PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για nixie IN-4



bchris
04-04-12, 15:20
Χαιρετε.

Φιταχνω ενα ρολογακι με nixie IN-4, βασισμενο στο σχεδιο που ανεβασε ο CLOCKMAN.
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58453)Απο το τροφοδοτικο για την υψηλη, εβγαλα τα C8 & D8 για να ριξω την ταση στα 173V.

Εχθες λοιπον, δοκιμασα τις λαμπες...

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω αναβουν κανονικα τα ψηφια, βραχυκυκλωνουν τα συρματακια που εχει μεσα η λυχνια. Με αποτελεσμα να σβηνει στιγμιαια το ψηφια να γινεται ενας σπινθηρας και μετα να ξαναναβει παλι μια χαρα. Αυτο συμβαινει περιπου 1 με 2 φορες το λεπτο...

Εχω την εντυπωση οτι μετα απο καποια ωρα (ισως να θερμαινονται και να αποκτουν καποιες ανοχες, δεν ξερω) σταματαγε το φαινομενο ή τουλαχιστον ελαχιστοποιοταν.

Σκεφτομαι να κατεβασω κι αλλο την ταση, αλλα ειναι λογικο να συμπεριφερονται ετσι?
Να σας πω εδω οτι δεν εχω πρωτερη εμπειρια με τις εν λογω κυριες, κι εχω ακουσει οτι οι Ρωσιδες γενικοτερα μπορουν να σε τρελανουν...

spirakos
04-04-12, 15:50
Ολες το κανουν αυτο? Βγαλε ακομα ενα ζευγαρι D/C να πεσει η ταση
Δοκιμασε καθε φορα να εχεις απο μια εκτος μηπως υπαρχει ελλατωματικη

bchris
04-04-12, 16:00
Ολες το κανουν αυτο? Βγαλε ακομα ενα ζευγαρι D/C να πεσει η ταση

αυτο σκεφτομαι να κανω. Απλα ελεγε μηπως ειναι normal συμπεριφορα αυτη για τις καινουργιες λυχνιες.




Δοκιμασε καθε φορα να εχεις απο μια εκτος μηπως υπαρχει ελλατωματικη
Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης δυο και το κανουν κι οι δυο.

spirakos
04-04-12, 16:16
αυτο σκεφτομαι να κανω. Απλα ελεγε μηπως ειναι normal συμπεριφορα αυτη για τις καινουργιες λυχνιες.
Αυτο δεν το γνωριζω αν ειναι απο μαμα στανταρντ
Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης δυο και το κανουν κι οι δυο.
Μην αλαζεις θεσεις απλα βγαζε εκτος μια καθε φορα μηπως φταιει η μια και παρασυρει και τις αλλες
Κανε γενικα συνδιασμους με αλλαγες ισως να φταιει καποιο ΜΡςΑ

Δε γνωριζω περισσοτερα, λεω τι θα εκανα εγω

FILMAN
04-04-12, 16:17
Έβαλες αντίσταση σε σειρά με την άνοδο ή την ξέχασες; Επίσης θέλει μεγαλύτερη τάση διότι 150 ... 170V είναι μόνο η πτώση στη λυχνία. Άρα η υπόλοιπη τάση θα πέσει επάνω στην αντίσταση και μάλιστα θα πρέπει να είναι εύλογα μεγάλη ώστε να υπάρχει ένας κάποιος έλεγχος του ρεύματος. Για παράδειγμα με 320V (ανορθωμένη τάση δικτύου) θα χρειαστείς από μια αντίσταση (320 - 150) / 2.5 = 68kΩ σε σειρά με την άνοδο κάθε λυχνίας, η οποία θα καταναλώνει (320 - 150) * 0.0025 = 0.425W (οπότε θα βάλεις αντίσταση τουλάχιστον 1W ή καλύτερα 2 των 33kΩ 0.5W σε σειρά για να σπάσεις στα δυο την τάση).

bchris
04-04-12, 16:21
Έβαλες αντίσταση σε σειρά με την άνοδο ή την ξέχασες;

Χμμμμ ε... πια αντισταση? :oops:
Δεν εχει καποια αντισταση στο σχεδιο.

Αν και ψαχνοντας βρηκα οτι πολλοι εχουν 15Κ στην ανοδο.
Λες οτι μαλλον χρειαζεται ε?


@spirakos Προς το παρον, αναβω μια-μια για να δω οτι ολες ειναι ΟΚ.
Ετσι προεκυψε..

