπλιζουν απο το γενικο μπουτον . Οποτε αλλαζουν οι επαφες καταστασει και δεν εχω στα στα περιμετρικα μπουτον ρευμα για να μην γινει ατυχημα !
Δεν ξερω αν κανω λαθος , και κατι αλλο μου πιανει σχεδον ολων το πινακα ειναι μονοφασικος 2 γραμμων υπαρχει καποια αλλη λυση ???:001_huh:

δεν καταλαβα και πολλα αλλα πισευω με ενα ρελε τεσσαρων επαφων κανει.Εχεις τρσβηξει καλωδιο 2ο απο τον πινακα στα ρολα?
Δουλευουν σαν σκετα μπουτον?μια πατας και ανοιγουν-κλεινουν?
αν θες να βαλεις και αλλο ενα μονοπολικο ρελε να κοβει τα μπουτον του καθε ρολου.

FILMAN
02-04-12, 12:51
Εγώ βλέπω ότι θέλει μόνο ένα μεταγωγικό μπουτόν και ένα ρελέ με 4 επαφές ανοιχτές.

vasilllis
02-04-12, 13:40
Εγώ βλέπω ότι θέλει μόνο ένα μεταγωγικό μπουτόν και ένα ρελέ με 4 επαφές ανοιχτές.

εχεις δικιο .ξεχασα οτι θελει εντολη πανω-κατω.αλλα ενα τετραπολικο φτανει?.δεν θελει αλλο ενα?

FILMAN
02-04-12, 13:42
Μόνο να τα κλείνει δεν είπε ότι θέλει;

antonis988
02-04-12, 14:56
στη σχολη μας το ειχανε δηξει αυτο!με δυο ρελαι καστανιας 2 επαφων και ενα buton.αν βρω το σχεδιο θα στο ανεβασω να το δεις!πατας μια κατευενει πατασ σταματαει πατας ανευενει.

FILMAN
02-04-12, 15:08
Τι σχέση έχει τώρα αυτό με το πρόβλημα του φίλου; Αυτό που λες φυσικά και γίνεται, και μάλιστα και με μια μόνο καστάνια.

αλπινιστης
02-04-12, 16:41
Με ρελε καστανιας υπαρχει κινδυνος να καψεις μοτερ. Το εκανε ηλεκτρολογος στον κουμπαρο μου και του το εκαψε. Οταν δουλευε η καστανια στον πινακα για την καθοδο, η κινηση σταματουσε απο τον εκαστοτε τερματικο. Οταν ομως πηγαινες να σηκωσεις το ρολο, εδινες ταση απο το μπουτον στην ανοδο και την στιγμη που λογω της κινησης ξεοπλιζε ο τερματικος της καθοδου, το μοτερ επαιρνε ταυτοχρονα ταση για καθοδο λογω της καστανιας!!
Το προβλημα λυθηκε και δουλευει ανοδο - καθοδο με απλα ρελε που οδηγουνται απο 2 μπουτον κοντα στον πινακα και οπωσδηποτε χρηση ενος χρονικου off delay το οποιο τροφοδοτει το κυκλωμα των ρελε για το μεγιστο που θα χρειαζοταν να κλεισει το πιο ψηλο ρολο + 2-3 δευτερολεπτα. Ετσι μολις τελειωνε η συνολικη κινηση (ανοδος ή καθοδος) το χρονικο σταματουσε να τροφοδοτει το κυκλωμα και δουλευες κανονικα τα μπουτον στο καθε ρολο.
Μοναδικη επικινδυνη στιγμη ειναι την ωρα που κινουνται κεντρικα τα ρολα (οσο κραταει το χρονικο δηλαδη) να ΜΗΝ πατησει κανεις διακοπτη σε παραθυρο για αντιθετη κινηση- ΤΖΙΖ!
Πληροφοριακα χρειαστηκα να ρυθμισω ενα χρονο γυρω στα 15 sec.

