PDA

Επιστροφή στο Forum : κλειδωμένο πρόγραμμα



giannis - IKARIA
20-04-12, 22:27
Καλησπέρα!!!! μπορώ στο φόρουμ να ζητήσω κωδικούς και όνομα χρήστη για να ξεκλειδώσω ένα πρόγραμμα που ήταν δωρεάν για λίγες μέρες
το κατέβασα από το επίσημο σάίτ και μετά απο λίγες μέρες κλείδωσε και πρέπει να το αγοράσω.
σε αναζήτηση που έκανα υπάρχει και σπασμένο.

KOKAR
20-04-12, 23:12
το πρόγραμμα δεν είναι "κλειδωμένο".... προστασία κατά της πειρατείας λογισμικού έχει !

info@kalarakis.com
20-04-12, 23:38
Η λύση είναι απλή.
Α) Φορμάρεις τον υπολογιστή
Β) Στήνεις ξανά windows
Γ) Κατεβάζεις ξανά το πρόγραμμα που λειτουργεί μέχρι να ξανακλειδώσει
Όταν κλειδώσει επαναλαμβάνεις τα βήματα από το Α μέχρι το Γ

Εναλλακτικά μπορείς να το αγοράσεις
Τα προγράμματα είναι εργαλεία στη δουλειά σου, οπότε το αγοράζεις

giannis - IKARIA
21-04-12, 02:11
το πρόγραμμα είναι ένα λεξικό κάποια πιο απλή λύση ;;

info@kalarakis.com
21-04-12, 20:10
Δεν έχει σχέση τι είναι το πρόγραμμα
τί πιο απλή λύση >>>> ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ
να κάνεις εσύ τη δουλεία σου, να αμειφθεί και αυτός που κόπιασε να το φτιάξει

εναλλακτικά φορματ

elinux
22-04-12, 01:40
Δεν έχει σχέση τι είναι το πρόγραμμα
τί πιο απλή λύση >>>> ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ
να κάνεις εσύ τη δουλεία σου, να αμειφθεί και αυτός που κόπιασε να το φτιάξει

εναλλακτικά φορματ
Καλημέρα. Να αμειφθεί αυτός που το έφτιαξε φίλε μου... αλλά μεχρι να το πάρει στα χέρια του δεν θα πληρώσει και 20% προμήθεια στον μεσάζων(νταβατζιλίκι δουλειά??)παπατζιλίκια δεν μπορώ να ακούω συγνώμη κιόλα...

mariosm
22-04-12, 01:59
αλλά μεχρι να το πάρει στα χέρια του δεν θα πληρώσει και 20% προμήθεια στον μεσάζων

Πιθανον να εχεις μπλεξει το software με τις πατατες Νευροκοπιου.

elinux
22-04-12, 02:02
Πιθανον να εχεις μπλεξει το software με τις πατατες Νευροκοπιου.Μπορεί κιόλας Μάριε κάτι θα ξέρεις παραπάνω:wiink:

patent61
22-04-12, 21:20
Καλημέρα. Να αμειφθεί αυτός που το έφτιαξε φίλε μου... αλλά μεχρι να το πάρει στα χέρια του δεν θα πληρώσει και 20% προμήθεια στον μεσάζων(νταβατζιλίκι δουλειά??)παπατζιλίκια δεν μπορώ να ακούω συγνώμη κιόλα...

Πιθανον να εχεις μπλεξει το software με τις πατατες Νευροκοπιου.

Μπορεί κιόλας Μάριε κάτι θα ξέρεις παραπάνω:wiink:

