PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να ακολουθησεις το επαγγελμα του ηλεκτρονικου



Solinas
03-04-12, 16:15
Χαιρεται εχω αποφασισει να ακολουθησω το επαγελμα του ηλεκτρονικου και πιο πολυ να ασχοληθω με δορυφορικες κεραιες συναγερμου καμερες και τετοια! γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω εκτος απο το να περασω σε καποιο τει?? :D

leosedf
03-04-12, 18:14
Αρχικά να πας σχολείο, να ασκηθείς και πρακτικά και να παρακολουθείς συνέχεια εδώ και στο νετ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-04-12, 18:23
Μπορείς να πιεις καφέ στην παραλία και να λες το φλιτζάνι.
Μερικοι ξεκινησαν έτσι, και σημερα λενε και τα ζώδια.

leosedf
03-04-12, 18:26
Γιώργο πες μας αρχικά πόσο χρονών είσαι, αν πας σχολείο κλπ.

eebabs2000
03-04-12, 19:05
Όλα ξεκινάνε από μέσα μας. Αν πραγματικά σου αρέσουν τα ηλεκτρονικά συστήματα, τα καλώδια κτλ είτε σε ΤΕΙ είτε σε άλλη σχολή σίγουρα θα πετύχεις γιατί θα θες να μαθαίνεις συνέχεια (η γνώση δε σταματάει ποτέ και πόσο μάλλον σε ένα σχολείο). Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι!

chip
03-04-12, 19:39
Να πας σε ΤΕΙ για να μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις, διαφορετικά μπορεί να γίνεις ένας καλός μάστορας που θα δουλεύει σε κάποιον άλλο (που θα έχει πτυχίο και πιθανόν δεν θα έχει γνώσεις) και θα σου δείνει το βασικό μισθό ανιδείκευτου... αντε αν είναι καλός να σου δώσει το βασικό μισθό του ηλεκτρονικού.... και σίγουρα ποτέ δεν θα πάρεις αυτά που αξίζεις....
Επίσης στο ΤΕΙ θα δεις με διαφορετικό τρόπο τα ηλεκτρονικά, στην ουσία... και θα κάνεις καλύτερη δουλειά... και αν κάποια στιγμή ένα αντικείμενο σβήσει εσύ θα μπορείς να ασχολείσαι με κάποιο άλλο αντικείμενο του ηλεκτρονικού.

Solinas
03-04-12, 19:43
εχω τελειωσει προσφατα το σχολειο κ εχω πτυχιο ηλεκτρολογου απο τεχνικο λυκειο απλα σκεφτηκα να παω κατι σαν ιεκ ιδιωτικο που να καλυπτομαι απο τον νομο το να περναω κεραιες και ολα τα συναφη

Solinas
03-04-12, 20:12
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ

-nikos-
03-04-12, 20:58
εχω τελειωσει προσφατα το σχολειο κ εχω πτυχιο ηλεκτρολογου απο τεχνικο λυκειο απλα σκεφτηκα να παω κατι σαν ιεκ ιδιωτικο που να καλυπτομαι απο τον νομο το να περναω κεραιες και ολα τα συναφη

για να καλυπτεσαι απο τον νομο πρεπει να κανεις εναρξη επαγγελματος
στην εφορια.
Ρωτα τι χρειαζεται και μετα κρινεις αν θα ψαξεις για σχολη η για μαστορα για [η και τα δυο]
να μαζεψεις τα ενσημα προιπηρεσιας που χρειαζωνται
αν και σχεδον ολοι οι ηλεκτρολογοι εγγαταστατες τοποθετουν και κεραιες και συναγερμους,,,
σιγουρεψου με την προιπηρεσια τι παιζει ΠΡΩΤΑ και μετα ολα τα αλλα.

tzitzikas
03-04-12, 21:53
να σπουδασεις αν σου αρεσει πολυ. Γιατι πλεον χωρίς εξειδίκευση η αγορά εργασίας είναι κλειστή για τους περισσοτερους.

Τρελός Επιστήμονας
03-04-12, 21:56
Συμφωνώ με τον προηγούμενο και προσθέτω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις τις πιο καλές σπουδές που μπορείς. Να επιλέξεις καλή σχολή, να αποφοιτήσεις και μετά... ότι ήθελε προκύψει!

panayiotis1
03-04-12, 22:08
solinas:
γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω εκτος απο το να περασω σε καποιο τει??
ΚΥΡΙΑΚΟΣ:
Μπορείς να πιεις καφέ στην παραλία και να λες το φλιτζάνι.
Μερικοι ξεκινησαν έτσι, και σημερα λενε και τα ζώδια.

Νιώθω λιγο βλάκας που δεν καταλαβα το νόημα της απαντησης αλλα και εκνευρισμένος γιατι ενώ το παλληκαρακι έχει τις δικες του σταδιοδρομικες αγωνιες, ο φιλος Κυριακος του λεει τα πλεον ασυναρτητα. Δεν εχω σκοπο να αρχισω κανεναν καυγα αλλα ψαχνω να βρω το αστειο και δεν το βλεπω πουθενα (αν υπαρχει τελικα).
Παντως, αγαπητε Κυριακο, επειδη ειχα σχηματισει μια σχετικα σοβαρη γνωμη για σενα, δε περιμενα τετοια λογια σε εναν 18χρονο που ρωταει γεματος ανησυχια για το γ@μημεν0 το μέλλον του. Πως το λενε ρε γμτ, με ξενερωσες!
Στη θεση σου , διαβαζοντας τις απαντησεις των αλλων μελών θα ντρεπομουν και θα επανόρθωνα με όποιο τροπο. Ειλικρινα, ακομα ψαχνω να βρω το αστείο..

Solinas
03-04-12, 22:14
solinas:
ΚΥΡΙΑΚΟΣ:

Νιώθω λιγο βλάκας που δεν καταλαβα το νόημα της απαντησης αλλα και εκνευρισμένος γιατι ενώ το παλληκαρακι έχει τις δικες του σταδιοδρομικες αγωνιες, ο φιλος Κυριακος του λεει τα πλεον ασυναρτητα. Δεν εχω σκοπο να αρχισω κανεναν καυγα αλλα ψαχνω να βρω το αστειο και δεν το βλεπω πουθενα (αν υπαρχει τελικα).
Παντως, αγαπητε Κυριακο, επειδη ειχα σχηματισει μια σχετικα σοβαρη γνωμη για σενα, δε περιμενα τετοια λογια σε εναν 18χρονο που ρωταει γεματος ανησυχια για το γ@μημεν0 το μέλλον του. Πως το λενε ρε γμτ, με ξενερωσες!
Στη θεση σου , διαβαζοντας τις απαντησεις των αλλων μελών θα ντρεπομουν και θα επανόρθωνα με όποιο τροπο. Ειλικρινα, ακομα ψαχνω να βρω το αστείο..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΛΟΣΥΝΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΚ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ. ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΕΚ Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:D

panayiotis1
03-04-12, 22:22
Αν μπορεις (και αντεχεις οικονομικα) να μπεις σε ΤΕΙ (ακομα κιαν δεν ειναι ηλεκτρονικου τομεα αλλα παραπλησιου), μη σκεφτεσαι κατι αλλο. Σου το εγραψε και καποιο μελος ακομα στην αρχη, αλλα , σε καθε περιπτωση, με πτυχιο τριτοβαθμιας μπορεις να κανεις παπαδες. Τα υπολοιπα τα σκεφτεσαι μόνο αν δεν γινεται να μπεις σε ΤΕΙ.
Αντε και καλη τυχη ρε μικρε ... (και σε σενα και στη γενια σου).

