PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχυρά-ασθενή σε νέα οικοδομή...



Γιώργος Ανώνυμος
20-04-12, 12:08
Συνφορουμίτες Χρόνια Πολλά!

Κτίζω νέο όροφο στο σπίτι μου και έχω αναθέσει σε Πολιτικό Μηχανικό όλες τις φάσεις μέχρι τους σοβάδες, ήτοι υδραυλικά και ηλεκτρολογικά.

Σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά-ασθενή πρόσθεσα στα υπνοδωμάτια και σαλόνι εγκατάσταση για Internet. Η εγκατάσταη δεν έχει αρχίσει ακόμα και σκεφτόμουν να ζητήσω και μία αναμονή για οποιαδήποτε μελλοντική χρήση π.χ για FTTH δηλ. σύνδεση οπτικής ίνας μέχρι τα δωμάτια. Θα ζητήσω να καλωδιώσει τα πριζάκια RJ-45 με UTP CAT6. Αναρωτιόμουν που να τα καταλήξω. Έχει προβλεφτεί αποθηκάκι οπότε ίσως θα έπρεπε να καταλήγουν εκεί μήπως στρίμωχνα κανένα switchάκι, ήτοι επιπλέον πριζάκια phone και data στο αποθηκάκι.

Όσον αφορά τα ισχυρά (ΔΕΗ) έχω ζητήσει δωμάτιο και κλάδο να καταλήγει σε χωριστή ασφάλεια του πίνακα. Δεν έχω ζητήσει επίσης κάτι σε σχέση με τη γή (το σπίτι διαθέτει τοπική γείωση). Παρόμοια και για την διατομή (στην άδεια οικοδομής λογικά αναφέρεται, θα τσεκάρω και ελπίζω να είναι 2,5-άρι το καλώδιο και όχι 1,5-άρι).

Στα υδραυλικά έχω επισημάνει τις θέσεις των ειδών υγιεινής κλπ. αλλά δεν έχω ζητήσει κάτι ειδικό. Οι χαλκοσωλήνες είναι συγκεκριμένης διατομής/ποιότητας?

Παρόμοια και για την υποδομή καλοριφέρ.

Τα έργα προχωρούν γοργά, πληρωμών γαρ και έχω ολίγον χάσει τη μπάλα. Ευελπιστώ στον επαγγελματισμό του μηχανικού αλλά είμαι επιφυλακτικός... Έχω παράδειγμα φίλου με οικία Εκάλη top ο οποίος ταλαιπωρείται χρόνια με τα υδραυλικά του ενώ το κόστος κατασκευής λογικά θα έπρεπε να είχε απαλοίψει κατασκευαστικές ατέλειες και κακή ποιότητα των υλικών...

Από την τυχόν εμπειρία σας παρακαλώ αναφέρετε κάποια πράγματα που πρέπει να ζητήσω-συζητήσω, τυχόν μπανανόφλουδες και προβλέψεις-αναμονές για το μέλλον για να αποφύγω μερεμετιάσματα και άλλα σπαστικά...

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

jami
23-04-12, 02:48
Ρίξε μια ματιά εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57778)
Μπορεί και να σε διαφωτίσει.

klik
23-04-12, 03:22
Χαλκοσωλήνες; Ελπίζω όχι για πόσιμο νερό.

lepouras
23-04-12, 03:44
Μπορείς να ζητήσεις και ένα καλώδιο δικτύου και σε κάθε πρίζα κεραίας τηλεόρασης. Πολλές τηλεοράσεις τώρα έχουν υποδοχή και ιντερνετικα συνδέονται όπως και μπορείς μέσο πισι να δεις ταινίες.

Όσο περισσότερες γραμμές χωρίσεις το σπίτι σε όφελός σου είναι γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε καποιο σημείο θα το πνίγεις στις συσκευές(εντάξει μην το κάνεις λύσσα κάθε πρίζα και γραμμή).