FILMAN
04-04-12, 16:29
Χμμμμ ε... πια αντισταση? :oops:
Δεν εχει καποια αντισταση στο σχεδιο.

Ευτυχώς που δεν έχουν χέρια οι λυχνίες γιατί θα είχες φάει πολύ ξύλο. Ξαναδές το #5 (έκανα edit). Τα χαρακτηριστικά των λυχνιών τα είδες;

spirakos
04-04-12, 16:31
Χμμμμ ε... πια αντισταση?
:oops:
Δεν εχει καποια αντισταση στο σχεδιο.


Στο σχεδιο του κλοκμαν που εδειξες στο 1ο ποστ εχει 15Κ αντιστασεις για καθε ανοδο
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23055&d=1314797030

bchris
04-04-12, 16:51
Εχετε κι οι δυο, απολυτο δικιο.

Απλα το εχω σπασει σε πολλες πλακετες κι εχω ετοιμο μονο το τροφοδοτικο....

Τις αντιστασεις τις εχω βαλει, αλλα ειναι στην αλλη πλακετα :001_huh:

Σας ευχαριστω πολυ.

ΥΓ:
Νοιωθω λιγο βουρλο αυτη την στιμγη, αλλα θα μου περασει.

Λετε λοιπον να ξαναβαλω τα C8 & D8 επανω, ωστε να παει 200v h ταση?
(Ωστε να παιζει ΟΚ με την πτωση τασεως οταν θα ολοκληρωθει)

FILMAN
04-04-12, 16:54
Πρέπει να ανεβάσεις την τάση. 170V είναι πολύ λίγα.

spirakos
04-04-12, 17:25
Μια χαρα ειναι τα 170 πολλα σχεδια ειναι με αυτη τη ταση, και τοσα προτεινει ο κατασκευαστης για μεγαλη διαρκεια ζωης
Χωρις να γνωριζω με σιγουρια το μονο που θα αλλαξει αυξομειωνοντας τη ταση ειναι η φωτεινοτητα, πιστευω οτι και στα 120 μπορει να λειτουργησει
Θα δοκιμασω μια ιν-12 που λειτουργει με την ιδια λογικη να μας φυγει και η απορια

Papas00zas
04-04-12, 17:44
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι: Από πού βγαίνει ο σπινθήρας στα συρματάκια;

Neuraxia
04-04-12, 18:31
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι: Από πού βγαίνει ο σπινθήρας στα συρματάκια;



EDIT: Λάθος post, διαγράψτε το .

spirakos
04-04-12, 18:41
Οπως υποσχεθηκα δοκιμασα μια ΙΝ-12 απο 0-200 βολτ και αναποδα
Συμπερασμα στα 130 πηρε μπρος με απαλο καθαρο φως, μετα τα 150 γινεται πιο εντονο και πιο καθαρο,
Αναποδα απο τα 200 προς τα κατω επευτε η φωτεινοτητα και στα 120 ακριβως αχνοφωτιζε ωσπου εσβησε

ikaros1978
04-04-12, 20:29
Οπως υποσχεθηκα δοκιμασα μια ΙΝ-12 απο 0-200 βολτ και αναποδα
Συμπερασμα στα 130 πηρε μπρος με απαλο καθαρο φως, μετα τα 150 γινεται πιο εντονο και πιο καθαρο,
Αναποδα απο τα 200 προς τα κατω επευτε η φωτεινοτητα και στα 120 ακριβως αχνοφωτιζε ωσπου εσβησε

αντιστοιχες δοκιμες που εκανα στην φωτεινοτητα και με τις δικες μου εκει κατεληξα οπως ο Σπυρος.Αποψη μου ειναι 150-160 το καταλληλο ευρος τασης.

Papas00zas
05-04-12, 01:47
EDIT: Λάθος post, διαγράψτε το .
Στο αρχικό post αναφέρθηκα, τι λάθος λες;

Neuraxia
05-04-12, 01:59
Στο αρχικό post αναφέρθηκα, τι λάθος λες;

Το δικό μου πόστ είναι λάθος :001_rolleyes:, έγραψα μια πατάτα χωρίς να διαβάσω την πρώτη σελίδα
οπότε ας διαγραφεί μην σου χαλάω το thread.