Solinas
04-04-12, 09:47
Αν μπορεις (και αντεχεις οικονομικα) να μπεις σε ΤΕΙ (ακομα κιαν δεν ειναι ηλεκτρονικου τομεα αλλα παραπλησιου), μη σκεφτεσαι κατι αλλο. Σου το εγραψε και καποιο μελος ακομα στην αρχη, αλλα , σε καθε περιπτωση, με πτυχιο τριτοβαθμιας μπορεις να κανεις παπαδες. Τα υπολοιπα τα σκεφτεσαι μόνο αν δεν γινεται να μπεις σε ΤΕΙ.
Αντε και καλη τυχη ρε μικρε ... (και σε σενα και στη γενια σου).
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ! ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΟΛΛΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΑΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΙΕΚ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΙ. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΙΕΚ ΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Deithomen
04-04-12, 10:12
Απλώς να ξέρεις, Αφενώς στα τεί θα μάθεις πολλά αλλά αν δεν ασχοληθείς σοβαρά και δεν είσαι αρκετά κολόφαρδος πτυχίο στα 4 χρόνια δεν παίρνεις (Εγώ σπούδασα Α.Τ.Ε.Ι πληροφορικής Λαμίας ) και στο εξάμηνο που είμαι ένας πήρε πτυχίο. Εγώ τώρα τελειώνω δύο μαθήματα μου μένουνε (είμαι +1 χρόνο από τα κανονικά 4) και από ότι φένεται θα ασχοληθώ με embedd systems. Αν και δεν βλέπω μέλλον στην ελλάδα , ίδωμεν εγώ είμαι σέμι αισιόδοξος :P

Solinas
04-04-12, 11:04
Απλώς να ξέρεις, Αφενώς στα τεί θα μάθεις πολλά αλλά αν δεν ασχοληθείς σοβαρά και δεν είσαι αρκετά κολόφαρδος πτυχίο στα 4 χρόνια δεν παίρνεις (Εγώ σπούδασα Α.Τ.Ε.Ι πληροφορικής Λαμίας ) και στο εξάμηνο που είμαι ένας πήρε πτυχίο. Εγώ τώρα τελειώνω δύο μαθήματα μου μένουνε (είμαι +1 χρόνο από τα κανονικά 4) και από ότι φένεται θα ασχοληθώ με embedd systems. Αν και δεν βλέπω μέλλον στην ελλάδα , ίδωμεν εγώ είμαι σέμι αισιόδοξος :P
ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΟΙΤΑΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΚ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ.. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΚΕΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ "ΤΡΕΜΩ" ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΥ

SRF
04-04-12, 12:34
Για τα αντικείμενα εργασιών που προανάφερες ένα απλό ΙΕΚ ή Τεχνικό λύκειο (2 ετών, αφού έχεις τελειώσει λύκειο ήδη) είναι υπεραρκετό για να πάρεις άδεια ραδιοτεχνίτη και να είσαι απόλυτα νόμιμος!!!

leosedf
04-04-12, 14:47
Γιώργο (Solinas) Αν μπορείς μη γράφεις με κεφαλαία γιατί φαίνεται σαν να φωνάζεις.

Παναγιώτη μήπως έλειπες αρκετά από το forum?

panayiotis1
04-04-12, 15:07
Παναγιώτη μήπως έλειπες αρκετά από το forum?

Κατι ειχα μυριστει (βρωμαγε δηλαδη) αλλα τι να σου πω ρε Κωστα, πιστευω στη δυναμικη των ανθρωπων και στην αλλαγη των συμπεριφορων , των αντιδρασεων και των επιλογων. Ξερω και γω; ας ειμαι εγω λαθος..

cards44
05-04-12, 15:35
καλησπέρα ,
αν μπορείς να μπείς ΤΕΙ μην το συζητάς καθόλου ,να πάς .
αλλιώς άλλη λύση είναι να ρωτήσεις σε καμια σχολή τύπου Δελτα

servicekotoulas
05-04-12, 16:57
Έχω τελειώσει και εγώ ΙΕΚ και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω η ειδικότητα που σου δίνει αυτή την δυνατότητα είναι ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ αλλά πλέων πολύ λίγα κρατικά ΙΕΚ την έχουν συνήθως σε ιδιωτικά ΙΕΚ θα την βρεις. Αλλά να σου επισημάνω ότι δεν πρόκειται να σου μάθουν τη δουλεία αλλά στην καλύτερη περίπτωση να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πρακτικά πράγματα μην περιμένεις και πολλά μόνο αν πέσεις σε κανένα καθηγητή που γνωρίζει κάτι Αυτά που προανέφερες ότι θέλεις να ασχοληθείς θα τα μάθεις επάνω στη δουλεία και με προσωπική αναζήτηση επίμονη και υπομονή. Αν τελειώσεις το ΙΕΚ σου δίνεται η δυνατότητα να γράψεις εξετάσεις πιστοποίησης και αν περάσεις μπορείς να βγάλεις άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου γ κατηγορίας. Στην Ελλάδα τα πράγματα ως προς τα δικαιώματα των επαγγελμάτων είναι λίγο θολά και δυστυχώς ότι δηλώσεις είσαι αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις και αν χρειαστείς κάτι γράψε στο forum πολύ ευχαρίστως αν ξέρω να σε βοηθήσω.

Solinas
07-04-12, 21:06
Έχω τελειώσει και εγώ ΙΕΚ και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω η ειδικότητα που σου δίνει αυτή την δυνατότητα είναι ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ αλλά πλέων πολύ λίγα κρατικά ΙΕΚ την έχουν συνήθως σε ιδιωτικά ΙΕΚ θα την βρεις. Αλλά να σου επισημάνω ότι δεν πρόκειται να σου μάθουν τη δουλεία αλλά στην καλύτερη περίπτωση να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πρακτικά πράγματα μην περιμένεις και πολλά μόνο αν πέσεις σε κανένα καθηγητή που γνωρίζει κάτι Αυτά που προανέφερες ότι θέλεις να ασχοληθείς θα τα μάθεις επάνω στη δουλεία και με προσωπική αναζήτηση επίμονη και υπομονή. Αν τελειώσεις το ΙΕΚ σου δίνεται η δυνατότητα να γράψεις εξετάσεις πιστοποίησης και αν περάσεις μπορείς να βγάλεις άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου γ κατηγορίας. Στην Ελλάδα τα πράγματα ως προς τα δικαιώματα των επαγγελμάτων είναι λίγο θολά και δυστυχώς ότι δηλώσεις είσαι αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις και αν χρειαστείς κάτι γράψε στο forum πολύ ευχαρίστως αν ξέρω να σε βοηθήσω.
φιλε σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου εμενα με νοιαζει να καλυπτομαι απο θεμα πτυχιου οτι δηλαδη θα μπορω να κανω εγκατασταση κεραιων συναγερμων κ.α και μετα για να την μαθω την δουλεια εχω και ορεξη και ανθρωπο να μου μαθει την δουλεια. Μου ειπαν απο ενα ιδιωτικο ιεκ οτι υπαρχει η ειδικοτητα του ηλεκτρονικου. Αρα εννοειται οτι τελειωνοντασ απο εκει μπορω να παρω αδεια ραδιοτεχνιτη(το ιεκ ειναι ιδιωτικο) εσυ σε ποιο πηγες αν επιτρεπεται για να το ψαξω και αλλο?:)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
07-04-12, 23:56
Γιατί τον μπερδεύεται τον άνθρωπο με άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου ?
Σας μπέρδεψε που λέει να στήνει και δορυφορικά πιάτα ?

Οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες στήνουν συναγερμούς και κάμερες και ότι άλλο.
Και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί αναλαμβάνουν μεγάλες δουλειές - εργολαβίες, και υπογράφουν όπου χρειάζεται.

Και η ειδικότητα του ηλεκτρολόγου περνά μέσα από την κρατική εκπαίδευση.
Γρήγορα μονοπάτια με λίγο κόπο δεν υπάρχουν.

SRF
08-04-12, 16:36
Γιατί τον μπερδεύεται τον άνθρωπο με άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου ?
Σας μπέρδεψε που λέει να στήνει και δορυφορικά πιάτα ?

Οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες στήνουν συναγερμούς και κάμερες και ότι άλλο.
Και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί αναλαμβάνουν μεγάλες δουλειές - εργολαβίες, και υπογράφουν όπου χρειάζεται.

Και η ειδικότητα του ηλεκτρολόγου περνά μέσα από την κρατική εκπαίδευση.
Γρήγορα μονοπάτια με λίγο κόπο δεν υπάρχουν.

Κυριάκο... προτρέχεις!!! Να ενημερώνεσαι τακτικότερα για τους νόμους του Ελληνικού κράτους!!!

Ulysses
08-04-12, 17:19
Φίλε Σωλήνα,τι ψευδώνυμο κι αυτό!:biggrin:

Δουλεύω 8 χρόνια σε εταιρεία με συναγερμούς,τελείωσα ΙΕΚ (τεχνικός τηλεφωνικών κέντρων) και αν σε ενδιαφέρει η προσωπική μου άποψη,δεν χρειάζονται τόσο τα πτυχία όσο το πόσο "στροφάρεις".
Να σκεφτείς οτι και οι 2 συνάδελφοι μου που έχουν 6 και 13 χρόνια αντίστοιχα δεν έχουν σπουδάσει τίποτα σχετικό.Σκέψου οτι αν σε φέρω αυριο στη δουλειά και απο το τίποτα σε 5 μήνες περνάς μόνος σου συναγερμούς (επειδή πχ είσαι τσακάλι στο πόσο γρήγορα μαθαίνεις) θα παίρνεις χιλιάρικο ή και περισσότερα.Τα αφεντικά δουλειά θέλουν να βγάζεις δεν πα'να ήσουν και μπακάλης!
Εχε υπόψη όμως οτι πάντα δεν θα είσαι μία ζωή υπάλληλος στα 30-40 θα πρέπει να κάνεις δικιά σου εταιρεία,με τα όποια δύσκολα προβλήματα της αλλά και την μεγαλύτερη αμοιβή ενώ το αν έχεις σπουδάσει κάτι,θα σε διευκολύνει στο πόσο ευκολα θα μαθαίνεις και κατανοείς πράματα.

Και κάτι ακόμη,δεν μπορείς να ξέρεις ποια δουλειά θα σου αρέσει αν δεν έχει ποτέ ασχοληθεί με αυτή.Οταν θα συμπληρώσεις 3-5 χρόνια τουλάχιστον εργασίας,τότε θα δεις αν θες,αντέχεις-,μπορείς να έχεις αυτό ως επάγγελμα.Πρέπει να φας στα μούτρα τις αγγαρείες αλλά και τα οφέλη της κάθε δουλειάς,να τα ζυγίσεις και μετά θα δεις τι σου αρέσει.Το αναφέρω γιατί λες..... "αποφάσισα να ασχοληθώ με το συναγερμούς-κάμερες"..

Οσο για το οτι όλα τα επαγγέλματα έχουν κορεστεί,είναι γεγονός.Ωστόσο μόνο οι καλοί μαστόροι επιβιώνουν,φρόντισε να είσαι ηθικός,ειλικρινής,πρόθυμος,εργατικός και θα στεριώσεις.

Δεν τα λέω για να σε αγχώσω απλά προσπαθώ όσο μπορώ να σε κατατοπίσω και να πάρεις μία πρώτη γεύση..

Καλή σταδιοδρομία λοιπόν !

alfadex
08-04-12, 17:49
φιλε σωληνα έχω τελειώσει και εγω ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ και έχω άδεια ασκήσεως επαγγελματος σε δημασιο ιεκ στη πατρα, μη δεινεις σημασία στα χαρτια δε παίζουν κανένα ρόλο στις μέρες μας, ακομα και μαγαζι αν θες να ανοίξεις θες κάμποσα ένσυμα,άρα όπως είπαν και αοι απο πανω το θέμα είναι να σου κόβει να στροφάρει το μυαλο να αγαπας το επαγγελμα και να ασχολείσαι μέρα νύχτα και όχι μόνο να ασχοελίσαι τα πρωινα που θα δουλεύεις, πρέπι να κοιμάσε και να ονειρεύεσαι τρανζίστορ ,να ξυπνάς και να το έχεις φτιάξει το κύκλωμα στο μυαλό σου. Τις παπαριες που θα σου πουν στο ιεκ και μας έλεγαν και εμας μην τις ακους, οτι δηλαδη θα αποροφηθήται με το που βγείται απο εδω,ζητανε εταιρίες άτομα έχει ζήτηση το επαγγελμα κ.α τέτοια, και πόσο μάλιστα τη σήμερον ημέρα που τα πράματα είναι πολύ πιο δύσκολα ,ότι κάνεις θα το πετύχεις μόνος σου επείδη το αγαπας

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-04-12, 21:00
Κυριάκο... προτρέχεις!!! Να ενημερώνεσαι τακτικότερα για τους νόμους του Ελληνικού κράτους!!!

Καλά , θα το ρίξω στην πλάκα λέγοντας ΕΛΑ παππού μου να σου δείξω που το έχει η γιαγιά μου.

Στην οδό Λαρίσης στο Βόλο είναι το βιομηχανικό επιμελητήριο ( κτίριο ΑΝΕΜ),
ας πάει να ενημερωθεί εάν το θέλει.

Solinas
08-04-12, 22:55
Καλά , θα το ρίξω στην πλάκα λέγοντας ΕΛΑ παππού μου να σου δείξω που το έχει η γιαγιά μου.

Στην οδό Λαρίσης στο Βόλο είναι το βιομηχανικό επιμελητήριο ( κτίριο ΑΝΕΜ),
ας πάει να ενημερωθεί εάν το θέλει.
Για λογους πληροφοριακους εχει μεταφερθει στην νομαρχια(ιωλκου αναληψεως) :)

Solinas
08-04-12, 22:57
Ευχαριστω ολους σας για τις αποψεις σας τις συμβουλες σας και ολα εγω πιστευω οτι ενα χαρτι δεν παει χαμενο ας υπαρχει! οσο για ορεξη εχω και μου αρεσει αυτο το επαγγελμα για αυτο και θελω να το ακολουθησω και θα το ακολουθησω! :)

Hatzitesla
08-04-12, 23:19
'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.

passer07
09-04-12, 00:54
'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.

είσαι έξω απο τον χορό μαλλον , μπορεί να μην ασχολούμαι καθόλου με παρατάξεις πορίες κτλπ αλλα σου λέω οτι ποιο πολύ κακό θα κάνει ενα ιδιωτικό πανεπ. παρά καλό .