Έχουμε μπερδέψει λίγο τις έννοιες σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που κάποιες λέξεις να χάνουν το νόημα τους. μεσάζων ο [mesαzon] : αυτός που με τις ενέργειές του διευκολύνει τις σχέσεις, ιδίως εμπορικές, μεταξύ δύο ατόμων ή ομάδων· μεσάζοντας·(πρβ. μεσίτης). Δηλαδή ο μεσάζοντας κάνει μια δουλειά η οποία είναι απολύτως απαραίτητη και θα πρέπει να πληρωθεί γι' αυτό. Ο μεσάζοντας όμως που λόγο θέσης, διασυνδέσεων ή όποιας άλλης εξουσίας έχει πέσει στα χέρια του με οποιονδήποτε τρόπο, εκμεταλλεύεται την ισχύ του αυτή προς ίδιον όφελος, εξαθλιώνοντας και εκμηδενίζοντας την αξία του δημιουργού ή του παραγωγού, είναι αυτός που πρέπει να βγει εκτός των κυκλωμάτων συναλλαγής. Είναι απλό δεν θα ρίχνουμε τον πέλεκυ επί δικαίων και αδίκων, επειδή σε κάποιον τομέα κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιους άλλους για να κερδοσκοπήσουν υπέρ του δέοντος αυτοί. Για παράδειγμα ένας μεσίτης κατοικίας κατά κανόνα και τις περισσότερες φορές είναι απαραίτητος για την εύρεση οικίας, που θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο, πολλά έξοδα και πιθανά από πολλά διαφυγόντα κέρδη, αρκεί να έχει λογική ή έστω νόμιμη ανταμοιβή, αντίθετα οι μεσίτες της πατάτας Νευροκοπίου φαίνεται πως το είχαν παρακάνει............

Για τον ορισμό του μεσάζοντα δεν αναφέρω την πηγή επειδή είναι η ερμηνεία που αποδίδεται στην λέξη αυτή σε κάθε λεξικό της Ελληνικής γλώσσας

elinux
22-04-12, 21:44
Έχουμε μπερδέψει λίγο τις έννοιες σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που κάποιες λέξεις να χάνουν το νόημα τους. μεσάζων ο [mesαzon] : αυτός που με τις ενέργειές του διευκολύνει τις σχέσεις, ιδίως εμπορικές, μεταξύ δύο ατόμων ή ομάδων· μεσάζοντας·(πρβ. μεσίτης). Δηλαδή ο μεσάζοντας κάνει μια δουλειά η οποία είναι απολύτως απαραίτητη και θα πρέπει να πληρωθεί γι' αυτό. Ο μεσάζοντας όμως που λόγο θέσης, διασυνδέσεων ή όποιας άλλης εξουσίας έχει πέσει στα χέρια του με οποιονδήποτε τρόπο, εκμεταλλεύεται την ισχύ του αυτή προς ίδιον όφελος, εξαθλιώνοντας και εκμηδενίζοντας την αξία του δημιουργού ή του παραγωγού, είναι αυτός που πρέπει να βγει εκτός των κυκλωμάτων συναλλαγής. Είναι απλό δεν θα ρίχνουμε τον πέλεκυ επί δικαίων και αδίκων, επειδή σε κάποιον τομέα κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιους άλλους για να κερδοσκοπήσουν υπέρ του δέοντος αυτοί. Για παράδειγμα ένας μεσίτης κατοικίας κατά κανόνα και τις περισσότερες φορές είναι απαραίτητος για την εύρεση οικίας, που θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο, πολλά έξοδα και πιθανά από πολλά διαφυγόντα κέρδη, αρκεί να έχει λογική ή έστω νόμιμη ανταμοιβή, αντίθετα οι μεσίτες της πατάτας Νευροκοπίου φαίνεται πως το είχαν παρακάνει............

Για τον ορισμό του μεσάζοντα δεν αναφέρω την πηγή επειδή είναι η ερμηνεία που αποδίδεται στην λέξη αυτή σε κάθε λεξικό της Ελληνικής γλώσσας

Πολλά like σε αυτό το ποστ!!! Δημήτρη επειδή μιλούσαμε για software πιστεύω ότι για να αγοράσεις κάποιο (πρόγραμμα η λογισμικό)και μιλάω για προσωπική χρήση(οχι εταιρία, κατάστημα,κλπ)η ανίδεος θα πρέπει να ειναι κάποιος η τενεκές ξεγάνοτος.Στην τελική ο καθένας όπως την βρίσκει.. Όταν μπει το δάκτυλο στο μέλι δύσκολα φεύγει από κει...

