PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με συνδεση led



savasga
18-04-12, 09:21
σε ετοιμη καλωδιωση συναγερμου σπιτιου εχω δωσει ρευμα απο το θυροτηλεφωνο και εχω συνδεσει σε αυτο δυο κυκλωματα
α) 4 led (διαφορετικα )σε σειρα μεταξυ τους απο τα οποια το πρωτο ειναι led flasher .ετσι αναβοσβηνει ολη η σειρα
β) κομμενη ledοταινια με 3led (12 v)

το α και το β τα εχω συνδεσει παραλληλα

ετσι και τον ψευτικο συναγερμο ( το εξωτερικο κουτι που εχει την σειρηνα )τροφοδοτω και το βραδυ εχω φως στο χωλ( το ανοιγοκλεινω με διακοπτακι)
Το προβλημα μου ειναι οτι στην φαση που το κυκλωμα α αναβει μειωνεται ο φωτισμος στο κυκλωμα β , και το αντιθετο οταν σβηνει το κυκλωμα α ,αυξανει ο φωτισμος στο β.
πως μπορω αυτο να το σταματησω ετσι ωστε να εχω σταθερο φωτισμο απο το κυκλωμα β.
καθε συμβουλη σας δεκτη απλα να ξερετε οτι ειμαι ενας απλος ερασιτεχνης

FILMAN
18-04-12, 10:26
Στο κύκλωμα α έχεις βάλει καμιά αντίσταση περιορισμού ρεύματος;

savasga
18-04-12, 10:30
οχι γιατι το Vολικο των led πρεπει να ξεπερναει τα 12 v αφου μετα απο 3 μερες συνεχης λειτουργιας δεν καηκαν

FILMAN
18-04-12, 10:36
Τι λες ρε φίλε, πού τα βρήκες γραμμένα αυτά; Αν η τάση της συστοιχίας ξεπερνάει την τάση τροφοδοσίας δεν ανάβουν καν, ενώ αν είναι στα όρια, η παραμικρή μεταβολή της τάσης τροφοδοσίας μεταφράζεται σε μια τεράστια μεταβολή του ρεύματος, ήτοι της φωτεινότητας! Θα πρέπει να σπάσεις τη συστοιχία των 4 LED σε 2 + 2 LED όπου το κάθε ζευγάρι θα έχει τη δικιά του αντίσταση περιορισμού. Αν το καλώδιο σύνδεσης είναι πολύ μακρύ και / ή λεπτό το πρόβλημα δεν θα εξαλειφθεί τελείως.

katmadas
18-04-12, 10:41
οχι γιατι το Vολικο των led πρεπει να ξεπερναει τα 12 v αφου μετα απο 3 μερες συνεχης λειτουργιας δεν καηκαν

Ειναι λαθος που το κανουν αρκετοι.Το οτι δεν καηκαν σε 3 μερες δεν σημενει οτι δεν θα καουν ποτε και οτι εχεις σωστο κυκλωμα.
Στα λεντ παντα αντισταση!!!!!!!!!
Κανε αυτο που λεει ο φιλιππας.
Τα χαρακτηριστικα των λεντ τα ξερεις?

GeorgeVita
18-04-12, 10:54
...
α) 4 led (διαφορετικά) σε σειρά μεταξύ τους από τα οποία το πρώτο είναι led flasher, έτσι αναβοσβήνει όλη η σειρά
β) κομμένη led-οταινία με 3led (12 v)

το α και το β τα έχω συνδέσει παράλληλα ... το κύκλωμα α ανάβει μειώνεται ο φωτισμός στο κύκλωμα β

Αυτό συμβαίνει γιατί όταν συνδεθούν όλα παράλληλα, μόλις ανάψει η σειρά "α" η τάση ρυθμίζεται στο δικό της ΣVf που είναι χαμηλότερο από αυτό της γραμμής "β". Η γραμμή "β" εφόσον είναι LED-οταινία περιέχει αντίσταση ρύθμισης ρεύματος στο κύκλωμά της. Βάλε μια μικρή αντίσταση σε σειρά με τη γραμμή "α" για να την προστατεύσεις και να φτιάξει η φωτεινότητα στην γραμμή "β".