Το θέμα δεν είναι η ανεργία και αν θα μου φας την θέση σε δουλειά , το θέμα είναι οτι αν υπάρξουν ιδιωτικά πανεπ. θα έχουν και ιδιωτική επιχορήγηση απο ιδιωτικές επιχείρησεις με αποτέλεσμα για πολλούς λόγους να δημιουργηθεί ενα κλειστό κύκλωμα ανάμεσα σε πανεπ. επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να πας εκει ή πουθενά αλλού (φυσικά τα δημόσια πανεπ. τει θα πάνε ποιο κάτω και απο τον πάτο )


Σκοπός είναι να φτιάξει η δημόσια παιδεία και να βγάζουμε ανθρώπους με γνώσεις που θα τις ασκήσουν και θα παράγουν έργο ανεξαρτήτως οικονομικής δυνατότητας αλλα με την αξία τους


αν σκεφτείς επίσης οτι είδη πρέπει να έχεις ή να στερήστε για να σπουδάσεις ( δημόσια παιδεία....) το επόμενο βήμα είναι να γίνουμε Αμερική (αν δεν εχεις θειο μπαρμπα ή αν δεν είσαι πανέξυπνος ΔΕΝ σπουδάζεις)


μπορεί πανελλήνιες να μην είναι αξιοκρατικές αλλα αν θεωρείς οτι απλά με χρήματα είναι ποιο αξιοκρατικό να δηκαιούσε πτυχίο τι να πω .....
Πάνος

picdev
09-04-12, 01:34
αν θες μονο να περνας συναγερμούς και κάμερες , όντως δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο , αλλά καλό είναι να κάνεις κάποια μαθήματα με βασικά ηλεκτρονικά να καταλαβαίνεις τι κάνεις.
Τα ιδιωτικά ΙΕΚ θέλουν αδικαιολόγητα πολλά λεφτά για αυτα που προσφέρουν, πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζουν.
Κάτι μαθήματα που είχα δει στη κορέλκο για τεχνικό δικτύων , έπαθα πλάκα,ένα εξάμηνο μάθημα στα ψηφιακά
για να τους βάλει για εξέταση μία πρόσθεση δυαδικών.Γενικά πολύ λίγα πράγματα ,ειδικά αν πληρώνεις τόσες χιλιάδες ευρώ.

Hatzitesla
09-04-12, 01:41
το θέμα είναι οτι αν υπάρξουν ιδιωτικά πανεπ. θα έχουν και ιδιωτική επιχορήγηση απο ιδιωτικές επιχείρησεις με αποτέλεσμα για πολλούς λόγους να δημιουργηθεί ενα κλειστό κύκλωμα ανάμεσα σε πανεπ. επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να πας εκει ή πουθενά αλλού

''για πολλούς λόγους''???...μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?Και δεύτερον δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση εκπαίδευσης-παραγωγής αυτό θα μπορούσε να γίνει και στα δημόσια...το οτι όλοι σπουδάζουν χωρίς να ξέρουν το λόγο και με αβέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση δεν σε απασχολεί?



(φυσικά τα δημόσια πανεπ. τει θα πάνε ποιο κάτω και απο τον πάτο)

...γιατί τώρα γίνετε σοβαρή έρευνα στα δημόσια πανεπιστήμια.Απλά υπάρχουν κάποιοι καρεκλοκένταυροί που πιάσαν τα πόστα και από εκεί και πέρα το παίζουν διανοούμενοι ενώ στην πραγματικότητα είναι αντιπαραγωγικοί κομφορμιστές.



Σκοπός είναι να φτιάξει η δημόσια παιδεία και να βγάζουμε ανθρώπους με γνώσεις που θα τις ασκήσουν και θα παράγουν έργο ανεξαρτήτως οικονομικής δυνατότητας αλλα με την αξία τους


Ποιος θα καθορίσει την αξία μου?...οι πανελλήνιες θα μας πούνε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε? αν όχι ολοκληρωτικό είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό.



αν σκεφτείς επίσης οτι είδη πρέπει να έχεις ή να στερήστε για να σπουδάσεις ( δημόσια παιδεία....) το επόμενο βήμα είναι να γίνουμε Αμερική (αν δεν εχεις θειο μπαρμπα ή αν δεν είσαι πανέξυπνος ΔΕΝ σπουδάζεις)

Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια σα το standford και το mit υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά ιδιωτικά πανεπιστήμια...Αμέσως γίναμε όλοι άποροι προκειμένου να προαχθεί η φαιδρότητα της ελληνικής παιδείας.



μπορεί πανελλήνιες να μην είναι αξιοκρατικές

Οι πανελλήνιες αξιοκρατικές είναι...Ανθρώπινες δεν είναι.



αλλα αν θεωρείς οτι απλά με χρήματα είναι ποιο αξιοκρατικό να δηκαιούσε πτυχίο τι να πω .....

Επειδή είναι ιδιωτικά δεν σημαίνει οτι τα πτυχία μοιράζοντε όπως τα διαφημιστικά(βλέπε δημόσια/ιδιωτικά ιεκ).Ψάξε λίγο τα προαπαιτούμενα για να πάρει κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα 'University status'.

passer07
09-04-12, 02:39
πολλούς λόγους''???...μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?Και δεύτερον δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση εκπαίδευσης-παραγωγής αυτό θα μπορούσε να γίνει και στα δημόσια...το οτι όλοι σπουδάζουν χωρίς να ξέρουν το λόγο και με αβέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση δεν σε απασχολεί?
οι λόγοι είναι πολλοί με πρώτο το συμφέρων αυτών που θα τα "παίρνουν " ετσι ώστε να γίνονται ολα ποιο εύκολα , θα μπορούσα να στο αναλύσω μέχρι αηδίας ακόμα και αν δεν ξέρω ολο το σύστημα το σχολών ( πως λειτουργεί) αλλα ενα μέρος του (οτι ξέρω δηλαδή ως φοιτητής )

...γιατί τώρα γίνετε σοβαρή έρευνα στα δημόσια πανεπιστήμια.Απλά υπάρχουν κάποιοι καρεκλοκένταυροί που πιάσαν τα πόστα και από εκεί και πέρα το παίζουν διανοούμενοι ενώ στην πραγματικότητα είναι αντιπαραγωγικοί κομφορμιστές.
οχι γίνετε μηδαμινή ερευνά , απλά υπολειτουργούν μέχρι τον πάτο , πολλές φορές υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να παράγουν (με απώτερους σκοπούς ή οχι ) και δεν τους αφήνουν οι εκάστοτε βολεμένοι απλά ο σκοπός τις σχολής δεν είναι μονο η έρευνα (μαλλον το παρεξήγησες οπως το εξέφρασα )

Ποιος θα καθορίσει την αξία μου?...οι πανελλήνιες θα μας πούνε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε? αν όχι ολοκληρωτικό είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό.

Για να καθοριστεί η αξία σου δεν χρειάζεται απλά αλλαγή του τρόπου εισαγωγής , χρειάζεται να ξανα δομήσουν τα λύκεια με μαθήματα επιλογής που θα έχουν σχέση με σχολές και να προαπαιτούνται βασικές εξετάσεις πριν μπεις σε σχολή , το δύσκολο είναι να υλοποιηθεί γιατί είμαστε ελλάδα και γιατί το σύστημα μπορεί ανα πάσα στιγμή να γίνει χάλι . είπες μεγάλη κουβέντα για το ποιος θα καθορίσει την αξία σου το θέμα είναι να βρεθεί ενας σωστός τρόπος αν τον ήξερα θα ήμουν στο υπουργείο και οχι 23 χρονών άνεργος ....


Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια σα το standford και το mit υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά ιδιωτικά πανεπιστήμια...Αμέσως γίναμε όλοι άποροι προκειμένου να προαχθεί η φαιδρότητα της ελληνικής παιδείας.
Τυχαίνει να ξέρω οικογενειακό φίλο καθηγητή (δεν θυμάμαι πως λέγετε η θεση του sorry) που μένει και εργάζεται πολλά χρόνια σε πανεπιστήμιο τις Αμερικής
και μου είχε εξηγήσει αναλυτικά τα συστήματα εκει πχ οτι στην ουσία ενα μικρό ποσοστό πάει στα πανεπιστήμια (με βάση αυτούς που θέλουν και αυτούς που τελικά μπορούν ) και αυτο γίνετε γιατί τα δικά τους πανεπιστήμια λειτουργούν με αυτούς τους τρόπους , επίσης αν ψάξεις μπορείς να δεις οτι πολλά υψηλόβαθμα στελέχη "διώχνουν " πλάγιους τρόπους φοιτητές...

Οι πανελλήνιες αξιοκρατικές είναι...Ανθρώπινες δεν είναι.
πετσόκοψες την πρόταση τι να σε πω:biggrin: , ούτε αξιοκρατικές είναι ούτε ανθρώπινες είναι για μένα

Επειδή είναι ιδιωτικά δεν σημαίνει οτι τα πτυχία μοιράζοντε όπως τα διαφημιστικά(βλέπε δημόσια/ιδιωτικά ιεκ).Ψάξε λίγο τα προαπαιτούμενα για να πάρει κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα 'University status'.
δεν λέω πως μιράζονται λέω πως ακόμα και τα univercity status που λές απλά υπάρχουν για να ψαρόνουμε και να τους προτειμάμε , τράβα και πες σε δουλειά "εχω και πιστοποιήση απο εκει " και θα σου πεί χ@$τικα , αν έβρησκες πχ δουλειά ποιο εύκολα με την πιστοποίηση ολοι εκεί θα πηγαίναμε ....
Ο λόγος που σε απάντησα είναι για αυτό που είπες για το ενδεχόμενο να γίνουν ιδιοτικά εχω δει τα θετικά και τα αρνιτικά και ακόμη και αν τοτε είμαι στην αγορά εργασίας πάλι αδικιμένος βγαίνω

επίσης σου απάντησα γιατί δεν μου αρέσει να "πυροβολάω" και να φεύγω,
απο εκει και πέρα θα σε παρακαλέσω να μην κάνουμε αντίλογο γιατί στην ουσία είμαστε offtopic
γενικά είναι τεράστιο θέμα το εκπαιδευτικό και ακόμα και εμεις που ασχολούμαστε με ένα μικρό μέρος του θα μπορόυσαμε να έχουμε ατελείωτες συζητήσεις οπως καταλαβαίνεις ,

Πάνος

Hatzitesla
09-04-12, 03:08
εχω δει τα θετικά και τα αρνιτικά

Αυτή σου η πρόταση δείχνει την προκαταληψή σου κατά των ιδιωτικών. Πώς ξέρεις τα αρνητικά και τα θετικά εκ' των προτέρων?Μόνο όταν γίνουν ιδιωτικά θα ξέρουμε. Και είμαστε εντελώς 'ontopic'.

picdev
09-04-12, 12:10
Αυτή σου η πρόταση δείχνει την προκαταληψή σου κατά των ιδιωτικών. Πώς ξέρεις τα αρνητικά και τα θετικά εκ' των προτέρων?Μόνο όταν γίνουν ιδιωτικά θα ξέρουμε. Και είμαστε εντελώς 'ontopic'.

Πρέπει να δωθεί προτεραιότητα στη δημόσια παιδεία , ώστε να σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν τα χρήματα για να πληρώνουν δίδακτρα, και επειδή στην ελλάδα είμαστε θα δεις ότι θα γίνουν πολλά.
Εχεις ακούσει καμιά ιστορία απο τα κολέγια που υπάρχουν στην Ελλάδα? εμένα καθηγητής μου έχει πει οτι αναγκαστικά τους περνάω όλους γιατί μετά πέφτει τηλέφωνο απο το μπαμπά του παιδιού....
αν είναι να γίνει έτσι καλύτερα να μην ανοίξουν ιδιωτικά πανεπηστήμια.

Και το σημαντικότερο,έχεις δει κανένα κολέγιο να έχει καμιά σοβαρή τεχνική σχολή?
όχι βέβαια γιατί χρειάζεται επενδύσεις σε ακριβό εξοπλισμό και ο ιδιώτης θέλει εύκολο κέρδος.
Οταν στο υποχρηματοδοτούμενο τεί που σπουδάζω ένα μόνο εργαστήριο μπορεί να έχει 10 παλμογράφους που κοστίζουν 700-1000ε ο ένας , καταλαβαίνεις ότι τέτοιες επενδύσεις δεν πρόκειται να υπάρξουν απο ιδιώτες. Στο εξωτερικό μάλιστα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια.
Για σχολές όπως πολυτεχνείο , ιατρική κτλ άστο καλύτερα

Πάντως τα κολέγια πλέον έχουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, το μόνο που χρειάζεται ειναι να περιμένεις τον ιδιώτη να σου ανοίξει σχολή ηλεκτρονικού...
φυσικά δεν πρόκειται να ανοίξει γιατί ένας παλμογράφος κάνει 1000ε και πολλές χιλιάδες ένας αναλυτής φάσματος και άμα τα βάλεις κάτω θα δεις οτι τα χρήματα που χρειάζονται είναι πάρα πολλά και τα δίδακτρα θα είναι υπέρογκα.
βέβαια οι σχολές που δεν χρειάζονται εργαστηριακό εξοπλισμό είναι άφθονες, management, marketing ,ψυχολογία

passer07
09-04-12, 16:30
η προκατάληψη μπορεί να υπάρχει και τα αρνητικά θετικά (κάποια απο αυτά ετσι) τα γνωρίζω γιατί ξέρω πως λειτουργεί η σχολή μου, το ΤΕΕ που είχα τελειώσει και κάποια ΙΕΚ που κοροϊδεύουν κόσμο(ενω θα μπορούσες να πας σε ΕΠΑΛ και να παρακολουθείς μονο τα μαθ ειδικότητας αφου εχεις είδη απολυτήριο ) , μπορώ να κρίνω οταν μου λένε για ιδιωτικά πανεπ. με ποιο τρόπο θα γινουν "καλύτερες" σχολές

αυτό που λέει ο picdev (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343) για τα τηλέφωνα είναι μια κλασική περίπτωση που γινόταν και γίνετε , μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας
επίσης για αυτο που είπες για τους παλμογράφους πχ εχεις δίκιο απλά μπορεί πχ και στο δικό μου ΤΕΙ να μην δουλεύουν ούτε οι μισοί σωστά αλλα αν τους συντηρήσουν φυσάνε (για να γίνει αυτό πρέπει να πάρουν σύνταξη οι παλιοί ή να τους υποχρεώσουν να τους φτιάξουν )

αν δεν αλλάξει η λογική του Ελληνα δύσκολα θα φτιάξουν τα πράγματα , οι καθηγητές τώρα που τα βλέπουν σκούρα (περικοπές προσωπικού κτλπ) αντι να βοηθίσουν την κατάσταση τα ρίχνουν και δυσκολεύουν τους φοιτητές για να φωνάζουμε εμείς .......ασε το που σου λέω είναι πολύ μεγάλη συζήτηση :biggrin:




προσωπικά δεν ξαναγράφω στο θέμα του παιδιού εδω είμαστε off topic και δεν είναι σωστό


φιλικά Πάνος

tzitzikas
09-04-12, 16:56
'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.
αν φτιαχτούν ιδιωτικά πανεπιστήμια και τους δοθούν επαγγελματικά δικαιώματα, τότε η ανεργία που αναφέρεις θα εκτοξευθεί και άλλο. Ηδη για την αγορά εργασίας της Ελλάδα υπάρχουν παρα πολλοί πτυχιούχοι. Αμεσα θα έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων στις σχολές και να κλείσουν αρκετές απο αυτές. Επίσης αν δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε θα δεις ποσα στουρνάρια, που επειδή έχει ο μπαμπάς χρήματα θα παίρνουν πτυχίο και θα είναι και επικίνδυνοι σε πολλές περιπτώσεις σε κρίσιμα επαγγέλματα (γιατροι, μηχανικοί κτλ).