Στην κουζίνα ανάλογα με το μήκος του πάγκου ή τα τμήματα που χωρίζονται βάλε αρκετές πρίζες και καλό είναι το πολύ ανά 2 σε ανεξάρτητη ασφάλεια με 2.5 καλώδια(εκεί καν το λύσσα) διοτι αποδεδειγμένα μεγάλες συσκευές οι νοικοκυρές τις μαζεύουν μονόπατα και πλακώνουν τα πολύπριζα και γίνετε χαμός.
Αν τα ντουλάπια της κουζίνας δεν έχουν ριχτη( συνηθισμένη μόδα πια) οπότε το πιο σεμνό και κρυφό φως(άποψη μου) είναι η λεντοταινία, την παροχή να προβλέψεις να βγει σε κάποιο σημείο (συνήθως πάνω από τα ντουλάπια) που θα μπει ο μετασχηματιστής και κάποιο σωληνάκι προς τα κάτω και άκρη του ντουλαπιού η ένα καλώδιο ηχείου που θα την τροφοδότηση.
Του ψυγείου την πρίζα καλό είναι (άποψή μου) να την βάλεις σε δικιά του γραμμή(και 1.5 10Α ασφάλεια καλά είναι )για τον λόγο που αν θελήσεις να βάλεις ανεξάρτητο ρελε διαρροής να έχεις την δυνατότητα(πρόβλημα που μπορεί να σου βγει αλλού να μην βρεις το σπίτι να μυρίζει χωματερή)

Στα δωμάτια μπαίνοντας κάτω από τον κεντρικό διακοπτη βάλε και μια πρίζα (ας είναι στην ίδια γραμμή με το δωμάτιο) διότι εξυπηρετεί πολύ τις νοικοκυρές που θέλουν να σκουπίσουν (να μην τραβάνε τα κομοδίνα και βρίζουν που δεν μπορούν να βάλουν εύκολα την σκούπα).
Παρατήρησε καλά τους χώρους σου και μην φοβάσαι να βάζεις πρίζες σε τοίχους που μπορεί να θεωρείς ότι θα είναι άδειοι η δεν εξυπηρετεί(τώρα )να έχουν πρίζα.
Το πιο δύσκολο είναι να μπορέσεις να δεις τις τυχών μελλοντικές μικροαλλαγές που μπορεί να κάνεις και να προβλέψεις τίποτα.

Στο σαλόνι αν σκέφτεσαι να κρεμάσεις την τηλεόραση στον τοίχο (όπως πολυσυνηθίζεται πια) να ζητήσεις να σου βάλουν πρίζα στο ύψος τοποθετήσεις και τουλάχιστον 2 σωλήνες κενές θαμμένες με εσωτερική διάμετρο 40χιλιοστα προς τα κάτω ή προς το σημείο που θα βάλεις τα μηχανήματα ώστε να μην φαίνονται τα καλωδιομανια που κρέμονται από πίσω προς αυτά.

κάτι άλλο δεν σκέφτομαι τώρα(πέρασε και η ώρα) ελπίζω να σε βοήθησα.

kostas_dh
23-04-12, 04:11
Αυτό που δεν ανάφερες είναι το τι σκέφτεσαι για το θέμα εικόνας-ήχου. Πρέπει από τώρα να κατασταλάξεις που θα βάλεις τα Hi-end μηχανήματα ήχου και εικόνας και να κάνεις τις μεταφορές σημάτων με δομημένη καλωδίωση για να μην σέρνονται τα καλώδια όπως είπε και ο λεπουρας.
Αν έχεις βεράντα βάλε και εκεί πρίζες για εικόνα και ήχο μην το ξεχάσεις.
Ένα άλλο που σκέφτηκα είναι η κεραία για τις τηλεοράσεις. Το καλύτερο τοπογραφικό κατά την γνώμη μου είναι ο αστέρας όπως επίσης και για την ή τις δορυφορικές κεραίες. Βάλε και UTP καλώδια μαζί με τα ομοαξονικά γιατί χρειάζονται για δικτύωση των τηλεοράσεων και των δορ. δεκτών.
Κάτι που θα έκανα εγώ είναι η πρόβλεψη για τοποθέτηση ενός file server και την η σύνδεση όλων των υπολογιστών επάνω σε αυτόν. Έτσι θα είχα όλο το περιεχόμενο του διαθέσιμο από παντού στο σπίτι.
Και τέλος μην ξεχάσεις το σύστημα συναγερμού με όλα τα καλώδια του!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-04-12, 04:35
Θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου . Δίνουμε τι δουλειά σε μηχανικό τι μηχανικό ? πολιτικό μηχανικό και τι σχέση έχει με ηλεκτρολογικά ,έχει δικά του συνεργία ? και τι συνεργία? Έφερε κάποια μελέτη μηχανολόγου ηλεκτρολόγου η ηλεκτρολόγου γενικότερα ? για να αντιπαρατεθεί με άλλη μελέτη ? μήπως τελευταία στιγμή και στο τρέχα κάνουμε ότι προλάβουμε? Τώρα μιας και τα πράγματα είναι εδώ που είναι θα σου πω με την εμπειρία την δική μου ότι εάν θες μια εγκατάσταση σωστή και κάπως διαχρονική πρέπει να μπει κεντρικός πίνακας πιλαρ ενδοδαπεδιο (έχει με καλό design )και να χωρίζονται τα ισχυρά από τα ασθενή ρεύματα να βάζεις ότι μηχάνημα θες χωρίς να προκαλείς ζημιές έχοντας σε διαφορετικούς χώρους τα μηχανήματα για πολλούς λόγους που θα ήθελα πολλά να γράψω αλλά θα κουραστούμε όλοι. Νομίζω ότι σου έδωσα να σκεφτείς πράγματα καλή επιτυχία ότι και εάν κάνεις.