G

savasga
18-04-12, 10:59
αγαπητε φιλε FILMAN που μ'επιασες απο τα μουτρα θες να μου πεις οτι αν σε ενα led 3,4v βαλω μια μπαταρια 3v δεν θα δουλεψει ......μηπως πεσει η φωτεινοτητα του μονο;
αν σπασω την συστοιχια που θα βαλω το led flasher για να αναβοσβηνει ;

savasga
18-04-12, 10:59
katmadas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31830) των συγκεκριμενων οχι

savasga
18-04-12, 11:04
οκ GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806)
θα το δοκιμασω.
οταν λες μικρη αντισταση τι εννοεις ; κατω απο 100ohm.
που κοντα να κυμαινεται; ( ξερω οτι εφοσον δεν εχω τα χαρακτηριστικα των led ειναι δυσκολο να προσδιορισεις την αντισταση )

FILMAN
18-04-12, 11:09
δηλαδη θες να μου πεις οτι αν σε ενα led 3,4v βαλω μια μπαταρια 3v δεν θα δουλεψει ......μηπως πεσει η φωτεινοτητα του μονο;
αν σπασω την συστοιχια που θα βαλω το led flasher για να αναβοσβηνει ;Θα ανάψει ελάχιστα έως καθόλου. Αν σπάσεις τη συστοιχία θα χρειαστείς και δεύτερο flash LED (δηλαδή θα έχεις 2 flash LED και 2 απλά).

GeorgeVita
18-04-12, 11:15
... μικρή αντίσταση τι εννοείς; κάτω από 100ohm;
Ανάλογα με το ρεύμα του κλάδου "α", δοκίμασε 33Ω-100Ω.
Στο θέμα "υπόθεση LED (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=368357#post368357)" υπάρχουν μερικές ιδέες για πειραματικό προσδιορισμό των χαρακτηριστικών σε άγνωστο LED (χρήσιμες για γενική γνώση, εδώ βάλε απλά μια αντίσταση σε σειρά).
G

katmadas
18-04-12, 11:17
οκ GeorgeVita (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=42806)
θα το δοκιμασω.
οταν λες μικρη αντισταση τι εννοεις ; κατω απο 100ohm.
που κοντα να κυμαινεται; ( ξερω οτι εφοσον δεν εχω τα χαρακτηριστικα των led ειναι δυσκολο να προσδιορισεις την αντισταση )

Φιλε εφοσον δεν ξερεις τα χαρακτηριστικα τους δεν μπορεις να μαθεις την ακριβη αντισταση που πρεπει να βαλεις.
Αν δεν κανεις 2πλη σειρα τοτε δεν θα περνεις το μαξιμουμ ρευμα.
Η 100 ωμ ειναι μεγαλη αν υπουθεσουμε οτι η vf των λεντ ειναι περιπου 3 βολτ.Τοτε θα θες πολυ πιο μικρη.
Αν ειναι ομως κοντα στα 2 βολτ τοτε μια μεγαλυτερη απο 100 ωμ χρειαζεται.
Υποθετικα...

savasga
18-04-12, 11:27
οκ μηπως ομως θα δημιουργηθει καποιο αλλο προβλημα; μηπως δεν θα αναβοσβηνουν ολα μαζι (4) λογω οτι ειναι διαφορα ledq

GeorgeVita
18-04-12, 11:28
... σε έτοιμη καλωδίωση συναγερμού σπιτιού έχω δώσει ρεύμα από το θυροτηλέφωνο ...

Μας διέφυγε και το απλούστερο: η τάση για το θυροτηλέφωνο δεν είναι σταθερή οπότε με κάθε κατανάλωση ρεύματος (ακόμη και από το κουδούνι ή τον ενισχυτή του) η φωτεινότητα στα LED φωτισμού θα μεταβάλλεται. Πρέπει να γίνει ρύθμιση ρεύματος στα LED φωτισμού, η τάση μπορεί να μη φτάνει τα 12V (μετά τη ρύθμιση) και θα πρέπει να "σπάσει" η LED-οταινία.