Hatzitesla
10-04-12, 00:44
Εχεις ακούσει καμιά ιστορία απο τα κολέγια που υπάρχουν στην Ελλάδα? εμένα καθηγητής μου έχει πει οτι αναγκαστικά τους περνάω όλους γιατί μετά πέφτει τηλέφωνο απο το μπαμπά του παιδιού....

Δεν μιλάω για κολέγια μιλάω για πανεπιστήμια,δεν μιλάω για πελατιακές σχέσεις αν θες να βρεις τέτοιου είδους παραδείγματα καλύτερα δες την διαφθορά που υπάρχει μέσα στην δημόσια παιδεία(αηδία σκέτη).



Οταν στο υποχρηματοδοτούμενο τεί που σπουδάζω ένα μόνο εργαστήριο μπορεί να έχει 10 παλμογράφους που κοστίζουν 700-1000ε ο ένας , καταλαβαίνεις ότι τέτοιες επενδύσεις δεν πρόκειται να υπάρξουν απο ιδιώτες. Στο εξωτερικό μάλιστα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια.
Για σχολές όπως πολυτεχνείο , ιατρική κτλ άστο καλύτερα

Σιγά τους παλμογράφους των τει...φαντάζομαι έχετε τους αναλογικούς ακόμα για να μετράτε τα τετραγωνάκια να περνάει η ώρα.Οι εκπαιδευτικοί παλμογράφοι δεν έχουν πάνω από 400ευρώ(ψηφιακοί)και παίρνεις και 2-3 καλούς στα 2GHz για αυτούς τους λίγους που θέλουν να εμβαθύνουν.Τα εργαστήρια είναι ανοιχτά όλη μέρα έτσι και αλλιώς με 'lab assistant'.Και δες και αυτό για τα καλύτερα πανεπιστήμια... http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2011 ...μπορεί πρώτο να είναι το Cambridge αλλά δεν είναι τσάμπα δες τα δίδακτρα δίπλα...Και από'κει και πέρα είναι τα πανεπιστήμια από 'ivy league'...θες να μάθεις που βρίσκετε το αριστοτέλειο και το μετσόβιο στην παγκόσμια κατάταξη?....αααααστο καλύτερα...τα τει δεν θεωρούντε ανώτατα ιδρύματα στο εξωτερικό οπότε είσαι ανύπαρκτος αν θες να μου μιλάς για αυτά που ζεις στα τει.


ενω θα μπορούσες να πας σε ΕΠΑΛ

ΕΠΑΛ:ποιότική παιδεία :lool:


αν φτιαχτούν ιδιωτικά πανεπιστήμια και τους δοθούν επαγγελματικά δικαιώματα, τότε η ανεργία που αναφέρεις θα εκτοξευθεί και άλλο. Ηδη για την αγορά εργασίας της Ελλάδα υπάρχουν παρα πολλοί πτυχιούχοι. Αμεσα θα έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων στις σχολές και να κλείσουν αρκετές απο αυτές. Επίσης αν δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε θα δεις ποσα στουρνάρια, που επειδή έχει ο μπαμπάς χρήματα θα παίρνουν πτυχίο και θα είναι και επικίνδυνοι σε πολλές περιπτώσεις σε κρίσιμα επαγγέλματα (γιατροι, μηχανικοί κτλ).

Εσύ φίλε είσαι πολύ ρηχός.Αυτά τα προφανή και κοινότυπα συμπεράσματα σου είναι τελείως οπισθοδρομικά.Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλα όταν σπουδάζεις κατα κύριο λόγο παίρνεις νέες γνώσεις και εν'δυνάμει τις εξασκείς.Εσύ προσπερνάς το πρώτο βήμα.Όχι ρε φίλε υπάρχει και το κυνήγι των γνώσεων στη μέση.Υπάρχει και η περίπτωση του να σπουδάσει κάποιος κάτι πρώτα και κύρια επειδή του αρέσει και μετά να εποφεληθεί (αν το αξίζει).Η κοινωνία θα κρίνει ανάλογα.Και οι επιπτώσεις στην ανεργία θα είναι θετικές...μην αρχίσω να λέω για μοντέλα του εξωτερικού και τα ξένα εκπαιδευτικά συστήματα...θα είναι σα να συγκρίνω fiat με lambo.

picdev
10-04-12, 02:04
μου φένεται δεν ξέρεις πολλά, απλούς παλμογράφους έχει το εργαστήριο για τα ηλεκτρονικά 1,όσο ανεβαίνει το εξάμηνο υπάρχουν και άλλα εργαστήρια, όπως ψηφιακοί παλμογράφοι των 100mhZ, ρομποτικοί βραχίονες, τύπου scara πχ έχεις ιδέα πόσο κάνει ένα τέτοιο μηχάνημα?Ενα cnc ξέρεις πόσο κάνει? Ενας sever 8 πυρήνων με 20 τερματικά ξέρεις πόσο κάνει?
εσύ τι νομίζεις ότι ολόκληρη σχολή έχει δύο αίθουσες με παλμογράφους και αυτό ήταν? αν ήταν έτσι κλάφτα χαράλαμπε
και η σχολή μου δεν ειναι σχολή ηλεκτρονικής , έχουμε και μαθήματα πληροφορικής που εκεί το κόστος είναι πιο οικονομικό, ένας υπολογιστής ανά 2 άτομα και δυκτιακή υποδομή με server κτλ σε κάθε εργαστήριο.

κάθε μάθημα έχει και εργαστηριακό μάθημα για 2 ωρες τη βδομάδα, δηλαδή στα 6 μαθήματα του εξαμήνου τα 5 έχουν και εργαστήριο που γίνεται κανονικά μάθημα με εργασίες, απουσίες, και τελική εξέταση...

