PDA

Επιστροφή στο Forum : HDD Regenerator



dan
02-04-12, 22:19
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το HDD Regenerator για να ψάξω διάφορους δίσκους για bad sectors.
Σε ένα δίσκο μου βρήκε 21 bad sectors και δοκίμασα να τους επισκευάσει. Όταν τελείωσε ξαναέψαξα το δίσκο και δεν βρήκε κανένα. :blink:
Μπορώ να τον εμπιστευτώ το δίσκο; Έχει κανείς εμπειρία από το παραπάνω πρόγραμμα; :confused1:

Ευχαριστώ.

akis1497
02-04-12, 22:40
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το HDD Regenerator για να ψάξω διάφορους δίσκους για bad sectors.
Σε ένα δίσκο μου βρήκε 21 bad sectors και δοκίμασα να τους επισκευάσει. Όταν τελείωσε ξαναέψαξα το δίσκο και δεν βρήκε κανένα. :blink:
Μπορώ να τον εμπιστευτώ το δίσκο; Έχει κανείς εμπειρία από το παραπάνω πρόγραμμα; :confused1:

Ευχαριστώ.

Θοδωρα εχω κανει και γω τα ιδια με σενα σε πολλεσ ντουζινες δισκουσ οι πολλοι πηγαν για πεταμα μετα απο λιγο καιρο λιγοι γλυτωσαν.

dan
02-04-12, 22:48
Θοδωρα εχω κανει και γω τα ιδια με σενα σε πολλεσ ντουζινες δισκουσ οι πολλοι πηγαν για πεταμα μετα απο λιγο καιρο λιγοι γλυτωσαν.

Οι δίσκοι που πήγαν για πέταμα το πρόγραμμα έδειξε ότι τους είχε επισκευάσει;
Είχα δοκιμάσει και 2-3 ακόμα αλλά δεν μπόρεσε να τους φτιάξει.

plouf
02-04-12, 23:01
μια απο τα ίδια.. επισκευάζει αλλα δεν κρατάνε...

έχω σώσει recovery partition απο δίσκο που ΔΕΝ ειχα κανει αντιγραφα ασφαλειας ο χρήστης (κλασικα) αλλα μετα ξαναπεθανε..
φυσικα εκανα backup αμεσα και νέο δισκο εγώ..

dan
02-04-12, 23:05
Οκ στον κάδο, η να τον κρατήσω για πειράματα σε ένα παλιο pc.

Georggg
02-04-12, 23:25
Την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε υπολογιστή φίλου δεν μου ανέφερε ο φίλος μου ξανά ότι παρουσιάζει πρόβλημα ο δίσκος και έχουν περάσει αρκετοί μήνες απο τότε, βέβαια δεν μπορείς να εμπιστευτείς σε τέτοιο δίσκο σημαντικά αρχεία.

ΘΥΜΙΟΣ
02-04-12, 23:32
Το συγκεκριμενο κανει test στο δισκο ;
Τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα ειναι σιγουρα τα αποτελεσματα;

dan
02-04-12, 23:36
Το συγκεκριμενο κανει test στο δισκο ;
Τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα ειναι σιγουρα τα αποτελεσματα;

Ναι στο τέστ είναι σίγουρα τα αποτελέσματα.
Το έχω τσεκάρει και με άλλα 3-4 τέστ και έχω βγάλει τα ίδια αποτελέσματα.

ΘΥΜΙΟΣ
02-04-12, 23:40
υποθετω οτι μπορεις απλα να ρυθμισεις το προγραμμα να τεσταρει το δισκο χωρις να προχωρησει σε επισκευη;

dan
02-04-12, 23:45
Ο δίσκος που λέω στο 1ο μήνυμα ψάχτηκε και με άλλα 2 προγράμματα μετά την επισκευή και τα τεστ δεν έδειξαν κανένα bad sector.
Λέω να τον ξεσκίσω στα τεστ για να δω αντοχές. Έτσι κιΆ αλλιώς για τον κουβά πήγαινε.
Έχετε κανένα πρόγραμμα να προτείνετε για να του πιω το αίμα; :laugh:

dan
02-04-12, 23:47
υποθετω οτι μπορεις απλα να ρυθμισεις το προγραμμα να τεσταρει το δισκο χωρις να προχωρησει σε επισκευη;

Σωστά. Στην δωρεάν έκδοση του προγράμματος μπορείς να κάνεις μόνο τεστ

klik
03-04-12, 00:21
Είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται bad sector κατά την λειτουργία του δίσκου και ένας καλός δίσκος τα κάνει relocate αυτόματα. Μερικοί δίσκοι δεν κάνουν αυτόματα relocate και θέλουν τα διαγνωστικά της μαμάς τους ή της θειάς τους (άλλου κατασκευαστή).

leosedf
03-04-12, 10:35
Είναι αξιόπιστο πάντως αυτό.
Δοκίμασε και το SpinRite.

elinux
19-04-12, 04:41
Καλημέρα και απο μένα.Seagate ειναι φίλε μου?Εκανες verify και erase τα sectors?

picdev
19-04-12, 11:15
ολοι οι δισκοι κανουν relocate τα badsector , αν τα κανει ενα προγραμμα τότε δεν έχει νόημα γιατί ο δισκος θα παει να ξαναγράψει πανω σε αυτά.
καλύτερα προγραμμα της εταιρειας του δισκου

kostas640
19-04-12, 16:53
Αυτά κυρίως είναι χτυπημένοι τομέις στον δίσκο...δεν επισκευάζοντε απλά μαρκάροντε για να μην διαβάσουν οι γράψουν κάτι οι κεφαλές του δίσκου πάνω εκεί. το πιο αξιόπιστο εργαλείο για να "διορθωθουν" αυτά ειναι απλά ένα high level format (το γνωστό αργό φορμάτ).Τωρα όμως για να βγήκαν off Τα συγκεκριμένα σημεία πάει να πει οτί ίσως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες οπως προβληματικες κεφαλες...

picdev
19-04-12, 18:56
δεν ειναι να παίζεις με τέτοιους δίσκους, ειδικά αν ειναι πελατών, μπορεί να φένεται οκ ο δίσκος και να ξαναγράφουν δεδομένα πάνω στους bad sectors και να κάνει παλι τα ίδια, και να χάσεις και δεδομένα , την έχω πάθει με δικό μου δίσκο