FILMAN
05-04-12, 11:04
Μια χαρα ειναι τα 170 πολλα σχεδια ειναι με αυτη τη ταση, και τοσα προτεινει ο κατασκευαστης για μεγαλη διαρκεια ζωης

Πού το λέει ρε παιδιά αυτό; 170 λέει τάση διάσπασης. Αυτό σημαίνει ότι άμα είσαι γκαντέμης μπορεί να πέσεις πάνω σε κάποιο κομμάτι που να μην ανάψει καν με 170. Ύστερα αν η λυχνία έχει πάνω της π.χ. 160V θα αφήσεις μόνο 20V να πέσουν πάνω στην αντίσταση περιορισμού; Είναι σαν να έχεις ένα LED που σου λέει ο κατασκευαστής ότι δουλεύει στα 3V και 20mA και συζητάμε αν θα του δώσουμε 3V ή 2.9V ή ... Όχι βέβαια! Θα πάρουμε μια τροφοδοσία 9V και θα βάλουμε και μια αντίσταση (9 - 3) / 20 = 300Ω. Η συμπεριφορά των λυχνιών ψυχρής καθόδου είναι παρόμοια. Απαιτείται περιορισμός ρεύματος. Για να υπάρχει λοιπόν μια ικανή τάση στην αντίσταση περιορισμού η τάση που θα χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να είναι επαρκώς μεγάλη (δεν θα βάλουμε και 1000V βέβαια) ώστε η αντίσταση να ελέγχει ικανοποιητικά το ρεύμα.

Στις δοκιμές που έκανες έβαλες κάποια αντίσταση; Αν ναι τότε η τάση που λες ήταν επάνω στη λυχνία ή στην έξοδο του τροφοδοτικού; Επίσης δεν μας είπες πόσο ήταν το ρεύμα. Διότι αν ξεπέρασες τα 3mA που λέει ο κατασκευαστής τότε είσαι λάθος.

FILMAN
05-04-12, 11:08
Εγώ δε μπορώ να καταλάβω κάτι: Από πού βγαίνει ο σπινθήρας στα συρματάκια;

Γίνεται διάσπαση μέσα στη λάμπα διότι δεν είχε περιορίσει το ρεύμα με αντίσταση.

FILMAN
05-04-12, 11:12
Για δείτε τη σημείωση 1a στην πρώτη σελίδα (στο ρολόι που έχω φτιάξει εγώ έχω χρησιμοποιήσει 4 GNP-7)

spirakos
05-04-12, 16:38
Εδωσα μαξ 220 τροφοδοσια με πτωση τασης 23βολτ πανω σε μια αντισταση 15ΚΩ που ισουτε με 0.153mA
Πρεπει να εισαι πολυ γκαντεμης οταν εμενα αναψε στα 130 εσενα να αδυνατει στα 160
Βεβαια καθε τυπος εχει αλλη συμπεριφορα οποτε μιλαμε απο διαφορετικες σκοπιες

Οπως ειπες με την αντισταση ριχνεις τη ταση γνωριζοντας το ρευμα που θα τραβηξει το οποιο παλι ειναι αναλογο της τασης

FILMAN
05-04-12, 16:47
Άρα λοιπόν ήθελες μεγαλύτερη τάση για να φτάσεις το ονομαστικό ρεύμα των 2.5mA. Πώς γίνεται να μιλάτε για χαμηλότερες τάσεις; Εν πάσει περιπτώσει, το πιο εύκολο και απλό είναι η ανόρθωση του δικτύου.

spirakos
05-04-12, 17:00
Sorry λαθος 235 τροφοδοσια για να παει στα 200 η ανοδος
Αλλα περα απο αυτο μιλαμε για διαφορετικους τυπους, η γνωμη μου ειναι να αναβει αξιοπρεπως με οσο δυνατον χαμηλοτερο ρευμα για λογους διαρκειας ζωης
Δες και το ντατα, σιγουρα θα ειναι διαφορετικο απο τις δικες σου
Το ειπα νωριτερα και ξαναλεω γιατι εκει θελω να σταθω, οτι αυτο που θα αλλαξει παιζοντας με τη ταση θα ειναι η φωτεινοτητα, εντος οριων παντα, το κατω οριο το βρηκα με δοκιμη το πανω φοβαμαι...
http://www.neonixie.com/in-12/datasheet-1.jpg

FILMAN
06-04-12, 13:41
Δεν ψάχνεις το όσο το δυνατόν χαμηλότερο ρεύμα. Αν πέσεις πολύ θα έχεις σκοτεινά σημεία στα ηλεκτρόδια. Γι αυτό φροντίζεις να έχεις τα 2.5mA που συστήνει ο κατασκευαστής (για τις ...Ρωσίδες μιλάω).

spirakos
06-04-12, 16:28
Στη δικη μου περιπτωση μετα τα 130 καθολου σκοτεινα σημεια, ομοιομορφος φωτισμος