PDA

Επιστροφή στο Forum : Τransistor για πάτημα πλήκτρων σε τηλεκοντρόλ.



.::Nikos::.
15-04-12, 03:00
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό μέρος για το ποστ οπότε αν δεν θεωρείται σωστό ας μεταφερθεί.

Θέλω να πατάω πλήκτρα από τηλεκοντρόλ (τηλεόρασης, ηχοσυστήματος κλπ) μέσω κάποιου μικροεπεξεργαστή. Δηλαδή θέλω δίνοντας ρεύμα να ενώνονται οι επαφές της πλακέτας σαν να πατούσα το κουμπί. Δε γνωρίζω και πολλά περί transistor αλλά προσπάθησα με NPN και δεν έγινε (πατιόταν συνέχεια ακόμα και χωρίς τροφοδοσία στο base). Κάποιος μου είπε ότι γίνεται με FET αλλά δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργούν αυτά και δε ξέρω πιο transistor θα μου δουλέψει. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.

Samios60
15-04-12, 07:51
Φίλε μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ?

.::Nikos::.
15-04-12, 10:42
χμμ πως αλλιώς να το εξηγήσω? Θέλω σε κάποια πλήκτρα του τηλεκοντρόλ να πάρω τις επαφές τους (που πατάνε τα λαστιχένια κουμπάκια) και χρησιμοποιώντας κάποιο σήμα high ή low σε κάποιο transistor, να ενώνονται αυτές οι επαφές.
Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται με ρελέ, αλλά προφανώς ότι δε συμφέρει!

Samios60
15-04-12, 11:15
Μπορείς να βρείς μπουτονιέρα απο παλαιό τηλέφωνο με λίγη προσπάθεια θα δίνει στην έξοδο παλμούς π.χ 1 παλμό το 1 2 παλμούς το 2 κ.τ.λ οι παλμοί έιναι σε ταση το είχα φτιάξει παλια και αφου έκανα ενισχυση των παλμών (σε 24 βολτ) το οδηγούσα σε plc και με ενα προγραμα που ειχα φτιάξει ανοιγοκλεινα μια πόρτα ντουλάπας με κωδικό

ΘΥΜΙΟΣ
15-04-12, 11:24
Βασικη αρχη λειτουργιας ενος npn τρανζιστορ.

.::Nikos::.
15-04-12, 19:56
Μπορείς να βρείς μπουτονιέρα απο παλαιό τηλέφωνο με λίγη προσπάθεια θα δίνει στην έξοδο παλμούς π.χ 1 παλμό το 1 2 παλμούς το 2 κ.τ.λ οι παλμοί έιναι σε ταση το είχα φτιάξει παλια και αφου έκανα ενισχυση των παλμών (σε 24 βολτ) το οδηγούσα σε plc και με ενα προγραμα που ειχα φτιάξει ανοιγοκλεινα μια πόρτα ντουλάπας με κωδικό
Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να κάνω, ή εγώ δεν καταλαβα καλά τι θες να πεις. Τα κουμπιά σε ένα τηλεκοντρόλ το μόνο που κάνουν είναι να ενώνουν τις 2 επαφές κάτω από το κάθε πλήκτρο όταν το πατάς, σωστά? Άρα εγώ δεν θέλω να δίνω τάση εκεί, θέλω απλά να κλείνω το κύκλωμα, δίνοντας τάση από τον μικροεπεξεργαστή σε κάποιο transistor αν είναι εφικτό βέβαια.


Βασικη αρχη λειτουργιας ενος npn τρανζιστορ.
thanks νομίζω πως το κατάλαβα αυτό, το ερώτημα είναι, γίνεται να κλείνω και να ανοίγω το κύκλωμα του κάθε πλήκτρου χρησιμοποιώντας transistor? Γιατί με NPN (BC546 και BC548 ) που δοκίμασα, μου έκλεινε συνεχώς το κύκλωμα και πατιόταν συνέχεια το πλήκτρο. Μπορεί να κοπεί εντελώς το κύκλωμα με κάποιο άλλο είδους transistor (όσο δεν τροφοδοτείται πχ) ή εγώ κάνω σενάρια στο μυαλό μου επειδή το έχω κατανοήσει λάθος?

plouf
15-04-12, 20:19
εδω μερικές λύσεις που έιχαν ξανασυζητηθει με ποιο πρακτική και εύχρεηστη τη λύση του φιλλιπα με cd4066

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59547

dalai
15-04-12, 20:20
εφοσον τα καταφερες να λειτουργει συνεχως εχεις κανει τη μιση δουλεια.Ενοω οτι υπαρχει μια μικρη πτωση τασης που δεν ηξερα αν θα σου διμιουργουσε προβλημα οταν θα εκανες επαφη.Αλλα αφου λειτουργει ειμαστε ενταξει.
Κλασικο λαθος ειναι να εχεις βαλει λαθος τα ποδαρακια.,το αλλο λαθος ειναι να μην οδηγεις σωστα τη βαση του PNP. Αν θελεις σχεδιασε μας τι εκανες. Διαφορετικα κανε το σχεδιο του θυμιου με το (+) του κουμπιου στον συλλεκτη , το (-) στον εκπομπο και την βαση στον ελενχο on/off(+) . To (-) του ελενχου πρεπει να ενει κοινο με το (-) του κουμπιου του τηλεκοντρολ (οχι το (-) την μπαταριας αλλα του κουμπιου)

mariosm
15-04-12, 20:24
Νικο επειδη συνηθως τα κουμπια στα τηλεκοντρολ ειναι συνδεμενα σε matrix συνδεσμολογια μηπως να δοκιμαζες να χρησιμοποιησεις διακοπτακια απο 4066. Μαλλον τα πραγματα θα γινοταν πολυ απλα και απολυτα οικονομικα.


edit: Με προλαβε και ο plouf που ειπε τα ιδια.

.::Nikos::.
15-04-12, 23:47
Σας ευχαριστώ. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι σαν το 4066! Φαίνεται πολύ χρήσιμο θα πάρω ένα την Τρίτη να πειραματιστώ! Ωστόσο μπορεί να ξαναδοκιμάσω με κάνα transistor μήπως δεν είχα κάνει σωστά την συνδεσμολογία, αλλά μου φαίνεται απίθανο να καταφέρω να βρω το (-) του κάθε πλήκτρου! (ειδικά σε matrix συνδεσμολογία που δεν ξέρω καν πως είναι :blush: )

FILMAN
17-04-12, 10:38
Ξέχνα τα τρανζίστορ. Το τηλεχειριστήριο με τα μπουτόν του δεν είναι ηλεκτρολογικό κύκλωμα που σε όλους τους διακόπτες πάει η φάση. Εφαρμόζονται τεχνικές πολύπλεξης. Αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα δεν υπάρχει σταθερό + ή - σε κάποιο άκρο καθενός μπουτόν, οπότε δεν μπορείς να κάνεις αυτό που θες με τρανζίστορ ή MOSFET. Εκτός από το 4066 που σου είπαν πιο πάνω δες επίσης τα 4051, 4052, 4053, 4551 και κυρίως το MC145100 μήπως σου κάνουν καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση η γη του τηλεχειριστηρίου (δηλ. το - των μπαταριών) πρέπει να συνδεθεί με τη γη του κυκλώματος που περιλαμβάνει τον επεξεργαστή και τους ηλεκτρονικούς διακόπτες.