PDA

Επιστροφή στο Forum : σποτακια led? 12 ή 220V Lumens?



miker
20-04-12, 18:15
Φιλτατοι καλησπερα σας!
Θελω να βαλω μερικα σποτακια led στο μαγαζι κυριως λογο του οτι δεν ανεβαζουν θερμοκρασια και δεν ζεσταινουν το χωρο!
Προκειται να μπουν σε χαμηλοταβανο χωρο 2.50 με 2,70 το πολυ υψος οποτε ειναι σημαντικο για μενα η θερμοκρασια!
Κοιταζωντας στα διαφορα ιντερνετομαγαζα ειδα πολλα led!
Γιατι 220 βολτ ή γιατι οχι 12 βολτ!
Οι μοιρες που αναφερουν (60-90-120-150) ειναι πραγματικες ή το λενε για εντυπωσιασμο? Θελω μεγαλη γωνια για να πιανει σχεδον ολο το υψος του τοιχου (2.50 μετρα)
Με τα lumen προφανως οσο πιο πολλα ειναι τοσο το καλυτερο!
Ειδα επισης διαφορους τυπους GU10 MR11 MR16! Τι δηλώνουν αυτοι?
Ευχαριστο!

jami
20-04-12, 18:49
Υπάρχει εγκατάσταση στο χώρο;Έτοιμες γραμές και καλώδια;Αν δεν υπάρχει τίποτα και θα ξεκινήσεις απο το μηδέν,προτίμησε GU10 220V.Τα σπότ με υποδοχή MR11 και MR16 συνήθως είναι 12V οπότε χρειάζονται και μετασχηματιστή.Οι μοίρες συνήθως είναι πραγματικές.Επειδή θα είναι χαμηλά,προτίμησε 120 μοιρών.

miker
20-04-12, 19:08
δεν υπαρχει καμια εγκατασταση οποτε θα γινει εξ αρχης! Οποτε δεν θα ειναι προβλημα να μπει και ενα τροφοδοτικο!Βεβαια θα χρειαστουν καμια 25αρια τετοια σποτ οποτε δεν ξερω εαν αποτελει προβλημα τα ποσα τροφοδοτικα θα μπουν?
Εχουν καμια διαφορα τα 12βολτα απο τα 220βολτα? Μηπως ειναι ευαίσθητα στις αυξομοιωσεις τασεων μιας και στο νησι η ΔΕΗ εχει θεμα!
Λουμενς οσα πιο πολλα τοσο τα καλυτερο?

dimpet
21-04-12, 00:42
Βάλε 220v δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα γιατί να πρέπει να πάρεις και τροφοδοτικά . Αλλά αν θες τη γνώμη μου μη πάρεις κινέζικα ούτε noname μπορεί να είναι ξεφτίλα τιμή αλλά δεν θα έχουν όλα την ίδια απόχρωση και από θέμα διάρκειας ζωής θα κρατήσουν πολύ λιγότερο απο κάποια επώνυμα όχι οτι θα σταματήσουν να δουλεύουν αλλά θα δεις μετά απο καιρό το φως να εξασθενίζει. Είχα βάλει κινέζικα και τα πέταξα

picdev
21-04-12, 01:39
σε καμία περίπτωση μην βάλεις κινέζικα, έχω πάρει 3 διαφορετικά και όλα δούλεψαν μέχρι ένα μήνα,
να ξέρεις οτι πρέπει να δώσεις 20ε για το κάθε σποτ, αν θες να πάρεις κάποιο με αρκετό φοτισμό και να κρατήσει.
Αυτά που είχα δει των 20ε έιχαν 4 high power led

miker
23-04-12, 00:50
εχω παραγγελη 2 δειγματα να δω τη λενε απο φως
1- http://www.ledmania.gr/el/smd-leds/gu10/27smd-gu10-led-120-4.5w.html
2- http://www.ledmania.gr/el/smd-leds/gu10/dimmable-gu10-3.5w-aluminum-led-120.html
ειναι αξιολογα ή κινεζικα?
Που μπορω να βρω καλα?