shoco
23-04-12, 09:15
Στα υδραυλικα, που φοβασαι, πες να σου φτιαξει κολεκτερ, οπως και στο καλοριφερ. Ετσι αν εχεις καπου διαρροη, κλεινεις μονο εκεινη την παροχη και οχι ολου του σπιτιου. Για σωληνες εγω στο καλοριφερ εβαλα αυτες που ειναι με PVC - αλουμινιο - PVC. Ειναι καλυτερο σαν υλικο και πιο φτηνο. Σωματα καλοριφερ βαλε κλειστου βροχου, ζεσταινονται πολυ γρήγορα. Οτιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαι.

-nikos-
23-04-12, 09:32
Θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου . Δίνουμε τι δουλειά σε μηχανικό τι μηχανικό ? πολιτικό μηχανικό και τι σχέση έχει με ηλεκτρολογικά ,έχει δικά του συνεργία ? και τι συνεργία? Έφερε κάποια μελέτη μηχανολόγου ηλεκτρολόγου η ηλεκτρολόγου γενικότερα ? για να αντιπαρατεθεί με άλλη μελέτη ? μήπως τελευταία στιγμή και στο τρέχα κάνουμε ότι προλάβουμε? Τώρα μιας και τα πράγματα είναι εδώ που είναι θα σου πω με την εμπειρία την δική μου ότι εάν θες μια εγκατάσταση σωστή και κάπως διαχρονική πρέπει να μπει κεντρικός πίνακας πιλαρ ενδοδαπεδιο (έχει με καλό design )και να χωρίζονται τα ισχυρά από τα ασθενή ρεύματα να βάζεις ότι μηχάνημα θες χωρίς να προκαλείς ζημιές έχοντας σε διαφορετικούς χώρους τα μηχανήματα για πολλούς λόγους που θα ήθελα πολλά να γράψω αλλά θα κουραστούμε όλοι. Νομίζω ότι σου έδωσα να σκεφτείς πράγματα καλή επιτυχία ότι και εάν κάνεις.


συμφωνω
πρεπει να ξερεις να κανεις επιβλεψη ολων των εργασιων,,
απο τα δειγματα του τσιμεντου του σκελετου μεχρι και το χαρμανι του σοβα που
θα καλυψει ολα τα υδραυλικα-ηλεκτρολογικα -αφου και αυτα εχουν επιθεωρηθει
με την σειρα τους.

Γιώργος Ανώνυμος
25-04-12, 15:16
Πολύ καλές οι συστάσεις σας. Μία γρήγορη ερώτηση για την καλωδίωση πριζών ρεύματων. Βάσει κανονισμού τα καλώδιά τους πρέπει να είναι 2,5-άρια ή πάιζει και το 1,5-άρι οπότε με πρόσθετο κόστος στην αρχική μελέτη του μηχζανικού θα πάω στο 2,5άρι?

Ευχαριστώ!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
25-04-12, 16:06
Εάν η ισχύς τους είναι έως 1500w 1,5mm εάν είναι έως 2500w 2,5 .Εάν έχουμε 6 πρίζες στον πάγκο τις κουζίνας για μιξεράκια βάζουμε 1,5mm δεν κάνουμε και σπατάλες όπου στο τέλος δεν έχουμε χρήματα να βάλουμε πράγματα για την ασφάλεια μας .

