PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακό Δίκτυο



ioannistsi
16-04-12, 21:59
Καλησπέρα σας,εγραψα κ σε αλλα foroum τα οποια ειναι καθαρα για υπολογιστες αλλα δεν καταφερα να βρω λυση....έχω λοιπόν το παρακάω πρόβλημα

εχω ενα κυριο υπολογιστη με Windows 7 Ultimate κ ενα Netbook με Windows XP Home SP3 κ προσπαθω να κάνω κοινη χρηση αρχειων (γενικα να τα βαλω σε ενα δίκτυο...) μεταξυ τους!Ξερω οτι θα πειτε οτι υπαρχουν (ακομα κ σε αυτο το φορουμ) πολλοι οδηγοι για το πως να γίνει αυτο αλλα διαβασα (οσους μπορουσα...) κ δεν εβγαλα άκρη....

Εφτιαξα που λετε μια ομαδα εργασιας στην οποια εβαλα τα 2 pc κ κάνω οσα λέει ο συγκεκριμένος οδηγός (http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/share-files-and-printers-between-windows-7-and-xp/) αλλα κ πάλι δεν μπορω να μπω απο τον εναν υπολογιστη στα κοινα αρχεια του αλλου...ο λογος ειναι επειδη εχω κωδικό για να μπορει να γινει η χρηση,Κ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ....,αν τον βγαλω μπαινει κανονικα....

Το προβλημα λοιπόν ειναι οτι δεν ξερω που βάζω τον κωδικό που εχω στα 7 για την κοινή χρηση στα XP για να επικοινωνησουν......Μήπως ξέρει κάποιος.....???

plouf
17-04-12, 01:00
καταρχην εφόσον ειναι οικιακό το δίκτυο σου οι "λόγοι ασφαλείας" ειναι περιττοί κατ εμέ..


το πρόβλημά σου ειναι οτι τα HOME ΔΕΝ ειναι σχιδιασμένα για σύνδεση σε domain Και δεν ρωτάνε για κωδικούς..
μπορέις να δοκιμάσεις να μπαίνεις στα xp home με ενα username/password (απαραιτητα με password) του οποίου υα φτιάξεις ενα ίδιο στα 7.. αλλα και πάλι δεν ειναι εγγυημένο..

ioannistsi
17-04-12, 10:43
Καλημερα...λες δλδ αν στο μικρο λαπτοπακι εβαζα τα profecional να εκανα δουλεια.....?Οπως ειπες κ εσυ αποφασισα να μην εχω κωδικους κ εβγαλα την ασφαλεια απο τα 7 κ ενω κ κανα μισαωρο εμπαινα απο τα ΧΡ στους κοινοχρηστους των 7 μετα καποια επιφοιτηση του ηρθε κ δεν με αφηνε παλι.....:saad:

Εχω τρελαθει απο χθες με τα κολοδικτυα της Microsoft....

plouf
17-04-12, 12:21
το θέμα των ΗΟΜΕ πρέπει να δουλεύει αν βγάλεις τους κωδικούς

απο κει και πέρα ενα σύνολο προβλημάτων μπορει να συμβάινει , firewall, antivirus, απλο κόλημα (Επανεκινηση), προβληματικό καλώδιο, .....

vasilllis
17-04-12, 14:27
αυτα τα 7αρια ειναι για κλωτσους.Σε αυτο που αναρτησες εχει μεσα τον οδηγο που λεει οτι εχει ασυμβατοτητα με τα home .Eπισης λεει οτι εχει επιλογη





ault is namees turn off password protection. This is located in Advanced Sharing Settings toward the bottom of the list.



http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2009/05/turnoffpw.png
If you want to keep it enabled make sure there is a log in account for the other XP machines and they have a password.


για το αν θες να βαλεις κωδικο η οχι.Επειdη ειχα παιδευτει καποτε με τα ρημαδια αυτα εγω εκανα τα εξης.Καταρχην βαλε ονομα δικτυου .Kλειδωσε τις ip στον router δηλαδη αν ο νετ εχει την 192.168.1.2 μπες στον router και κλειδωσε το να παιρνει παντα αυτη την ip(ayto eιναι και το κλειδι πιστευω).Εαν οπως ειπες εχεις δει τα κοινοχρηστα τοτε τα υπολοιπα βηματα ειναι σωστα.

kostas640
17-04-12, 16:53
Πρώτο πράγμα για να δεις αρχεία και φακέλους πρέπει να έχεις βάλει όλες τις ενημερώσεις και στα home και στα win7.. δεν νομιζω πως έχει σχέση ο κωδικός..λογικα οταν πας σε κοινόχρηστο φάκελο σου ζητάει username και password..εκει βάζεις το όνομα χρήστη του τπολογιστή που είχεις τον κοινόχρηστο φάκελο και τον κωδικό του χρήστη... το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν έιχα ποτέ πρόβλημα...

ioannistsi
17-04-12, 17:36
Πρώτο πράγμα για να δεις αρχεία και φακέλους πρέπει να έχεις βάλει όλες τις ενημερώσεις και στα home και στα win7.. δεν νομιζω πως έχει σχέση ο κωδικός..λογικα οταν πας σε κοινόχρηστο φάκελο σου ζητάει username και password..εκει βάζεις το όνομα χρήστη του τπολογιστή που είχεις τον κοινόχρηστο φάκελο και τον κωδικό του χρήστη... το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν έιχα ποτέ πρόβλημα...

