PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ SV/SY



spiros123
18-04-12, 23:33
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,:001_smile:

Εδω και 2 3 μήνες προσπαθώ να καταλάβω τις αλλαγές που έχουν γίνει ως προς τις άδειες ραδιοερασιτέχνη μπας και καταφέρω και πάρω callsign. Δυστυχώς οπως ήταν αναμενόμενο στο KEΠ δέν μπορούσαν να μου βρουν τίποτα:001_tt2:..Μήπως λοιπόν έχει κανείς καμιά ιδέα τι πρόκειται να γίνει ή πότε θα διεξαχθούν εξετάσεις? Για να σας προλάβω, ρώτησα τον πρόεδρο της λέσχης μας (SZ8CFU) αλλά και αυτός δεν ξέρει τίποτα.







ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ :001_rolleyes:

lcharal
12-05-12, 10:50
Όπως και με το προηγούμενο σύστημα, υπάρχουν 2 κατηγορίες, η κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου (SY), και η κατηγορία 1, ή όπως την αναφέρει ο Ν.1969/2-9-11 κατηγορία HAREC (SV).
Οι διαφορές που εγώ έχω εντοπίσει είναι στην εξεταστέα ύλη, για μεν την κατηγορία 1, έχει εξαιρεθεί και δεν εξετάζεται ο ενδιαφερόμενος στην ικανότητα αποστολής και λήψης σημάτων MORSE, για μεν την κατηγορία 2 (SY) στην εκχώρηση περισσότερων υποζωνών συχνοτήτων όπου όμως έχει περιοριστεί η ισχύς της εκπομπής κατά το νόμο, στα 10Watt σε κάθε υποζώνη. Η εξεταστέα ύλη στη δεύτερη κατηγορία δε νομίζω να έχει τρομακτικές διαφορές, αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

Όσο για τις εξετάσεις να σε ενημερώσω ότι έχουν ήδη ανακοινωθεί κάποιες ημερομηνίες για τη διεξαγωγή τους, δες το παρακάτω λινκ, http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=63515.Απευθύνσου στην αρμόδια υπηρεσία της Περιφέρειάς σου, κοινώς στο μηχανολογικό, για περισσότερες πληροφορίες.

Ελπίζω να βοήθησα σχετικα...

73's de SV9QCQ

thanp
12-05-12, 11:26
Οι αλλαγές είναι πως αν και αφαιρέθηκε από την κατηγορία 1 (SV) η εξέταση στα Morse, προστέθηκαν περίπου 550 νέες τεχνικές ερωτήσεις κάνοντας την ύλη σαφώς δυσκολότερη για τον νεοεισερχόμενο και πολύ πιο απαιτητική σε κατανόηση και απομνημόνευση. Κάποιες ερωτήσεις προστέθηκαν (ή άλλαξαν) και στην κατηγορία SY, αλλά αυτές είναι λίγες και ιδιαίτερα εύκολες.

Όσο για τους περιορισμούς της εισαγωγικής κατηγορίας (SY), για τους περισσότερους νέους συναδέλφους δεν αποτελούν εμπόδιο. Αντιθέτως, κάποιοι από τους σημαντικούς περιορισμούς της παλαιάς "μικρής" κατηγορίας (SW) έχουν πλέον αρθεί. Έτσι, ο κάτοχος αδείας SY μπορεί πια να κατέχει και να λειτουργεί βραχέο μηχάνημα και κεραίες και αυτό είναι η μεγαλύτερη αλλαγή στο νέο σύστημα. Όσο για την ισχύ των 10W, με εξαίρεση τα βραχέα όπου ίσως θεωρηθεί μικρή, στις υπόλοιπες συχνότητες όχι απλά είναι υπεραρκετή, αλλά κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να επιβληθεί ως καθολικός περιορισμός σε όλους μας μήπως και μάθουμε πως δεν μιλούμε στο τοπικό repeater ή simplex με τον γείτονά μας έχοντας την ισχύ στο τέρμα. :wiink:

matthew
13-05-12, 12:19
Ακόμη συνάδελφοι να πούμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 21 παράγραφος 3 του νέου κανονισμού 1969 02/9/2011, στους ραδιοερασιτέχνες κάτοχους άδειας «κατηγορίας εισαγωγικού επιπέδου», δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών με μέγιστο κέρδος μεγαλύτερο των τριών (3) dbi. Κάτι που είναι σημαντικό, καθώς περιορίζεται σημαντικά η εμβέλεια εκπομπής όπως & η δυνατότητα λήψης μακρινών σημάτων σε αυτούς τους σταθμούς.
Δεν μπορώ να κρίνω αν αυτό είναι δίκαιο η όχι, η πράξη θα δείξει.