FILMAN
02-04-12, 17:03
Με ρελε καστανιας υπαρχει κινδυνος να καψεις μοτερ. Το εκανε ηλεκτρολογος στον κουμπαρο μου και του το εκαψε. Οταν δουλευε η καστανια στον πινακα για την καθοδο, η κινηση σταματουσε απο τον εκαστοτε τερματικο. Οταν ομως πηγαινες να σηκωσεις το ρολο, εδινες ταση απο το μπουτον στην ανοδο και την στιγμη που λογω της κινησης ξεοπλιζε ο τερματικος της καθοδου, το μοτερ επαιρνε ταυτοχρονα ταση για καθοδο λογω της καστανιας!!
Το προβλημα λυθηκε και δουλευει ανοδο - καθοδο με απλα ρελε που οδηγουνται απο 2 μπουτον κοντα στον πινακα και οπωσδηποτε χρηση ενος χρονικου off delay το οποιο τροφοδοτει το κυκλωμα των ρελε για το μεγιστο που θα χρειαζοταν να κλεισει το πιο ψηλο ρολο + 2-3 δευτερολεπτα. Ετσι μολις τελειωνε η συνολικη κινηση (ανοδος ή καθοδος) το χρονικο σταματουσε να τροφοδοτει το κυκλωμα και δουλευες κανονικα τα μπουτον στο καθε ρολο.
Μοναδικη επικινδυνη στιγμη ειναι την ωρα που κινουνται κεντρικα τα ρολα (οσο κραταει το χρονικο δηλαδη) να ΜΗΝ πατησει κανεις διακοπτη σε παραθυρο για αντιθετη κινηση- ΤΖΙΖ!
Πληροφοριακα χρειαστηκα να ρυθμισω ενα χρονο γυρω στα 15 sec.Τελικά το πρόβλημα ήταν στην καστάνια ή στον ηλεκτρολόγο; Γιατί εγώ κατάλαβα το 2ο... Αυτό που λέει ο Αντώνης είναι προφανώς το πώς γίνεται να δουλέψεις το ρολό πάνω - κάτω με 1 μπουτόν, και όχι για να βάλεις 2ο χειριστήριο. Γίνεται λοιπόν και με μια καστάνια (π.χ. Ε255 της ΑΒΒ).

αλπινιστης
02-04-12, 17:22
Το θεμα ειναι οταν κατεβασει τα ρολα η καστανια να κοπει και η τροφοδοσια καθοδου. Αν η κινηση εχει κοπει απο τερματικο και οχι απο χρονο, τοτε το καλωδιο καθοδου παραμενει ενεργοποιημενο και η κινηση του μοτερ σταματησε απο τον τερματικο. Ετσι οταν πας να ανεβασεις το ρολο, μετα απο 1-2 εκατοστα τον απελευθερωνεις και η καστανια ακομα σου δινει ταση καθοδου την ωρα που εσυ δινεις ανοδο.
Σχεδιαστηκα το ξεκινησα με καστανια και κατεληξα οτι ειναι πολυ ευκολο και γρηγορο κυκλωμα με απλο ρελε και ενα off delay.
Αυτο βεβαια ειναι που βολεψε εμενα στην κατασκευη. Φυσικα ισχυει το :ολα τα κυκλωματα ειναι σωστα αρκει να δουλευουν:001_smile:
Στην προκειμενη για να δουλεψουν ολα με ενα μπουτον θα πρεπει ισως η σειρα των εξαρτηματων να ειναι:
μπουτον-ρελε καστανιας-χρονικο-απλα ρελε(για μοτερακι μικρο)

FILMAN
02-04-12, 17:27
Το θεμα ειναι οταν κατεβασει τα ρολα η καστανια να κοπει και η τροφοδοσια καθοδου. Αν η κινηση εχει κοπει απο τερματικο και οχι απο χρονο, τοτε το καλωδιο καθοδου παραμενει ενεργοποιημενο και η κινηση του μοτερ σταματησε απο τον τερματικο. Ετσι οταν πας να ανεβασεις το ρολο, μετα απο 1-2 εκατοστα τον απελευθερωνεις και η καστανια ακομα σου δινει ταση καθοδου την ωρα που εσυ δινεις ανοδο.

