PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΥΤΟΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ



micalis
15-04-12, 14:18
Χαιρετω την παρεα και ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.Εχω μια απορια που μου προεκυψε,οταν χρειαστηκε να παρω 110V απο εναν αυτομετασχηματιστη (κανονικος Μ/Σ με μεσαια ληψη).Τα καλωδια ειναι με την ενδιαμεση αντισταση μαυρο 30Ω κιτρινο 60Ω κοκκινο.Η απορια μου ειναι απο ποια ακρα θα παρω την ταση που θελω με τη μεγιστη ΑΠΟΔΟΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

xsterg
15-04-12, 19:15
η εισοδος και η εξοδος οριζονται απο τον κατασκευαστη. τοσο η ταση εισοδου, οσο και η ταση εξοδου, και το ρευμα που μπορει να σου δωσει ο μετασχηματιστης ειναι κατασκευαστικα στοιχεια που δεν επιδεχονται τροποποιηση.

micalis
16-04-12, 13:42
Φιλε μου το συστημα αυτο το χρησιμοποιω χρονια αλλα εχω αυτη την απορια.

micalis
17-04-12, 13:44
Ουπς,πως θα μεταφερθει το θεμα στις ηλεκτρολογικες ερωτησεις?

micalis
27-05-12, 12:31
Χαιρετω την παρεα.Επειδη εκανα λαθος,και το ειχα αναρτησει αλλου τωρα που ειμαστε στην σωστη μερια,γνωριζει κανεις για το θεμα?

Costis Ni
27-05-12, 13:06
Aφού η λήψη είναι ατη μέση του τυλίγματος, θεωρητικά θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Στην πράξη όμως , η πλευρά που μετράει λιγότερα Ωμ θα σου δώσει λίγο περισσότερο ρεύμα και κάπως λιγότερα βόλτ. Αλλά η διαφορά είναι μικρή, δεν αξλιζει να ασχοληθείς.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

spirakos
27-05-12, 14:45
Η αντοχη στο ρευμα θα ειναι πανου ιδια, και εξαρταται απο τη διατομη του συρματος
Το μονο οριο ειναι η ισχυς του πυρηνα π.χ. 500VA
Αν δηλαδη το συρμα αντεχει 4Α και εσυ θες να παρεις 250V τοτε η καταναλωση ειναι 250*4=1000VA. Αρα στα 250V μπορεις να τραβηξεις μαξ 2Α
Αν τωρα θες 50V και η συσκευη καταναλωνει 300VA τοτε θα τραβηξει ρευμα 300/50 = 6Α, οποτε το συρμα που αντεχει 4Α θα καταστραφει

micalis
28-05-12, 03:13
Φιλε Σπυρο ο Κωστας με καταλαβε καλυτερα,αλλα το προβλημα μου ειναι το εξης.Ενας φιλος μου εχει ενα πικαπ αμερικανικο και επειδη δεν ειχε πολυ χωρο του εβαλα εναν Μ/Σ με μεσαια ληψη γυρω στα 5 W και ειναι οριακα

Costis Ni
28-05-12, 03:47
Η αντοχη στο ρευμα θα ειναι πανου ιδια, και εξαρταται απο τη διατομη του συρματος

Πωωωωωω το χα ξεχάσει αυτό! Σωστός ο Σπύρος.
Ετσι είναι, δεν μπορείς να τραβήξεις περισσότερο ρεύμα, μόνο η τάση αλλάζει.