thanp
13-05-12, 17:57
Το πρόβλημα φίλε μου Μάνθο, δεν είναι αν είναι δίκαιο, αλλά αν είναι εφαρμόσιμο τη στιγμή που ακόμα και το L/2 δίπολο επάνω από το έδαφος έχει gain 7-8 dBi (2.15 έχει μόνο στο κενό).

Οπότε κάποιος θα πρέπει να τους πει να μας εξηγήσουν αν εννοούσαν 3dBi στο κενό. Προσωπικά, το προσπάθησα δύο φορές από πέρισυ που βγήκε το ΦΕΚ αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση από τους "αρμοδίους". Το παράδοξο είναι πως διόρθωσαν τις 5-6 ερωτήσεις σχετικές με dBi που είχαν λάθος στην πρωτότυπη μορφή της νέας ύλης και που τους τις υποδείξαμε, διευκρινίζοντας αν πρόκειται για συνθήκες κενού ή όχι.

Ωστόσο το θέμα των κεραιών το άφησαν στην ...κρίση μας. Αν πάντως εννοούν σε πραγματικές συνθήκες, τότε οι συνάδελφοι SY θα πρέπει να βγούν τρόπο να εισαγάγουν resistive απώλειες (!!!) ακόμα και στο πλέον απλό διπολάκι τους αν θέλουν να είναι συνεπείς με το γράμμα του νόμου. Αλλά και στο θεωρητικό κενό να εννοούν πολύ θα ήθελα να δω ποιός SY δεν θα χρησιμοποιεί στα V/U τίποτα καλύτερο από ένα διπολάκι, μια ground plane ή άντε το πολύ - πολύ μια X30 και αυτή μόνο στα 2m καθώς το gain της στα 70cm είναι 5.5dBi. :001_rolleyes:

matthew
16-05-12, 14:15
Ή πάλι μία J-Pole για τα 2 m θα ήταν απαγορευτική για τους Γιάνκηδες! :confused1: Μήπως θέλουν να τους αποθαρρύνουν από την κατασκευή αυτοσχέδιων κεραιών & να τους αναγκάσουν να γίνουν ραδιοχρήστες αναγκαστικά σε αυτό το θέμα; Ποιός ραδιοερασιτέχνης θα κατασκευάσει αυτοσχέδιο κεραιοσύστημα με gain 3 dBi μόνο & τι είδους κεραία θα είναι αυτή; Ας ελπίσουμε να το ξεκαθαρίσουν αυτό το σημαντικό θέμα. Ακόμη καλύτερα να αποσύρουν & την επίμαχη παράγραφο! :mrgreen:

73 de SV4NLA

thanp
16-05-12, 15:49
Δεν ξέρω τι να πω Μάνθο. Οι άνθρωποι, ή τουλάχιστον κάποιοι εξ αυτών εκτός από ανίδεοι είναι και πέρα για πέρα εκτός πραγματικότητος. Και αν σου πω ονόματα, ή καλύτερα τίτλους και θέσεις που κατέχουν αυτοί με τους οποίους τουλάχιστον εγώ προσωπικά συνδιαλέγομαι εδώ και μήνες, τόσο στην ΕΕΤΤ όσο και στην τεχνική επιτροπή του ΥΜΕ, θα χάσεις πάσα ιδέα.

Όσο για τα SY και τις κεραίες τους, στην πραγματικότητα με την τρέχουσα ερμηνεία του νόμου οτιδήποτε πέραν μιας rubber, και αυτή λόγω χαμηλού Q, είναι παράνομο. Όχι βέβαια πως περιμένω την ΕΕΤΤ να βγει και όπου βλέπει κεραία 5/8 ή καλύτερη, σε σπίτι SY θα του αφαιρεί την άδεια. Αλλά έλα πες μου τι γίνεται σε περίπτωση μιας από τις συνηθισμένες κακοπροαίρετες καταγγελίες "συναδέλφου" ή γείτονα. Τι να εξηγήσεις για παράδειγμα σε περίπτωση δικαστηρίου στον εντελώς άσχετο δικαστή ο οποίος με το δίκιο του θα κληθεί να εφαρμόσει την επιταγή του νόμου; Θα τρέχει σε κάθε έλεγχο ο κάθε SY να βρίσκει μηχανολόγους μηχανικούς τηλεπικοινωνιών και να βγάζει γνωματεύσεις και πραγματογνωμοσύνες;