Πώς θα το ανεβάσεις; Με το χέρι; Όχι βέβαια, θα πατήσεις το μπουτόν οπότε θα αλλάξει η καστάνια και θα δίνει τάση στην άνοδο και όχι στην κάθοδο. ¶ρα πώς θα βρεθούν η άνοδος και η κάθοδος να έχουν τάση ταυτόχρονα;

αλπινιστης
02-04-12, 17:37
Sorry δεν το διευκρινησα. Αναφερομαι στην χρηση του τοπικου διακοπτη που βρισκεται διπλα στο παραθυρο. Αυτοι κανονικα δουλευουν παραλληλα με τα καλωδια που τραβηξε ο φιλος στον πινακα του. Ετσι λοιπον μπορεις να κλεισεις κεντρικα τα παραθυρα σου απο το μπουτον αλλα αν πας να ανοιξεις ενα μονο απο το τοπικο του μπουτον, εκει γινεται το κακο.
Καμια φορα η σκεψη και η γραφη δεν ταυτιζονται απολυτα! Δεσμευομαι να ειμαι πιο προσεκτικος στο μελλον!!

FILMAN
03-04-12, 14:23
Γι' αυτό πρότεινα μεταγωγικό μπουτόν (ποστ #3). Η NC επαφή θα κόβει τη φάση από τα τοπικά μπουτόν.

αλπινιστης
03-04-12, 19:14
Sorry για την καθυστερηση. Δουλευα εξω σημερα.
Με την χρηση του μεταγωγικου και με την προυποθεση οτι πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον οσο διαρκει η κινηση θα δουλεψει μια χαρα και δεν υπαρχει και τροπος να καει τιποτα (παρα μονο αν καποιος θεωρησει πετυχημενο αστειο να πατησει τοπικα αντιθετο προς την κινηση πληκτρο!)
Σε αυτο που περιγραφω δεν κρατας το μπουτον πατημενο. Πατας στιγμιαια για ανοδο, και αντιστοιχα στιγμιαια για καθοδο. Αυτη ειναι η μονη διαφορα. (και φυσικα ποναει στο ιδιο σημειο - το πετυχημενο αστειο καποιου...). Σαν πιο ευκολα υλοποιησιμο θα προτεινα το δικο σου. Το δικο μου χαριζει απλα την "πολυτελεια" του στιγμιαιου πατηματος!

lepouras
03-04-12, 23:23
2 ρελε Χ 4 ανοικτες και μια κλειστει , η γραμμη που παει στα μπουτον περναει εν σειρα απο τις 2 κλειστες επαφες, Οποτε αλλαζουν οι επαφες καταστασει και δεν εχω στα στα περιμετρικα μπουτον ρευμα για να μην γινει ατυχημα !:001_huh:
Δεν έχει θέμα με το να πατήσει κανείς τα μπουτον όταν κάνει γενικό χειρισμό το έχει εξασφαλίσει. Όλα τα βλέπω μια χαρά το μόνο που αν θέλει να προσθέσει είναι με χρονικό να ρυθμίσει χρόνο με βάση το πιο αργό ρολό και λίγο παραπάνω και το έχει κάνει με ένα πάτημα και τέλος.

Για τον χώρο δεν νομίζω να μπορείς να πιάσεις λιγότερο το πιο πιθανό να πιάσεις περισσότερο.

Φίλιππε τώρα έχει και η hager το ίδιο κόλπο με τις ABB

FILMAN
04-04-12, 11:11
Sorry για την καθυστερηση. Δουλευα εξω σημερα.
Με την χρηση του μεταγωγικου και με την προυποθεση οτι πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον οσο διαρκει η κινηση θα δουλεψει μια χαρα και δεν υπαρχει και τροπος να καει τιποτα (παρα μονο αν καποιος θεωρησει πετυχημενο αστειο να πατησει τοπικα αντιθετο προς την κινηση πληκτρο!)
Σε αυτο που περιγραφω δεν κρατας το μπουτον πατημενο. Πατας στιγμιαια για ανοδο, και αντιστοιχα στιγμιαια για καθοδο. Αυτη ειναι η μονη διαφορα. (και φυσικα ποναει στο ιδιο σημειο - το πετυχημενο αστειο καποιου...). Σαν πιο ευκολα υλοποιησιμο θα προτεινα το δικο σου. Το δικο μου χαριζει απλα την "πολυτελεια" του στιγμιαιου πατηματος!
Ε, ναι, θα πρέπει να κρατάει το μπουτόν πατημένο. Αλλά αν κάποιος πατήσει ένα τοπικό μπουτόν για ανέβασμα δεν θα γίνει τίποτα διότι η παροχή είναι κομμένη από τη NC επαφή του μπουτόν. Πρόβλημα θα υπάρξει αν ενόσω πατάς το γενικό μπουτόν κάποιος πατήσει ένα τοπικό κατέβασμα (οπότε η φάση των τοπικών μπουτόν θα ενεργοποιηθεί) και ταυτόχρονα κάποιος πατήσει επίσης ένα άλλο τοπικό ανέβασμα.

