PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα σχεδιασης κυκλωματων



CrazorMorfin
18-04-12, 17:26
Καλησπερα σε ολους εψαξα στην αναζητηση αλλα δεν βρηκα αυτο που ηθελα και ετσι ειπα να ανοιξω ενα θεμα. Ψαχνω ενα προγραμμα με το οποιο να φτιαχνω κυκλωματα και να τα τρεχω ωστε να μπορω να παιρνω τα αποτελεσματα τους. Για παραδειγμα να φτιαχνω μια γεφυρα και με συγκεκριμενα φορτια να εχω μια συγκεκριμενη ενταση και ταση αλλα και την μορφη της (δηλαδη το παλμογραφημα με τιμη συγκεκριμενη).
Επισης πειτε μου καποια κοντινα αν μπορειτε προγραμματα αν μπορειτε. Εχω δουλεψει το fine της 4M αλλα και το Eplan. Ευχαριστω.

gas_liosia
18-04-12, 17:44
Γεια σου Γιάννη και καλωσόρισες! Για ηλεκτρονικά κυκλώματα και εξομείωση το Proteus είναι πολύ καλό και θα βρεις και μερικά tutorials που φτιάχτηκαν από μέλη του φόρουμ εδώ.
Για το δεύτερο δεν σε πολυέπιασα... Ζητάς προγράμματα ηλεκτρολογικών μελετών παρόμοια με αυτά που αναφέρεις;

CrazorMorfin
18-04-12, 17:53
Καλησπερα, καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση. Ηθελα να πω πως εχω δουλεψει αυτα τα δυο και κανενα δεν κανει την δουλεια που θελω. Εψαχνα τωρα και ειδα οτι το Tina Design Suite κανει παρομοια δουλεια, κατεβαζω ενα demo τωρα απο το official και θα δω. Ευχαριστω.

stavros_97s
18-04-12, 17:59
Γεια σου Γιαννη.Εγω χρησιμοποιώ Το C (http://www.falstad.com/circuit/)ircuit simulator Applet και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, έχει μέσα κάποια έτοιμα κοικλωματακια αλλά μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου κυκλώματα!:biggrin:

gas_liosia
18-04-12, 18:36
Το Fine και το EPLAN είναι καθαρά ηλεκτρολογικά προγράμματα. Εσύ απ' ότι κατάλαβα χρειάζεσαι εξομοίωση ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Καλό πρόγραμμα είναι και το PSpice αλλά είναι σχετικά δύσκολο για αρχάριους. Το Proteus το προτείνω γιατί είναι σχετικά απλό και πρακτικό.

CrazorMorfin
19-04-12, 14:17
To Proteus που μπορουμε να το βρουμε? Γνωριζει καποιος? Ευχαριστω.