G

savasga
18-04-12, 11:29
σ'ευχαριστω πολυ GeorgeVita

FILMAN
18-04-12, 11:31
Εννοείται βέβαια ότι θα αναβοσβήνουν μαζί κατά ζεύγη. Τα δυο flash LED δεν θα αναβοσβήνουν παρέα! Αν αυτό σ' ενοχλεί βάλε μόνο ένα flash LED αλλά θα χρειστείς κι ένα απλό κυκλωματάκι που θα οδηγεί τα υπόλοιπα. Πες μας τα χρώματα των LED που έχεις βάλει.

savasga
18-04-12, 11:31
Μας διέφυγε και το απλούστερο: η τάση για το θυροτηλέφωνο δεν είναι σταθερή οπότε με κάθε κατανάλωση ρεύματος (ακόμη και από το κουδούνι ή τον ενισχυτή του) η φωτεινότητα στα LED φωτισμού θα μεταβάλλεται. Πρέπει να γίνει ρύθμιση ρεύματος στα LED φωτισμού, η τάση μπορεί να μη φτάνει τα 12V (μετά τη ρύθμιση) και θα πρέπει να "σπάσει" η LED-οταινία.

G

το θυροτηλεφωνο δεν χρησιμοποιειται

FILMAN
18-04-12, 11:32
Μας διέφυγε και το απλούστερο: η τάση για το θυροτηλέφωνο δεν είναι σταθερή οπότε με κάθε κατανάλωση ρεύματος (ακόμη και από το κουδούνι ή τον ενισχυτή του) η φωτεινότητα στα LED φωτισμού θα μεταβάλλεται. Πρέπει να γίνει ρύθμιση ρεύματος στα LED φωτισμού, η τάση μπορεί να μη φτάνει τα 12V (μετά τη ρύθμιση) και θα πρέπει να "σπάσει" η LED-οταινία.

G
χμ, μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Υπάρχουν και μοντέλα από παλιά με 78ΧΧ. Τώρα βέβαια ο φίλος μας μάλλον εναλλασσόμενο έχει πάρει...

savasga
18-04-12, 11:35
Εννοείται βέβαια ότι θα αναβοσβήνουν μαζί κατά ζεύγη. Τα δυο flash LED δεν θα αναβοσβήνουν παρέα! Αν αυτό σ' ενοχλεί βάλε μόνο ένα flash LED αλλά θα χρειστείς κι ένα απλό κυκλωματάκι που θα οδηγεί τα υπόλοιπα. Πες μας τα χρώματα των LED που έχεις βάλει.

1 κοκκινο ledflasher,1 διαφανες ποπυ δινει μπλε χρωμα εντονο και 2 διαφανη που δινουν κοκκινο χρωμα οχι πολυ εντονο

FILMAN
18-04-12, 11:37
Ωραία, μήπως ξέρεις αν η τροφοδοσία που έχεις πάρει από το θυροτηλέφωνο είναι συνεχής ή εναλλασσόμενη;

savasga
18-04-12, 11:40
Ωραία, μήπως ξέρεις αν η τροφοδοσία που έχεις πάρει από το θυροτηλέφωνο είναι συνεχής ή εναλλασσόμενη;

δυστυχως οχι

GeorgeVita
18-04-12, 11:45
Προτείνω να βάλει απλά μια αντίσταση σε σειρά με τα LED που θα αναβοσβήνουν χωρίς να αλλάξει την συνδεσμολογία. Το αναβόσβησμά τους τον καλύπτει ως έχει.

Το πρόβλημα είναι ότι αλλάζει η φωτεινότητα στα LED φωτισμού. Αυτό μπορεί να συμβεί:
1. γιατί πέφτει η τάση σε όλο το κύκλωμα λόγω ρεύματος (ασταθεροποίητο ή μικρό τροφοδοτικό)
2. λόγω παράλληλης Vf (σαν δίοδος zener από το κύκλωμα που αναβοσβήνει).