Γιώργος Ανώνυμος
25-04-12, 16:12
Εάν η ισχύς τους είναι έως 1500w 1,5mm εάν είναι έως 2500w 2,5 .Εάν έχουμε 6 πρίζες στον πάγκο τις κουζίνας για μιξεράκια βάζουμε 1,5mm δεν κάνουμε και σπατάλες όπου στο τέλος δεν έχουμε χρήματα να βάλουμε πράγματα για την ασφάλεια μας .

Η ερώτηση είχε περισσότερο να κάνει με τυχόν σύσταση από κανονισμό ή τη συνήθη πρακτική σε νέες κατασκευές. Κατά τα άλλα ναι είναι βάσει σχεδίασης και του τι θέλουμε να κάνουμε. Έχω επιλέξει ούτως ή άλλως 2,5-άρι απλά αν΄είναι βάσει κανονισμού το 2,5-άρι περιλαμβάνεται στην προσφορά του μηχανικού. Αν όχι θα πρέπει να το κανονίσω με τον ηλεκτρολόγο με (πρόσθετη) αμοιβή.

GREG
25-04-12, 16:24
μη ξεχασεις ....πριζες 220 αναμονες ψηλα στους τοιχους
για αν και εφοσον βαλεις aircondition...
επισης ....καλωδια περασμενα για ηχεια....αναμονες....
το 2,5αρι δε χρειαζεται παντου anyway ...κακο δεν ειναι...τα φραγκα δε ξερω....?
εχεις μηχανηματα που εκπεμπουν η θα εχεις....φροντισε καθοδο ,καλωδιο να περναει
μεσα ...εκει που αν και εφοσον βαλεις....(για να μην εχεις ανοιχτα παραθυρα μετα)
το ιδιο ισχυει και για κεραιες any ληψης......

αλπινιστης
25-04-12, 16:29
Και οπωσδηποτε προσοχη στο καλωδιο του θερμοσιφωνα. Τωρα που αλλαξε η διαδικασια του πιστοποιητικου ηλεκτρολογου πρεπει να ειναι 4αρι.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
25-04-12, 16:40
Ο κανονισμός λέει ότι η απλή πρίζα έως 1500w είναι 1,5mm και οι ενισχυμένες πλυντήριο ,air concision 2,5 mm .Τώρα εάν εσύ θες να βάλεις σε όλες όπως έχει γίνει μόδα είναι έξτρα

Γιώργος Ανώνυμος
05-07-12, 16:44
Μετά τις ομολογουμένως πολύ χρήσιμες συμβουλές σας προχωράνε τα ηλεκτρολογικά με τα ασθενή με θέσεις για TV 4 κουτιών; 1 για RJ45/CAT6, 1 για κεραία συμβατική, 1 για δορυφορική και 1 πρίζας στο ύψος της επίτοιχης τοποθέτησης της TV. Επίσης θέσεις για 3 κουτιά στα δωμάτια; 1 για διπλό RJ45/CAT6-RJ45/CAT5E για data/phone, 1 αναμονή οπτικής ίνας (multimode 8-ινη 50/124) με την ίνα περασμένη. Το θέμα είναι, σε σχέση με τις συμβουλές σας, ότι παρόλο που έχω προβλέψει αναμονές για πέρασμα καλωδίων από ταράτσα στο σπίτι, τυχόν χονδρά καλώδια RF (RJ213, HELIX, ακόμα και RJ 45 είναι πολύ δύσκολο, ίσως αδύνατο, να διέρθουν από εκεί! Ίσως θα έπρεπε να ρίξω HELIX από την αρχή προς όλα τα δωμάτια αλλά που θα κατέληγαν και δεδομένης και τις ακαμψίας τους μάλλον βλέπω την τρύπα στο ντουβάρι με το εξωτερικό καλώδιο ως μονόδρομο!

