PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα διακόπτη



woodyeva
22-04-12, 14:26
Καλημέρα σε όλους.
Ψάχνω να φτιάξω ένα κύκλωμα διακότη ΟΝ/ΟΝ (αλλερετούρ) που να αλλάζει θέση κάθε φορά που παίρνει 12v. Μπορώ να το κάνω με ρελέ καστάνιας αλλά θα έχει μόνιμα εντολή πάνω του και δεν είναι σίγουρο ότι θα αντέξει άσε που πιάνει πολύ χώρο. Αρα θέλω όπως είπα ένα κύκλωμα που μόλις πάρει 12v να δώσει πχ στη θέση α (ΟΝ) και να παραμείνει έκει για όση ώρα τροφοδοτείται και μόλις του κόψω τροφοδοσία (ανεξάρτητα χρόνου μπορεί να είναι μετά απο μέρες χωρίς τάση) και του ξαναδώσω να θυμάτε που ήταν και να δίνει στη άλλη θέση πχ Β (ΟΝ).
Ευχαριστώ

katmadas
22-04-12, 14:36
Κατι σε toggle σου κανει?
Π.χ. αυτο το κυκλωμα καθε φορα που πατας τον διακοπτη αλλαζει κατασταση στην εξοδο.

32041

herctrap
22-04-12, 14:38
για μισο

οταν δεν το τροφοδοτεις που θες να ειναι??

woodyeva
22-04-12, 16:36
για μισο

οταν δεν το τροφοδοτεις που θες να ειναι??
.
Κατ αρχας ευχαριστω.
Αδιαφορο φιλε μου αρκει οταν του ξαναδωσω να εινσι σε αλλη κατασταση

woodyeva
22-04-12, 16:46
Φανη μου δε μπορω να εχω μπουτον κ δε νομιζω να μου διασφαλιζει διαφορετικη θεση αν το βραχυκυκλωσω κ του δινω κ του κοβω τροφοδοσια. Εσυ τι λες? Ευχαριστω

katmadas
22-04-12, 17:01
Φανη μου δε μπορω να εχω μπουτον κ δε νομιζω να μου διασφαλιζει διαφορετικη θεση αν το βραχυκυκλωσω κ του δινω κ του κοβω τροφοδοσια. Εσυ τι λες? Ευχαριστω

Οχι ενοητε!
Αλλα μπορεις να οδηγησεις ρελε και να παρεις την επαφη του(solid state).

woodyeva
22-04-12, 17:12
Οχι ενοητε!
Αλλα μπορεις να οδηγησεις ρελε και να παρεις την επαφη του(solid state).

Συγνωμη αν δε καταλαβα καλα. Το 555 καθε φορα που ξανατροφοφοτειται ξεκιναει απο την αρχη ενω εγω θελω την ακριβως αντιθετη κστασταση απο πρι ν

katmadas
22-04-12, 17:20
α)Η τροφοδοσια σου για το κυκλωμα θα ειναι 12 βολτ και οχι 5 που δειχνω στο σχηματικο.
β) το κυκλωμα θα τροφοδοτητε συνεχεια απο την πηγη σου.
γ)το σημα των 12 βολτ που ελεγες πριν θα οδηγει το ρελε και η ανοιχτη επαφη του ρελε θα παρει την θεση του διακοπτη.
δ)τωρα καθε φορα που θα τριγγαρετε το 555 θα αλλαζει κατασταση στην εξοδο του.

woodyeva
22-04-12, 17:29
Ισως δεν εξηγησα καλα. Εχω μονο δου καλωδια στην συσκευη κ μεσα σε αυτη το κυκλωμσ που ψαχνω. Δε μπορω λοιπον παρα μονο να κοβω κ να ανοιγω τροφοδοσια. Εκτος αν ενοεις να τριγκαρω μπουτον με ρελε αλλα νομιζω κ παλι τη στιγμη που δινω τροφοδοσια δε εχει μνημη της προηγουμενης θεσης

mariosm
22-04-12, 17:38
Αν θελεις πληρη αξιοπιστια σε αυτο, μονο με επεξεργαστη και χρηση μπαταριας ή καλυτερα εγγραφη στην EEPROM. Μηδενικη περιπτωση λαθους. Το εχω χρησιμοποιησει σε δεκαδες πλακετες για συγκεκριμενες εφαρμογες.

katmadas
22-04-12, 17:38
Και αυτα τα 12 απο που ερχονται φιλε μου?
Δηλαδη τι κυκλωμα μπορει να εχει μνημη και να μην τροφοδοτητε?

woodyeva
22-04-12, 18:31
Και αυτα τα 12 απο που ερχονται φιλε μου?
Δηλαδη τι κυκλωμα μπορε ι να εχει μνημη και να μην τροφοδοτητε?