το #2 διορθώνεται με την αντίσταση σε σειρά στο κύκλωμα "α" (flashing) ενώ το #1 θέλει ψάξιμο (βολτομέτρηση, κλπ) ή να μπει άλλο, γνωστό τροφοδοτικό.
G

savasga
18-04-12, 11:55
Προτείνω να βάλει απλά μια αντίσταση σε σειρά με τα LED που θα αναβοσβήνουν χωρίς να αλλάξει την συνδεσμολογία. Το αναβόσβησμά τους τον καλύπτει ως έχει.

Το πρόβλημα είναι ότι αλλάζει η φωτεινότητα στα LED φωτισμού. Αυτό μπορεί να συμβεί:
1. γιατί πέφτει η τάση σε όλο το κύκλωμα λόγω ρεύματος (ασταθεροποίητο ή μικρό τροφοδοτικό)
2. λόγω παράλληλης Vf (σαν δίοδος zener από το κύκλωμα που αναβοσβήνει).

το #2 διορθώνεται με την αντίσταση σε σειρά στο κύκλωμα "α" (flashing) ενώ το #1 θέλει ψάξιμο (βολτομέτρηση, κλπ) ή να μπει άλλο, γνωστό τροφοδοτικό.
G

θα ξεκινησω διορθωνοντας το #2 βαζοντας σε σειρα διαφορες αντιστασεις απο 33-100Ω.
οσο για το #1 δυστυχως δεν εχω τα απαραιτητα εργαλεια (πολυμετρο.κλπ)
ευχαριστω ολους σας παρα πολυ και για τις προτασεις αλλα και για την υπομονη σας.
να ειστε ολοι καλα

FILMAN
18-04-12, 11:58
Δοκίμασε και αντιστάσεις πάνω από 100Ω

savasga
18-04-12, 12:39
Δοκίμασε και αντιστάσεις πάνω από 100Ω

ΟΚ θα το κανω

.::Nikos::.
18-04-12, 15:19
Πάντως ένα πολυμετράκι είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχει πάντα. Για ερασιτεχνικές δουλειές θα βρεις και πολυμετρα με 10 ευρώ δεν είναι τίποτα ακριβό ούτε δύσκολο να βρεις. :wiink:

savasga
19-04-12, 18:41
δοκιμασα οπως μου προτεινατε αντιστασεις στο κυκλωμα α (του ψευτοσυναγερμου με τα 3 led και το flashled ) και παρατηρησα τα εξης:
οσο ανεβαζα τα ohms της αντιστασης τοσο η ενταση της φωτεινοτητας του επεφτε (στο α κυκλωμα) εως και εσβηνε τελειως και ταυτοχρονα στο κυκλωμα β το προβλημα αυξομειωσης της φωτεινοτητας κατα το αναβοσβημα του κυκλωματος α μειωνοταν εως και εξαφανιζοταν.
οτι κι αν δοκιμασα το προβλημα παρεμεινε με την χρηση τομη να βρισκεται σε αντιστασεις απο 120-200ohms δηλαδη μια μετρια κατασταση αποδοσης και για τα δυο κυκλωματα.
παντως ευχαριστω ολους για τις συμβουλες

GeorgeVita
19-04-12, 18:56
...μια μέτρια κατάσταση απόδοσης και για τα δυο κυκλώματα...

Αν το τροφοδοτικό δίνει συνεχή τάση, θα έχεις επιπλέον βελτίωση τοποθετώντας ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές (προσοχή στην πολικότητα) πριν και μετά την αντίσταση της γραμμής "α". Δοκίμασε 1000μF/25V.

Μπορείς να καταλάβεις αν έχεις συνεχή τάση με την αλλαγή των πόλων στα LED φωτισμού. Με συνεχή τάση θα ανάβουν μόνο σε μια φορά (το + στο +). Στην περίπτωση εναλλασσόμενης τάσης θα ανάβουν και στην "ανάποδη" σύνδεση. Τα LED δεν θα πάθουν τίποτε γιατί είναι δίοδοι σε σειρά.