Ναι αλλα εγω δεν εχω κωδικο σε κανεναν απο τους λογαριασμους χρηστων ουτε στα 7 ουτε στα ΧΡ......κ τρελαινομαι...δεν ξερω ποιον κωδικο μου ζηταει.....!!!!

ioannistsi
17-04-12, 17:40
αυτα τα 7αρια ειναι για κλωτσους.Σε αυτο που αναρτησες εχει μεσα τον οδηγο που λεει οτι εχει ασυμβατοτητα με τα home .Eπισης λεει οτι εχει επιλογη




ault is namees turn off password protection. This is located in Advanced Sharing Settings toward the bottom of the list.



http://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2009/05/turnoffpw.png
If you want to keep it enabled make sure there is a log in account for the other XP machines and they have a password.


για το αν θες να βαλεις κωδικο η οχι.Επειdη ειχα παιδευτει καποτε με τα ρημαδια αυτα εγω εκανα τα εξης.Καταρχην βαλε ονομα δικτυου .Kλειδωσε τις ip στον router δηλαδη αν ο νετ εχει την 192.168.1.2 μπες στον router και κλειδωσε το να παιρνει παντα αυτη την ip(ayto eιναι και το κλειδι πιστευω).Εαν οπως ειπες εχεις δει τα κοινοχρηστα τοτε τα υπολοιπα βηματα ειναι σωστα.



Μαλισta...αυτο δεν το σκεφτηκα φιλε μου...θα το δοκιμάσω...παντως κατι που προσεξα απο χθες ειναι οτι η Ομαδα εργασιας που χρησιμοποιουν τα 7 ειναι μόνο για τα 7...κατι τετοιο δεν υπηρχε στα ΧΡ....απλα εγω τα εμπλεξα λιγο τα πραγματα μιασ κ δημιουργησα κ στα 2 pc αλλη ομαδα εργασιας κ οχι την κλασσικη WORKGROUP..............

vasilllis
17-04-12, 18:22
οχι δεν πειραζει πως θα ονοματισεις αρκει να εχει το ιδιο ονομα.Οσο για των κωδικο που σου ζηταει ειναι γιατι ειναι βλαμενο,και εμενει στο σημειο οτι εσυ το εχεις κλειδωσει με user-password, χωρις βεβαια να το εχεις κανει.Αυτο το ειχα διορθωσει καποτε εκει που πας να δωσεις δικαιωματα στον φακελο εχει δικαιωματα για συγκεκριμενιυς χρηστες,οπου εκει πρεπει να εχεις ορισει τον χρηστη που ειναι στον αλλο υπολογιστη.
Στα λεω μπερδεμενα αλλα παει 2-3 χρονια αυτη η δουλεια και δεν τα θυμαμαι καλα.
ααα αν παιζεις και ενσυρματο -ασυρματο θα εχεις προβλημα, βρες τις ρυθμισεις στο ενσυρματο που ειναι ευκολο.
τωρα σε πια φαση εισαι?βλεπεις τον υπολογιστη αλλα οχι τα κοινα; η δεν βλεπεις ουτε τον υπολογιστη;

ioannistsi
17-04-12, 19:58
Η αληθεια ειναι οτι το νετβοοκ ειναι συνδεδεμενο ασυρματα με το ρουτερ ενω ο αλλος ειναι ενσυρματα...

Τωρα ειμαι στην φαση που το λαπτοπακι βλεπει τα κοινοχρηστα του κυριως....αλλα στον κυριως για να μπω στα οινοχρηστα μου ζηταει username k password....που δεν εχω γτ οπως ειπα δεν εχω password.......

ts0gl1s
17-04-12, 20:34
Εγώ που έχω στον σταθερό και στο μικρό 7αρια πως γίνετε από τον ένα να βλέπω τα αρχεία του άλλου πες πως είμαι στον κήπο και θέλω να βάλω από την μουσική που έχω στον σταθερό πως θα το κάνω?

kostas640
17-04-12, 21:04
τότε θα πας στα win7 κοινή χρηση αρχείων στο κεντρο δικτύου και εκει που λει κοινη χρηση και εντοπισμος κατω κατω λεει κοινη χρηση με προστασια κωδικου πρόσβασης. username θα βαλεις το όνομα χρήστη σου και τον κωδικο θα τον βρείς εκει που σου ειπα.

vasilllis
18-04-12, 01:08
Η αληθεια ειναι οτι το νετβοοκ ειναι συνδεδεμενο ασυρματα με το ρουτερ ενω ο αλλος ειναι ενσυρματα...

Τωρα ειμαι στην φαση που το λαπτοπακι βλεπει τα κοινοχρηστα του κυριως....αλλα στον κυριως για να μπω στα οινοχρηστα μου ζηταει username k password....που δεν εχω γτ οπως ειπα δεν εχω password.......

ειδες που το καταλαβα?Ασε 1 μηνα παιδευομουνα να το δουλεψω.Δοκιμασε username to onoμα χρηστη του αλλου υπολογιστη ή ψαξε στις ρυθμισεις του να απενεργοποιησεις το κλειδωμα με κωδικο ωστε να σταματησει να ζηταει password(παντως απο οσο θυμαμαι εχει να κανει με δικαιωματα που θα βαλεις να βλεπει σαν χρηστη δηλ.αν λεγεσαι Γιαννης και john τοτε πρεπει να εχεις δικαιωματα ο Γιαννης στο χρηστη John και αναποδα)

Φιλε εσυ με τα 7 αρια ειναι πανευκολο .Στις ρυθμισσεις εχει οικιακο δικτυο.ειναι πολυ ευκολο ακολουθα τις οδηγιες
και οτι θες εδω ειμαστε.