patent61
22-04-12, 22:17
Πολλά like σε αυτό το ποστ!!! Δημήτρη επειδή μιλούσαμε για software πιστεύω ότι για να αγοράσεις κάποιο (πρόγραμμα η λογισμικό)και μιλάω για προσωπική χρήση(οχι εταιρία, κατάστημα,κλπ)η ανίδεος θα πρέπει να ειναι κάποιος η τενεκές ξεγάνοτος.Στην τελική ο καθένας όπως την βρίσκει.. Όταν μπει το δάκτυλο στο μέλι δύσκολα φεύγει από κει...
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, ούτε εναντιώνομαι στην περί του μελιού άποψη.... Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω ότι κοντά στα ανίδεος και τενεκές ξεγάνοτος θα πρέπει να προσθέσουμε και το ηθικός. Δεν θέλω να πω ότι εσύ και κάποιοι άλλοι δεν είστε ηθικοί αφού και εγώ στο παρελθόν υπήρξα κατά κόρον "ανήθικος", και σήμερα στο ελάχιστο εξακολουθώ κάπου να είμαι. Απλά πρέπει σιγά σιγά να αλλάζουμε τρόπο σκέψης. Από την άλλη βέβαια ομολογουμένως κάποιες εταιρείας σε οδηγούν από αντίδραση και μόνο να γίνεις "ανήθικος". αφού σου πίνουν εντέχνως το αίμα, δημιουργώντας σου συνεχώς νέες ανάγκες. Οπότε ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.....

giannis - IKARIA
23-04-12, 02:10
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα ή μου φαίνεται ;; για να αγοράσω το πρόγραμμα θέλω 80 ευρό έλεγα μήπως κάνω την δουλειά μου δωρεάν σε τέτοιους καιρούς που ζούμε

patent61
23-04-12, 02:31
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα ή μου φαίνεται ;; για να αγοράσω το πρόγραμμα θέλω 80 ευρό έλεγα μήπως κάνω την δουλειά μου δωρεάν σε τέτοιους καιρούς που ζούμε
Και βέβαια δεν ξεφύγαμε. Το θέμα δεν είναι αν θέλεις να γλιτώσεις τα 80 ευρώ αλλά αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό και νόμιμο να γίνει μέσα από ένα forum. Αν δηλαδή η δική σου επιθυμία μπορεί να παρασύρει κάποιο μέλος σε κάποια παράνομη πράξη με μικρές ή μεγάλες συνέπειες. Να στο πω αλλιώς; Θα μπορούσατε μέσα από ένα ΠΜ να έχετε λύσει το θέμα πολύ πιο απλά. Δύσκολοι καιροί, αλλά καλά είναι να είναι κοντά στο νου κι η γνώση.

giannis - IKARIA
23-04-12, 03:04
Και βέβαια δεν ξεφύγαμε. Το θέμα δεν είναι αν θέλεις να γλιτώσεις τα 80 ευρώ αλλά αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό και νόμιμο να γίνει μέσα από ένα forum. Αν δηλαδή η δική σου επιθυμία μπορεί να παρασύρει κάποιο μέλος σε κάποια παράνομη πράξη με μικρές ή μεγάλες συνέπειες. Να στο πω αλλιώς; Θα μπορούσατε μέσα από ένα ΠΜ να έχετε λύσει το θέμα πολύ πιο απλά. Δύσκολοι καιροί, αλλά καλά είναι να είναι κοντά στο νου κι η γνώση. εφικτό μπορεί να είναι το βρίσκω σπασμένο αλά λόγο ιων φοβάμαι να το κατεβάσω έλεγα μήπως μου πουν κωδικό και όνομα χρήστη για να χρησιμοποιώ το υπάρχων. τώρα για το παράνομο εξαρτάτε.....
θα δω αν δεν βρω λύση θα συμβουλευτώ τον φίλο και τεχνικό μου.