G

savasga
20-04-12, 07:57
Αν το τροφοδοτικό δίνει συνεχή τάση, θα έχεις επιπλέον βελτίωση τοποθετώντας ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές (προσοχή στην πολικότητα) πριν και μετά την αντίσταση της γραμμής "α". Δοκίμασε 1000μF/25V.

Μπορείς να καταλάβεις αν έχεις συνεχή τάση με την αλλαγή των πόλων στα LED φωτισμού. Με συνεχή τάση θα ανάβουν μόνο σε μια φορά (το + στο +). Στην περίπτωση εναλλασσόμενης τάσης θα ανάβουν και στην "ανάποδη" σύνδεση. Τα LED δεν θα πάθουν τίποτε γιατί είναι δίοδοι σε σειρά.
G
συμφωνα με αυτα που λες οσο αφορα την ταση (αν ειναι συνεχης ή εναλλασομενη) τοτε ειναι σιγουρα συνεχη.
οσο για τους πυκνωτες μην ξεχνας οτι απευθυνεσαι σε εναν ερασιτεχνη με γνωσεις ηλεκτρισμου απο το γενικο λυκειο.
πως διαφερουν οι ηλεκτρολυτικοι απο τους μη ,εμφανισιακα;
πως να συνδεθουν πριν και μετα την αντισταση (πολικοτητα);
η αντισταση παιζει ρολο αν συνδεθει πριν το κυκλωμα α ή μετα απο αυτο;
με ποια λογικη θα βοηθησουν οι 2 πυκνωτες; (αυτο για να μαθω και κατι)

GeorgeVita
20-04-12, 10:27
Η LED-οταινία πρέπει να έχει σημειωμένους πόλους + και -
Εκεί θα συνδέσεις παράλληλα ένα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1000μF/25V που μοιάζει με τον παρακάτω:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/Condensador_electrolitico_150_microF_400V.jpg/220px-Condensador_electrolitico_150_microF_400V.jpg

Θα τον αγοράσεις από κατάστημα ανταλλακτικών για ηλεκτρονικά και έχει σημειωμένο το - (θα σε βοηθήσει και ο πωλητής). Εδώ σκοπός του πυκνωτή είναι να έχει αποθηκευμένη λίγη ενέργεια τοπικά για κατανάλωση.

G

savasga
20-04-12, 11:05
φιλε GeorgeVita με μπερδεψες.στην προτελευταια σου απαντηση λες "θα έχεις επιπλέον βελτίωση τοποθετώντας ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές (προσοχή στην πολικότητα) πριν και μετά την αντίσταση της γραμμής "α" " .......να σου θυμισω οτι στο α υπαρχουν τα 4 led με το flashled, ενω στην τελευταια σου μιλας για την ledοταινια
που θα βαλω τον ή τους πυκνωτες ; στο α με τα 4 led και την αντισταση που εβαλα ( εναν πριν και εναν μετα την αντισταση ) ή στο β συνδεοντας τον παραλληλα;

GeorgeVita
20-04-12, 12:14
... το α και το β τα έχω συνδέσει παράλληλα ...

Εφόσον οι δυο γραμμές είναι παράλληλα, τοποθετώντας τον πυκνωτή στο "β" είσαι σίγουρος για την ορθή πολικότητα του πυκνωτή γιατί υπάρχει σήμανση πολικότητας επάνω στη LED-οταινία. Ο πυκνωτής αυτός είναι τοποθετημένος πρίν την αντίσταση της γραμμής α. Είναι πιο δύσκολο να σου περιγράψω τι θα προσέξεις στον 2ο πυκνωτή (πως θα βρεις την πολικότητα) οπότε έκανα το παρακάτω διάγραμμα μήπως γίνουν πιο κατανοητά:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/varleds.jpg

G

savasga
20-04-12, 13:42
Εφόσον οι δυο γραμμές είναι παράλληλα, τοποθετώντας τον πυκνωτή στο "β" είσαι σίγουρος για την ορθή πολικότητα του πυκνωτή γιατί υπάρχει σήμανση πολικότητας επάνω στη LED-οταινία. Ο πυκνωτής αυτός είναι τοποθετημένος πρίν την αντίσταση της γραμμής α. Είναι πιο δύσκολο να σου περιγράψω τι θα προσέξεις στον 2ο πυκνωτή (πως θα βρεις την πολικότητα) οπότε έκανα το παρακάτω διάγραμμα μήπως γίνουν πιο κατανοητά:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/varleds.jpg