picdev
23-04-12, 01:27
αυτά που έχω δει εγώ και μου άρεσαν είναι high power led και έκανα 20ε το ένα, μάρκα δεν ρώτησαν αλλά ο φωτισμός που έβγαζαν ήταν αρκετός, και γενικά βλέπω οτι προς τα εκεί πάνε όλες οι εταιρείες,το κάθε spot είχει 4 led.
Για μάρκες καλύτερα να μας πει ενας ηλεκτρολόγος, πάντως εγώ θα το σκεφτόμουν να πάρω λάμπα πάνω απο 3ε

αυτό μου φένεται καλή τιμή για τα lumen που βγάζει
http://e-damianakis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11

σε μαγαζί που είχα δει μία osram που έκανε κοντά 18-20ε, ρώτησα αν δίνουν κάποια εγγύηση και η απάντηση ήταν όχι

mariosm
23-04-12, 01:45
ειναι αξιολογα ή κινεζικα?
Που μπορω να βρω καλα?

Αυτα που δειχνεις ειναι σιγουρα κινεζικα. Σε ολα τα ιντερνετικα καταστηματα αυτου του ειδους ολα τα led ειναι 99% κινεζικα.
Αφου τα θελεις για επαγγελματικο χωρο σιγουρα θα επιλεξεις καλης ποιοτητας με μεγαλυτερο κοστος φυσικα.
Δες για OSRAM ή PHILIPS αλλα μιλαμε για εντελως αλλο επιπεδο ποιοτητας και τιμης.

mariosm
23-04-12, 01:47
ρώτησα αν δίνουν κάποια εγγύηση και η απάντηση ήταν όχι

Σε λαμπες οποιοδηποτε ειδους γενικα δεν δινεται εγγυηση ποτε και πουθενα.

picdev
23-04-12, 02:25
Σε λαμπες οποιοδηποτε ειδους γενικα δεν δινεται εγγυηση ποτε και πουθενα.
όταν η λάμπα έκανε 50λεπτά δεν ήταν απαρέτητη αλλά όταν είδα ένα σπίτι με 20 σποτ των 20ε τότε έμεινα,
όχι φίλε μου δεν έχω 400ε για πέταμα, ούτε δίνω έτσι 20ε για λάμπα χωρίς εγγύηση

GSR600
23-04-12, 02:33
Σε λαμπες οποιοδηποτε ειδους γενικα δεν δινεται εγγυηση ποτε και πουθενα.
Σε μεγαλο καταστημα(δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω ποιο) ηλεκτρολογικων υλικων που ειχα ρωτησει για PHILIPS ειχαν εγγυηση αντικαταστασης με καινουργια αμα σου καει.Αλλα νομιζω περιπου κανα 30αρι ευρω το ενα........

mariosm
23-04-12, 12:02
ειχαν εγγυηση αντικαταστασης με καινουργια αμα σου καει

Συνηθως αυτο αποτελει ενα μερος της πολιτικης προωθησης ενος προϊοντος (νεου στην αγορα) και δεν ειναι ο κανονας.
Αν και νομιζω οτι αυτη η εγγυηση που αναφερεις δινεται για συγκεκεριμενο χρονο απο την ημερα αγορας και οχι εφ'ορου ζωης της λαμπας.
Εγγυηση εφ'ορου ζωης για λαμπα δεν εχω δει ποτε και ακουγεται και καπως "τρελλο"

GSR600
23-04-12, 13:07
Πηρα σημερα τηλεφωνο και τους ρωτησα.Δινουν 3 εως 5 χρονια εγγυηση αντικαταστασης με καινουργια αμα σου καει αναλογως τον τυπο λαμπας.

bchris
23-04-12, 14:00
Φανταζομαι αυτο συμβαινει (με την εγγυηση) στα LED, γιατι ξεφευγουν απο την φιλοσοφια των παλιων λαμπων με το συρμα.
Που αμα την κουναγες ή σου επεφτε κατω καιγοταν.