FILMAN
04-04-12, 11:12
Φίλιππε τώρα έχει και η hager το ίδιο κόλπο με τις ABBΝαι; Ποιο υλικό είναι; Γιατί εγώ ήξερα μόνο για την ΑΒΒ και τη SIEMENS (δεν έχω τον καινούριο κατάλογο της hager)

lepouras
05-04-12, 03:00
και εγώ τυχαία το βρήκα, έψαχνα για κάτι άλλο και έπεσα επάνω του.
σου δείχνω το τμήμα του καταλόγου που έχει και το Διαγράμματα εφαρμογών.
31562

FILMAN
05-04-12, 11:42
Α, αυτό εννοούσες; Όχι, αυτό το είχε από παλιά. Μάλιστα γίνεται σε οποιαδήποτε καστάνια, αρκεί να έχεις ελεύθερες μια NO και μια NC επαφές (εν ανάγκη βάζεις ένα μπλοκ βοηθητικών επαφών). Θα χρειαστείς επίσης και μερικές διόδους.

Αυτό που έλεγα αφορούσε ειδικές καστάνιες 2 επαφών. Με την πρώτη εντολή κλείνει μόνο η μια επαφή, με τη δεύτερη εντολή είναι ανοιχτές και οι δυο επαφές, με την τρίτη εντολή κλείνει μόνο η δεύτερη επαφή και με την τέταρτη εντολή είναι πάλι ανοιχτές και οι δυο επαφές. Έτσι αν η μια επαφή δίνει φάση στο ανέβασμα και η άλλη στο κατέβασμα, με διαδοχικά πατήματα του μπουτόν που τροφοδοτεί το πηνίο της καστάνιας έχεις στοπ - πάνω - στοπ - κάτω - στοπ, κ.ο.κ.

pinboy
06-04-12, 01:22
Παιδια συγνωμη που δεν εχω απαντησει θα σας ανεβασω σχεδιο να το δειτε πως το εχω σκεφτει να μου πειτε την αποψη σας δεν θελω να χει delay αλλα αν κρινετε οτι χρειαζεται δεν εχω προβλημα και κατι ακομα δεν χωρανε στον πινακα μου δυστυχως αν εχετε να προτεινεται καμια ιδεα για οικονομια χωρου θα ηταν το τελειο!!Αναμενονται σχεδια πολυ συντομα ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας !

thm
06-04-12, 11:48
Πάντως υπάρχουν και έτοιμες πλακέτες για αυτή την δουλειά: http://www.geba.net/mc/downloads/Anleitungen/Steuerungen%20-%20Door%20controls/BA%20Control%20Relais%20ENG.pdf

pinboy
13-04-12, 22:25
Δειτε λιγο το σχεδιο ειναι 4 τα μοτερ αλλα εβαλα ενα για να μην γινει χαμος στα καλωδια 31837

FILMAN
17-04-12, 11:15
Εντάξει είναι. Αλλά πώς συνδέονται τα υπόλοιπα ρολά; Θέλω να πω, δεν πιστεύω να έβαλες 8 ρελέ;

steliosmar
18-04-12, 03:39
Φιλε μια χαρα ειναι το σχεδιο ! Εγω το εχω κανει και μαλιστα χωρις τις ΝC που εχεις (σωστα) βαλει εσυ για να σου κοβει το ρευμα στα επειμερους μπουτων. Εμενα γνωμει μου ειναι οτι δεν χρειαζεται delay off. Επισης δεν ξερω αν τα μοτερ που εχουν βαλει στα ρολλα ειναι τοοοοοσο καλα αλλα ρε παιδια δεν νομιζω να καιγονται τοσο ευκολα οσο περιγραφετε. Ενδεικτικα να σας πω οτι εχω αφησει το γενικο μπουτων στο κατεβασμα και ενα επιμερους στο ανεβασμα για μια ολοκληρη μερα και το μονο που επαθε ειναι να ρηξει το εσωτερικο θερμικο προστασιας που εχει. Μετα απο 10 λεπτα λειτουργουσε κανονικα!