G

καλα τωρα μ'εστειλες......δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα καθοσουν και θα εκανες ολο αυτο το σχεδιο.
και παλι σ'ευχαριστω και να εισαι καλα.
επειδη θα λειψω λιγες μερες απο το σπιτι οταν θα επιστρεψω και δοκιμασω αυτα που προτεινες θα στειλω απαντηση
και παλι ευχαριστω

savasga
03-05-12, 06:38
πειραζει αν αντι για πυκνωτες 1000μf/25v βαλω 1000μf/35v ; στο καταστημα που πηγα δεν ειχαν 25v , μου εδωσαν 35v και μου ειπαν οτι δεν πειραζει.
να το δοκιμασω;

GeorgeVita
03-05-12, 08:17
πειραζει αν αντι για πυκνωτες 1000μf/25v βαλω 1000μf/35v;
Ναι μπορείς να βάλεις πυκνωτές για μεγαλύτερη τάση (αναφέρεται στη μέγιστη τάση λειτουργίας και απλά θα είναι μεγαλύτερου μεγέθους).
G

savasga
03-05-12, 08:53
μπορω δηλαδη να βαλω 1000μf και με λιγοτερα V απο 25v ; ελπιζω σημερα να βρω ευκαιρια να τους τοποθετησω

GeorgeVita
03-05-12, 09:22
μπορω δηλαδη να βαλω 1000μf και με λιγοτερα V απο 25v ; ελπιζω σημερα να βρω ευκαιρια να τους τοποθετησω

Τα 25V τα επέλεξα για ασφάλεια. Η αμέσως χαμηλότερη τάση λειτουργίας ηλεκτρολυτικών πυκνωτών είναι τα 16V. Από τα σχόλιά σου δεν είμαι σίγουρος ότι η τάση είναι ακριβώς 12V και όχι 13.8V, 14V ...
Επίσης η χωρητικότητα των 1000μF είναι ενδεικτική. Ανάλογα με τη βελτίωση που θα έχεις μπορείς να βάλεις 470μF ή 2200μF. Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές αν τοποθετηθούν παράλληλα αθροίζουν την χωρητικότητά τους. Θα μπορούσες να βάλεις 2x 470μF/25V παράλληλα (προσοχή στην πολικότητα) αντί του 1000μF/35V.

Το σημαντικό θα είναι να κάνεις μία δοκιμή...

G

savasga
03-05-12, 09:30
επειδη μ'αρεσουν αυτου του ειδους τα πειραματα και γενικα ψαχνομαι, θα κανω και αυτες τις δοκιμες .
επειδη ειμαι ομως και ανθρωπος που αυτο που κανω θελω να το καταλαβαινω κιολας μηπως ( χωρις να θελω να καταχραστω την υπομονη σου και την διαθεση σου ) μπορεις να μου πεις πως οι πυκνωτες που θα συνδεσω θα βοηθησουν στην επιλυση του προβληματος (οσο και αν το σκεφτηκα δεν μπορεσα με τι τροπο θα βοηθησουν )

GeorgeVita
03-05-12, 09:44
Θα υπάρχει τοπικά αποθηκευμένη τάση για τα LED ανεξάρτητη για κάθε "κύκλωμα" (flash και φωτισμού) η οποία δεν θα καταναλώνεται αμέσως στο διπλανό κύκλωμα λόγω της αντίστασης 100Ω. Οι απότομες μεταβολές της τάσης στα LED έχουν σαν αποτέλεσμα τις αναλαμπές τους. Με τους πυκνωτές η τάση θα μεταβάλλεται πιό ομαλά μειώνοντας και το κακό οπτικό αποτέλεσμα. Αν γνωρίζαμε "τι τροφοδοτικό" έχεις θα είμασταν πιο σίγουροι στις προβλέψεις (ακόμη δεν είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα).