Αυτά είναι ανοησίες, πρωτόγνωρες για έστω στοιχειωδώς πολιτισμένες χώρες. Και όλα αυτά για να μην φέρουν μια τροποποίηση στο νόμο που βλακωδώς γράφτηκε όπως γράφτηκε. Μια απλή τροποποίηση που να προσθέτει στα 3dBi τον προσδιορισμό πως το περιβάλλον αναφοράς είναι το κενό (dBii) ή πως μονάδα αναφοράς είναι το dBdi.

Στο μόνο που ελπίζω είναι στην υπόσχεση του Γ.Γ. της τεχνικής διεύθυνσης του ΥΜΕ ο οποίος φάνηκε να κατανοεί απόλυτα το πρόβλημα και το τεχνικό αδιέξοδο, και δεσμεύτηκε πως θα μεταφέρει τις παρατηρήσεις στην αρμόδια επιτροπή. Ελπίζω κάποιος να φιλοτιμηθεί και να να δούμε στο μέλλον κάποια επίσημη νομική τροποποίηση - διευκρίνηση. Ανάλογη διευκρίνηση περιμένουμε και για άλλο ένα θέμα, συγκεκριμένα την αναγνώριση ή όχι των SY στο εξωτερικό.

Δυστυχώς και αυτό το πολύ σοβαρό θέμα παραμένει αδιευκρίνιστο, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζει ο συνάδελφος SY αν μπορεί ή όχι να έχει ασύρματο σε ταξίδι του στο εξωτερικό. Απορώ πραγματικά φίλε Μάνθο, ήθελε τόσο μυαλό να δηλώσουν το SY ως αντίστοιχο της διεθνούς CEPT Novice Amateur Licence και να μην υπάρχει πρόβλημα; Δυστυχώς όμως προτίμησαν να το κρατήσουν "κανονιστικό" το θέμα, δηλαδή παράγωγο του τρέχοντος Ελληνικού ραδιοερασιτεχνικού κανονισμού, μη εξασφαλίζοντας έτσι την άμεση αντιστοίχιση των αδειών SY. Τουλάχιστον ας βγουν να ενημερώσουν επισήμως πως δεν επιτρέπεται στους SY η κατοχή και χρήση ασυρμάτων στο εξωτερικό, ώστε να γλυτώσουν συνάδελφοι που δεν το γνωρίζουν από τυχόν σοβαρότατα προβλήματα σε κάποια ξένη μάλιστα χώρα.

Γιώργος Ανώνυμος
16-05-12, 15:59
Θα ήθελα να ξέρω αν ο συγκεκριμένος περιορισμός είναι Ελληνικό εφεύρημα και τι σκοπούς εξυπηρετεί. Συνήθως ο μπούσουλας είναι η αντίστοιχη κοινοτική (EU) νομοθεσία, ο λεγόμενος εναρμονισμός! Θα ήταν ίσως διαφωτιστικό να ξέραμε τι προβλέπεται εκεί.

thanp
16-05-12, 16:28
Δεν γνωρίζω Γιώργο τι ακριβώς ισχύει για την "αδελφή" κατηγορία (novice) σε κάθε χώρα της Ευρώπης, αν και νομίζω πως είναι εύκολο να το μάθουμε. Πάντως στην RSGB και στην DARC στις αντίστοιχες της novice ή tech entry level κατηγορίας περιορισμός τέτοιος στο gain της κεραίας από όσο μπορώ να γνωρίζω δεν υπάρχει.

performer
29-11-14, 18:22
Δεν γνωρίζω Γιώργο τι ακριβώς ισχύει για την "αδελφή" κατηγορία (novice) σε κάθε χώρα της Ευρώπης, αν και νομίζω πως είναι εύκολο να το μάθουμε. Πάντως στην RSGB και στην DARC στις αντίστοιχες της novice ή tech entry level κατηγορίας περιορισμός τέτοιος στο gain της κεραίας από όσο μπορώ να γνωρίζω δεν υπάρχει.


Να τι ισχύει σε άλλες χώρες τις Ευρώπης
http://www.pd3em.com/?q=node/43