PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρασιτα στα ηχεια του αυτοκηνητου



Mikros Dimitris
02-04-12, 09:02
Καλημερα παιδια θελω βοηθεια.Στο αμαχι μου εχω εγκαταστηση 2 ενισχυτες ο ενας για τα ηχεια και ο αλλος για το γουφερ εχω τραβηξει 2 καλωδιςσεισ rca απο την πηγη στουσ ενισχυτεσ.Η πηγη βγαζει μια εξοδο rca εχω βαλει διακλαδωτηρεσ.Το θεμα ειναι ως εξησ χθεσ εκει που εφτιαχνα το ενα ηχειο το μπροστινο ενω επαιζε η μουσικη ακουμπισε το + στην πορτα εκανε ενα τσαφ αρχισε και να ακουγετε παρασιτο οταν βαζω μπροστα την μηχανη ακουγετε πολυ δυνατα ακουω τα φλασ απο τα ηχεια τα παραθυρα κτλπ.Οταν ομωσ βγαλω την προσωψη τελειωσ ακουγετε πολυ ελαχιστα ο ηχοσ τησ μηχανησ.Τι μπορει να φταει?Μηπωσ τα rca τα παιξανε?

stelios_a
06-04-12, 22:40
πιθανον χαλασες τιν προενυσχηση του ραδιο cd σου. δοκιμασε να βαλεις ενα rca απο μπροστα εως πισω εξωτερικα να δεις αν θα σου κανει παρασιτα. ΠΟΤΕ δεν κανουμε δουλειες ενω υπαρχει ρευμα .

τα καλωδια ρευματος και τα υπολοιπα τα εχεις περασει ολα μαζι ?

Mikros Dimitris
14-04-12, 20:35
Φιλε μ καλησπερα...ευχαριστω για την απαντηση.τελικα μετα απο πολυ ψαχιμο τα καλωδια ενισχυτεσ κτλπ.το προβλημα ηταν στο ραδιο-cd.γιατι εβαλα το παλιο κ σταματησαν ολα..το + το εχω περασει απο του συνοδηγου.τα ηχεια απο την αλλη πλευρα οπωσ και τα rca αλλα στο πατωμα μακρια απο τα εργοστασιακα καλωδια.το πηγα το ραδιο-cd σε εναν ηλεκτρονικο δν μπορεσε να κανει κατι μου ειπε να το παω στην pioneer.δεν ξερω αν συμφερει να το φτιαξω εκει!!εσυ τι μου προτεινεισ?

ultra
14-04-12, 20:50
Να το ανοιξεις μονος σου, και να επισκευασεις την καμμενη smt ασφαλεια στα RCA του ραδιο-CD.

UNICARS
14-04-12, 20:55
πολυ σωστος ο φιλος κωστας!!!!χρονια πολλα κιολας καλη ανασταση να χουμε!ολα τα pioneer εχουν μια smd ασφαλεια που ενωνει τη γειωση των rca με το σασι
του μηχανηματος....τη γειωση δλδ...και αν κατι δε παει καλα με τις συνδεσεις...καιγετε πανευκολα....ειναι γνωστο tip στα pioneer....σαν αποτελεσμα περναει παρασιτο.......καλη επισκευη....

Mikros Dimitris
17-04-12, 00:18
Καλησπερα κ χρονια πολλα να εχουμε χριστοσ ανεστη.ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλεσ σασ αλλα αυτη η smd που βρισκετε και πως ακριβωσ ειναι? ειναι ολοκληρωνενο κυκλωμα?

Mikros Dimitris
17-04-12, 22:35
Παιδια καλησπερα οποιοσ ειναι online ασ με βοηθηση να μου πει πςσ ειναι η smd asfaleia.???????