Θέλεις να φτιάξω το ισοδύναμο κύκλωμα στο εργαστήριο και να κάνω μετρήσεις; Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω διάφορα LED και τροφοδοτικά για να προβλέψουμε σωστά το αποτέλεσμα.

G

savasga
03-05-12, 09:56
δηλαδη κατα την φαση που τραβαει ρευμα το κυκλωμα φωτισμου και ταυτοχρονα πεφτει η ενταση στην λεντοταινια τοτε οι πυκνωτες θα δινουν μερος απο την αποθηκευμενη τους ταση στην λεντοταινια ετσι ωστε να μειωνεται το φαινομενο του αναβοσβηματος στην λεντοταινια;
δεν θελω να σε βαλω να φτιαχνεις ισοδυναμα κυκλωματα για το δικο μου καπριτσιο. εφοσον δεν θα κανω καποια ζημια σε τροφοδοτικο θα κανω καποιες δοκιμες με ολα αυτα που ειπαμε . ετσι κι αλλιως το προβλημα του αναβοσβηματος της λεντοταινιας ειναι πολυ μικρο και δεν ειναι ενοχλητικο αρα ειναι αποδεκτο. και παλι σέυχαριστω

savasga
04-05-12, 10:40
εκανα χθες αρκετες δοκιμες με διαφορους πυκνωτες (16v/10mf/100mf- 25v/470mf/33mf - 35v/1000mf κλπ) και με συνδυασμο μεταξυ τους χωρις κανενα αποτελεσμα.
το προβλημα που αντιμετωπισα ηταν το εξης : αναλογα με τους πυκνωτες που εβαζα ειχα διαβαθμισεις στην διορθωση του αναβοσβηματος της λεντοταινιας με ταυτοχρονη μειωση της εντασης της φωτεινοτητας στο κυκλωμα φωτισμου . σε καμια απο τις δοκιμες που εκανα δεν καταφερα να εχω καλυτερο αποτελεσμα απο αυτο που εχω ηδη.
κατι αλλο που παρατηρησα ηταν οτι βαζοντας τον πυκνωτη στο κυκλωμα του φωτισμου (μετα την αντισταση) επεφτε η φωτεινοτητα στην λεντοταινια αλλα μειωνοταν το προβλημα αναβοσβηματος της και ταυτοχρονα μειωνοταν και η ενταση φωτισμου στο αλλο κυκλωμα , και οταν εβαζα και τον δευτερο πυκνωτη στην λεντοταινια η ενταση στο κυκλωμα φωτισμου σχεδον μηδενιζοταν. ολα αυτα προς ενημερωση του φιλου GeorgeVita. για αλλη μια φορα σ'ευχαριστω
προς το παρον αφησα τα πραγματα οπως εχουν

GeorgeVita
04-05-12, 10:58
έκανα χθες αρκετές δοκιμές με διάφορους πυκνωτές ... δεν κατάφερα να έχω καλύτερο αποτέλεσμα ...

Ο 470μF και ο 1000μF θα' πρεπε να βελτιώνουν την κατάσταση. Ευχαριστώ και εγώ για την ενημέρωση ως προς το αποτέλεσμα.
Δεν βλέπω και εναλλακτική λύση χωρίς αντικατάσταση ή πείραγμα της LED-οταινίας. Πάλι θα χρειαζόσουν πολύμετρο για κάποιες μετρήσεις τάσης.

G

savasga
04-05-12, 11:49
Ο 470μF και ο 1000μF θα' πρεπε να βελτιώνουν την κατάσταση. Ευχαριστώ και εγώ για την ενημέρωση ως προς το αποτέλεσμα.
Δεν βλέπω και εναλλακτική λύση χωρίς αντικατάσταση ή πείραγμα της LED-οταινίας. Πάλι θα χρειαζόσουν πολύμετρο για κάποιες μετρήσεις τάσης.