Επειδή δουλέυω τον σιδερά τώρα στην ταράτσα για τα κάγκελα έχετε να μου προτείνεται καμία ειδική κατασκευή (τώρα που έχει της ηλεκτροσυγκολήσεις διαθέσιμες) για την ταράτσα για οποαδήποτε από τις παρακάτω περιπτώσεις:

1. Ιστός συμβατικής κεραίας V/U (μάλλον δεν απαιτεί τπτ, τοποθείται στο κάγκελο κατά τα γνωστά με τους σφικτήρες)
2. Ιστός σταθερής δορυφορική κεραία (μάλλον δεν απαιτεί τπτ, τοποθετείται χαμηλά)
3. Περιστρεφόμενη δορυφορική κεραία ίσως κάποιας σεβαστής διαμέτρου (>1,2μ.)
4. Ραδιοερασιτεχνική κεραία HF/V/U

Χαιρετώ

lepouras
05-07-12, 17:04
για το 4 το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάνας πύργος αλλά εξαρτάτε από πολλά πράγματα που θα στα πούνε καλύτερα οι SV του φόρουμ (αν δεν έχουμε καμιά σύρραξη):biggrin:

αλπινιστης
05-07-12, 17:22
Επειδή δουλέυω τον σιδερά τώρα στην ταράτσα για τα κάγκελα έχετε να μου προτείνεται καμία ειδική κατασκευή (τώρα που έχει της ηλεκτροσυγκολήσεις διαθέσιμες) για την ταράτσα για οποαδήποτε από τις παρακάτω περιπτώσεις:

1. Ιστός συμβατικής κεραίας V/U (μάλλον δεν απαιτεί τπτ, τοποθείται στο κάγκελο κατά τα γνωστά με τους σφικτήρες)
2. Ιστός σταθερής δορυφορική κεραία (μάλλον δεν απαιτεί τπτ, τοποθετείται χαμηλά)
3. Περιστρεφόμενη δορυφορική κεραία ίσως κάποιας σεβαστής διαμέτρου (>1,2μ.)
4. Ραδιοερασιτεχνική κεραία HF/V/U

Χαιρετώ
Ειναι ευκαιρια μια που εισαι εκει και μια που θελεις και τοσες κεραιες, να φυτεψεις αγκυρια (αναμονες) για να σταθουν ολα αυτα. Γιατι αν τρυπας καθε τοσο, θα τσακισεις την μονωση σου (και κοστιζει η μ@λ@κ1@ να επισκευαστει!). Βαλε γερες, μονιμες αναμονες και μονωσε τες καλα. Οτι κεραια θελεις θα καθεται εκει πανω. (Και μια βαση για τον ηλιακο ισως?)

Γιώργος Ανώνυμος
05-07-12, 17:32
Ειναι ευκαιρια μια που εισαι εκει και μια που θελεις και τοσες κεραιες, να φυτεψεις αγκυρια (αναμονες) για να σταθουν ολα αυτα. Γιατι αν τρυπας καθε τοσο, θα τσακισεις την μονωση σου (και κοστιζει η μ@λ@κ1@ να επισκευαστει!). Βαλε γερες, μονιμες αναμονες και μονωσε τες καλα. Οτι κεραια θελεις θα καθεται εκει πανω. (Και μια βαση για τον ηλιακο ισως?)

Τι είναι τα αγκύρια. Πωλούνται έτοιμα ? Η μόνωση ταράτσας έχει πάνω επίστρωση τσιμέντου. Επομένως νομίζω μπορεί να αντέξει το βάρος του ιστού, που ούτως ή άλλως υποστηρίζονται πλευρικά από το κάγκελο με τους σφικτήρες.

αλπινιστης
05-07-12, 18:29
Τα αγκυρια ειναι βασεις γερα και μονιμα στερεωμενες στην ταρατσα (ακομα και με "ουπα" ρυτινης για μονιμοτητα) που πανω σε αυτες βιδωνεις οτι θελεις να βαλεις στην ταρατσα σου για να μην τρυπας την μονωση καθε 3 και λιγο. Αν χαλασει θα δακρυσεις! Μπορει να ειναι σε σχημα Π (καθισμενο με το ενα πλαι), μπορει σε σχημα Γ (αυτο ξαπλωτο και να περισσευει το ποδαρακι ορθιο) ή ακομα και βιομηχανικα βισματα εξπρες. Ολα γαλβανισμενα ή ακομα καλυτερα ανοξειδωτα.

vasilllis
05-07-12, 19:49
Χαλκοσωλήνες; Ελπίζω όχι για πόσιμο νερό.


γιστι οχι για ποσιμο?

Γιώργος Ανώνυμος
06-07-12, 17:56
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πωλούνται έτοιμα σε καταστήματα χρωμάτων, υλικών κλπ. ?

Καλό ΣΚ!