KOKAR
29-04-12, 18:12
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα ή μου φαίνεται ;; για να αγοράσω το πρόγραμμα θέλω 80 ευρό έλεγα μήπως κάνω την δουλειά μου δωρεάν σε τέτοιους καιρούς που ζούμε

μήπως τοτε να κοίταγες το http://translate.google.gr/ ?
ειναι τζάμπα και ειναι και σε πολλές γλώσσες !!!

info@kalarakis.com
29-04-12, 21:42
θα πρότεινα στους διαχειριστές να διαγράψουν το συγκεκριμένο.
Έρχεται και αντιμέτωπο με το κανονισμό του φόρουμ.
Πιστεύεις ότι αυτός που έγραψε το πρόγραμμα ζει σε καλύτερους καιρούς ή δεν είχε τι να κάνει και είπε να γράψει ένα πρόγραμμα, να το κλειδώσει απο αντιγραφεί για να σε ταλαιπωρεί.
Και αυτός το έγραψε για να βγάλει χρήματα, αν δεν το έχεις καταλάβει είναι η δουλειά του αυτή, από αυτό περιμένει να βγάλει τα προς το ζειν.
Πως θα σου φαινόταν εσένα αν έγραφες μια εργασία, σου έπερνε ένα πχ εξάμηνο και λίγο πριν τη δημοσιεύσεις, στη κλέψει κάποιος και τη δημοσιεύσει με το όνομα του
Κάτι ανάλογο είναι αυτό που προσπαθείς να κάνεις και εσύ και ο άλλος που έβαλε το χέρι στο μέλι.

plouf
29-04-12, 21:45
κλείδωμα - διαγραφή..... κακώς συζητάμε και απαντάμε...

elinux
29-04-12, 23:42
θα πρότεινα στους διαχειριστές να διαγράψουν το συγκεκριμένο.
Έρχεται και αντιμέτωπο με το κανονισμό του φόρουμ.
Πιστεύεις ότι αυτός που έγραψε το πρόγραμμα ζει σε καλύτερους καιρούς ή δεν είχε τι να κάνει και είπε να γράψει ένα πρόγραμμα, να το κλειδώσει απο αντιγραφεί για να σε ταλαιπωρεί.
Και αυτός το έγραψε για να βγάλει χρήματα, αν δεν το έχεις καταλάβει είναι η δουλειά του αυτή, από αυτό περιμένει να βγάλει τα προς το ζειν.
Πως θα σου φαινόταν εσένα αν έγραφες μια εργασία, σου έπερνε ένα πχ εξάμηνο και λίγο πριν τη δημοσιεύσεις, στη κλέψει κάποιος και τη δημοσιεύσει με το όνομα του
Κάτι ανάλογο είναι αυτό που προσπαθείς να κάνεις και εσύ και ο άλλος που έβαλε το χέρι στο μέλι.Καλά τα λες καρντάση ως ένα σημείο.. και ποιος σου είπε εσένα ότι μπορεί κάποιος να μου στερήσει το δικαίωμα το να θέλω να χαρίσω η να μοιραστώ κάτι που μου ανήκει?Μην μου πεις ότι δεν έχεις δώσει κάποιο πρόγραμμα (αφού όλο το σύστημα σου είναι original)σε γνωστό η φίλο σου? Έκτος εάν τους κανείς μάθημα ηθικολογίας.Δεν πιστεύω να έχεις τραγουδάκια-βιντεοκλίπ-ταινιούλες(Και αυτός το έγραψε για να βγάλει χρήματα, αν δεν το έχεις καταλάβει είναι η δουλειά του αυτή, από αυτό περιμένει να βγάλει τα προς το ζειν.) στο flashaki-HDD σου?Και να σου πω κάτι φίλε μακάρι να τα είχα σαν εσένα(δεν τα έχω) και να μην χρειαζόταν να κλείνω τις ενημερώσεις μήπως και μου τα σφραγίσουν(καλά που υπάρχουν και τα linux βέβαια). Μήπως το πρόβλημα είναι αλλού και αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε σε τέτοιου είδους κινήσεις? Άλλα αργά η γρήγορα όταν δεν θα μπορούμε να κάνουμε τα απλά καθημερινά πράματα στον υπολογιστή μας και θα αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε την 'ΝΕΑ' ψηφιακή κουλτούρα θα μπορούμε να συζητήσουμε διαφορετικά.

υγ. Πάντα φιλικά, μουχαμπέτι κάνουμε:)