PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυροτηλέφωνο σε υπάρχον εγκατάσταση !!!



lefteris251
05-04-12, 11:09
Καλημερα σε ολους μια ερωτησουλα...μενω στον 4ο οροφο και δεν εχω θυροτηλεφωνο η υπολοιπη εχουν στο σπιτι τους θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω να θυροτηλεφωνο στο διμο μ σπιτι και να το προσαρμώσω στην υπάρχουσα εγκατασταση...και επισης για να γλιτωσω καλωδια να μου πειτε αν συνηθως τα υπαρχον καλωδια ειναι χτιστα η μεσω μποατ κατεβαινουν κατω? (γιατι σκεφτηκα να τραβηξω καλωδιο μεχρι το μποατ που βρισκεται στισ σκαλες).

cards44
05-04-12, 16:14
καλησπέρα , πιθανόν να πετάξεις καλώδιο (αν δεν έχει κάμερα νομίζω είναι 5 ή 6 καλώδια \ πολύκλωνο) δές αν μπορεί να υποστηρίξει όμως και το υπάρχον μοντέλο + ένα επιπλέον .
αν ναί πέρνεις μόνο το ακουστικό του διαμερίσματος & εγώ θα πήγαινα σε ένα διπλανό διαμέρισμα (καλός γείτονας) και θα κοίταγα την συνδεσμολογία ( ή θα εύρισκα το manual )

briko
05-04-12, 19:48
Το να βρεις τα κοινά καλώδια της πολυκατοικίας είναι εύκολο. Η στον όροφο σου η στον κάτω θα υπάρχουν . αυτό που όμως δεν υπάρχει είναι το αποκλειστικό καλώδιο του διαμερίσματος –λέγεται επιστροφή- και πάει από την είσοδο (μπουτονιέρα ) στο διαμέρισμα και χρησιμεύει για το χτύπημα του κουδουνιού.

geo1973
05-04-12, 20:11
οπως τα λεει ο προλαλησαντας...ενας αλλος παραγοντας ειναι αν ειναι καποιο σοβαρο μοντελο της αγορας και υπαρχει ακομα, και επισης αν υπαρχει προβλεψη στη μπουτονιερα.....