Φτιαχνω παιχνια απο χαλασμενα παλια γιζ τα παιδια μου. Οπου ναναι κ με τη βοη θει α σ ξας τελειωνω κ θα ξεκινησω σχετικο ποστ για αργοσχολους μπαμπαδες που λυπουντε να πετανε παιχνιδια. Ενα απο αυτα λοιπον το αναβεις με 12v k θελω να ξεκιναει ενα μοτερακι το οποιο απενεργοποιητε απο 2 οριοδιακοπτες. Το κυκλωμα το θελω για να κανω εναλλαγη μεταξυ των οριοδιακοπτων...
.

katmadas
22-04-12, 18:36
Συγνωμη για να καταλαβω γιατι δεν γραφεις και πολυ καθαρα...
α)Στο παιχνιδι υπαρχει διακοπτης ο οποιος τροφοδοτει το μοτερακι αυτην την στιγμη και για να σταματησει απλα κλεινεις τον διακοπτη.
β)Αυτο που θες ειναι αν και εχεις δωσει τροφοδοσια στο μοτερακι μετα απο συγκεκριμενο χρονο να σβησει.Ε?
γ)Και θες επισης να ελεγχεις αυτον τον χρονο!Ε?

woodyeva
22-04-12, 18:46
Συγνωμη για να καταλαβω γιατι δεν γραφεις και πολυ καθαρα...
α)Στο παιχνιδι υπαρχει διακοπτης ο οποιος τροφοδοτει το μοτερακι αυτην την στιγμη και για να σταματησει απλα κλεινεις τον διακοπτη.
β)Αυτο που θες ειναι αν και εχεις δωσει τροφοδοσια στο μοτερακι μετα απο συγκεκριμενο χρονο να σβησει.Ε?
γ)Και θες επισης να ελεγχεις αυτον τον χρονο!Ε?

Λοιπόν φίλε μου είσαι αψογος. Τωρα θα ραψω ποιο αναλυτικα γιατι ως τωρα εγραφα μεσω κιν. Φτιαχνω ένα αμαξάκι με λαμπάκια τα οποία ανάβω με 12v. την ιδια ώρα θέλω να ξεκινήσει ένα μοτεράκι που εμφανίζει από μέσα και άλλα λαμπάκια. ως τώρα το κάνω μέσω μιας τηλεκατεύθυνσης από άλλο διαλυμένο αμαξάκι. θέλω με μία κίνηση όμως των παιδιών να ανάβουν όλα τα λαμπάκια, να ξεκινάει το μοτεράκι να εμφανίζει και τα υπόλοιπα. Αν δε τα θέλουν απλά να σβήσουν το αμαξάκι, και αυτό όταν ξαναανάψει τα μαζέψει τα λαμπάκια και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

katmadas
22-04-12, 19:03
Τι να πω ρε Γιωργο.

Προσπαθησα να βγαλω ακρη απο αυτα που γραφεις και δεν τα καταφαιρνω με τιποτα.
Ισως καμια φωτογραφια και κανα σχεδιακη με το τι εχεις μεχρι τωρα και πως θες να γινει να βοηθουσε..

woodyeva
22-04-12, 19:09
Εχεις δικιο, απλά ξέρεις λίγο μυαλό, λίγο χαρτι δε μπορώ εύκολα να τα κάνω multimidia...
Φαντάσου ένα ρελέ καστάνιας με γεφυρωμένη τη τροφοδοσία του πηνίου και του διακόπτη μαζί. Μόλις τροφοδοτήσω με 12v το καστάνιας πάει στη θέση Α και μένει εκεί ανεξάρτητα χρόνου. Μόλις κόψω κ επανατροφοδοτήσω τότε πάει στη Β και μένει εκει...

woodyeva
22-04-12, 23:50
Αν θελεις πληρη αξιοπιστια σε αυτο, μονο με επεξεργαστη και χρηση μπαταριας ή καλυτερα εγγραφη στην EEPROM. Μηδενικη περιπτωση λαθους. Το εχω χρησιμοποιησει σε δεκαδες πλακετες για συγκεκριμενες εφαρμογες.Μήπως λίγη παραπάνω βοήθεια για τέτοιο κύκλωμα???

FILMAN
23-04-12, 12:18
Μπορείς να το κάνεις με ένα κοινό μικρό ρελέ 12V το οποίο θα ελέγχεται από ένα 4013 μέσω ενός BS170. Το 4013 θα τροφοδοτείται συνέχεια με τάση από έναν πυκνωτή backup (π.χ. 1000μF)

αλπινιστης
23-04-12, 14:17
Φιλιππε, αυτο τι χρονο παραμονης θα ειχε στην κατασταση στην οποια εσβησε? Η αν δεν εχω καταλαβει καλα, θα ξεκιναει στην αντιθετη κατασταση απο αυτη που ειχε σβησει?Βοηθησε μας λιγακι αναλυοντας λιγο την λογικη του να σε πιασουμε και εμεις!:001_unsure:

FILMAN
23-04-12, 14:32
Φιλιππε, αυτο τι χρονο παραμονης θα ειχε στην κατασταση στην οποια εσβησε?
Ανάλογα τον πυκνωτή, από λεπτά μέχρι χρόνια!