τα πανεπιστήμια που έδειξες είναι όλα σχεδον δημόσια, μην σε μπερδεύουν τα δίδακτρα, για να μπεις σε αυτά δεν αρκεί να πληρώσεις.Δίδακτρα τόσο υψηλά έχουν μόνο τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ και της Αγγλίας, στην Ουαλία πχ σπουδάζεις δωρεάν , ενώ σε χώρες όπως γερμάνια ,Ολλανδία τα δίδακτρα είναι συμβολικά.
Οι λίστες που βλέπεις έχουν κάποια κρητήρια που δεν τα έχεις διαβάσει, δεν βλέπουν δηλαδή μόνο το επίπεδο σπουδών αλλά και άλλα πράγματα που τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν τα πληρούν.Ούτε σημαίνουν κάτι κάθε λίστα έχει τους δικούς της συντελεστές και κάθε σχολή έχει άλλη φήμη.
Τώρα πας να ειρωνευτείς και το πολυτεχνείο, να ξέρεις ότι οι έλληνες φοιτητές του πολυτεχνείου διαπρέπουν στα πανεπιστήμια που έδειξες,
έχω πολλά παραδείγματα απο καθηγητές μου, ένας πχ έκανε προτζεκτ στο Columbia και γύρισε στην ελλάδα για προσωπικούς λόγους.
Οι έλληνες μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν καλή φήμη επειδή έχουν καλές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική , στην ουσία αυτά εξασκούν τα πρώτα 2 χρόνια σπουδών,
ενώ τα ξένα πανεπηστήμια με 3ετή φοίτηση δεν δίνουν καμία βάση σε αυτά

Δεν είπα ότι είναι καλές σχολές τα ΤΕΙ, μιλάμε για τεχνικές σχολές ηλεκτρονικών , δεν υπάρχει πανεπιστήμιο ηλεκτρονικών εκτός του πολυτεχνείου,
επίσης τα πανεπιστήμια δεν έχουν εργαστήρια.

Βλέπω ότι δεν ξέρεις πολλά πράγματα και έχεις άποψη απο τις ειδήσεις, δεν είναι έτσι τα πράγματα,
γενικά στο κόσμο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως το εννοείς δεν υπάρχουν , ιδιωτικά κολέγια ναι υπάρχουν όπως υπάρχουν και στην ελλάδα
και έχουν και επαγγελματικά δικαιώματα,εγώ ακόμα περιμένω να ανοίξει η πρώτη τεχνική σχολή τριετούς φοίτησης με εργαστήρια ανάλογα των ΤΕΙ

Hatzitesla
10-04-12, 03:38
Ενα cnc ξέρεις πόσο κάνει?

Κανα μύριο+?...αμφιβάλω εάν λειτουργησε κάτι τέτοιο σε τει.


εσύ τι νομίζεις ότι ολόκληρη σχολή έχει δύο αίθουσες με παλμογράφους και αυτό ήταν?

Τέθηκε ζήτημα ειδικά για τους παλμογράφους...μην αλλάζεις θέμα.


τα πανεπιστήμια που έδειξες είναι όλα σχεδον δημόσια, μην σε μπερδεύουν τα δίδακτρα, για να μπεις σε αυτά δεν αρκεί να πληρώσεις.

εεε...στα πρώτα 10 τα 6 είναι ιδιωτικά.


Τώρα πας να ειρωνευτείς και το πολυτεχνείο, να ξέρεις ότι οι έλληνες φοιτητές του πολυτεχνείου διαπρέπουν στα πανεπιστήμια που έδειξες,
έχω πολλά παραδείγματα απο καθηγητές μου, ένας πχ έκανε προτζεκτ στο Columbia και γύρισε στην ελλάδα για προσωπικούς λόγους.

Aυτό που λες είναι αντιφατικό γιατί εάν είναι τόσο καλά τα ελληνικά πολυτεχνεία αυτός γιατί έφυγε?...Και το ότι τον δέχτηκαν σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν έχει να πει κάτι απαραίτητα για την ελληνική παιδεία αλλά το πιο πιθανό για την ευφυία του ατόμου.


Οι έλληνες μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν καλή φήμη επειδή έχουν καλές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική

Όντως έχουν καλή φήμη γιατί για μεταπτυχιακό της προκοπής πρέπει να τα στάξουν στα πανεπιστήμια που ανάρτησα.


έχεις άποψη απο τις ειδήσεις

ΠΑΡΑΚΑΛΩ όχι ασυναρτησίες...σιγά μην μας πεις και από που πρεπει να έχουμε άποψη.

picdev
10-04-12, 11:18
α δεν λειτουργούν τα cnc στα τει? δεν το ξέρα, ενας φίλος απο μηχανολόγους μου πρότεινε να μου κόψει ότι θέλω, αλλά ψέματα θα μου είπε αφού το λες εσύ, δεν λειτουργεί το cnc...

έχεις δει τα εργαστήρια του πολυτεχνείο ? ξέρεις ότι το πολυτεχνείο πχ σε διδακτορικά και όχι μόνο αναλαμβάνει δουλειές για vodafone ericsson πχ? και όχι έργα για την Ελλάδα αλλά για όλη την ευρώπη. Αν έχεις μεσάνυχτα και δεν έχεις μιλήσει με καθηγητές απο πολυτεχνείο ή φοιτητές, αν δεν έχεις δει προγράμματα σπουδών, πως εκφέρεις έτσι άποψη?
Οτι και να λες οι φοιτητές απο το πολυτεχνείο έχουν πολύ καλό όνομα στο εξωτερικό σαν μηχανικοί,ρώτα τους ίδιους καλύτερα.

Η λίστα που δείχνεις δεν ειναι αντιπροσοπευτική γιατί κάθε λίστα έχει τα δικά της κριτήρια και τους δικούς της συντελεστές,υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια που είναι σχεδόν δωρεάν, φίλος μου σπουδάζει νομική δωρεάν στη σκοτία για δεύτερο πτυχίο , ενώ άλλοι φίλοι κάνουν μεταπτυχιακά στην Ολλανδία με 1000ε το χρόνο , σε μεταπτυχιακά πολύ ξακουστά στην ευρώπη για την ειδικότητα τους.
Δεν ειναι οι ΗΠΑ και τη Αγγλία το κέντρο του κόσμου, γιατί μονο αυτά προμοτάρονται απο τη λίστα που έδειξες , και έχουν και υπέρογκα δίδακτρα.
Βέβαια και τα λεφτά να έχεις δεν σε δέχονται έτσι τα συγκεκριμένα, θα πρέπει να γράψεις εξετάσεις , να παρουσιάσεις βαθμούς , εργασίες κτλ


Πάντως και η τάση πλέον στην Αγγλία για τους μηχανικούς είναι 4 χρόνια σπουδών και αναγνωρίζεται σαν MASTER, ενώ εδώ στην ελλάδα είναι 5 χρόνια.

