PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλλησε το ταχυτσοκ του δράπανου.



lazbir
17-04-12, 12:07
Να πω πως το δραπανο ειναι τo bosch PSB 500 RE το οποιο έχει ταχυτσοκ. Χτες στα καλά του καθουμενου ενω γυριζα το τσοκ για να ανοιξει περισσοτερο για να βαλω ενα τρυπανακι οταν πηγα να το ξανακλεισω, δεν εκλεινε με τιποτα. Εχει κολλησει και τωρα μονο κλειδωνει- ξεκλειδωνει, τα δοντια μεσα δεν κουνιουνται καθολου. Ξερει κανεις τι να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων.

xsterg
17-04-12, 12:23
φιλε δοκιμασε με προσοχη σε μεγγενη. επίσης βαλε και λιγο σπρει λαδιου η καποιο λιπαντικο.

lazbir
17-04-12, 12:36
Ευχαριστω για την συμβουλη! Σπρει λαδιου εχω βαλει αλλα τιποτα. Δεν εχω μεγγενη αλλα θα δοκιμασω με κατι σφικτηρες, χωρις πολλη δυναμη για να μην σπασει και το τσοκ.

xsterg
18-04-12, 08:38
φιλε οχι για να μην σπασει το τσοκ, αλλα να μην σου γυρισει το δραπανο η ο σφικτηρας και τραυματιστεις. θελει μεγαλη προσοχη!!!!!

chip
18-04-12, 09:49
δεν έχω ιδέα για το τι πρόκειται αλλά αν πρόκειται να το ανοίξει υποθέτω θα έχει ελατήριο και για το λόγο αυτό
ΓΥΑΛΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΠΙΒΑΛΟΝΑΙ !!!!

αλπινιστης
19-04-12, 15:12
Δοκιμασε να στηριξεις το δραπανο ετσι ωστε το τσοκ να ακουμπαει εδαφος, και εχε το για λιγες ωρες σε ενα ποτηρι με πετρελαιο - η σταθμη να καλυπτει μονο το τσοκ- δεν υπαρχει λογος να σου βραχει και το υπολοιπο!! Μετα απο λιγες ωριτσες λοιπον δες αν ξεκολλησε! Καλη τυχη!!

giavra
20-04-12, 11:56
Να πω πως το δραπανο ειναι τo bosch PSB 500 RE το οποιο έχει ταχυτσοκ. Χτες στα καλά του καθουμενου ενω γυριζα το τσοκ για να ανοιξει περισσοτερο για να βαλω ενα τρυπανακι οταν πηγα να το ξανακλεισω, δεν εκλεινε με τιποτα. Εχει κολλησει και τωρα μονο κλειδωνει- ξεκλειδωνει, τα δοντια μεσα δεν κουνιουνται καθολου. Ξερει κανεις τι να κανω? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Δυστυχώς ειναι απλη κατασκεύη και δεν μπορει να λυθεί απο πίσω ευκολα και απλά όπως τα ακριβα που μπορόυν να λυθούν ευκολα και απλά.αστο στο πετρέλαιο βουτηγμένο όλη μερα και ξαναδοκίμασε χτυπώντας ελαφρά με μια ματζόλα μήπως και λυθεί.