θα ξεκιναει στην αντιθετη κατασταση απο αυτη που ειχε σβησει?
Ε, ναι, αυτό δεν θες;

Βοηθησε μας λιγακι αναλυοντας λιγο την λογικη του να σε πιασουμε και εμεις!
Ένα D flip - flop θα είναι καλωδιωμένο ως Τ το οποίο θα δέχεται μονίμως τροφοδοσία από τον πυκνωτή (για να "θυμάται"), ενώ η (διακοπτόμενη) τροφοδοσία θα εφαρμόζεται ως clock.

αλπινιστης
23-04-12, 14:37
Ωραιος! Κατι εμαθα σημερα! Thanks!

herctrap
23-04-12, 14:56
δεν πρεπει να βαλει και ενα debounce κυκλωματακι στο clock?

FILMAN
23-04-12, 15:21
Ε ναι, κάτι θα χρειαστεί, βέβαια όχι ακριβώς debounce.

katmadas
23-04-12, 16:08
Και στο παραδειγμα σου με τα 1000uf σε ποσο χρονο θα ξεφορτισει?

FILMAN
23-04-12, 16:24
Προσεγγιστικά, ας δεχθούμε ένα μέσο ρεύμα 1μΑ για το 4013 (στην πραγματικότητα όσο πέφτει η τάση τροφοδοσίας πέφτει και το ρεύμα). Για να φτάσει ο πυκνωτής των 1000μF από τα 12V στα 3 (αυτή είναι η ελάχιστη τάση λειτουργίας των 4ΧΧΧ αν και η "μνήμη" θα πετύχει και με μικρότερες τάσεις) πρέπει να έχουμε απώλεια φορτίου ΔQ = C * ΔV = 1000 * (12 - 3) = 1000 * 9 = 9000μCb. Αυτό με ρεύμα εκφόρτισης 1μΑ αντιστοιχεί σε χρόνο Δt = ΔQ / I = 9000μCb / 1μΑ = 9000sec = 2.5 ώρες. Στην πράξη ο χρόνος θα είναι μάλλον πολύ μεγαλύτερος. Αν κάποιος θέλει μνήμη για χρόνια μπορεί να βάλει κάποιον πυκνωτή μερικών F.

katmadas
23-04-12, 17:03
Παλι ομως αφου υπαρχει μπαταρια γιατι να βαλουμε backup πυκνωτη?

FILMAN
23-04-12, 17:04
Επειδή δεν μας αρέσει η ιδέα της μπαταρίας!

katmadas
23-04-12, 17:11
Συγνωμη ρε φιλιππα και τα λεντακια και τα μοτορακια απο τον πυκνωτη θα περνουν?

FILMAN
23-04-12, 17:14
Όχι βέβαια! Ο πυκνωτής θα τροφοδοτεί μόνον το 4013!

katmadas
23-04-12, 17:18
Η ερωτηση που εκανα ειναι για να σου πω οτι στο παιχνιδι υπαρχει μπαταρια για να λειτουργουν τα αλλα.
Οχι για να απαντησεις το αυτονοητο.
Γιατι λοιπον να μην τροφοδοτητε το 4013 απο εκει συνεχεια?

FILMAN
23-04-12, 17:20
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι. Αλλά αν θες να κάνεις κάτι παρόμοιο σε μια συσκευή χωρίς μπαταρία μπορείς να βάλεις πυκνωτή.

woodyeva
23-04-12, 22:29
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ναι. Αλλά αν θες να κάνεις κάτι παρόμοιο σε μια συσκευή χωρίς μπαταρία μπορείς να βάλεις πυκνωτή.

Κυριοι καλησπέρα. Ακούγετε καλή η ιδέα σου΄Φίλιππα.
Λοιπόν η εφεδρία που θα ήθελα είναι πάνω από 12 ώρες, όμως να είμαι ρεαλιστής μου είναι αδιάφορο γιατί άπαξ κ ανάψει το αναβοσβήνω ώστε να πάει στη κατάσταση πουθέλω. αν και είναι παιχνίδι μπαταρία δεν έχει. Πολύ αίνιγμα σας έβαλα. Ειναι η μετατροπή ενός αυτοκινήτου σε πορτατίφ που όμως διατηρεί μερικές από τις λειτουργίες τους...