PDA

Επιστροφή στο Forum : dimmer για led σποτ 220v;



vagelisda
20-04-12, 10:43
Έχω ένα θεμα που με ταλαιπωρεί,δεν ξέρω αν έχει λύση...
Πηρα για ένα φίλο μου κάτι σποτ Toshiba led πανάκριβα επειδή είναι,dimmable όπως είχε ζητήσει....
Προθημευτικαμε και ένα dimmer legrand,επίσης πανάκριβο έπειδη είναι για led.
Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε ότι το dimmer αυτό χρειάζεται ουδέτερο για να λειτουργησει,κάτι που φυσικά δεν υπάρχει στο διακόπτη,και ουτε και έχει πρίζα στο ίδιο σημείο για να τραβαγαμε.
Κοιτάμε μήπως γίνει κάτι απλα μπας και αλλαξουμε το ντιμμερ που πηραμε,με κάποιο άλλο ντιμμερ και πατέντα,γιατι οι λάμπες είναι πολλές και έχουν 30 ευρώ εκάστη οπότε για να τις πάρουν πίσω χλωμό...
υπάρχει λύση αν μπει κάποιο συμβατικό dimmer;με κάποιο φορτίο παράλληλα με τις λάμπες ίσως;στέκει καθόλου αυτό;

mariosm
20-04-12, 10:54
ανακαλύψαμε ότι το dimmer αυτό χρειάζεται ουδέτερο για να λειτουργησει

Δηλαδη θεωρεις δεδομενο οτι υπαρχει dimmer που λειτουργει χωρις ουδετερο;

Οσο για τα σποτ γραψε αν θελεις ακριβως το μοντελο τους μηπως εχω συμβουλες με μεγαλυτερη ακριβεια.

vagelisda
20-04-12, 11:00
Αν το.έχω δεδομένο;υποθέτω όχι,για αυτο λεω ,δεν ξερω αν εχει λυση,αν ήξερα θα το ειχα κανει ήδη,δεν το ξέρω.
Οσον αφορά το μοντέλο δεν έχω δυστυχώς κανένα κουτάκι μπροστά μου,είναι toshiba ,dimmable 8,5 w η καθεμία.

vagelisda
17-05-12, 00:02
μετα απο μερες,να πω οτι τελικα αναγκαστηκαμε και τραβηξαμε ουδετερο,το μερεμετι ηταν πολυ πιο φτηνο απο το να μας εμενε το dimmer η οι λαμπες αμανατι...

spirakos
17-05-12, 00:30
Καλυτερα που τραβηξες καλωδιο και ξεμπερδεψες
Να πω οτι η κλασικη συνδεσμολογια δε χρειαζεται ουδετερο
http://www.galaxy.gr/dimmer%2001.htm
Μπορεις να αναιβασεις το σχεδιο του ντιμερ για τα λεντ?

vagelisda
17-05-12, 01:18
για τις λαμπες πυρακτωσεως ,το ξερω,εννοειται πως υπαρχει,ευχαριστω.
σχεδιο δεν εχω δυστυχως,ειναι απο τη σειρα celiane,εχει δυο τυπους ,ενα για λεντ και ενα για τις υπολοιπες.

antmpro
02-01-14, 23:50
Έχω ένα θεμα που με ταλαιπωρεί,δεν ξέρω αν έχει λύση...
Πηρα για ένα φίλο μου κάτι σποτ Toshiba led πανάκριβα επειδή είναι,dimmable όπως είχε ζητήσει....
Προθημευτικαμε και ένα dimmer legrand,επίσης πανάκριβο έπειδη είναι για led.
Εκ των υστέρων ανακαλύψαμε ότι το dimmer αυτό χρειάζεται ουδέτερο για να λειτουργησει,κάτι που φυσικά δεν υπάρχει στο διακόπτη,και ουτε και έχει πρίζα στο ίδιο σημείο για να τραβαγαμε.
Κοιτάμε μήπως γίνει κάτι απλα μπας και αλλαξουμε το ντιμμερ που πηραμε,με κάποιο άλλο ντιμμερ και πατέντα,γιατι οι λάμπες είναι πολλές και έχουν 30 ευρώ εκάστη οπότε για να τις πάρουν πίσω χλωμό...
υπάρχει λύση αν μπει κάποιο συμβατικό dimmer;με κάποιο φορτίο παράλληλα με τις λάμπες ίσως;στέκει καθόλου αυτό;


Καλησπέρα και καλή χρονιά , διαθέτω στο κατάστημά μου dimmer το οποίο ίσως να σου κάνει δουλειά , είναι οικονομικό και μπορεί να σου κάνει , ρίξε μια www.ledokosmos.gr

καλο βράδυ

lepouras
03-01-14, 01:36
Καλησπέρα και καλή χρονιά , διαθέτω στο κατάστημά μου dimmer το οποίο ίσως να σου κάνει δουλειά , είναι οικονομικό και μπορεί να σου κάνει , ρίξε μια www.ledokosmos.gr (http://www.ledokosmos.gr)

καλο βράδυ
πιστεύω ότι μετά από 1,5 χρόνο κάτι θα βρήκε(άσε που έχει βρομίσει ποιά η αγορά από ντίμερ λεντ)
οπότε θα σου πω να δεις τουσ κανόνες του φορουμ http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules πριν στους δείξουν οι διαχωριστές
καλή χρονιά και καλές δουλειές