Oi LED ειναι πιο πολυ ηλεκτρονικες συσκευες, παρα λαμπες. Απλα τυχαινει να ...φωτιζουν. :001_tt2:

miker
23-04-12, 14:56
και που μπορω να δω τετοιες λαμπες?
Εχετε καποιο ιντερνετικο μαγαζι?
Ευχαριστω

mariosm
23-04-12, 15:54
Δινουν 3 εως 5 χρονια εγγυηση αντικαταστασης με καινουργια αμα σου καει αναλογως τον τυπο λαμπας

Ακριβως αυτο ειπα και εγω.
Δινουν εγγυηση για συγκεκριμενο χρονο.
Αλλα με τετοια εγγυηση ειναι σιγουρη η εταιρια κατασκευης οτι το προϊον ειναι πολυ καλης ποιοτητας, οποτε αγοραζεις στα σιγουρα.

miker
23-04-12, 19:18
Κοιταγα στο site τις philips και ειδα αυτην
http://www.ecat.lighting.philips.gr/l/lamps/led-lighting-systems/led-lamps/master-ledspot-lv-ar111/53149/cat/
αλλα η τιμη τις μπορει να φτανει και τα 80 ευρω!!!! Οποτε ενω πρεπει να ειναι ιδανικη θα χρειαστουν πολλα λεφτα για φωτα οποτε μαλλον ακυρο!
Δεν ειδα αλλα spot στο site τις εταιριας!
Και στην osram που κοιταξα δεν ειδα κατι αντιστοιχο με αυτα που ηδη εχω παραγγειλη!
Αλλη εταιρια να κοιταξω?

miker
23-04-12, 19:45
κοιταζωντας πιο προσεχτικα βρηκα και αυτα!
http://www.energybulbs.co.uk/products/LED+Light+Bulbs/Philips+LED+Range/Philips+Master+LEDspot+MV+GU10+5.5W+-+40%B0+%28Warm+White%29/1812909668
Ειναι τα μοναδικα που ειναι παρομοια με αυτο που θελω!

GSR600
24-04-12, 01:25
http://www.otenet.gr/portal/portal/info/news/goodnews?media-type=html&user=anon&js_panename=goodnews&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=3225388

anamprox
24-04-12, 02:04
αν δεν κανω λαθος, 12 βολτ λαμπες με τροφοδοτικο βαζει συνηθως οποιος θελει να ντιμαρει τα σποτακια μιας και στα 220 δεν ντιμαρονται. κατι που δεν ειδα να αναφερεται πουθενα ειναι το χρωμα τους! ψυχρο ή θερμο.... 2700κ (οπου κ = κελβιν) ειναι αρκετα κιτρινο, ενω απο 5000κ και πανω (δεν θυμαμαι τις στανταρ τιμες) ειναι πιο μπλε (σαν φθοριου). τα λουμενς οπως ειπες ειναι η ενταση του φωτος και οσο πιο πολλα οχι πιο καλα... αλλα πιο φωτεινα. ειτε το πιστευετε ειτε οχι... υπαρχουν ατομα που κανουν ολοκληρη μελετη για τον φωτισμο ενος χωρου και σε καποια σημεια θελουν "πηγες" με λιγοτερα λουμενς.... ψιλα γραμματα.
τωρα για την δουλεια που τα θες, δεν πρεπει να ντιμαρονται; (να ρυθμιζεις ποσο φως θα εχουν με περιστρεφομενο διακοπτη) αν οχι τοτε περνεις απλα σποτ στα 220 απο μαγαζι ηλεκτρολογικου εξοπλισμου ως επι το πληστον. σιγουρα δε θελουμε να κανουμε διαφημιση αλλα για να παρεις μια ιδεα... μαγαζι τυπου κωνσταντακατος www.akbros.gr/ (http://www.hlektronika.gr/forum/www.akbros.gr/)

vagelisda
24-04-12, 10:24
Έχει και 220v που ντιμαρονται.

miker
24-04-12, 17:18
για να συγκεκριμενοποιησω το προβλημα μου!
Χρειαζομαι σποτ led
χρωμα θερμο λευκο (3000Κ)
υποδοχη GU10 220
Ευρος δεσμης min 60 μοιρες
lumen οτιδηποτε πανω απο 300
Αποδοση 5watt και πανω!

Θα παρω τηλ στο καταστημα που εβαλε ο φιλος προηγουμενος να ρωτησω!
για βαλτε και κανενα αλλο καταστημα να δουμε!
Ευχαριστο πολυ ολους τους φιλους που με βοηθανε!