G

βελτιωνουν ως προς το αναβοσβημα της λεντοταινιας ( το εξαφανιζουν) αλλα μειωνουν παρα πολυ την ενταση του φωτισμου στο αλλο κυκλωμα

GeorgeVita
04-05-12, 12:25
... αλλά μειώνουν παρά πολύ την ένταση του φωτισμού στο άλλο κύκλωμα

Μείωση της αντίστασης 100Ω σε 47Ω, 33Ω
ή αλλαγή του μπλε LED με ένα κόκκινο (το μπλε θέλει >3V για να ανάψει ενώ τα κόκκινα περίπου 2V).
G

Υ.Γ. >42 σχόλια σε ένα θέμα με απλά LED!

savasga
04-05-12, 13:57
Μείωση της αντίστασης 100Ω σε 47Ω, 33Ω
ή αλλαγή του μπλε LED με ένα κόκκινο (το μπλε θέλει >3V για να ανάψει ενώ τα κόκκινα περίπου 2V).
G

Υ.Γ. >42 σχόλια σε ένα θέμα με απλά LED!
οκ θα δοκιμασω κι αυτο

lepouras
05-05-12, 04:38
επειδή λες ότι χρησιμοποίησες την έτυμη εγκατάσταση του συναγερμού, χρησιμοποίησες μόνο το ένα ζευγάρι από τα 3 που έχει συνήθως το καλώδιο που βάζουν για σειρήνα? αν ναι δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις και τα υπόλοιπα? δηλαδή 3+3. μια υπόθεση κάνω.

savasga
05-05-12, 14:04
επειδή λες ότι χρησιμοποίησες την έτυμη εγκατάσταση του συναγερμού, χρησιμοποίησες μόνο το ένα ζευγάρι από τα 3 που έχει συνήθως το καλώδιο που βάζουν για σειρήνα? αν ναι δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις και τα υπόλοιπα? δηλαδή 3+3. μια υπόθεση κάνω.

τα καλωδια που διατρεχουν ολο το συστημα του συναγερμου ειναι ενα 8κλωνο με θωρακιση (αυτο το αλουμινοχαρτο )
εσυ εννοεις να ενωσω τα 3 μαζι για να γινει 1 και τα αλλα 3 παλι για να γινουν 1 ;
τι φανταζεσαι οτι θα καταφερω με αυτο; μηπως για να αυξησω την αντισταση;

savasga
05-05-12, 14:14
Μείωση της αντίστασης 100Ω σε 47Ω, 33Ω
ή αλλαγή του μπλε LED με ένα κόκκινο (το μπλε θέλει >3V για να ανάψει ενώ τα κόκκινα περίπου 2V).
G

Υ.Γ. >42 σχόλια σε ένα θέμα με απλά LED!

το μπλε δεν το αλλαζω γιατι θελω . αφαιρεσα ενα απο τα 2 ισχυρα κοκκινα (εμειναν το φλας λεντ το ισχυρο μπλε και ενα ισχυρο κοκκινο) το προβλημα παρεμεινε.
μειωσα και την αντισταση αλλα τιποτα.
δοκιμασα και κατι αλλο. εβαλα αντι για 4 λεντ στο συναγερμο μια λεντοταινια με 3λεντακια( οπως και στο κυκλωμα του φωτισμου)και ενα φλαςλεντ μαζι. ηταν το καλυτερο αποτελεσμα που ειχα και με εντονο φως στο συναγερμο.προς το παρον τα εχω αφησει οπως ηταν

lepouras
05-05-12, 14:56
τι φανταζεσαι οτι θα καταφερω με αυτο; μηπως για να αυξησω την αντισταση;
όχι έλεγα μήπως πρέπει να μειώσεις την πτώση τάσης που μπορεί να έχεις στην γραμμή λόγω μήκους. δηλαδή το αντίθετο απο αυτό που είπες.

savasga
06-05-12, 07:31
όχι έλεγα μήπως πρέπει να μειώσεις την πτώση τάσης που μπορεί να έχεις στην γραμμή λόγω μήκους. δηλαδή το αντίθετο απο αυτό που είπες.

οκ θα το δοκιμασω κι αυτο

savasga
10-05-12, 06:42
η τροφοδοσια γινεται απο --- ανορθωτη θυροτηλεφωνου 230v 12ac/9dc αν αυτο λεει κατι