Nightkeeper
18-04-12, 10:14
Σωστα ολλα αυτα που λετε.Πρακτικα ομως δεν ειναι και οτι καλητερο το ομαδικο κατεβασμα των ρολων.
Αν καποιο ρολο κολιση κατα το κατεβασμα ειτε απο βλαβη ειτε απο καποιο εμποδιο τοτε τα πραγματα παιρνουν αλλη τροπή...

vasilllis
18-04-12, 10:46
Ολα αυτα θα γινοντουσαν (μιας και δεν εχεις προβλημα να τραβηξεις γραμμη στα ρολα) με ενα εξυπνο ρελε (τα plc)
Oπου θα μπορουσες να το κανεις αυτοματο χειροκινητο ασυρματο και οτι αλλο θες.χωρο πιανει περιπου 4-5 στοιχεια,οποτε και εκει εισαι καλος και απο τιμη παλευεται.

pinboy
18-04-12, 22:40
Φιλε vasilimertzan (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734)i (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) με το plc παλι δεν θα ηθελα 2 ρελε ?? Χρονικο δεν θελω δεν το χρειαζομαι
Φιλε μου FILMAN ειναι 2 τα ρελε απο 4 ανοικτες και μια κλειστη σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και την προσοχη σας ελπιζω στο τελος να χω καλο αποτελεσμα :001_unsure:

vasilllis
19-04-12, 09:34
Φιλε vasilimertzan (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734)i (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) με το plc παλι δεν θα ηθελα 2 ρελε ?? Χρονικο δεν θελω δεν το χρειαζομαι
Φιλε μου FILMAN ειναι 2 τα ρελε απο 4 ανοικτες και μια κλειστη σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και την προσοχη σας ελπιζω στο τελος να χω καλο αποτελεσμα :001_unsure:

Οχι εχει 4 εξοδους των 10Α μια για καθε ρολο,οποτε δεν υπαρχει λογος.Ισως να μην χρειαζεται καν γενικο μπουτον που να τα κλεινει αλλα να γινει ως εξης στιγμιαιο πατημα,μικρη κινηση,5 sec.kινηση μεχρι τελος και αν γινεται (δεν ειμαι και προγραμματιστης για αυτο το λεω,με δυο πατηματα του διακοπτη να κλεινουν ολα)

FILMAN
19-04-12, 12:52
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) ειναι 2 τα ρελε απο 4 ανοικτες και μια κλειστη¶ψογος.
Να σε ρωτήσω μόνο κάτι, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν τέτοια ρελέ ράγας, αυτά που έβαλες είναι ρελέ με 4 ανοικτές επαφές που τους έχεις κουμπώσει μονάδα βοηθητικών επαφών;

pinboy
21-04-12, 22:07
¶ψογος.
Να σε ρωτήσω μόνο κάτι, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν τέτοια ρελέ ράγας, αυτά που έβαλες είναι ρελέ με 4 ανοικτές επαφές που τους έχεις κουμπώσει μονάδα βοηθητικών επαφών;
Φιλε FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904) οντως δεν υπαρχουν ! εκανα το εξης πηρα της hager 2 ρελε ραγας με 4 ανοικτες επαφες και 2 ρελε απο μια κλειστη και τα εχω ενωση μεταξυ τους , το εψαξα πολυ και οντως δεν εβρισκα , ασε που οι βοηθητικες δεν αντεχουν πολλα amper δεν το ρισκαριζα αυτος ο τροπος δεν ειναι και ο πιο οικονομικος αλλα εφοσον ειναι για μενα δεν υπολογισα τα εξοδα !