chip
12-04-12, 20:31
Αν ανοιξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια μπορεί και να πέσει η ανεργεία.
Δεν σημαίνει περισσότεροι μηχανικοί περισσότεροι άνεργοι. Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι αρκετά έως πολύ θεωρητικά και γι αυτό το λόγο οι έλληνες μηχανικοί υστερούν (σε σχέση με τους μηχανικούς των ξένων πανεπιστημιών) στο να ξέρουν να δημιουργούν προϊόντα μόλις αποφοιτήσουν ενώ αντίθετα έχουν πολύ καλά εφόδια για να συνεχίσουν σπουδές και καριέρα σε ξένα πανεπιστήμια (και αργότερα σε ξένες εταιρίες).
Ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο πιθανότατα θα δώσει περισσότερες πρακτικές γνώσεις παρά θεωρητικές με αποτέλεσμα οι μηχανικοί του θα αποροφόνται ποιο εύκολα από την Ελληνική αγορά ενώ θα μπορούν να δημιουργούν και νέα προϊόντα που μπορεί τελικά η παραγωγή τους να μειώσει την ανεργεία (και των μηχανικών οι οποίοι θα εμβάθυναν σε πρακτικά θέματα...).
Εκτός αυτού στα Ελληνικά πανεπιστήμια οι καθηγητές κάνουν ο καθένας ότι θέλει λές και έιναι μαγαζί τους ή λες και είναι παιδότοπος που τα παιχνίδια τους είναι ο εξοπλισμός του πανεπιστημίου και οι φοιτητές και έτσι μπορεί να παράγουν ενδεχομένος έρευνα πολύ υψηλού επιπέδου και δημοσιεύσεις όχι όμως γνώση για να πωληθεί ή για να παράγει προϊόντα. Ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα υποχρεώσει τους καθηγητές να παράγουν έρευνα και προϊόντα σε συγκεκριμένη κατεύθυνση και θα τους υποχρεώσει να συνεργαστούν μεταξύ τους (αυτό γίνεται σε δημόσια πανεπιστήμια του εξωτερικού -ακόμα και της ευρώπης).
Βέβαια το καλύτερο θα ταν να μπορούν να δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά να μην υπάρχει ανάγκη λόγω της καλή λειτουργίας των δημοσίων. Στα σημερινά ελληνικά πανεπιστήμια η γνώση που παράγεται μένει ανεκμετάλευτη από το πανεπιστήμιο (που διατηρεί τα δικαιώματα). Θα μπορούσαμε να παραδειγματιστούμε από την πραγματικότητα στην silicon valley όπου ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας της Silicon valley οφείλεται στο οτι πανεπιστήμια έκει εφάρμοσαν τα δικαιώματα της έρευνας να μην τα έχει το πανεπιστήμιο αλλά οι καθηγητές και οι φοιτητές... Έτσι οι καθηγητές και οι φοιτητές θα είχαν πραγματικό λόγο (οικονομικό) να επικεντρωθούν σε προϊόντα (έρευνα) που θα μπορούσαν να πωληθούν....
Αν για παράδειγμα οι σχεδιαστές του επεξεργαστή MIPS δεν ήταν στο stanford πιθανότατα δεν θα είχαν μπορέσει να χρησιμοποιήσουν την πανεπιστημιακή τους έρευνα και να βγάλουν το 1984 τον πρώτο Mips. Αν ήταν στην ελλάδα ακόμα και του σήμερα θα έμπλεκαν με γραφειοκρατεία για το πόσο εκτιμά οτι πρέπει να πέρνει το πανεπιστήμιο από τα δικαιώματα του επεξεργαστή ή πόσο θα έπρεπε να τους τα πουλήσει... δεν αποκλείεται τελικά η να τους τον κοστολογούσε πανάκριββα και να μην μπορούσε να πετύχει εμπορικά ή να τους έδινε τα δικαιώματα τόσο φθηνά που να τίθετο θέμα απάτης και απιστίας κατά του δημοσίου....
αντίθετα στο πανεπιστήμιο της silicon valley ο επεξεργαστής αναπτύχθηκε και έχει πουλήσει πολλά εκατομμύρια κομάτια και τον βρίσκουμε παντού (Silicon graphics υπολογιστές, sony playstation, κινητά τηλέφωνα κλπ κλπ) παράγωντες ανυπολόγιστο αριθμό θέσεων εργασίας... άρα και έσοδα για το αμερικανικό κράτος!
Αν πάλι ένας φοιτητης έλληνας είχε δημιουργήσει ένα προϊόν στην πτυχιακή του (πχ κάτι σαν το arduino - για το οποίο δεν ξέρω την ιστορία του) δεν θα μπορούσε να το εκμεταλευτεί εμπορικά θέτοντας ο ίδιος τους όρους της άδειας χρήσης του....

pizza1993
12-04-12, 21:22
Δεν διαβασα ολα τα ποστ αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι τα ελληνικα πανεπηστιμια προσφερουν μονο θεωρητικες γνωσεις.Το επιβαιβεωνω κι εγω απο την μερια μου ως φοιτητης Ημμυ στο ΕΜΠ.Δεν λεω το προγραμμα σπουδων προσφερει γνωσεις υψηλου επιπεδου αλλα πολυ θεωρητικες βρε παιδακι μου.Λιγες ειναι οι φορες που θα χρησιμοποιησεις την φαντασια σου και την δημιουργηκοτητα σου,εφοδια που θα χρειαστεις σε μια βιομηχανεια για παραδειγμα.Για αυτο η πλειοψηφια των αποφοιτων(οχι μονο του ΕΜπ) κανει ακαδημαικη καριερα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο.
Αυτο που λειπει απο την εκπαιδευση,οχι μονο απο την 3βαθμια αλλα απο το λυκειο κιολας ειναι απλες καθημερινες πρακτικες γνωσεις.

NickGreek
13-04-12, 03:39
Γεια σου φιλε, με καλη προθεση και μονο,εχω να σου πω πως η καλυτερη λυση ειναι το τει,δεν συγκρινεται κατα την αποψη μου με αει η ιεκ,και αυτο λογω της εστω και ελαχιστης εργαστηριακης γνωσης που σου προσφερει.ειμαι 22 χρονων,οχι μακρια απο την ηλικια σου δηλαδη,πηγα σε τεχνικο λυκειο ηλεκτρονικης,και τωρα σπουδαζω στο ηλεκτρονικοσ μηχανολογος τει της λαμιας.δεν τα αναφερω αυτα για αυτοβιογραφια :) αλλα για να καταλειξω στο οτι και εγω πριν απο 4 χρονια ημουν στη θεση σου και ηξερα οπως και εσυ τι ηθελα να κανω και αυτο ακολουθω μεχρι σημερα. ειμαι απολυτα σιγουρος πωσ ειτε ηλεκτρολογια ειτε ηλεκτρονικη διαλεξεις,θα εντυπωσιαστεις και απο τισ 2 τεχνες που δεν ειναι και τοσο μακρια η μια απο την αλλη,θα βρεις τοσες εφαρμογες και στις 2 που δεν θα ξερεισ τι να διαλλεξεις (αυτο επαθα εγω τουλαχιστον :) ) επισεις να πω και το οτι βγηκα για δουλεια απο τα 14 μου,οποτε εχω και μια συμβουλη για εκει,να αγαπας με την καρδια σου αυτο που κανεις,και τοτε θα γινεις απο τους καλυτερους. τα αφεντικα ψαχνουν για καλους και φθηνους εργατες. το καλυτερο για σενα ειναι να γινεις καλος μαστορας,για να γινεις "ακριβος" αν καταλαβαινεις τι εννοω. το πτυχιο πλεον με τα σημερινα δεδομενα ειναι σχεδον αχριστο,ειτε τει,αει,τεε(επαλ),ιεκ κτλ, κοιτα να ασχολιθεις απο μονος σου με οοοοτι τραβαει η ψυχη σου και μονο τοτε θα γινεις καλος μαστορας. κανε κατασκευες (οτι πεφτει στα χερια σου και σου γυαλιζει στο ματι) για να βελτιωσεισ τις γνωσεις σου,και ψαξου μονος σου.μονο ετσι θα μαθεις.δεν υπαρχει ευκολη γνωση οπως ειπα και οι φιλοι απο πανω. μη κολλας στα πτυχια,κανενα χαρτι δεν αποδικνυει τις γνωσεις σου,τη μαγκια,το φιλοτιμο σου και την τεχνη σου σε οτιδηποτε.ελπιζω τα ελαχιστα που σου μετεφερα απο τη πολυ μικρη εμπειρια μου να σε βοηθησαν.Φιλικα,


Νικος

Hatzitesla
14-04-12, 03:56
Πες τα ρε chip.
Για τους υπόλοιπους:
STAY HUNGRY
STAY FOOLISH